مقالات

چگونه هدف گذاری کنیم تا در کنکور موفق شویم؟

هدف گذاری کنکور

متخصصان مشاوره کنکور تجربی، ریاضی و انسانی متفق القول معتقد هستند که تنها با داشتن هدف می توان مسیر مشخصی برای قبولی در کنکور ترسیم کرد و شانس موفقیت در آن را چند برابر کرد. در واقع نداشتن هدف مثل این است که شما یک در مسیر تاریک و ناشناخته گیر کرده باشید و هیچ راهنما و نقشه ای هم نداشته باشید. خب طبیعتاً در چنین شرایطی نباید هم انتظار داشته باشید که مسیر درست را پیدا کنید!

بنابراین داشتن هدف در تمام مراحل زندگی از جمله کنکور، از نان شب هم واجب تر است!😉 اما مهم ترین بخش این قضیه این است که بدانید هدفتان باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا بتواند شما را به چالش بکشد و در مسیر رشد قرارتان بدهد.

درست در همین نقطه نقش متخصصان مشاوره و برنامه ریزی کنکور ریاضی، تجربی و انسانی پر رنگ تر می شود؛ چرا که آن ها می توانند شما را به صورت اصولی راهنمایی کنند تا اولاً یاد بگیرید که اصلاً هدف گذاری یعنی چه و چطور باید انجام شود و دوماً کمکتان کنند که قدم به قدم به اهداف کوتاه مدت و بلند مدتتان نزدیک تر شوید.

۶ ویژگی کلیدی اهداف در دوران کنکور

هدف گذاری کنکور

آیا این که بگوییم من دوست دارم در فلان رشته یا فلان دانشگاه قبول شوم، من می خواهم مثلاً در کنکور رتبه زیر ۱۰۰۰ بیاورم و … به معنی هدف گذاری است؟ بله اما کافی نیست! هدف گذاری آن هم در دوران حساسی مثل کنکور تنها به این موارد ختم نمی شود و باید ویژگی های کلیدی زیادی داشته باشد تا شما را به تکاپو و تلاش وادارد. بنابراین با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که یک هدف درست و حسابی باید چه المان هایی داشته باشد.🤔

شفاف و واضح بودن هدف

وقتی می گوییم هدف باید مشخص و شفاف باشد، یعنی شما باید بدانید که با آغاز سال تحصیلی جدید می خواهید در چه رشته و دانشگاهی درس بخوانید. در واقع باید از ریز کارها و مسیری که می تواند شما را به هدفتان برساند اطلاع داشته باشید و بدانید که با توجه به خواسته تان باید برای خواندن کدام درس وقت بیشتری صرف کنید و چه درصدی از سوالات هر درس را پاسخ دهید تا نهایتاً به آن رتبه و دانشگاهی که باید برسید.

انرژی بخش بودن هدف

آیا می دانید در چه صورت حاضر هستید که واقعاً برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید؟ در صورتی که حتی فکر کردن به آن هدف باعث شود که دلتان غنج برود و وقتی خودتان را در آن رویا تصور می کنید، آن حس خوشحالی را در تک تک سلول هایتان احساس کنید! در این صورت حاضر هستید که هر سختی را به جان بخرید و آن قدر پر انرژی تلاش کنید تا بالاخره هدف و آرزویتان را بغل کنید!🌠

انتخاب هدف های واقع بینانه

کسی نمی تواند به شما بگوید که رویاپردازی در انتخاب هدف چیز بدی است، اما باید سعی کنید که هدفتان در دوران کنکور با شرایط، منابع، علایق و توانایی هایتان تناسب داشته باشد. مثلاً اگر دوست دارید در رشته پزشکی قبول شوید، اما از خواندن مهم ترین درس رشته تجربی یعنی زیست شناسی لذت نمی برید یا مفاهیم آن را درک نمی کنید و چون به این درس علاقه ندارید، نمی خواهید به جز رفت و آمد به کلاس های زیست کنکور، برای پیشرفت در آن یک تلاش اساسی کنید، بهتر است که هدف دیگری که با روحیات و مهارت هایتان همخوانی دارد انتخاب کنید.

نوشتن و مرور مرتب هدف

حتماً شنیده اید که می گویند بنویسید تا اتفاق بیفتد! بنابراین اگر شما هم می خواهید به هدفی که فکر و ذکر شما را به خود مشغول کرده برسید، باید آن را روی یک کاغذ بنویسید و جلوی چشمتان بچسبانید تا هیچ وقت آن را از یاد نبرید، برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید، هیچ مانعی نتواند جلودارتان باشد و هر روز خودتان را در آن آرزو تصور کنید تا در نهایت همانی رخ دهد که دوست دارید!

هدف گذاری کنکور

تقسیم هدف بزرگ به اهداف کوتاه مدت

برای این که برنامه ریزی هایتان تک به تک جواب دهد و شما بتوانید به هدف بزرگتان برسید، باید این هدف را به لقمه های کوچک تر یا همان اهداف کوتاه مدت تقسیم کنید تا رسیدن به آن هدف نهایی ساده تر شود! مثلاً اگر شما در آزمون آزمایشی اولتان به تراز ۱۰۰۰ رسیدید، نباید انتظار داشته باشید که برای آزمون بعدی به تراز ۴۰۰۰ برسید، بلکه باید این تراز را کم کم و با گام های کوچک کوچک به این حد و حتی بالاتر برسانید، چون در غیر این صورت خیلی زود خسته و ناامید می شوید!

مشخص کردن زمان برای رسیدن به هدف

چه هدف نهایی شما و چه هر یک از هدف های کوتاه مدتتان باید زمانبندی داشته باشند تا به خوبی پیش بروند. یعنی مثلاً به جای این که تنها بگویید که من باید برای فلان مبحث فیزیک، ۲۰۰ تست حل کنم تا در آن به تسلط برسم، برای خودتان برنامه ریزی کنید و به عنوان مثال قرار بگذارید که تا پایان هفته باید حل و بررسی این ۲۰۰ تست فیزیک تمام شده باشد.

برای آشنایی با هدف گذاری به شیوه Smart که یکی از بهترین روش های هدف گذاری است، کافیست که این مطلب را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

برای هدف گذاری اصولی در کنکور از چه کسانی کمک بگیریم؟

جمله معروفی است که می گوید: یک نادان با برنامه می تواند یک نابغه بی برنامه را شکست دهد. این جمله به خوبی اهمیت داشتن هدف و برنامه ریزی برای موفقیت در آزمون کنکور را نشان می دهد.

بنابراین اگر شما هم می خواهید با برنامه ریزی مختص شرایط خودتان، رسیدن به هدفتان را تسهیل کنید، کافیست که به کلاس های کاربر محور مشاوره و برنامه ریزی آنلاین کنکور انسانی، ریاضی و تجربی باشگاه اومند اعتماد کنید تا در فضای آموزشی اختصاصی باشگاه و با جمعیت محدود (حداکثر ۱۰ نفره) از راهنمایی های مشاوران و حمایت های همه جانبه پشتیبانان برخوردار شوید.

پس برای بهره مندی از بهترین و به روزترین امکانات آموزشی، همین الان گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این لینک تکمیل کنید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

با اومند، بنفش ترین نتیجه انتظارتان را می کشد.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *