مقالات

نقد و بررسی کتاب زیست دهم

کتاب زیست دهم

از آنجایی که زیست شناسی پایه دهم، پایه و اساس این درس در پایه های بالاتر است، می توان آن را یار غار دانش آموزان رشته تجربی دانست! در واقع شما تا نتوانید زیر و بم زیست شناسی دهم را به خوبی یاد بگیرید، نمی توانید انتظار داشته باشید که در زیست پایه یازدهم و دوازدهم موفق عمل کنید؛ چرا که مباحث این درس مثل یک زنجیره به هم ارتباط دارند!

تازه مهم تر از آن این است که از زیست شناسی هر سه پایه متوسطه دوم، سوالات مفهومی و ترکیبی طرح می شود که تنها کسانی از پس پاسخگویی به آن ها برمی آیند که چه در کلاس های تدریس زیست کنکور و چه در هنگام مطالعه شخصی خود این درس را به صورت ترکیبی یاد گرفته و مطالعه کرده باشند!

پس با توجه به این که برای متقاضیان رشته های پزشکی و پیراپزشکی، کسب درصد مطلوب در زیست شناسی حرف اول و آخر را می زند، لازم است که شما پیش نیاز زیست شناسی، یعنی زیست دهم را به کمک اساتید کاربلد کلاس های زیست کنکور از بر شوید تا بتوانید از پس این درس در پایه های بالاتر بربیایید و متخصص حل تست های زیست شناسی شوید!

آشنایی با زیر و بم کتاب زیست شناسی دهم

به طور قطع اگر شما بتوانید زیست دهم را که اساس زیست کنکور را تشکیل می دهد قورت دهید، مابقی مسیر درک و یادگیری این درس هم برایتان هموارتر می شود! اما برای این که این موضوع برای شما شفاف تر شود، ما در این بخش به بررسی زیست پایه دهم خواهیم پرداخت. پس چشم از این مطلب برندارید!

فصل اول: زیست شناسی، دیروز، امروز و فردا

شاید تا به حال از فصل اول زیست شناسی دهم که به نوعی مقدمه ای برای آشنایی با این درس است و به مفهوم زیست شناسی، گستره حیات و یاخته و بافت در بدن انسان می پردازد، به طور مستقیم سوالی طرح نشده باشد، اما این مسئله نه تنها نباید باعث شود که شما از خیر مطالعه این فصل بگذرید، بلکه باید موجب این شود که آن را به صورت مفهومی و دقیق بخوانید تا فصول دیگر را با چالش کمتری یاد بگیرید! بنابراین سه راهکار زیر را جدی بگیرید تا این فصل را از بر شوید:👇

 1. ویژگی های سطوح مختلف حیات مثل این که مثلاً کدام سطح تنوع جانوری بیشتری دارد یا این که کدام سطح دارای آب و هوای متفاوتی است را با رسم جدول در ذهن خود حک کنید!
 2. همیشه در یادگیری خصوصیات سلول ها، نام سه سلول باکتری، پارامسی و گلبول قرمز را به خاطر داشته باشید.
 3. یادتان باشد که ترتیب مراحلی مثل مراحل بلوغ پروانه مونارک اهمیت دارد، پس در یادگیری آن ها سمبل کاری نکنید!

فصل دوم: گوارش و جذب مواد

اگر می خواهید بر این فصل که شما را با ساختار و عملکرد لوله گوارش، جذب مواد و تنظیم فعالیت دستگاه گوارش و تنوع گوارش در جانداران آشنا می کند مسلط شوید، باید شاخک هایتان را به کار بیندازید!😁 یعنی چه؟ خب از آنجایی که این فصل بسیار مهم است و حتی تصاویر آن هم مورد علاقه طراحان زیست کنکور است، باید آن را همراه با تجزیه و تحلیل نکاتش مطالعه کنید! در واقع برای تسلط بر این فصل باید حداقل انجام چند راهکار زیر را از نان شبتان هم واجب تر بدانید!

 1. دسته بندی مطالب از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلاً اگر شما بتوانید دستگاه عصبی را به دو قسمت جداگانه تقسیم کنید و اطلاعات مربوط به دستگاه محیطی و مرکزی را جدا از هم بنویسید، این شانس را دارید که سوالات ترکیبی را بهتر درک کنید و راحت تر پاسخ دهید.
 2. یادگیری مقایسه ای معجزه می کند! به عنوان مثال بافت پوششی و پیوندی را با هم مقایسه کنید تا نتیجه آن را در یادگیریتان ببینید!
 3. برای تسلط بر قسمت ساختار و عملکرد لوله گوارش، ابتدا اجزا را تکی تکی یاد بگیرید و بعد به بررسی ترکیبی مراحلی که غذا طی می کند، آنزیم هایی که بر آن اثر می کنند و … بپردازید.

فصل سوم: تبادلات گازی

شما در این فصل با ساز و کار دستگاه تنفس در انسان، تهویه ششی و تنوع تبادلات گازی آشنا خواهید شد که در این بین قسمت مربوط به حجم ها و ظرفیت های تنفسی چغرتر از مابقی قسمت ها است و می تواند شما را به چالش بکشد! بنابراین به غیر از این که باید تکرار و تمرین و تست زنی را جدی بگیرید، بهتر است که به موارد زیر هم عمل کنید:👇🏻

 1. پیش از هر کاری بهتر است که بافت موجود در نای و کیسه های هوایی را از بر شوید!
 2. به بررسی و دسته بندی جداگانه ماهیچه های دخیل در عمل دم و بازدم بپردازید.
 3. مسیر حرکت اکسیژن و دی اکسید کربن با ریز جزئیات آن یاد بگیرید.
 4. روش حمل گازهای تنفسی در خون را یادداشت کرده و مرتب مرور کنید تا ملکه ذهنتان شوند!

فصل چهارم: گردش مواد در بدن

در این فصل از شکل قلب، دهلیزها، صداهای قلب گرفته تا سیستم گردش مواد در سایر جانداران، چیزی را پیدا نمی کنید که اهمیت نداشته باشد! پس اگر تمایل دارید از پس تست های این فصل بر بیایید، نه تنها نباید از حل تست های آن خسته شوید، بلکه باید ترتیب مراحل و مسیر عبور خون را از بر شوید، جنس دریچه های قلب و شباهت ها و تعداد بخش های هر یک را به صورت جداگانه در ذهنتان ثبت کنید، صداهای قلب و انواع گره های قلبی را یاد بگیرید و حتی از یادگیری موقعیت اندام های مختلف و جایگاه آن ها نسبت به مابقی اعضای بدن هم غافل نشوید!

فصل پنجم: تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد

این هم از آن فصل هایی که حتی نباید از کنار تصاویر آن هم به راحتی گذر کرد، چه برسد به متن کتاب درسی! شما در این فصل با کلیه ها، تشکیل و تخلیه ادرار و تنوع دفع و تنظیم اسمزی در جانداران آشنا می شوید. اگر از ما می پرسید بهتر است که این فصل را بر طبق موارد زیر مطالعه کنید:👇

 1. دسته بندی و مشخص کردن انواع محیط در جانداران
 2. بررسی دستگاه دفع ادرار و نوع بافت های آن به صورت جداگانه و سپس یادگیری کامل و ترکیبی طور مسیر آن
 3. یادگیری دقیق مبحث مربوط به نفرون و عملکرد هر بخش آن
 4. یادگیری مقایسه ای اجزا و قسمت های مختلف کپسول بومن و نفرون

راستی یادتان باشد که طرح سوالات ترکیبی این فصل با فصول گوارش و جذب مواد و گردش مواد در بدن جز مواردی است که طراحان ارادت ویژه ای به آن دارند!😉

فصل ششم و هفتم: از یاخته تا گیاه و جذب و انتقال مواد در گیاهان

اگر این دو فصل زیست دهم که باب آشنایی شما با ساختار گیاه، طریقه جذب و دفع مواد در گیاهان، روش حفظ گیاهان و سازش با محیط را باز می کنند را از همان ابتدا به صورت مقایسه ای و مفهومی بخوانید، در سایر بخش های مربوط به زیست گیاهی در پایه یازدهم و دوازدهم هم به مشکلی برنخواهید خورد و می توانید با تکرار و تمرین زیاد از پس تست های ترکیبی آن ها بربیایید!

برای این که بدانید چگونه درس زیست را بهتر یاد بگیرید، به شما توصیه می کنیم که مطالعه این مطلب را از طریق لینک آن از دست ندهید.

چگونه زیست شناسی سال دهم را فوت آب شویم؟

همه راهکارهایی که در این مطلب عنوان شد به شرطی که به شکل شخصی سازی شده و بر مبنای روش یادگیری هر نفر اجرا شوند، می توانند در یادگیری زیست پایه دهم موثر باشند، اما نکته این جا است که گاهی این روش ها به تنهایی کافی نیستند؛ چرا که اصل و اساس یادگیری زیست این پایه در کلاس های زیست کنکور به درستی شکل نگرفته است!

به همین منظور باشگاه اومند که معتبرترین مرجع آموزش آنلاین کشور است، دست به کار شده و کلاس های تدریس زیست کنکور خود را به شکل آنلاین و کاربر محور برگزار می کند تا هر یک از دانش آموزان بتوانند بر اساس توانایی های خود بهترین بهره وری را از این کلاس ها داشته باشند و به نتیجه ای که به دنبال آن هستند دست پیدا کنند!

پس اگر شما هم برای بغل کردن موفقیت لحظه شماری می کنید، کافیست که همین الان با شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه تماس بگیرید و یا فرم مشخصات را از طریق این لینک تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و پاسخگوی نیازتان باشند.

اومند، دوست وفادار شما در مسیر موفقیت!💜