مقالات

نقد و بررسی کتاب شیمی دهم

کتاب شیمی دهم

شیمی را می توان یکی از دروس چالش برانگیز کنکور چه در رشته تجربی و چه در رشته ریاضی دانست که باعث می شود دانش آموزان در انواع و اقسام کلاس های تدریس شیمی کنکور شرکت کنند تا بلکه بتوانند از پس سوالات مفهومی و حل مسائل این در جلسه کنکور بربیایند.

اما به نظر شما پایین بودن درصدهای این درس در کنکور نشان دهنده چیست؟ خب یکی از دلایلی که باعث می شود علی رغم شرکت داوطلبان در کلاس های شیمی کنکور، باز هم درصدهای آن چنگی به دل نزند، این است که دانش آموزان از پایه در این درس ضعیف هستند! یعنی چه؟ یعنی دانش آموزان در شیمی دهم که اصل و اساس شیمی پایه های دیگر را تشکیل می دهد، لنگ می زنند و طبیعتاً وقتی شما پایه یک موضوع را بلد نباشید، در یادگیری بخش های دیگر آن به چالش برخورد می کنید!

بنابراین قرار ما در این مطلب این است که کتاب شیمی دهم را بررسی کنیم تا شما بیشتر با زیر و بم این کتاب آشنا شوید.

تحلیل فصول شیمی دهم

کتاب شیمی دهم

همان طور که بارها گفته ایم در یادگیری دروس مختلف از جمله شیمی، هیچ چیز به اندازه مطالعه و درک مفاهیم کتاب درسی اهمیت ندارد؛ چرا که اگر شما بتوانید بر خط به خط به کتاب درسی شیمی مسلط شوید، حداقل نیمی از مسیر موفقیت در این درس را طی کرده اید! پس با ما همراه باشید تا هر ۳ فصل شیمی دهم که پایه و اساس یادگیری شیمی سال های یازدهم و دوازدهم است را با هم بررسی کنیم.

بررسی فصل اول

همان طور که می دانید شما در فصل اول این کتاب با شمارش ذره یا مول که پیش نیاز حل مسائل استوکیومتری است آشنا می شوید. بنابراین لازم است که از همان سال دهم دست به کار شوید و به جای حفظ کردن چنین مبحث مهمی، تمرینات مختلفی برای آن حل کنید و هر بار راه حلتان را با زبان خودتان برای خودتان توضیح دهید تا بعدها به چالش های کمتری برخورد کنید. اما فصل اول شیمی دهم تنها به شمارش مول ختم نمی شود، بلکه شما با مبحث مهمی به نام رسم آرایش الکترونی عناصر موجود در جدول تناوبی هم آشنا خواهید شد که علاوه بر این که شما برای یادگیری مباحث دیگر شیمی به آن ها نیاز دارید، معمولاً از خود این مبحث هم به صورت مستقیم در کنکور سوال طرح می شود. بنابراین لازم است که ابتدا به کمک استادی کاربلد این مبحث را یاد بگیرید و بعد رسم ساختارها را تمرین کنید. ضمناً شما نباید از یادگیری اصولی مباحث جرم اتمی، ایزوتوپ ها و پیدا کردن شمار ذرات زیر اتمی که جز فصل اول شیمی هستند نیز غافل شوید!

بررسی فصل دوم

در فصل دوم بر خلاف فصل اول، بیشتر با مباحث حفظی رو به رو هستیم. مثلاً مبحثی مانند خواص گازهایی همچون نیتروژن، اکسیژن، هلیوم و … چیزی است که در این بخش به آن پرداخته می شود. اما آنچه که این فصل را تست خیزتر کرده، مبحثی به نام، نام نویسی ترکیبات شیمیایی است که در یادگیری شیمی دهم هم کمک زیادی به شما می کند. البته شما قانون آووگادرو هم در همین فصل یاد می گیرید که بعدها در حل مسائل استوکیومتری به آن نیاز دارید، بنابراین باید در یادگیری آن دقیق باشید. از جمله مباحث دیگر مهم این فصل هم می توان به شیمی سبز و اثر گلخانه ای، تعادل شیمیایی و فرآیند تولید آمونیاک توسط هابر اشاره کرد.

بررسی فصل سوم

و حالا می رسیم به غول فصل های شیمی پایه دهم!😄 این فصل که مباحث ppm، درصد جرمی، مولاریته و انحلال پذیری را که مربوط به غلظت هستند را در خودش جای داده است و با مباحثی از قبیل مسائل بازده درصدی و درصد خلوص ترکیب می شود، جز سخت ترین و مهم ترین فصول شیمی هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است. در واقع اگر شما بتوانید در کلاس های مدرسه یا کلاس های تدریس شیمی کنکور، این فصل را به خوبی یاد بگیرید، بخش مهمی از اشکالاتتان در حل مسائل شیمی برطرف می شود؛ چرا که این فصل به نوعی پایه و اساس مسائل شیمی است.

پس در کل برای مطالعه و یادگیری شیمی دهم برای کنکور باید روش های اصولی مطالعه، تست زنی، مرور و جمع بندی آن را یاد بگیرید تا هم در یادگیری پایه های بعدی به دردتان بخورد و هم سر جلسه کنکور به دادتان برسد!

کتاب شیمی دهم

ضمناً شما می توانید مقاله نقد و بررسی فصل اول شیمی یازدهم را هم از طریق لینک آن مطالعه کنید.

چگونه شیمی پایه دهم را از بر شویم؟

طبیعتاً شما تا مفهوم مباحث مختلف درس شیمی را متوجه نشوید، نمی توانید در حل تست های آن موفق عمل کنید. بنابراین لازم است که از اساتیدی کمک بگیرید که ابتدا به خوبی مباحث شیمی دهم را در ذهنتان حک کنند و بعد چم و خم تست زنی و موفقیت در شیمی کنکور را به شما آموزش دهند!

اما از آنجایی که به قول افلاطون: دانشی که همراه با اجبار کسب شود در ذهن نمی ماند، آموزش درس شیمی باید منطبق بر نقاط ضعف و قوت و مهارت های فردی هر نفر پیش برود تا موثر واقع شود و موجب موفقیت شود. از این رو کلاس های شیمی کنکور باشگاه اومند که به روش کاربر محور و با جمعیتی محدود (حداکثر۱۰ نفره) برگزار می شوند و در آن ها خبری از پکیج های آفلاین نیست، می توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

بنابراین تا دیر نشده گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید یا اطلاعات خود را از طریق این قسمت با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسانمان در سریع ترین ممکن با شما تماس بگیرند.

اومند مسیری برای لمس آرزوهای بنفش تو!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *