مقالات

مهم ترین رازهای کنکور از زبان رتبه برترها

راز کنکور رتبه برترها

همان طور که می دانید کنکور همانند یک ماراتن و مسابقه رموز خاصی برای موفقیت دارد که متخصصین کاربلد حوزه مشاوره کنکور تجربی، ریاضی و انسانی به خوبی از آن ها آگاه هستند. اما به جز این افراد، تجربه رتبه برترهای کنکور هم می تواند چراغ راهی برای شما باشد؛ چرا که آن ها یک بار این مسیر پر فراز و نشیب را طی کرده اند و از راز و رمزهای موفقیت در کنکور مطلع هستند و می دانند موفق شدن در چنین آزمونی تنها به تلاش و درس خواندن بستگی ندارد و نیازمند به کارگیری تکنیک های مدیریت زمان، تست زنی و … نیز است!

از آنجایی هم که آرزوی اکثر داوطلبان کنکور این است که آن ها هم روزی در جایگاه رتبه برترهای کنکور بدرخشند، پس بد نیست که در کنار کمک گرفتن از گروه های مشاوره و برنامه ریزی کنکور ریاضی، تجربی و انسانی، از تجارب رتبه برترها هم به عنوان نقشه راهی برای موفقیت خود استفاده کنند!

فاکتورهای لازم برای موفقیت در کنکور از دید رتبه برترها

راز کنکور رتبه برترها

موفقیت در کنکور همچون فتح یک قله، پستی و بلندی های خاص خودش را دارد، اما همان طور که اگر یک کوهنورد، آمادگی و تجهیزات لازم برای فتح یک قله را داشته باشد می تواند به موفقیت برسد، یک دانش آموز کنکوری هم اگر با روش ها و رموز موفقیت در کنکور آشنا باشد و آن ها را به کار بگیرد، می تواند فاتح این میدان باشد! بنابراین ما در این بخش نکاتی را به شما گوشزد می کنیم که رتبه برترهای کنکور هم به کمک آن ها توانسته اند مدال افتخار قبولی در رشته ها و دانشگاه های مطرح کشور را به گردن خود بیندازند!🥇 پس با ما همراه باشید.

با برنامه ریزی شخصی سازی شده پیش بروید

این روزها معجزه برنامه ریزی آن هم از نوع شخصی سازی شده بر کمتر کسی پوشیده است! در واقع در این برنامه ریزی خبری از پیچیدن یک نسخه واحد برای مطالعه، مرور، تست زنی و حتی تفریح آقای x و خانم y نیست و هر کسی بنابر شرایط، مهارت ها و اهداف فردی خودش، دروس مختلف را مطالعه می کند و به تفریح و استراحت می پردازد. بنابراین بدیهی است که اگر شما هم دوست دارید که یکی از رتبه سازهای کنکور باشید، باید از اهل فن مشاوره و برنامه ریزی کنکور انسانی، تجربی و ریاضی کمک بگیرید تا با داشتن چنین برنامه ای بتوانید بازدهی مطالعاتیتان را چند برابر کنید و در نتیجه، نتیجه مطلوبی در آزمون کنکور کسب نمایید!

راز کنکور رتبه برترها

اصولی و با کیفیت مطالعه کنید

مطالعه اصولی و با کیفیت یعنی چه؟ یعنی شما باید درس ها را مفهومی و عمیق بخوانید و به قولی کتاب های درسی و جزواتتان را شخم بزنید تا نکته ای از دستتان در نرود! از طرف دیگر مطالعه شما باید کیفیت مطلوبی داشته باشد. یعنی صرف این که مثلاً خودتان را برای مطالعه درس زیست شناسی  به مدت ۲ ساعت در اتاق حبس کنید و درس بخوانید، دلیل نمی شود که مطالعه با کیفیتی داشته باشید، چون زمانی می توانید از مطالعه تان نهایت استفاده را ببرید که کارهایی مثل خلاصه نویسی را جدی بگیرید و عوامل حواس پرتی مثل موبایل را از خود دور کنید!

راز کنکور رتبه برترها

حتماً از تکنیک خلاصه نویسی استفاده کنید

خلاصه نویسی نه تنها باعث افزایش یادگیری و تمرکز شما می شود، بلکه فرآیند مرور درس ها را هم برای شما ساده تر می کند؛ چرا که در این حالت مجبور نیستید که برای هر بار مرور دروستان از ابتدا تا انتهای کتاب یا جزوه تان را مطالعه کنید، بلکه کافیست سری به خلاصه هایتان که حاوی مهم ترین نکات درسی هستند بزنید و هر آنچه لازم است را در مدت زمان کمی مرور کنید. البته برای این که خلاصه نویسی هایتان شکل منظم تری به خود بگیرند و با مطالعه آن ها مطالب در ذهنتان طبقه بندی و حک شوند، بهتر است که از نمودارهای درختی که توصیه رتبه برترها هم است، برای خلاصه نویسی استفاده کنید!

راه های مدیریت استرس و اضطراب یاد بگیرید

باید بدانید که برای موفقیت در کنکور تنها به مطالعه و تست زنی نیاز ندارید، بلکه باید یاد بگیرید که چگونه بر خودتان مسلط شوید و اضطراب و استرستان را کنترل کنید. البته داشتن اضطراب در دوران حساس و سرنوشت سازی مثل کنکور امری کاملاً طبیعی است و حتی رتبه برترها هم آن را تجربه کرده اند، اما مهم مدیریت و نحوه برخورد با آن ها است؛ چرا که استرس های شدید می توانند میزان یادگیری را به شدت کاهش دهند و در حافظه تداخل ایجاد کنند! حالا علاوه بر این که شما برای کنترل استرس هایتان می توانید از مشاورین حرفه ای کمک بگیرید، تکنیک های زیر هم می توانند در این امر، کمک حال شما باشند:👇

  1. انجام ورزش هایی مثل یوگا که باعث آرامش ذهنی شما می شوند را در برنامه روزانه خودتان بگنجانید.
  2. برای داشتن خواب کافی و با کیفیت که باعث کاهش استرس شما می شود، شام سبک بخورید، قبل از خواب یک دمنوش آرامش بخش میل کنید، چند دقیقه پیاده روی در فضای آزاد داشته باشید و غیره.
  3. کمال گرایی را کنار بگذارید و هدفتان را به درستی انتخاب کنید تا استرستان را به حداقل برسانید.
  4. همان طور که به درس خواندن اهمیت می دهید به تفریحتان هم اهمیت دهید و ساعاتی از هفته را با نظر مشاورتان به تفریح با دوستان و آشنایان بگذرانید تا کمی ذهنتان از درس فاصله بگیرد و انرژی از دست رفته خود را بازیابی کند!

برای تقویت مهارت های تست زنی وقت صرف کنید

یکی دیگر از روش هایی که باعث موفقیت کنکوری ها می شود، آموزش روش های تست زنی است؛ چرا که تا زمانی که شما تکنیک های تست زنی را بلد نباشید، یک پای مهم موفقیتتان برای کنکور می لنگد! بنابراین حداقل چند مورد زیر را به خوبی تمرین کنید تا در جلسه کنکور به دادتان برسند:👇

  1. تکنیک مدیریت زمان را یاد بگیرید تا بتوانید با علامت گذاری، سوالات وقت گیر و سخت را از سوالات آسان جدا کنید و در صورتی که وقت اضافه آوردید به سراغ حل سوالات وقت گیر بروید.
  2. صورت سوال را تا انتها و با دقت بخوانید تا هم سوال را بهتر متوجه شوید و هم در دام طراح که ممکن است از قیدهای خاص، افعال منفی و … استفاده کرده باشد نیفتید!
  3. برای برخی سوالات می توانید از روش حذف گزینه هم کمک بگیرید تا راحت تر جواب صحیح را پیدا کنید.
  4. از آنجایی که در کنکور، نمره منفی در کمین شما است، حتماً مجدداً پاسخ های خود را بررسی کنید و از درست وارد کردن گزینه در برگه پاسخنامه مطمئن شوید!

شرکت در آزمون های آزمایشی را از قلم نیندازید

با توجه به این که شما با شرکت در این آزمون های آزمایشی، فضایی شبیه به جلسه امتحان اصلی را تجربه می کنید، با سوالات مشابه و احتمالی کنکور آشنا می شوید، فرصت تمرین تکنیک هایی مثل مدیریت زمان را دارید و غیره، پس نباید از شرکت در این آزمون ها غافل شوید! ضمناً یادتان باشد که نه با خراب کردن این آزمون ها دنیا به آخر می رسد و نه کسب تراز بالا در این امتحانات به این معنی است که شما همه چیز را فول هستید و دیگر نیاز به بررسی آزمون ندارید! در هر دو صورت شما باید تک تک این آزمون ها را بررسی کنید تا بتوانید نقاط ضعفتان را پیدا کنید و آن ها را رفع کنید و در عین نقاط قوتتان را هم بیشتر تقویت نمایید!

راز کنکور رتبه برترها

خود باوری را تمرین کنید

شاید عبارت “من می توانم” برای بعضی از داوطلبان، شعاری به نظر برسد، اما واقعیت این است که در ماراتن کنکور کسی برنده است که به خودش و توانایی هایش ایمان داشته باشد و به خود باوری رسیده باشد! پس برای تمرین خود باوری لازم است که از اشتباه کردن نترسید و خودتان را بابت خطایتان ببخشید، از تلاش کردن خسته نشوید و در دام کمالگرایی نیفتید، بهانه ها را کنار بگذارید و به چیزهای مثبت فکر کنید و هدف بزرگتان را به لقمه های کوچک تر تقسیم کنید تا راحت تر به فتح قله موفقیت نزدیک شوید!✨

راز کنکور رتبه برترها

برای رهایی از وسواس های مطالعاتی در دوران کنکور، حتماً این مطلب را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

چگونه به رتبه برتر شدن در کنکور نزدیک شویم؟

اگر شما هم همچون رتبه برترهای سال های گذشته، تشنه موفقیت در کنکور هستید، باید برای پیاده سازی درست و حسابی این رموز از متخصصان حوزه مشاوره کنکور ریاضی، تجربی و انسانی کمک بگیرید تا هیچ چیز را از قلم نیندازید و بتوانید مدال موفقیت را به گردنتان بیندازید!

از این رو پیشنهاد ما به شما کلاس های مشاوره و برنامه ریزی آنلاین کنکور تجربی، ریاضی و انسانی باشگاه اومند است که نه تنها به شکل کاربر محور برگزار می شوند، بلکه شما هر جلسه در فضای اختصاصی باشگاه با مشاور کاربلدی که خود یکی از رتبه های برتر سال های گذشته بوده در ارتباط هستید و می توانید مشکلات و مسائل خود را به راحتی آب خوردن با او پشت سر بگذارید! به علاوه پشتیبانان هم همه جوره هوای شما را دارند تا با خیالی آسوده موفقیت را در آغوش بگیرید!

پس برای اومندی شدن، یا از طریق شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه و یا با پر کردن فرم مشخصات از طریق این قسمت با ما در ارتباط باشید.

بنفش و شاداب باشید!💜