مقالات

خلاصه نویسی شیمی به سبک رتبه برترها

آیا شما هم علی رغم مطالعه زیاد درس شیمی و شرکت در کلاس های تدریس شیمی کنکور، باز هم در این درس می لنگید و به راحتی نمی توانید از پس حل تست های این درس بربیایید؟

آیا شما هم علی رغم مطالعه زیاد درس شیمی و شرکت در کلاس های تدریس شیمی کنکور، باز هم در این درس می لنگید و به راحتی نمی توانید از پس حل تست های این درس بربیایید؟

آیا می دانید که مطالعه بدون خلاصه نویسی این درس مثل این است که طلای ارزشمندی مثل زمان را آب کرده باشید و در نهایت هم چیز زیادی دستتان را نگیرد؟

لازم است بدانید که خلاصه نویسی چه در درس شیمی و چه در دروس دیگر، یکی از مهم ترین ابزارهایی است که شما برای مرور و تثبیت یادگیری خود به آن نیاز دارید! اصلاً به همین علت است که رتبه برترها هم توصیه می کنند که خلاصه نویسی شیمی کنکور از نان شب هم واجب تر است و اگر آن را پشت گوش بیاندازید، احتمال این که بتوانید نتیجه چشمگیری در این درس به دست بیاورید، نزدیک به صفر است!

پس یادتان باشد که حتی اگر در کلاس های شیمی کنکور باشگاه اومند هم شرکت کنید، نباید از خلاصه نویسی غافل شوید، وگرنه نمی توانید انتظار داشته باشید که تست های این درس را یکی پس از دیگری با موفقیت پشت سر بگذارید!

بهترین روش ها برای خلاصه نویسی شیمی کنکور

خلاصه نویسی شیمی

باید بدانید که موفقیت در هر چیزی راه و چاه خاص خودش را دارد! بنابراین اگر شما می خواهید از زمانی که برای مطالعه شیمی کنکور صرف می کنید نتیجه خوبی بگیرید، راهی ندارید که جز این که راه و چاه خلاصه نویسی این درس را یاد بگیرید! پس با ما همراه باشید تا بهترین روش های خلاصه نویسی درس شیمی را به شما یاد دهیم و کمکتان کنیم تا بتوانید از امتحان این درس سربلند بیرون بیایید!

هایلایت کردن

همان طور که می دانید درس شیمی علاوه بر مسائل، نکات حفظی، مفهومی و تحلیلی بسیاری دارد. بنابراین برای این که این بخش ها را فوت آب شوید، نباید تنها از این سر اتاق به آن سر اتاق بروید و سعی کنید هر جور که شده این نکات را حفظ کنید، بلکه باید در کنار مطالعه تان از یک ماژیک هایلایتر استفاده کنید و هر نکته مهمی که با آن برخورد کردید را هایلایت کنید! این کار باعث می شود که اولاً مغزتان در هنگام مطالعه نظم بیشتری بگیرد و دوماً در هنگام مرور کارتان راحت تر شود و بتوانید بر روی نکات این درس تسلط پیدا کنید!

البته اگر علاوه بر این کار، نت برداری در دفتر هم چاشنی کار خود کنید و از نمودارهایی مثل نمودار درختی استفاده کنید که دیگر نور علی نور می شود!

به زبان خود نوشتن

یکی دیگر از بهترین راهکارهای خلاصه کردن درس شیمی کنکور این است که وقتی این درس را مطالعه می کنید، به جای این که فقط به زبان کتابی یادداشت برداری کنید یا نکته ای را در کتاب هایلایت کنید، نکات آن را به زبان خودتان برگردانید و بنویسید! در واقع در این حالت باید برداشت های خود از مطلبی که خوانده و آن را درک کرده اید را بنویسید تا در هر بار مرور مطالب این شانس را داشته باشید که نکات را با زبانی ساده تر از متن کتاب یا جزوه استادتان مرور کنید و به خاطر بسپارید!

شاخص بندی فرمول ها

برای خلاصه نویسی بخش های محاسباتی و فرمول های درس شیمی هم بهترین کار این است که وقتی فرمول ها و روابط آن را مطالعه می کنید، آن ها را به صورت تیپ بندی و شاخص بندی شده در دفترتان یادداشت کنید. یعنی چه؟ یعنی مثلاً هر فرمولی که می نویسید، کاربرد آن را هم را کنارش یادداشت کنید و مشخص نمایید که به کمک این فرمول چه تیپ سوالاتی را می توان حل کرد! حتی بهتر است که برای هر کدام از آن ها نمونه سوال هم بنویسید. با این روش مرور خلاصه هایتان بازدهی بیشتری پیدا می کند.

۲ نکته مهم درباره خلاصه نویسی درس شیمی کنکور

خلاصه نویسی شیمی

۱- خلاصه نویسی یعنی این که شما حجم کمتری از مطالب را برای مرور در اختیار داشته باشید، وگرنه اگر قرار باشد حجم خلاصه های شما از کتاب و جزوه تان بیشتر باشد، دیگر اسمش خلاصه نویسی نیست و حتی زمان بیشتری هم به نسبت مطالعه اولیه از شما می گیرد! پس مراقب باشید که حجم خلاصه ها از کتاب ها و جزوه های درسیتان تجاور نکند!

۲- به دنبال لقمه آماده نباشید و خودتان هر مطلبی که می خوانید خلاصه کنید؛ چرا که خلاصه ها باید به صورت شخصی سازی شده و توسط خودتان نوشته شده باشند تا بتوانید از مرور آن ها نتیجه مطلوبی کسب کنید! پس حتی به دنبال خلاصه های رتبه های برتر هم نگردید و خودتان دست به کار شوید و نکات خلاصه نویسی درس شیمی را پیاده سازی کنید!

برای کسب اطلاع از این که چگونه درس شیمی را مفهومی بخوانید، به شما توصیه می کنیم که مطالعه این مطلب را از طریق لینک آن از دست ندهید.

جمع بندی از آنچه درباره خلاصه نویسی درس شیمی به سبک رتبه برترها گفتیم

بحثی در این که خلاصه نویسی اصولی تاثیر زیادی در موفقیت شما در درس شیمی کنکور دارد نیست. اما در این بین نباید از اهمیت کلاس های شیمی کنکور که آموزش خود را به روش شخصی سازی شده و کاربر محور پیش می برند هم غافل شد؛ چرا که شما به کمک این کلاس ها می توانید بر اساس توانایی های شخصی خودتان صفر تا صد این درس را یاد بگیرید و طبعاً به موفقیت نزدیک تر شوید! پس اگر به دنبال چنین کلاسی برای پیشرفت در درس شیمی کنکور می گردید، باشگاه اومند که معتبرترین مرجع آموزش آنلاین کشور است و تمام آموزش های خود را به شیوه کاربر محور پیش می برد، می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد!

بنابراین برای اومندی شدن کافیست که یا همین الان با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل کنید تا ما در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

با اومند آرزوهای بنفشت را بغل کن!💜