مقالات

تکنیک های تست زنی که در کنکور نجاتتان می دهد! (قسمت اول)

تکنیک های تست زنی کنکور

لازم است بدانید که آنچه در کنار درس خواندن و شرکت در کلاس های مشاوره کنکور ریاضی، تجربی و انسانی به کمکتان می آید تا شما بتوانید در کنکور خوش بدرخشید، تکنیک های تست زنی است!

در واقع شما هر چقدر هم در کلاس های مختلف کنکوری مثل کلاس های زیست کنکور، فیزیک کنکور و … شرکت کنید و دانش بالایی هم در دروس مختلف داشته باشید، تا تکنیک های تست زنی را از بر نباشید و نتوانید آن ها را پیاده سازی کنید، نمی توانید با اطمینان از موفقیت و کسب رتبه برتر در آزمون کنکور حرف بزنید؛ چرا که ماراتن کنکور تنها میدان مقایسه میزان علم و دانش نیست، بلکه میدانی است که در کنار دانش کافی به مهارت های تست زنی هم برای موفقیت نیاز دارد!

برترین تکنیک های تست زنی در کنکور

تکنیک های تست زنی که در کنکور

اگر شما هم می خواهید از غول مرحله آخر سال های مدرسه یعنی کنکور سربلند بیرون بیایید و در رشته دانشگاهی مورد علاقه تان قبول شوید، باید خودتان را به سلاح هایی به نام تکنیک های تست زنی در کنکور مسلح کنید! به همین منظور ما تصمیم داریم که در این قسمت، تکنیک هایی به شما یاد دهیم که به کمک آن ها بتوانید در جلسه کنکور از اطلاعاتتان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و نتیجه ای درخشان رقم بزنید!

بر روی حل تست های مشکل و زمانبر کلید نکنید!

به جرئت می توان که همه یا حداقل بیش از ۹۵ درصد داوطلبان کنکور در سر جلسه با سوالاتی رو به رو می شوند که یا از همان ابتدا می دانند که پاسخ آن سوال را بلد نیستند یا این که هر چه سوال را بالا و پایین می کنند، نمی توانند به جواب صحیح برسند! بنابراین در چنین شرایطی به جای کلید کردن روی چنین سوالاتی که تنها وقت شما را می گیرد، بهتر است که از تکنیک عبور استفاده کنید و حداقل به طور موقت عطای آن ها را به لقایشان ببخشید تا اگر فرصتی پیش آمد، دوباره آن ها را بررسی کنید!

علامت گذاری سوالات را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین تکنیک های مدیریت زمان در جلسه کنکور این است که علاوه بر عبور از برخی از سوالات، آن ها را با علامت ضربدر و منها مشخص کنید تا بدانید که اگر وقت اضافه ای آوردید باید بر روی چه سوالاتی تمرکز کنید. بنابراین اگر می بینید که پاسخ سوالی را به هیچ عنوان بلد نیستید به جای تلف کردن زمان روی آن، سوال را با یک نشان منها علامت گذاری کنید و از خیر آن بگذرید! اما برای سوالاتی که روی دو گزینه شک دارید یا حل آن ها زمانبر است از علامت ضربدر استفاده کنید تا بدانید که بعد از پاسخ دهی به سوالات آسان تر، نوبت جواب دادن به این تست ها است!

از تکنیک زمان های نقصانی غافل نشوید!

تکنیک زمان های نقصانی مکمل روش علامت گذاری است و نباید از آن غافل شوید! در واقع در این روش باید زمان پاسخ دهی به هر درس را کمتر از آنچه برای آن تعیین شده در نظر بگیرید تا با کمک همین زمان های باقی مانده بتوانید به سراغ سوالاتی بروید که آن ها را با علامت ضربدر مشخص کرده اید! در این میان تکنیک بازگشت هم به کمکتان می آید تا بتوانید با توجه به توانایی ها و مهارت های خود استراتژی مناسبی طراحی کنید و تصمیم بگیرید که در این مدت زمان باقی مانده باید به سراغ پاسخ دهی به کدام یک از سوالات ضربدری بروید!

صورت سوال و گزینه های آن را تا انتها بخوانید

یکی از مواردی که به دلیل استرس و خستگی در جلسه کنکور در بین داوطلبان رایج است، این است که دانش آموزان عجله می کنند و بدون این که صورت سوال و گزینه ها را با دقت بررسی کنند به سوالات جواب می دهند. همین مسئله به ظاهر ساده به راحتی باعث می شود که نمره مثبت تست ها را به منفی تبدیل کنید! بنابراین حتماً هم صورت سوال و هم گزینه های آن را با دقت کامل مطالعه و بررسی کنید.

روی کلمات کلیدی صورت تست دقت کنید

عبارات کلیدی یعنی همان افعال منفی یا قیدهایی مثل برخی، اکثراً و … که اگر حواستان را به آن ها جمع نکنید، گرفتار دامی می شوید که طراح برای آن سوال چیده است! بنابراین برای این که صورت سوال را با دقت بیشتر و به صورت موشکافانه مطالعه کنید، حتماً زیر این عبارات را خط بکشید و آن ها را دست کم نگیرید!

از روش حذف گزینه کمک بگیرید

گاهی در برخی از درس های تحلیلی مثل زیست شناسی یا درس هایی مثل عربی و فلسفه و منطق، تکنیک حذف گزینه به کارتان می آید و به کمک آن می توانید به سوالات شک دار پاسخ دهید. مثلاً فرض کنید که در یکی از گزینه های تست ترجمه عربی به فارسی سوالات کنکور، عبارتی آورده شده که مفهوم آن در جمله عربی وجود ندارد. پس به راحتی می توانید آن گزینه را حذف کنید و جواب صحیح را از بین مابقی گزینه ها پیدا کنید.

همیشه به حدس اولیه تان اعتماد نکنید

اصلاً بد نیست که آن قدر مطالعه و برنامه ریزی کنکور تجربی، ریاضی یا انسانیتان قوی بوده باشد که بتوانید سوالات کنکور را روی هوا جواب دهید، اما نباید به خودتان هم غره شوید و مطمئن باشید که همان پاسخ اولیه تان صد در صد درست است، چون علاوه بر این که ممکن است در پاسخ دهی عجله کرده باشید، این امکان هم وجود دارد که گزینه را در پاسخنامه اشتباه وارد کرده باشید! بنابراین اگر می دانید فرصتی برای مرور مجدد پاسخ هایتان پیدا نمی کنید، از همان ابتدا حواستان را شش دانگ جمع کنید و در پاسخ دهی به سوالات عجله نکنید!

تکنیک های تست زنی

برای آشنایی با رایج ترین اشتباهات مدیریت زمان کنکوری ها، حتماً این مطلب را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

چگونه بر تکنیک های تست زنی در جلسه کنکور مسلط شویم؟

اگر شما هم می خواهید یکی از رتبه های برتر کنکور باشید، باید در طول دوران مطالعه برای این آزمون، برای یادگیری و به کارگیری تکنیک های تست زنی در جلسه کنکور هم وقت صرف کنید! حالا چطور باید اصول پیاده سازی این تکنیک ها را یاد بگیرید و از آن ها در انواع آزمون های آزمایشی استفاده کنید تا دستتان راه بیفتد؟ پیشنهاد ما به شما این است که به گروه های مشاوره آنلاین کنکور انسانی، ریاضی و تجربی باشگاه اومند به عنوان معتبرترین مرجع آموزش آنلاین کشور اعتماد کنید؛ چرا که مشاوران این مجموعه، شیوه آموزش روش های تست زنی و چیدمان برنامه مطالعاتی شما را نه بر اساس توانایی های جمعی، بلکه بر مبنای توانایی ها و مهارت های فردی هر نفر تنظیم می کنند.

پس برای شرکت در کلاس های مشاوره و برنامه ریزی آنلاین این باشگاه که با ظرفیتی محدود (حداکثر ۱۰ نفره) برگزار می شوند، هر چه سریع تر با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید یا اطلاعات تماس خود را از طریق این قسمت در اختیار ما قرار دهید تا ما جهت ارائه مشاوره رایگان با شما تماس بگیریم.

رنگین کمان آرزوهایتان را با اومند بسازید!💜