مقالات

تحلیل درجات سختی سوالات شیمی در کنکورهای اخیر

سختی سوالات شیمی

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که نتیجه برنامه ریزی کنکور تجربی و یا ریاضی این همه دانش‌آموز به کجا می‌رسد. تمام آن شب بیداری‌ها و بیرون نرفتن‌ها نتیجه‌اش چه بوده است. من هم مثل شما بابت این موضوع کنجکاو بوده‌ام و بخاطر همین خواستم یک درس از کنکور‌های سال‌های اخیر را انتخاب و تحلیل کنم. متاسفانه درسی که قرار است تحلیل کنم زیست و فیزیک نیست و شیمی است.

اگر که از شیمی خوشتان نمی‌آید، تلاش کنید تا با او دوست شوید زیرا چاره دیگری ندارید.😂 آن‌هایی هم که خوششان می‌آید بدانند شیمی هم از آن‌ها خوشش می‌آید. پس همراه من تا پایان مقاله بمانید.🤪

تحلیل شیمی کنکور تجربی ۱۴۰۱

خب، خب، خب، باید بگویم که قرار است از سال ۱۴۰۱ شروع کنیم. طراحی سوالات کنکور ۱۴۰۱ بر اساس نظام جدید بوده است و نشان داده که سوالات دارد به سمت مفهومی شدن پیش می‌رود. یعنی چه؟ یعنی برای جواب دادن به سوالات مفهومی باید کتاب را قورت داده باشید. در ادامه باید بگویم پیش‌بینی شده که سوالات سال‌های بعد هم قرار است بجای حفظیات بیشتر از مسائل و مفاهیم باشد.

اومندی ها، برای جواب دادن به سوالات شیمی مفهومی باید وقت بیشتری بگذارید پس حتما و حتما از مشاوره کنکور ریاضی و مشاوره کنکور تجربی برای گرفتن برنامه درسی مناسب وضعیت تحصیلی خود استفاده کنید. مشاورهای بنفش بهتر می دانند که چگونه میتوان از کنکور جان سالم به در برد.

البته در تحلیل شیمی ۱۴۰۱ هم تست‌های ساده زیادی پیدا شد. همان تست‌هایی که مستقیما از دل کتاب و از بخش‌های خود را بیازمایید و یا تمرین‌ها آمده بود. درمجموع ۱۷ سوال به صورت مفهومی، ۶ سوال به صورت حفظی و ۱۲ سوال به صورت محاسباتی آمده بود.

مثل آنکه سوالات شیمی جزو سوالات یکی مانده به آخری بوده و قابل انتظار است که بچه‌ها نتوانسته باشند درصدهای خوبی بگیرند. چون هرچه بگذرد حجم زیاد سوالات و استرس انرژی بچه‌ها را می‌گیرد. سوالات شیمی کنکور هم جمعا ۱۱ سوال از پایه دهم و ۱۲ تست از کتاب‌های شیمی یازدهم و دوازدهم آمده بود.

سختی سوالات شیمی

شیمی کنکور ۱۴۰۰

براساس نظرسنجی و آنالیز سوالات شیمی کنکور ۱۴۰۰، ۳۸ درصد داوطلب‌ها سوالات کنکور را سخت‌تر از حد انتظار و ۵۵ درصد سوالات را در حد و کمی بالاتر از حد انتظار تعریف کرده‌اند. مثل آنکه برنامه ریزی کنکور ریاضی و برنامه ریزی کنکور تجربی آن طور که باید پیش نرفته است. طبق گفته رتبه‌ برترهای کنکور سوالات۲۲۷، ۲۲۴، ۲۰۶ برای ریاضی‌ها و سوالات ۲۴۷، ۲۵۲، ۲۶۱، ۲۶۴ و ۲۶۹ برای تجربی‌ها جزو سوالات چالش برانگیز بوده است.

اینطور که معلوم است ۵۵۰۰ نفر توانستند شیمی تجربی را بالای ۵۰ بزنند و میانگین درصد پاسخگوی به سوالات کنکور ۱۴۰۰ نشان داد که ریاضی کنکور تجربی سخت‌ترین درس کنکور بوده و درصد پاسخگویی به شیمی بعد از ریاضی در رتبه دوم قرار گرفته است.

حدود ۲۱۱.۰۰۰ هزارنفر و یا ۴۰ درصد داوطلبان کنکور تجربی درس شیمی را صفر و یا منفی زده‌اند. این فاجعه است. بچه‌ها واقعا چطور برنامه‌ریزی کنکور تجربی را انجام داده‌اید؟ انگاری اوضاع خیلی خیت است. تعداد کل سوالات شیمی کنکور ۳۵ سوال است و برای آنکه به درصد بالای ۵۰ برسید باید به حداقل ۱۸ سوال پاسخ درست دهید.

۹ درصد توانستند شیمی را بین ۲۰ تا ۵۰ درصد بزنند و تنها ۱ درصد توانستند کنکور شیمی را بیشتر از ۵۰ درصد بزنند. به به. چه زیبا. آنطور که معلوم است تنها ۱ درصد برنامه ریزی کنکور ریاضی و برنامه ریزی کنکور تجربی را درست انجام داده‌اند. البته معلوم شده است که در رتبه‌های زیر ۱۰۰۰، درصدهای بین ۷۰ تا ۸۰ یعنی ۲۵۶ نفر همچین درصدی را داشته‌اند.

آن‌هایی هم که بین ۹۰ تا ۹۹ را داشته‌اند جزو ۱۰۰ نفربرتر کنکور بوده‌اند. از هر ۱۰۰ نفر شرکت کننده ۲۳نفر سوالات شیمی کنکور را منفی زده‌اند و با این وضعیت بسیار زیبا اگر کسی به هیچ یک از سوالات شیمی پاسخ نمی‌داد از ۲۳ درصد رقیبان خود پیشی می‌گرفت.

درصدهای منفی سال‌های قبل هم به صورت زیر است:

  • کنکور ۹۹: ۲۳ درصد
  • کنکور ۹۸: ۱۴ درصد
  • کنکور ۹۷: ۳۳ درصد

می‌توان گفت هرساله بچه‌های نمونه کنکور بین ۲۰ تا ۳۰ درصد را منفی زده‌اند.

درآخر باید بگویم که از سال ۹۶ تا ۹۸ میانگین درصد شیمی صعودی و از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ نزولی بوده که کمترین مقدار میانگین مربوط به ۱۴۰۰ با ۵.۵ درصد است.

سختی سوالات شیمی

تحلیل سوالات کنکور ۹۹ نظام جدید

طبق گفته بچه‌ها چالشی‌ترین و سخت‌ترین درس کنکور شیمی بوده است ولی درصدها چیز دیگری می‌گویند:

  • بدترین عملکرد با توجه به عملکرد ۶.۵ درصدی شیمی، مربوط به فیزیک با ۴.۶ درصد بوده است
  • هیچ دانش‌آموزی به ۱۰۰ نرسیده است.
  • میزان درصد منفی شیمی از ریاضی و فیزیک کمتر بوده است.

از نظر متخصصان دربین ۳۵ سوال، ۱۰ سوال آسان، ۱۴ سوال متوسط و ۱۱ سوال سخت بوده‌ است. در این میان ۱۱ تست از کتاب شیمی دهم، ۱۳ تست از شیمی یازدهم و ۱۱ تست از دوازدهم آمده بود. به سوالات تمرینی اخر هر فصل توجه زیادی داشته‌اند. طبق آنچه که گفته شد ۱۰ سوال چندموردی و ۱۸ مسئله آمده بود که باعث سخت بودن این درس شده بودند. ترتیب سوالات هم از ساده به سخت آمده بود.

شما عزیزان باید حواستان باشد فقط به کتاب درسی متکی نباشید. نمی‌گوییم کتاب درسی بی‌فایده است اما اینطور که معلوم است از بخش‌هایی سوال طرح می‌شود که خود کتاب شیمی هم از آن خبر ندارد. نظرسنجی نشان داد که ۳ درصد سوالات شیمی را ساده، ۷ درصد متوسط و ۹۰ درصد سوالات را دشوار فرض کرده‌اند.

سختی سوالات شیمی

مروری بر درجه سختی سوالات شیمی در کنکورهای اخیر

طبق آنچه که برایتان نقل کردیم باید بگوییم که تمرین و تکرار بهترین راه برای موفق شدن در این کنکور است. پس لطفا کتاب درسی‌تان را قورت دهید و از هیچ تمرینی غافل نشوید. مطمئن باشید که با همین روش و با برنامه ریزی درست کنکور را به خاک خواهید مال… عه، به خاک مالید خواه… به خاک می‌مالید… اصلا ولش کنید! 😂

تیم حرفه ای باشگاه اومند متشکل از مشاورین و مدرسین بسیار برجسته در زمینه های مختلف درسی و آموزشی آماده خدمت به شما عزیزان است. منتظر چه هستید؟
تیم پشتیبانی اومند همه روزه در خدمتتان هستند تا آینده ای روشن برایتان رقم بخورد. کافیست با شماره تلفن پایین صفحه تماس بگیرید یا در این صفحه مشخصات خود را وارد کنید تا کارشناسان اومند با شما تماس بگیرند. با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما کنکوری ها و پشت‌کنکوری‌های باهوش.

با اومند منتظر یک کنکور بنفش باش💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *