مقالات

با این ۵ راهکار درس زیست را فراموش نکنید!

راهکار درس زیست

در این که درس زیست ذاتاً درس فراری است شکی نیست و اصلاً یکی از دلایل نگرانی دانش آموزان رشته تجربی برای این درس هم دقیقاً به این موضوع برمی گردد که می گویند هر چه در کلاس های تدریس زیست کنکور شرکت می کنیم و این درس را می خوانیم، باز هم مطالب و نکات مهم آن را از یاد می بریم!

طبیعتاً با توجه به اهمیت درس زیست شناسی در کنکور رشته تجربی رفع این دغدغه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که تا زمانی که داوطلبان نتوانند راهکاری پیدا کنند که مطالب مربوط به این درس را فراموش نکنند، هر چقدر هم در انواع و اقسام کلاس های زیست کنکور و مشاوره کنکور تجربی شرکت کنند، نمی توانند درصد زیست شناسی خود ارتقا دهند!

اما از آنجایی که هیچ غیر ممکنی برای اومندی ها وجود ندارد، ما در این مطلب روش هایی به شما یاد می دهیم تا به کمک آن ها بتوانید زیر و بم مطالب زیست شناسی را ملکه ذهنتان کنید و همچون رتبه برترها خوش بدرخشید!🌟

با کمک ۵ روش طلایی زیست شناسی را ملکه ذهنتان کنید!

زیست شناسی

اگر برای شما هم پیش آمده که علی رغم مطالعه زیاد درس زیست شناسی، یادآوری مطالب آن برایتان سخت بوده باشد و مثلاً وقتی به تست ها نگاه می کنید، انگار مفهوم آن برایتان آشنا است اما جزئیات و نکات آن ها یادتان نمی آید تا بتوانید به سوالات پاسخ دهید، این بخش را با دقت مطالعه کنید تا با بهترین روش ها برای عدم فراموشی درس زیست شناسی و نحوه انتقال مفاهیم آن به حافظه بلند مدتتان آشنا شوید.

چیدن برنامه های مروری منظم

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود شما خیلی زود مطالب را فراموش کنید، این است که آن ها را مرور نمی کنید و در نتیجه مطالب به حافظه بلند مدتتان منتقل نمی شود و به دست فراموشی سپرده می شوند. بنابراین اگر می خواهید از شر فراموشی مطالب زیست شناسی خلاص شوید، راه آن این است که برنامه های مروری منظمی داشته باشید. مثلاً بهترین کار این است که دوره اولیه هر مطلبی که می خوانید را تا حداکثر ۲۴ ساعت بعد انجام دهید و مرورهای بعدی را به هفته بعد و ماه بعد منتقل کنید تا مطالب در ذهنتان نهادینه شوند و در حل تست ها به چالش برنخورید!

آموزش مطالب خوانده شده به دیگران

برای این که درک بهتری از مطالب خوانده شده داشته باشید و بتوانید آن ها را ملکه ذهنتان کنید، به شما توصیه می کنیم که مثل یک معلم هر چه را که یاد گرفته اید برای دوستتان هم توضیح دهید تا هم شانس ماندگاری مطالب زیست شناسی در ذهنتان را افزایش دهید و هم باگ ها و اشکالات خودتان را پیدا کنید و نسبت به رفع آن ها اقدام نمایید.

استفاده از تکنیک تصویرسازی ذهنی

اگر شما هم از فراموشی مطالب زیست شناسی خسته شده اید، به شما پیشنهاد می کنیم که تکنیک تصویرسازی ذهنی را امتحان کنید. در این روش کافیست که همه نکات زیست شناسی را برای خودتان به تصویر و مدل تبدیل کنید و آن ها را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید تا نکات در ذهنتان حک شوند. به عنوان مثال یکی از روش هایی که می توان از آن برای تصویرسازی ذهنی استفاده کرد، نمودار درختی است که باعث می شود که یک مطلب به صورت منظم و طبقه بندی شده در ذهن شما ماندگار شود!

راهکار درس زیست

استفاده از روش های کد گذاری و رمز نگاری

یکی دیگر از راهکارهایی که می تواند در انتقال مفاهیم زیست شناسی به حافظه بلند مدت شما تاثیر زیادی داشته باشد، استفاده از کد گذاری و رمز نگاری است. مثلاً برای حفظ کردن ۳ تیره پروانه واران به نام سویا، یونجه و نخود می توانید کلمه “سین” را تولید کنید و آن را به خاطر بسپارید. یا مثلاً می توانید از کد گذاری رنگی استفاده کنید و نکات مهم کتاب درسی را با رنگ زرد، نکات کتاب های تستی را با رنگ بنفش و … مشخص کنید تا مطالب را به کمک حافظه تصویریتان  به ذهن بسپارید و در هنگام مرور با یک نگاه ساده، کلی نکته مهم را به خاطر بیاورید.

حل تست های مختلف

برای این که از درک مفاهیم زیست شناسی اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که آن ها در ذهن شما به خوبی حک شده اند، باید حتماً تست حل کنید. اگر از پس حل تست ها برآمدید که فبها المراد، اما اگر نتوانستید تست ها را پاسخ دهید، یعنی هنوز در آن مطلب می لنگید و به مطالعه و مرور بیشتری نیاز دارید!

با خواندن مطلبی با عنوان در یادگیری زیست از این اشتباهات دوری کنید، می توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

برای یادگیری بهتر و فراموش نکردن مفاهیم زیست شناسی در چه کلاسی شرکت کنیم؟

به شرط این که راهکارهای گفته شده در این مطلب، مو به مو انجام شود، شما می توانید مفاهیم زیست شناسی را در ذهن خود ماندگار کنید! اما قطعاً این روش ها زمانی به کار شما می آیند که آموزش اولیه تان به شکل اصولی انجام شده باشد!

آموزشی اصولی یعنی چه؟ یعنی همان آموزش کاربر محور زیست شناسی که در باشگاه اومند انجام می شود! در واقع در کلاس های زیست کنکور این باشگاه، تمام آموزش ها بر مبنای توانایی ها و مهارت فردی کاربران پیش می رود، نه توانایی های جمعی! ضمنا! کلیه دانش آموزان علاوه بر این که به صورت مستقیم و آنلاین و در فضای اختصاصی باشگاه با استاد خود در ارتباط هستند، از پشتیبانی همه جانبه کارشناسان ما نیز بهره مند می شوند.

پس اگر شما هم می خواهید در زیست شناسی کنکور خوش بدرخشید، کافیست که به مجموعه اومند اعتماد کنید و با پر کردن فرم مشخصات از طریق این قسمت یا تماس با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) با ما در ارتباط باشید.

با اومند هیچ چیز دست نیافتنی وجود ندارد، کافیست که بخواهید!💜