مقالات

۴ روش ساده برای تسلط به گرامر زبان آلمانی

تسلط به گرامر زبان آلمانی

زبان آلمانی یکی از دیگر از زبان هایی است که افراد بسیاری تمایل دارند که آن را یاد بگیرند و حتی برای فرصت های شغلی بهتر، ادامه تحصیل و … به کشور آلمان مهاجرت کنند. اما ماجرای آموزش زبان آلمانی یادآور مصرعی از حضرت حافظ است که می فرماید: “که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها.”حالا چرا یاد این مصرع می افتیم؟

زیرا زبان آلمانی هم جز زبان هایی است که در عین پرطرفدار بودن، گرامر چالش برانگیزی دارد و اصلاً شاید یکی از دلایلی که بعضی از افرادی که در دوره های آموزش حضوری یا آموزش آنلاین زبان آلمانی شرکت می کنند، بعد از مدتی یادگیری این زبان را رها می کنند، همین غولی باشد که از قواعد این زبان در ذهن خود ساخته اند!

اما واقعیت این است که آن قدرها هم که فکر می کنید گرامر زبان آلمانی پیچیده نیست، البته به شرطی که روش هایی که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم، مو به مو اجرا کنید!

بنفش ترین روش ها برای آموزش گرامر زبان آلمانی

قطعاً دستور زبان یا گرامر در هر زبانی از جمله زبان آلمانی جز بخش هایی است که حداقل در اوایل مسیر یادگیری، سخت به نظر می رسد. اما به شما قول می دهیم که اگر سعی کنید نکات گرامری را به جای این که فقط حفظ کنید، درک کرده و تمرینات زیادی حل کنید، می توانید از پس این چالش هم بربیایید.

۱٫ جایگاه افعال آلمانی را بشناسید

عموماً افعال در زبان آلمانی در جایگاه دوم جمله قرار می گیرند و از این نظر شباهت زیادی به زبان انگلیسی دارند. به عنوان مثال همان طور که می بینید در جمله Du bist ein Erbesnzӓhler که به معنی این که “تو خیلی تیزبین هستی” است، فعل آن یعنی bist در جایگاه دوم قرار گرفته است. البته زمانی که بخواهید یک جمله سوالی بسازید، لازم است که فعلتان را در جایگاه اول جمله قرار دهید.

به علاوه شما باید استثناهایی که درباره افعال این زبان وجود دارد را هم یاد بگیرید. مثلاً باید بدانید که در ساخت جملات امری هم مثل جملات سوالی، فعل در ابتدای جمله آورده می شود و اگر ضمایر آن sie و du (دوم شخص رسمی یا غیر رسمی) و ihr (دوم شخص جمع) باشند، باید فعل را صرف کنید.

آموزش گرامر زبان آلمانی

۲٫ حرف اول اسم ها را حتماً با حروف بزرگ بنویسید

همیشه باید حرف اول اسامی آلمانی (افراد، اشیا و مکان ها) را با حروف بزرگ بنویسید. یعنی فرقی نمی کند این اسامی در کجای جمله به کار رفته اند، در هر صورت باید کلمه آغازین با حروف بزرگ نوشته شود. مثلاً در جمله Ich liebe den Sommer، Sommer به معنای تابستان در انتهای جمله به کار رفته است، اما با این وجود با حرف بزرگ نوشته شده است. پس این نکته را فراموش نکنید!

۳٫ ترتیب چیدمان قیدها را یاد بگیرید

زبان آلمانی هم مثل هر زبان دیگری دارای قیدهای زمان مثل Gestern (به معنی دیروز)، قیدهای حالت مثل Eventual (به معنی احتمالاً) و قیدهای مکان مثل Hier (به معنی اینجا) است که ترتیب قرار گرفتن آن ها هم در جمله به همین صورت قید زمان، حالت و مکان است. پس در این قسمت به جای این که خودتان را سردرگم کنید، کافیست که انواع قیدها و ترتیب آن ها را یاد بگیرید و بر طبق آن ها پیش بروید.

۴٫ هر سه جنسیت اسامی آلمانی را یاد بگیرید

یکی از چالش های کاربران آموزش زبان آلمانی، این است که این زبان به جای دو جنسیت دارای سه جنسیت مذکر، مونث و خنثی است که گاهی بسیار هم گیج کننده می شود؛ چرا که ما در حالت عادی می گوییم دختر جنس مونث و پسر جنس مذکر است. اما در زبان آلمانی گفته می شود که مثلاً کلمه der Lӧffel به معنی قاشق جنس مذکر، die Gabel به معنی چنگال جنس مونث و das Messer به معنای چاقو جنسیت خنثی دارد. برای این که موضوع کمی ساده تر شود، لازم است بدانید که حرف تعریف der برای اسامی مذکر می روند و اگر کلمه شما به یکی از پسوندهای er، el، ling، ich و … ختم شد، یعنی کلمه تان مذکر است. اما حرف تعریف اسامی مونث حرف die است و اگر پسوند کلمه ای شامل ei، in، ik، keit و … بود می توان حدس زد که این کلمه مونث است. درباره اسامی خنثی هم که با حرف تعریف das نشان داده می شوند، باید بگوییم که اگر پسوندهایی مثل chen، lein، tel و … داشتند، می توان به خنثی بودن کلمه پی برد. خاطرتان جمع باشد اگر به این موارد مسلط شوید، حداقل در ۸۰ درصد مواقع می توانید به جنسیت کلمات آلمانی پی ببرید!

۵٫ به نحوه جمع بستن کلمات آلمانی دقت کنید

علاوه بر موارد فوق باید این را هم در نظر داشته باشید که در زبان آلمانی برای جمع بستن، تنها از حرف s استفاده نمی شود، بلکه بسته به شرایط از پسوندهای مختلفی مثل e، er، en و … استفاده می شود.

اگر می خواهید با راه های تقویت مهارت نوشتاری در زبان آلمانی نیز آشنا شوید، حتماً بر روی لینک این مقاله بزنید و آن را تا انتها مطالعه کنید.

یادگیری گرامر زبان آلمانی

برای تسلط ۱۰۰ درصدی بر گرامر زبان آلمانی در کدام کلاس شرکت کنم؟

شما برای این که بتوانید گرامر زبان آلمانی را از بر شوید، لازم است که علاوه بر تمرین بی وقفه خودتان از استادی که در این زمینه تبحر دارد نیز کمک بگیرید.

به همین منظور باشگاه اومند گروهی از اساتید حرفه ای را دور هم جمع کرده تا شما با شرکت در کلاس های کاربر محور آموزش آنلاین زبان آلمانی این باشگاه بتوانید صفر تا صد این زبان را نه بر اساس توانایی های جمعی، بلکه بر اساس توانایی ها و مهارت های فردیتان یاد بگیرید.

به علاوه برای این که شعار کاربر محور بودن کلاس های این مجموعه اجرایی شود و تنها در حد حرف باقی نماند، هیچ کلاسی بیش از ۱۰ کاربر ندارد و به همین دلیل همه کاربران زبان آلمانی می توانند به صورت مستقیم و آنلاین با استاد خود در ارتباط باشند، از او سوال بپرسند، در محتوای درس مشارکت داشته باشند و … تا بازدهی کلاس ها دو چندان شود.

پس برای این که شما هم بتوانید در کنار این خدمات از پشتیبانی همه جانبه تیم متخصص ما بهره مند شوید، کافیست که همین الان با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا مشخصات خود را از طریق این لینک با ما به اشتراک بگذارید تا ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم. پس زود دست به کار شو تا آرزوهای بنفش تو با اومند برآورده شود.💜