مقالات

۵ روش کاربردی برای تقویت درک مطلب انگلیسی

تقویت درک مطلب انگلیسی

هیچ کس نمی تواند ادعا کند که بدون درک کامل یک موضوع می تواند درباره آن صحبت کند. این موضوع بالخص در هنگام آموزش زبان انگلیسی اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ چرا که این زبان با زبان مادری ما متفاوت است و طبیعتاً درک مطالبی که به این زبان نوشته می شوند کار سخت تری است. در واقع شما تا زمانی که نتوانید زیر و بم مطالب انگلیسی را درک کنید، نه می توانید خوب حرف بزنید و نه خوب بنویسید. پس می توان نتیجه گرفت که درک مطلب مثل یک تار عنکبوت در تمام بخش های زبان انگلیسی تنیده شده است!

توجه داشته باشید که اگر شما بتوانید با کمک کلاس های حضوری یا کلاس های آنلاین زبان انگلیسی، مهارت درک مطلب این زبان را تقویت کنید، می توانید حتی بدون دانستن معنی کل لغات یک متن از پس درک مفهوم کلی آن متن بربیایید!

بنابراین همان طور که از گفته های ما مشخص است، شما در صورتی می توانید در این زبان پیشرفت کنید که برای تقویت مهارت درک مطالب آن وقت صرف کنید و از تمرین کردن خسته نشوید!

تقویت درک مطلب انگلیسی با چند تکنیک ساده

درک مطلب انگلیسی

حالا سوال اساسی این جا است! اگر درک مطلب زبان انگلیسی می تواند بر روی تمام مهارت های این زبان سایه بندازد، پس چگونه باید آن را تقویت کرد؟ اگر شما هم تمایل دارید که به پاسخ این پرسش مهم دست پیدا کنید و برای همیشه با مشکلات خود در درک مفاهیم انگلیسی خداحافظی کنید، کافیست که روش های زیر را مو به مو اجرا کنید:👇

هر روز در حال یادگیری لغات جدید باشید

هیچ به اندازه دانستن لغات بیشتر نمی تواند در درک مطلب به شما کمک کند. درست است که قرار نیست که مثلاً در یک متن ۱۰۰۰ کلمه ای، شما معنی هر ۱۰۰۰ کلمه را بلد باشید تا بتوانید مفهوم آن را متوجه شوید، اما بالاخره تا زمانی که نتوانید مفهوم بیشتر کلمات یک متن را درک کنید، قطعاً چیز زیادی از مفهوم کلی آن مطلب هم عایدتان نمی شود! بنابراین سعی کنید که روزانه و به روش های مختلفی مثل استفاده از دیکشنری، تماشای فیلم و سریال و … دایره لغات خود را افزایش دهید تا شاهد تاثیر شگرف آن بر تقویت مهارت درک مطالب انگلیسیتان باشید.

خواندن مطالب انگلیسی را در برنامه روزانه خود بگنجانید

برای پیشرفت در درک مطالب انگلیسی نباید از نقش خواندن مطالب مختلفی که به این زبان نوشته شده اند غافل شوید! در واقع شما هر چه نوشته های انگلیسی بیشتری بخوانید، درک بهتری هم از متون مختلف پیدا می کنید.

بنابراین خودتان را عادت دهید که حداقل روزی یک متن انگلیسی بخوانید تا چشم شما به مطالب متنوعی عادت کند و به مرور مفاهیم را بهتر درک کنید.

درک مطلب انگلیسی

تماشای فیلم و سریال و گوش دادن پادکست و آهنگ را از قلم نیندازید

در عین این که تماشای فیلم و سریال و گوش کردن پادکست به زبان انگلیسی کارهایی سرگرم کننده هستند، می توانند مهارت درک مطلب شما را هم افزایش دهند. چگونه؟ طبیعتاً شما زمانی که فیلم یا سریال انگلیسی تماشا می کنید، باید سعی کنید که مفهوم مکالماتی که بین شخصیت های فیلم یا سریال رد و بدل می شود درک کنید. بنابراین از این طریق می توانید درک مفاهیم مربوط به این زبان را بهبود ببخشید. به علاوه وقتی که به پادکست یا آهنگ های انگلیسی گوش می دهید، دوباره همین پروسه تکرار می شود. یعنی باز هم تا شما باید معنی و مفهوم آنچه که می شنوید را درک کنید. پس گوش کردن پادکست و آهنگ هم می تواند به مرور این مهارت را در شما تقویت کند.

یا از کتاب های مصور استفاده کنید یا خودتان تصویرسازی کنید

یکی از محبوب ترین کتاب های مصور موجود در بازار کتاب های کمیک هستند که اگر شما برای درک مطالب انگلیسی از آن ها کمک بگیرید، می توانید مفاهیم جملات را بهتر درک کنید. چرا؟ چون هر جمله یا پاراگرافی با تصویری مرتبط نشان داده می شود که به شما کمک می کند که متوجه شوید که آن متن حول و حوش چه موضوعی پیش می رود. بنابراین قطعاً درک مطلب را برای شما ساده تر می کند.

اما اگر از کتاب هایی استفاده می کنید که تصویر ندارند، می توانید دست به دامن قوه تخیل خودتان شوید! یعنی مثلاً اگر مطلبی که می خواهید درباره طبیعتی سرسبز و پاک است، می توانید چنین تصویری را در ذهن خودتان مجسم کنید تا متن را بهتر درک کنید و سریع تر پیش بروید.

از هایلایتر استفاده کنید

یکی دیگر از روش های کاربردی برای تقویت مهارت درک مطلب انگلیسی این است که در هنگام مطالعه، مطالب مهم یا کلیدی متن را با ماژیک هایلایتر یا مداد مشخص کنید. شما با این کار می توانید با یک تیر نه دو نشان بلکه سه نشان بزنید! زیرا این کار باعث می شود که درک بهتری از متن داشته باشید، پاراگراف های مهم آن را تشخیص دهید و اصطلاحات کلیدی آن مطلب را ملکه ذهن خودتان کنید!

برای این که با روش های تقویت مهارت نوشتاری در زبان انگلیسی آشنا شوید، توصیه می کنیم که خواندن این مطلب را از طریق لینک آن از دست ندهید.

برای تقویت مهارت های مختلف زبان انگلیسی از جمله درک مطالب آن به کجا مراجعه کنیم؟

تنها شما نیستید که با درک مطلب زبان انگلیسی به چالش برمی خورید، بلکه هر کسی در مسیر یادگیری این زبان این چالش ها را تجربه می کند. اما قطعاً کسی برنده است که اولاً از تمرین کردن خسته نمی شود و اشتباهاتش را به چشم درسی برای یادگیری بیشتر می بیند و دوماً جایی برای آموزش زبان انگلیسی انتخاب می کند که آموزش خود را به شکل شخصی سازی شده پیش می برد.

باشگاه اومند دقیقاً همان جایی است که شیوه های آموزشی آن مبتنی بر روش های روز دنیا و به شکل کاربر محور پیش می رود. در واقع آموزش آنلاین زبان انگلیسی در این باشگاه، نه بر اساس توانایی های عمومی کاربران، بلکه بر اساس اهداف و توانایی های فردی هر یک از آن ها انجام می شود. به علاوه ما در این باشگاه برای این که کلاس های کاربر محورمان تنها در حد شعار نباشند، اجازه نمی دهیم که شاگردان یک کلاس از ۱۰ نفر بیشتر باشد تا استاد بتواند آموزش شخصی سازی شده را به بهترین شکل ممکن پیاده سازی کند.

پس برای بهره مندی از این خدمات و ده ها خدمت برتر دیگر باشگاه اومند کافیست همین الان با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

اومند مسیر موفقیت شما را نورافشانی می کند، کافیست که آرزویی بنفش کنید!💜