مقالات

۱۱ روش طلایی برای افزایش انگیزه داوطلبان کنکور | والدین بخوانند.

افزایش انگیزه داوطلبان کنکور

با بزرگتر شدن دانش‌آموزان، مسئولیت بیشتری بر عهده آنها گذاشته می شود و هرروز به کنکور نزدیک‌تر می‌شود. در حالی که برخی از دانش آموزان انگیزه دارند تا کتاب‌ها را مرور کنند، به عنوان والدین‌ ان‌ها وظایفی بر دوشتان است که باید برای افزایش انگیزه داوطلبان کنکور انجام دهید.

اگرچه مهم است که والدین نقش فعالی را در حصول اطمینان از انجام مرور کتاب‌های فرزندشان ایفا می‌کنند، اما همچنین مهم است که فرزندتان را مجبور به انجام آن نکنید. بین اجبار و انگیزه دادن تفاوت زیادی وجود دارد.

تشویق فرزندتان برای یافتن انگیزه به روشی مثبت برای ایجاد عادات ماندگار مهم است. مهم است که آن‌ها طبق برنامه ریزی کنکور تجربی یا هر رشته‌ای که می‌خوانند پیش بروند. وادار کردن فرزندتان به انجام مطالعه می تواند او را از مطالعه رنجیده و دستیابی به انگیزه بیشتر را بسیار دشوارتر کند.

پس وقتی فرزندتان انگیزه ای برای درس خواندن ندارد چه کاری می توانید انجام دهید؟ این نکات را بررسی کنید تا به فرزندتان کمک کنید تا انگیزه مطالعه کتاب‌ها را پیدا کند.

چگونه برای مطالعه انگیزه داشته باشند:

دریابید که چه چیزی فرزند شما را متوقف می کند

فرزند شما ممکن است به دلایلی برای مطالعه بی انگیزه باشد. یافتن ریشه مشکل به شما و فرزندتان کمک می‌کند تا برنامه‌ای برای غلبه بر موانعی که او را از انجام مطالعه بازمی‌دارند، ایجاد کنید.

برخی از دلایل عدم انگیزه ممکن است عبارتند از:

 • درک ضعیف از مطالب
 • کاری که با سبک یادگیری او مناسب نیست
 • اضطراب در مورد کنکور
 • اعتماد به نفس پایین
 • مقایسه با دیگران
 • زمان مطالعه را آسانتر کنید

همانطور که فرزندتان با برنامه ریزی کنکور انسانی یا هر رشته‌ای پیش می‌رود مهم است که با فراهم کردن همه چیزهایی که برای انجام کار لازم است، زمان مطالعه را تا حد امکان برای فرزندتان آسان کنید:

 • فضای ساکت: فضایی آرام و بدون حواس پرتی برای مطالعه فرزندتان پیدا کنید.
 • غذا و نوشیدنی: اگر فرزندتان گرسنه است، تمرکز روی کار ممکن است سخت باشد. قبل از یک جلسه مطالعه به او یک میان وعده سبک و مقدار زیادی آب بدهید تا مطمئن شوید که می تواند تمرکز خود را حفظ کند.
 • ابزار مناسب: مطمئن شوید که مداد، پاک کن، ماشین حساب و سایر ابزارهای مهم به راحتی در دسترس هستند تا زمان برای یافتن آنها تلف نشود.

اطمینان از اینکه فرزندتان همه چیز مورد نیاز خود را دارد به معنای مقاومت کمتر و بهانه های کمتر است.

افزایش انگیزه داوطلبان کنکور

همراه برنامه ریزی او برای کنکور باشید

بچه ها با ساختار خوب انگیزه پیدا می کنند و داشتن یک برنامه مطالعه محکم به نگه داشتن فرزند شما در مسیر کمک می کند. با فرزندتان بنشینید و هر شب برنامه او برای مطالعه فردا را مرور کنید.  در جلسات مشاوره کنکور ریاضی یا هرشته‌ای در کنارش باشید. با گنجاندن فرزندتان در این فرآیند به او کمک می کند تا او را درگیر برنامه نگه دارید (و تمایل بیشتری به پایبندی به برنامه داشته باشد!)

مقاله «چرا به برنامه ریزی خود عمل نمی کنیم؟ کنکوری ها بخوانند» قطعا برای شما جالب و البته مفید است. حتما آن را نیز مطالعه کنید.

برنامه شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • زمانی که قرار است تکالیف هر روز انجام شود
 • چه مقدار زمان باید صرف تکالیف شود
 • هر چند وقت یکبار و برای چه مدت استراحت کنید
 • یک سیستم پاداش ایجاد کنید

یک سیستم پاداش با فرزندتان بسازید تا او پس از اتمام زمان مطالعه، منتظر چیزی باشد که به او انگیزه می‌دهد. دادن پاداش کلیدی برای حفظ انگیزه در هنگام مطالعه است. پاداش ها می توانند به سادگی تماشای تلویزیون پس از انجام تکالیف یا جمع آوری “امتیاز” پس از هر جلسه مطالعه برای استفاده از چیزهای خاص باشند.

استرس را محدود کنید

اگر فرزند شما استرس داشته باشد، ممکن است مطالعه برای کنکور سراسری برای او مشکل باشد یا حتی انگیزه شروع کار را پیدا نکند. با گذراندن وقت با او و تشویق به گفتگو در مورد افکار و احساسات، به او کمک کنید تا استرس را از بین ببرد.

اطمینان حاصل کنید که فرزند شما هر شب زمان کافی برای کاهش استرس دارد. درباره فعالیت‌هایی که باید در زمان استراحت مطالعه یا بعد از اتمام تکالیفش انجام دهید که می‌تواند به کاهش استرس کمک کند، مانند:

 • رفتن به پیاده روی
 • گوش دادن به موسیقی
 • نوشتن
 • تمرکز بر یادگیری به جای عملکرد آزمون‌های آزمایشی

به جای تمرکز در درجه اول بر درصدهای آموزشی، نقاط عطف مرتبط با یادگیری را جشن بگیرید – چه بزرگ و چه کوچک.

این ممکن است زمانی باشد که فرزند شما با موفقیت یک تست پیچیده ریاضی را حل می‌کند، یا زمانی که مطالعه یک درس مهم را تمام می کند. هنگامی که تمرکز خود را به یادگیری تغییر می‌دهید، فرزند شما می‌تواند لذت بیشتری از انجام کار بیابد و به تقویت انگیزه او کمک کند.

فرزندتان را تشویق کنید تا اهداف کوچک تعیین کند

فرزند خود را تشویق کنید تا اهداف مطالعه کوچک و قابل دستیابی را بر اساس آنچه که باید انجام شود تعیین کند. تعیین اهداف به فرزندتان دستورالعمل‌های روشنی برای کارهایی که باید انجام شود، می‌دهد و وقتی به این اهداف دست می‌یابد، اعتماد به نفس او را افزایش می‌دهد. بهترین کار پایبندی او به آن چیزهایی است که در جلسه مشاوره کنکور ریاضی و یا هررشته‌ای که می‌خواند باشد.

افزایش انگیزه داوطلبان کنکور

چند نمونه از اهداف مطالعه عبارتند از:

 • یک فصل از خواندن تعیین شده را بخواند
 • یادداشت ها را به مدت بیست دقیقه مرور کند
 • تست‌های کتاب‌های کمک درسی را کامل کند
 • تکنیک های مختلف را امتحان کنید

روشی برای مطالعه «یک راه متناسب با همه» وجود ندارد، زیرا هر دانش آموز روش یادگیری متفاوتی دارد. اگر فرزند شما با روشی مطالعه می کند که با سبک یادگیری او مطابقت ندارد، ممکن است ناامید شود زیرا درک مطالب بسیار دشوارتر می شود. تکنیک های مختلف مطالعه را با او امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای فرزند شما بهتر است.

استراحت های مناسب برای او ایجاد کنید

اگرچه تلاش برای انجام تمام تکالیف مطالعه برای کنکور می تواند وسوسه انگیز باشد، اما مغز می تواند بدون وقفه تمرکز خود را از دست بدهد. تقسیم زمان مطالعه به بخش های قابل کنترل برای شاداب نگه داشتن ذهن فرزند شما مهم است. فرزندتان را تشویق کنید که در طول یک جلسه مطالعه، استراحت های مناسبی داشته باشد.

این نکات را برای یک استراحت مطالعه سازنده در ذهن داشته باشید:

 • از یک تایمر برای یادآوری زمان استراحت به فرزندتان استفاده کنید
 • بعد از حدود ۴۵ دقیقه کار استراحت کند
 • زمان استراحت بین ۵ تا ۱۵ دقیقه باشد

مقاله « با نوجوانان کنکوری چگونه رفتار کنیم؟» نیز می تواند برای شما بسیار راهگشا باشد.

فرزندتان را به ورزش تشویق کنید

انرژی فروخورده منجر به ناامیدی می شود و مطالعه را دشوارتر می کند. ورزش منظم بهزیستی کلی را بهبود می بخشد و استرس را کاهش می دهد و انجام تکالیف را بسیار آسان تر می کند.

اطمینان حاصل کنید که فرزند شما هر روز قبل از مطالعه فعالیت بدنی زیادی دارد. حتی یک پیاده روی سریع در اطراف خانه در طول یک استراحت مطالعه راهی عالی برای اجازه دادن به فرزند شما برای جریان خون به مغز است و به جلوگیری از ناامیدی و فرسودگی کمک می کند.

از فرزند خود حمایت کنید

با فرزندتان ارتباط دوستانه‌ای داشته باشید و در صورت نیاز از او حمایت کنید. ممکن است شامل ترتیبی دادن به صحبت با مشاور فرزندتان، دادن کمک اضافی به فرزندتان، یا فقط گوش دادن به او در زمانی که فرزند شما احساس ناراحتی می کند، باشد. دانستن اینکه حمایت در دسترس است به فرزند شما کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را برای مقابله با هر مشکلی که ممکن است پیش بیاید تقویت کند.

افزایش انگیزه داوطلبان کنکور

به فرزند خود کمک کنید تا انگیزه مورد نیاز خود را پیدا کند

از نبرد وحشتناک درباره مطالعه برای کنکور خودداری و از نکات بالا برای کمک به فرزندتان در ایجاد عادات خوب مطالعه استفاده کنید. در حالی که به عنوان والدین مهم است که مطمئن شوید مطالعه فرزندتان تکمیل شده است، مهم است که فرزندتان را مجبور به انجام آن نکنید. در عوض، روی تبدیل کردن زمان مطالعه به یک تجربه مثبت تمرکز کنید تا فرزندتان بتواند انگیزه خود را برای تکمیل به موقع آن ایجاد کند.

با باشگاه اومند فرای قله‌های بنفش زندگی کنید💜

اگر فرزند شما در یک منطقه خاص مشکل دارد یا در یک موضوع خاص گیر کرده است، باشگاه اومند در اینجا به شما کمک می کند! باشگاه اومند با برگزاری کلاس‌های باکیفیت و کاربرمحور مراقب کیفیت درسی شما عزیزان است. امروز با ما تماس بگیرید تا دریابید که چگونه می توانیم به فرزند شما کمک کنیم تا در مدرسه و فراتر از آن به موفقیت برسد. شماره تلفن باشگاه اومند را می توانید در پایین همین صفحه مشاهده نمایید. همچنین می تواند فرم مشاوره ثبت نام باشگاه اومند را پر کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

بنفش و پرانرژی باشید.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *