مقالات

چگونه درس زیست را برای کنکور بخوانیم؟

درس زیست کنکور

درس زیست کابوس بیشتر دانش‌آموزان رشته تجربی است. درکنار کابوس فیزیک و شیمی، زیست غول بزرگ‌تری است. بخاطر حضور جداول و عکس‌های مختلف از گیاهان، حیوانات و موجودات سلولی این کتاب زمان بسیار زیادی برای مرور نیاز دارد.

بخش‌های مفهومی و ترکیبی آن و نحوه مطالعه متفاوتی که این کتاب نیاز دارد باعث شده است که دانش‌آموزان زودتر از هر درسی به فکر چاره برایش باشند. اما همانطور که خیلی‌ از ما می‌دانیم جمع‌بندی، خلاصه نویسی و نکته برداری درس زیست آسان نیست.

اما خب روش خواندن زیست کنکور برای خیلی‌ها متفاوت است و شده که بسیاری از دانش‌آموزان چه با کمک مشاوره و چه به صورت خودخوان بودن توانسته‌اند از پس درس زیست بربیایند. اما بیاید اول از همه درباره‌ اهمیت زیست‌شناسی در کنکور تجربی صحبت کنیم.

روش خواندن زیست کنکور اهمیت زیست شناسی در کنکور تجربی

درس زیست شناسی در کنکور دارای ضریب ۴ است و داوطلبان باید به ۵۰ سوال در ۳۶ دقیقه پاسخ دهند. سوالات به صورت ۲ صورت ترکیبی و مفهومی است و به هیچ عنوان نباید هیچ مبحثی را برای موفقیت در کنکور حذف کرد. سوالات این درس به صورت ترکیبی و مفهومی می باشد و دانش آموزان باید جهت موفقیت در این درس و کسب درصد های بالا هیچ یک از فصول زیست را حذف نکنند. بهترین روش خواندن زیست کنکور این است که تمامی فصل ها را به صورت ترکیبی با فصل های مرتبط دیگر مطالعه نمایند.

مهارت شما در پاسخگویی به سوالات اهمیت بسزایی دارد و باید بتوانید هر سوال را در ۴۲ ثانیه پاسخ دهید.  سوالات کنکور نظام جدید از سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم می باشد که برای زیر گروه های اول و دوم رشته تجربی مهم ترین درس با بالاترین ضریب محسوب می شود. مباحث زیست شناسی در کنکور به ۴ بخش تقسیم می‌شوند:

 • زیست جانوری انسانی
 • زیست گیاهی
 • ژنتیک
 • زیست سلولی مولکولی

در ادامه می‌خواهیم به تفکیک این مباحث بپردازیم.

درس زیست کنکور

ژنتیک کنکور شامل چه فصل‌هایی است؟

ژنتیک از ۵ فصل تشکیل شده است که به صورت زیر دسته بندی شده‌اند:

 • فصل ۶ و ۷ زیست‌شناسی یازدهم
 • فصل ۱ و ۳ و ۴ زیست‌شناسی دوازدهم

زیست گیاهی شامل چه فصل هایی است؟

برای کنکور ۵ فصل را برای زیست گیاهی درنظر می‌گیریم؛ فصل‌های زیست گیاهی کنکور به‌ترتیب به‌صورت زیر است:

 • فصل ۶ و ۷ زیست‌شناسی دهم
 • فصل ۸ و ۹ زیست‌شناسی یازدهم
 • فصل ۶ زیست‌شناسی دوازدهم

فصل‌های زیست جانوری و بدن انسان در کنکور

در کنکور مباحث زیست جانوری و بدن انسان جزو فصل‌هایی هستند که به‌صورت مکرر با آنها مواجه خواهیم شد:

 • فصل‌های ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ زیست دهم
 • فصل‌های ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۷ زیست یازدهم

فصل‌های زیست سلولی و مولکولی کنکور کدام هستند؟

برای زیست سلولی و مولکولی هم ۶ فصل از زیست‌شناسی را در نظر می‌گیریم:

 • فصل ۱ زیست دهم
 • فصل‌های ۱، ۲، ۵، ۶  و ۷ زیست دوازدهم

هدف از ذکر این موارد آشنایی شما عزیزان با جزئیات دروس بود و لزومی به رعایت ترتیب مواردی که در بالا ذکرشد ندارید. اما باید بدانید هرچه ساعت مطالعه بیشتری داشته باشید زمان بیشتری برای مطالعه‌ تمام مباحث ذکرشده در بالا دارید. نکته مهم این است که افرادی که در درس زیست شناسی نسبت به سایر دروس ضعف دارند باید بیشتر از ۲۵ درصد در هر هفته به درس زیست شناسی اختصاص دهند.

درس زیست کنکور

مراحل و روش خواندن زیست کنکور

 • روخوانی کلی فصل،
 • تقسیم فصول به بخش های کوچک‌تر،
 • مطالعه دقیق تر هر بخش از کتاب درسی،
 • مطالعه درسنامه کتاب کمکی مربوط به همان بخش،
 • حل تست های آموزشی مربوطه،
 • یادداشت نکات تست‌ها در حاشیه کتاب درسی،
 • اجرای این مراحل به ترتیب برای بخش های بعدی آن فصل،
 • مطالعه کل فصل 
 • حل تست های جامع از کل فصل،
 • خلاصه نویسی کل فصل

نکات مهم در هنگام خواندن زیست کنکور

از کل به جزئیات بروید

هر کسی می تواند زیست شناسی را یاد بگیرد، اما همیشه آسان نیست. زیست شناسی به اندازه فیزیک یا نجوم به ریاضیات نیاز ندارد، اما هنوز هم می تواند برای درک سیستم‌ها و فرآیندهای بیولوژیکی چالش برانگیز باشد. یکی از کلیدهای یادگیری موثر زیست شناسی تسلط بر مفاهیم کلی قبل از پرداختن به مفاهیم خاص است. قبل از رفتن به سطح بعدی، هر مفهوم و فرآیند بیولوژیکی جدید را به طور کامل مطالعه کنید.

نمودارها را بکشید و برچسب بزنید.

بهترین روش خواندن زیست کنکور هنگام مواجه با نمودارها، ترسیم نمودار  است که اینکار می تواند راه ساده تری برای یادگیری این مفهوم باشد تا اینکه صرفاً در مورد آن مطالعه کنید. اگر واقعاً آن را درک می کنید، باید بتوانید کل فرآیند را ترسیم و تمام جنبه های مهم را برچسب گذاری کنید.

 نمودارهایی را که در کتاب درسی شما وجود دارد را نیز مطالعه کنید. زیرنویس‌ها را بخوانید و به درستی درک کنید که نمودار چه چیزی را نشان می‌دهد و چگونه با مفهومی که یاد می‌گیرید ارتباط دارد.  بسیاری از دوره های زیست شناسی با یادگیری در مورد سلول و بخش ها و اندامک‌های مختلف تشکیل دهنده سلول شروع می شوند. توانایی ترسیم این و برچسب زدن همه قطعات مهم است.

آنچه را که از کتاب یاد گرفتید برای هم اتاقی یا یکی از اعضای خانواده خود توضیح دهید.

بعد از توضیح از آنها بپرسید که آیا آنها آنچه را که شما توضیح داده‌اید فهمیده‌اند یا نه. وانمود کنید که مربی هستید – چگونه اطلاعات را ارائه می دهید؟ (البته ممکن است چند دوست خود را هم از دست بدهید، اما نتیجه بهتری خواهید گرفت – اولویت های شما چیست؟)

اصطلاحات را یاد بگیرید

شما هرگز مطالعه را برای دکتر شدن در نظر نمی‌گیرید و انتظار ندارید که تمام اجزای بدن انسان را یاد بگیرید. خوب، همین امر در مورد زیست شناسی نیز صدق می کند. اگرچه ممکن است برای زیست شناس شدن برنامه‌ای نداشته باشید اما بهترین روش خواندن زیست کنکور ، توجه به اصطلاحات و سپس تحقیق بیشتر درباره آن‌هاست. برای یادگیری زیست شناسی، باید کلمات و اصطلاحاتی را که برای توضیح آن استفاده می شود، درک کنید. همانطور که با کلماتی روبرو می‌شوید که نمی‌شناسید، آنها را یادداشت و سپس آنها را جستجو کنید. وقتی به نظر می‌رسد که کلمات دارای پیشوند یا ریشه هستند، زمانی را برای شکستن آن‌ها و درک اجزای آن اختصاص دهید.

در این مطلب سعی شده بود تا نکات مهمی که برای بهترین روش خواندن زیست کنکور استفاده شده است را برایتان بیاوریم. می‌توانید از هرنوع منبعی که می‌خواهید استفاده کنید اما یادتان باشد بهترین منبع شما کتاب درسی‌‌تان است. نباید برای یادگرفتن نکات شروع به خواندن چند منبع کمکی نمایید زیرا با این کار فقط خود را سردرگم خواهید کرد و احساسات منفی گریبان گیرتان خواهد شد.

درس زیست کنکور

با کمک باشگاه اومند برای کنکور آماده شوید

هنوز در این فکر هستید که چگونه برای کنکور آماده شوید؟ جواب شما باشگاه اومند است. تقویت مهارت‌های شما برای کنکور و کمک به دریافت بهترین نتیجه در کنکور همراه با باشگاه اومند میسر می‌شود. باشگاه اومند یک پلتفرم آموزش آنلاین است که شما عزیزان را در تمام بخش‌های تحصیلی اعم از کنکور، آزمون‌های زبان، تافل، مهاجرت و غیره همراهی می‌کند. کلاس‌های باشگاه اومند به شما این امکان را می‌دهد تا در مورد عملکرد خود فیدبک دریافت کنید.

پس منتظر چی هستی؟ اگر دوست داری به ما بپیوندی و یکی از عزیزان خوش‌شانس ما باشی با شماره تلفن باشگاه در انتهای صفحه تماس بگیرید یا اطلاعات خود را از طریق این لینک در اختیار ما قرار دهید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

با اومند فاتح نبرد  کنکور باشید!💜