مقالات

چگونه با تکنیک فاینمن آسان یاد بگیریم؟

تکنیک فاینمن

یکی از تکنیک هایی که متخصصین مشاوره کنکور ریاضی، تجربی و انسانی برای یادگیری آسان تر مباحث درسی در دوران حساسی مثل کنکور توصیه می کنند، تکنیک کوانتومی فاینمن، دستپخت فیزیکدانی به نام ریچارد فاینمن است!😋 شما در این تکنیک، فقط با چگونگی مطالعه و یادگیری آشنا نمی شوید، بلکه چگونگی درک کردن و فهمیدن مطالب هم یاد می گیرید تا مطمئن شوید که مطالعه تان سرسری نبوده است!

بنابراین اگر شما هم کنکوری هستید و سوالاتی از قبیل این که چطور از پس یادگیری اصولی یک مطلب جدید بربیایید، چطور به سبک افراد موفق مطالعه کنید و غیره، ذهنتان را مشغول کرده است، روش فاینمن همان چیزی است که به آن نیاز دارید!

پس برای یادگیری هوشمندانه دروس و درک نقاط ضعفتان با ما همراه باشید تا زیر و بم این روش را به شما یاد دهیم و از توهم یادگیری نجاتتان دهیم!😉

۴ گام پیاده سازی تکنیک فاینمن

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که بعد از مواجهه با سوالات امتحان یا زمانی که کسی از شما خواسته که مطلبی را برای او توضیح دهید، دیده اید که از پس آن برنمی آیید و انگار مغزتان سفیده شده است! خب احتمالاً در این حالت هم دست به دامن افراد متخصص در حوزه مشاوره و برنامه ریزی کنکور تجربی، ریاضی و انسانی شده اید تا بدانید چرا این اتفاق می افتد؟ ریچارد فاینمن جمله ای دارد که می گوید: اگر نمی توانم مفهومی را تا حد یک تازه کار ساده کنم، به این معنی است که واقعاً آن را درک نکرده ام! جواب شما هم در همین جمله نهفته است! یعنی علت این مشکلتان این است که ظاهراً مطلبی را خوانده اید، اما واقعاً مفهوم آن را درک نکرده اید و در نتیجه در آن لنگ می زنید! پس اگر می خواهید یک بار برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوید، با ما همراه باشید تا ۴ مرحله اساسی این تکنیک را به شما آموزش دهیم.

مرحله اول: موضوعی که قصد یادگیری آن را دارید انتخاب کنید

اولین و مهم ترین قدم در این تکنیک طلایی این است که باید نام مبحثی که قرار است یاد بگیرید را در یک کاغذ بنویسید. مثلاً اگر قرار است که بخش استوکیومتری شیمی کنکور را مطالعه کنید، باید همان را در تیتر برگه سفید یادداشت کنید.

مرحله دوم: مفهوم را برای خودتان و بعد برای دیگران به زبانی ساده توضیح دهید

در این مرحله باید مطلب را به زبانی ساده و کودکانه و بدون استفاده از کلمات قلمبه و سلمبه برای خودتان یا دیگران توضیح دهید. در واقع این مرحله، شما را از شر توهم یادگیری نجات می دهد، چرا؟ چون شما برای این که به درک حقیقی از یک مطلب برسید، باید شکل فعال تری از آموزش را تجربه کنید. یعنی ابتدا مطلب را یا به صورت کلامی یا نوشتاری به خودتان توضیح دهید و بعد به سراغ توضیح آن برای دیگران بروید. خوبی توضیح دادن به دیگران این است که حتی اگر اشکالاتتان را در حین توضیح دادن به خودتان کشف نکنید، می توانید آن ها را از طریق تذکر دیگران پیدا کنید.

تکنیک فاینمن

مرحله سوم: گریزی به منبع اصلی بزنید!

وقتی برای خودتان و دیگران توضیح دادید و متوجه شدید که در چه قسمت هایی می لنگید، باید به سراغ مرور و بازبینی مطالب از منبع اصلی بروید. هر چه شما میزان مرور و بازبینی را افزایش دهید، بهتر مباحث درسی در ذهنتان تحکیم می شوند و به حافظه بلند مدتتان منتقل می گردند.

ضمناً یادتان باشد که این مرورها باعث می شود که هر بار به ظرافت های بیشتری از مطلب پی ببرید و اگر چیزی از چشمتان جا مانده است، آن را هم یاد بگیرید!

مرحله چهارم:

در مرحله آخر از تکنیک فاینمن باید دوباره به سراغ نوشته هایتان بروید تا هر جایی که از اصطلاحات مشکل و غیر قابل فهم استفاده کرده اید را شناسایی و اصلاح کنید. فراموش نکنید که مطلب باید به قدری ساده و روان نوشته شده باشد که حتی یک کودک یا کسی که هیچ سر رشته ای از آن مبحث ندارد هم بتواند آن موضوع را درک کند و با آن به چالش نخورد!

تکنیک فاینمن

از آنجایی که یکی از روش هایی که به موفقیت شما در کنکور می انجامد، تند خوانی است، توصیه می کنیم که مطالعه مقاله تکنیک های تندخوانی برای کنکوری ها را از طریق لینک آن از دست ندهید.

کلاس های مشاوره کنکور، راهی مطمئن برای یادگیری تکنیک های یادگیری آسان

همان طور که گفتیم یکی از بهترین تکنیک های مطالعاتی که متخصصان مشاوره و برنامه ریزی کنکور انسانی، تجربی و ریاضی، یادگیری آن را به داوطلبان کنکور توصیه می کنند، همین تکنیک فاینمن است. اما آیا موفقیت در ماراتنی مثل کنکور فقط به این تکنیک وابسته است؟ قطعاً خیر! شما برای کسب رتبه های برتر در این آزمون به مهارت ها و تکنیک های بیشتری نیاز دارید که آموزش آن ها تنها از کاربلدهای حوزه مشاوره کنکور برمی آید.

به همین منظور ما به شما پیشنهاد می کنیم که به گروه های مشاوره آنلاین کنکور ریاضی، تجربی و انسانی باشگاه اومند که آموزش و برنامه ریزی درسی را به روش های شخصی سازی شده و بر مبنای توانایی های فردی هر نفر پیش می برند، اعتماد کنید. شما در این کلاس های آنلاین هر جلسه به صورت مستقیم و در فضای اختصاصی باشگاه با مشاور خود در ارتباط هستید و لحظه ای به حال خود رها نمی شوید.

پس برای اومندی شدن معطل کنید و همین الان گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل کنید تا ما در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

با اومند، آرزوهایت را بنفش کن!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *