مقالات

چه کسانی رشته تجربی را انتخاب کنند؟ (نهمی ها بخوانند)

انتخاب رشته تجربی

از جمله سوالاتی که دانش آموزان علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و غیره در دوران انتخاب رشته پایه نهم به دهم از متخصصان مشاوره تحصیلی نهم می پرسند این است که آیا رشته تجربی، رشته سختی است؟ آیا ما می توانیم از پس درسی مثل زیست شناسی بربیاییم؟

در جواب این دغدغه ها باید گفت که درست است که المان هایی همچون معدل شما می تواند تعیین کننده این باشد که رشته تجربی به درد شما می خورد یا خیر، اما پشتکار و تلاش شما حتی از معدلتان هم مهم تر است؛ چرا که رشته تجربی به دانش آموزان سخت کوش نیازی دارد که حاضر هستند برای تبدیل به نقاط ضعف به نقاط قوتشان تلاش کنند!

بنابراین اگر به کمک افراد کاربلد در حوزه مشاوره پایه نهم به این نتیجه رسیدید که می توانید برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید، از کنار این عبارت که رشته تجربی سخت است، عبور کنید و به جای آن به تلاش و توانایی هایتان اعتماد کنید!✨

ویژگی ها و توانایی های لازم برای انتخاب رشته تجربی پایه نهم به دهم

انتخاب رشته تجربی

اگر تنها به خاطر این که رشته تجربی بازار کار خوبی دارد و دوست دارید که در آینده با اسم آقا یا خانم دکتر صدایتان بزنند، این رشته را انتخاب کنید، قطعاً نمی توانید آن طور که باید و شاید از پس درس های این رشته بربیایید، اما اگر ویژگی ها و توانایی های زیر را در وجود خودتان می بینید، پس حتماً به انتخاب رشته تجربی فکر کنید!

داشتن نمرات بالا در دو درس ریاضی و علوم تجربی در پایه متوسطه اول

یکی از مواردی که برای انتخاب رشته تجربی در پایه نهم به دهم ضروری است، این است که جمع نمرات این دو درس در سه پایه هفتم، هشتم و نهم کمتر از ۴۲ نباشد و از طرف دیگر معدل دانش آموز هم بالای ۱۴ باشد. بنابراین اگر بذر مطالعه را در دوران متوسطه اول به خوبی آبیاری کرده و به آن رسیده باشید، می توانید ثمره آن را در دوران انتخاب رشته نهم به دهم برداشت کنید و با کسب معدل و نمرات خوب، رشته تجربی را انتخاب کنید!🤩

داشتن علاقه و پشتکار کافی

برای انتخاب رشته تجربی به دو المان مهم علاقه و پشتکار نیاز دارید. چرا این دو را با هم می گوییم؟ چون وقتی شما به مطالعه دروسی مثل زیست شناسی، زمین شناسی، شیمی و … علاقه داشته باشید، طبیعتاً درس ها را با رغبت بیشتری مطالعه می کنید و برای یادگیری بیشتر و کسب نمرات مطلوب در این درس ها تلاش بیشتری خواهید کرد و در نتیجه می توانید موفقیت را بغل کنید!

داشتن قدرت تجزیه و تحلیل

دروس تخصصی رشته تجربی بر خلاف آنچه که به نظر می رسد، چندان حفظی نیستند و در بیشتر مواقع درک و یادگیری آن ها به قدرت تجزیه و تحلیل دانش آموز برمی گردد. مثلاً شما در درسی مثل زیست شناسی و شیمی نمی توانید کتاب را در دستتان بگیرید و عرض و طول اتاق را طی کنید تا مطالب آن ها را از بر شوید، بلکه باید بتوانید مثلاً مبحث گوارش بدن انسان را با بدن خودتان تطبیق دهید و آن را تجزیه و تحلیل کنید تا یاد بگیرید یا در درسی مثل شیمی باید ابتدا مباحث مربوط به محلول و اسید و باز را درک کنید تا بعد بتوانید آن ها را به خاطر بسپارید. بنابراین اگر این قدرت را در خود سراغ دارید، رشته تجربی می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

علاقه به مشاغل مرتبط با رشته تجربی

معمولاً وقتی شما در دوران متوسطه دوم، رشته تجربی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنید، هدفتان این است که در آینده کاری خود نیز، شغلی مرتبط با این رشته داشته باشید. بنابراین بد نیست که به کمک فردی متخصص در زمینه مشاوره پایه نهم گریزی به مشاغل مربوط به رشته تجربی داشته باشید و آن ها را بررسی کنید. مثلاً شاید کسی که از خون می ترسد، نتواند در رشته پزشکی یا دندانپزشکی موفق عمل کند، اما شاید به سایر رشته های دانشگاهی مثل زمین شناسی علاقه داشته باشد و بتواند در آینده در این حرفه خوش بدرخشد! بنابراین سعی کنید که در زمان انتخاب رشته فقط یک بعد ماجرا را نبینید و دیگر ابعاد رشته ای که قرار است انتخاب کنید را هم در نظر بگیرید.

داشتن روحیه پرسشگری و کنجکاوی

اگر هدف شما از انتخاب رشته تجربی این است که بتوانید در آینده در حرفه تان موفق عمل کنید، باید روحیه پرسشگری داشته باشید و تنها به آنچه در کتاب های درسی و سر کلاس گفته می شود اکتفا نکنید تا در آینده بتوانید پزشک، داروساز، دامپزشک، زمین شناس، جانور شناس و … موفقی باشید و باعث افتخار خود، خانواده و جامعه شوید!

انتخاب رشته تجربی

جهت اطلاع از ناگفته های انتخاب رشته پایه نهم بر روی لینک مربوطه بزنید و این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

برای اطمینان از تصمیم گیری درباره انتخاب رشته تجربی پایه نهم به دهم از چه کسی کمک بگیریم؟

از آنجایی که دانش آموزان پایه نهم استرس های خاص خود را دارند و اغلب به دلیل نظرات مختلفی که از اطرافیان می شنوند، نمی توانند صد در صد از تصمیم خود برای انتخاب رشته تجربی یا سایر رشته ها مطمئن باشند، لازم است که از متخصصان مشاوره تحصیلی نهم که از زیر و بم مشاوره شخصی سازی اطلاع دارند، کمک بگیرند تا بتوانند بر سردرگمی های این دوران غلبه کنند و رشته ای مناسب انتخاب نمایند.

به همین منظور باشگاه اومند با بهره گیری از مشاورینی کاربلد در خدمت دانش آموزان نهمی است تا با شناخت مهارت ها، توانایی ها و اهداف فردیشان به آن ها کمک کند که رشته تحصیلی خود را با آگاهی کامل انتخاب کنند تا در آینده از انتخابشان پشیمان نشوند.

پس اگر شما هم می خواهید از مشاوره شخصی سازی شده و آنلاین پایه نهم این باشگاه بهره مند شوید، هر چه سریع تر با شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل کنید تا ما در اسرع وقت با شما تماس بگیریم و راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

با اومند بنفش ترین روزها را رقم بزن!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *