مقالات

چه کسانی رشته انسانی را انتخاب کنند؟ (نهمی ها بخوانند)

انتخاب رشته انسانی

یکی از باورهای غلطی که در بین برخی از مردم رایج است این است که دانش آموزانی به سراغ رشته انسانی می روند که به قولی از آنجا مانده از این جا رانده شده اند و نتوانسته اند به رشته ریاضی یا تجربی بروند! اما قطعاً اگر شما در مسیر انتخاب رشته نهم به دهم از کسی که در حوزه مشاوره تحصیلی نهم تخصص کافی دارد کمک بگیرید، می توانید این ذهنیت غلط را هم درون خود و هم درون اطرافیانتان از بین ببرید و با دیدی باز رشته انسانی را انتخاب کنید!

در واقع رشته انسانی همان طور که از اسم آن برمی آید، رشته ای است که به بررسی مسائل مختلف در زندگی انسان و موضوعات مرتبط با آن در ابعاد مختلف می پردازد. بنابراین اتفاقاً این رشته نه تنها به درد دانش آموزان ضعیف نمی خورد، بلکه کسی به باید به سمت این رشته برود که قدرت تجزیه و تحلیل و استدلال بالایی دارد!

پس اگر به کمک افراد متخصص در زمینه مشاوره پایه نهم به این نتیجه رسیدید که به کند و کاو در مسائل و رفتار انسانی علاقه دارید و می توانید از پس تجزیه و تحلیل های این رشته بربیایید، می توانید برای انتخاب رشته نهم به دهم خود به این رشته هم فکر کنید!

برای انتخاب رشته انسانی باید چه ویژگی ها و توانایی هایی داشته باشید؟

انتخاب رشته انسانی

اگر نمی خواهید در یکی از مهم ترین تصمیمات مسیر تحصیلی خود، یعنی انتخاب رشته پایه نهم به دهم احساسی عمل کنید، باید بدانید که برای موفقیت در رشته انسانی به چه المان هایی نیاز دارید! از همین رو ما در این بخش توانایی هایی لازم برای یک دانش آموز رشته انسانی را با شما در میان می گذاریم تا به جای احساس با عقلتان تصمیم بگیرید!

داشتن نمرات بالا در دروس ادبیات، عربی و مطالعات اجتماعی

از آنجایی که سه درس ادبیات، عربی و مطالعات اجتماعی جز دروس پر اهمیت این رشته هستند، پس جمع نمرات شما در این سه درس در سه پایه هفتم، هشتم و نهم نباید از ۴۲ کمتر باشد و از طرف دیگر معدل شما هم باید در دوران متوسطه اول بالای ۱۴ باشد تا بتوانید این رشته را به عنوان مسیر تحصیلی و شغلی خود در آینده انتخاب کنید!

داشتن قدرت فهم و درک بالا

همان طور که می دانید دروس رشته انسانی، نه تنها حفظی نیستند، بلکه به قدرت استدلال بالا نیاز دارند تا شما بتوانید از پس درک مفاهیم درسی مثل فلسفه بربیایید! بنابراین یکی دیگر از مواردی که به شما نشان می دهد که آیا رشته انسانی به دردتان می خورد یا خیر، این است که ببینید تا چه اندازه می توانید به جای حفظ کردن دروس این رشته، اصل و اساس مفاهیم آن ها را درک کنید!

داشتن فن بیان قوی

واقعیت این است که کسی می تواند در رشته انسانی که آینده شغلی آن با رشته هایی مثل حقوق و روانشناسی گره خورده موفق شود که یا از همان ابتدا فن بیان بالایی داشته باشد یا حاضر باشد که برای تقویت مهارت های کلامی خود وقت صرف کند و این مهارت را در خودش تقویت کند! مثلاً شما فرض کنید که در دوره متوسطه دوم رشته انسانی را خوانده اید و در دانشگاه در رشته ای مثل وکالت قبول شده اید. خب اگر نتوانید خوب صحبت کنید و از موکلتان دفاعی جانانه کنید، چه طور می توانید انتظار داشته باشید که در این رشته به فردی موفق تبدیل شوید؟! پس فراموش نکنید که یکی از اصل های موفقیت در رشته انسانی این است که از فن بیان خوبی برخوردار باشید!

علاقه داشتن به درس های رشته انسانی

یکی دیگر از مهم ترین المان های لازم برای انتخاب رشته انسانی این است که به دروس این رشته علاقه داشته باشید. مثلاً پیش از انتخاب رشته با خودتان فکر کنید که آیا از خواندن درسی مثل تاریخ و به خاطر سپردن وقایع مختلف تاریخی لذت می برید؟ آیا واقعاً توان و حوصله کافی برای تجزیه و تحلیل مفاهیم فلسفه را دارید؟ پاسخ به این پرسش ها می تواند به شما و کسی که در امر مشاوره تحصیلی نهم همراهیتان می کند کمک کند که با دید بازتری برای انتخاب یا عدم انتخاب این رشته تصمیم بگیرید.

علاقه به کارهای اداری و آموزشی

طبیعتاً برای انتخاب هر رشته ای در پایه نهم باید چشم انداز آن در آینده را هم در نظر گرفت! پس کسی که رشته انسانی را انتخاب می کند باید کارهای های اداری مثل حسابداری، انواع رشته های مدیریتی و … و همچنین کارهای آموزشی مثل مشاوره، معلمی و غیره را دوست داشته باشد تا بتواند در این رشته حرفی برای گفتن داشته باشد و احساس سرخوردگی نکند!

انتخاب رشته انسانی

اگر می خواهید بدانید رشته علوم انسانی در ده سال آینده چه وضعیتی پیدا می کند، خواندن این مقاله را از طریق لینک آن از دست ندهید.

برای تصمیم گیری درست درباره انتخاب یا عدم انتخاب رشته انسانی در پایه نهم از چه کسی کمک بگیریم؟

به جرئت می توان گفت که بسیاری از دانش آموزان پایه نهم به دلیل استرس و فشار روانی که باید بابت انتخاب رشته تحمل کنند در درک این که چند درصد از ویژگی های لازم برای انتخاب رشته انسانی یا سایر رشته ها را دارند به چالش برمی خورند!

به همین دلیل ما در باشگاه اومند همراه با تیمی متخصص در کنار دانش آموزان نهمی و والدین آن ها هستیم تا مشاوره پایه نهم آن ها به بهترین شکل ممکن پیش برود تا آن ها بدانند که آیا واقعاً می توانند آینده روشنی در رشته انسانی داشته باشند یا باید به سایر رشته ها فکر کنند!

ضمناً کلیه دانش آموزان در کلاس های مشاوره این باشگاه می توانند به صورت مستقیم و آنلاین با مشاور خود در ارتباط باشند و اصلاً نیازی به خرید انواع و اقسام پکیج های آفلاین مشاوره ندارند.

پس اگر شما هم می خواهید یکی از شاگردان خوش اقبال اومند باشید و از خدمات پشتیبانی همه جانبه ما بهره مند شوید، یا همین الان گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید یا اطلاعات تماس خود را از طریق این لینک با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسانمان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و نسبت به رفع نیاز شما اقدام کنند.

در کنار اومند باشید تا مسیر تحصیلی بنفشی را تجربه کنید!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *