مقالات

چالش های یادگیری فیزیک کنکور

چالش های یادگیری فیزیک کنکور

تدریس فیزیک کنکور همواره هم برای مدرسان و هم برای دانش آموزان با چالش هایی همراه بوده است. اگر بخواهیم راحت تر باهم صحبت کنیم؛ باید بگوییم که میدانیم شما ممکن است از فیزیک کنکور بدتان بیاید! اگر بخواهیم ماهیت فیزیک را بررسی کنیم، باید بگوییم فیزیک درسی است که بیشترین ارتباط را با زندگی روزمره ما دارد. پس چنین درسی می‌تواند ملموس باشد و به راحتی درک شود؛ اما میبینیم که چنین نیست! پس در این میان چه چیزی سر جای خودش نیست؟! در این مقاله میخواهیم به چالش های یادگیری فیزیک کنکور بپردازیم

روال یادگیری درس فیزیک در دبیرستان چگونه دنبال میشود؟

همانطور که خودتان هم میدانید، درس فیزیک سر تا سر فرمول و مسئله است. البته این فرمول ها و مسئله ها بر اساس مفاهیم و اصول و قوانین فیزیک به وجود آمدند.
معمولاً زمانی که در کلاس فیزیک کنکور نشسته اید و مدرس قصد دارد مبحث جدید فیزیک را آغاز کند، سراپا گوش هستید. مبحث جدید شروع میشود و مدرس ابتدا مباحث تئوری را  بیان می‌کند که شامل قوانین و اصول هستند. شما در این مرحله مشکلی ندارید و به خوبی درس را متوجه می شوید. بعد از آن مدرس وارد فرمول ها و مسئله ها میشود. فرمول های اصلی و کلیدی روی تابلو نوشته میشوند؛ احتمالا تا اینجا نیز مشکلی با یادگیری فیزیک ندارید. حالا مسئله ها شروع میشوند؛ مسائل اول ساده هستند و با استفاده از فرمول های کلی حل میشوند. اما مثال های بعدی کمی پیچیده تر میشوند و دیگر به راحتی مثال اولیه حل نمیشوند. در همین نقطه است که احساس میکنید کمی سردرگم شده اید و در حل آن مسئله کمی ضعف دارید.
خوب به سرنخ رسیدیم! “پس مشکل از به کار بستن قوانین و مفاهیم در مسائل است.”
این روال معمولی و رایج تدریس فیزیک کنکور است که چالش های یادگیری فیزیک کنکور بوجود می آورد. هنگام تدریس مفاهیم اولیه، مثال های بسیار ساده و ابتدایی بیان میشوند و از بیان مثال های پیچیده ای که معمولا در مسئله های کنکور هستند، خودداری میشود. با این شیوه شما حس میکنید که فلان قانون فیزیک به همین سادگی خلاصه میشود. درصورتیکه اینطور نیست و زمانی که به یکبارگی با مسائل روبرو میشوید، تازه میفهمید که کاربرد این مفهوم فیزیک به همین سادگی نبوده است.

چالش های یادگیری فیزیک کنکور

با این حساب، چگونه میتوانم تلاش کنم تا فیزیک را یاد بگیرم؟

همین ابتدا بیان کنیم که لطفا با خواندن بخش قبلی مقاله ناامید نشوید؛ چرا که همه مدرسان با این شیوه رایج که بر اساس استراتژی کتاب درسی است تدریس نمیکنند. تعدادی از مدرسان حرفه ای با شناخت از دانش آموزان و تسلط کامل بر مبحث به تدریس می پردازند تا ذره ذره دانش آموزان به حل مسئله عادت کنند. مدرسان اومندی نیز در اولین جلسه ارتباط با دانش آموزان -که ما نام آن را جلسه شرح حال قرار داده ایم-  ابتدا اطلاعات لازم را درباره دانش آموزان، علایقشان و سبک یادگیری‌شان دریافت میکنند و سپس برای جلسات آموزشی برنامه ریزی میکنند.

حالا می خواهیم ببینیم که نقش شما در یادگیری فیزیک چیست؟

شما باید در همان اوایل تدریس مثال های متنوعی را از کتاب تست یا دیگر منابع مناسب حل کنید تا متوجه کاربردهای هر فرمول و قانون بشوید. این کار اصلی ترین وظیفه شماست اما از همان ابتدای مطالعه مبحث جدید این کار را انجام دهید و به اواخر تدریس موکول نکنید. اکتفا نکردن به جزوه معلم و حل تمرین های‌ متنوع از همان ابتدا، باعث جلوگیری از بدفهمی ها میشود. با این شیوه شما میتوانید هر مبحث را راحت تر یاد بگیرید و چالش های آن برای شما به حداقل خواهد رسید. هنگامی که سوالات را حل میکنید حتی اگر پاسختان درست است حتما و حتما پاسخنامه را دقیق چک کنید. تمام نکات تستی یا نکات جدید و حتی اشتباهاتتان در حل سوالات را یادداشت کنید و در فواصل مناسب آن ها مرور کنید.
توصیه میکنیم که پیش از حل تست ها درسنامه مبحث را نیز بخوانید تا اطلاعاتتان کامل تر شود.
با این شیوه ساده ولی کلیدی، حتی اگر آموزشی متوسط دریافت میکنید میتوانید به تدریج در درس فیزیک موفق شوید.
اگر آموزشی که دریافت می‌کنید سطح خیلی پایینی دارد و یا مناسب با سبک یادگیری فیزیک شما نیست، ممکن است با مطالعه درسنامه و پاسخنامه نتوانید درس را به خوبی یاد بگیرید.
در این صورت می‌توانید با باشگاه اومند ارتباط بگیرید و با توجه به نوع آموزش موردنیازتان و هزینه مناسب برای شما، از کارشناسان بخواهید شما را راهنمایی کنند.

چالش های یادگیری فیزیک کنکور

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد اما اگر هنوز هم دل پردردی از فیزیک دارید،😁 میتوانید با تلفن باشگاه تماس بگیرید واز کارشناسان در این زمینه راهنمایی بخواهید. همچنین میتوانید از این قسمت فرم مربوطه را پر کنید تا کارشناسان اومند با شما تماس بگیرند. گوش اومند با اشتیاق شنوای نیازهای کاربران است💜

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.