مقالات

پرچالش ترین مباحث زبان آلمانی را بشناسید

مباحث زبان آلمانی

زبان آلمانی به این شهرت دارد که برای همه بسیار چالش برانگیز است. عوامل زیادی وجود دارند که آموزش زبان آلمانی را به یک کار دشوار تبدیل می‌کند. از جمله دستور زبان، تلفظ، و شکل های متعدد فعل‌ها. اما با سخت‌کوشی و تمرین کافی، یادگیری زبان آلمانی می‌تواند برای همه آسان شود.

در این مقاله، پنج واقعیت ساده را که می‌تواند یادگیری زبان آلمانی را دشوار کند و نحوه مقابله با آنها را مورد بحث قرار می‌دهیم. امیدواریم این نکات به افرادی کمک کند که در طول زندگی خود به یادگیری زبان آلمانی فکر کرده‌اند اما هنوز اقدامی برای این کار را نداشته‌اند زیرا فکر می‌کنند ممکن است آموزش زبان آلمانی برای آن‌ها خیلی چالش‌برانگیز باشد. باید بدانید که یادگیری زبان آلمانی مانند یادگیری هر زبان دیگری سختی‌ها و چالش‌های خودش را دارد، پس نباید با مطالعه این مقاله نسبت به یادگیری این زبان دلسرد شوید.

مباحث زبان آلمانی

واژگان مرکب بلند

وقتی در آموزش زبان آلمانی صحبت از کلمات می‌شود، کلمات بسیاری وجود دارد که تلفظ آنها بسیار طولانی و دشوار است. این کلمات اغلب حاوی تعداد زیادی صامت هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و بیان صحیح آنها را برای بیشتر زبان‌آموزان دشوار می‌کند.

به عنوان مثال، کلمه “shah-duh-n-froy-duh” “Schadenfreude” تلفظ می‌شود و شامل ۷ هجا است و حتی طولانی ترین کلمه هم نیست!

در آموزش زبان آلمانی کلید تلفظ این است که همه چیز را تجزیه کنید. در حالی که یادگیری نحوه تلفظ هر کلمه در زبان آلمانی ضروری نیست، مهم است که از نحوه عملکرد این کلمات مرکب بلند آگاه باشید.

وقتی به یکی از آنها برخورد کردید، یک نفس عمیق بکشید و تمام تلاش خود را بکنید تا با تجزیه کردن آن به بخش‌های کوچک‌تر آن‌ را تلفظ کنید. می‌توانید چندین بار با تکرار کلمه با صدای بلند، هجا به هجا تمرین کنید. یک چیز جالب در مورد آلمانی این است که وقتی یاد می گیرید که گروه‌های حروف خاص چه صدایی دارند، تلفظ کلمات آلمانی برایتان آسان‌تر می شود.

نکته دیگری که در آموزش زبان آلمانی باید به خاطر بسپارید این است که همه این کلمات بلند آلمانی در واقع به روش کاملاً منطقی‌ای ایجاد شده‌اند. بیایید نگاهی به کلمه آلمانی یخچال  “der Kühlschrank” بیندازیم. “Kühl” به معنای خنک است و “schrank” به معنای کمد است که برای ما یک کمد سرد و در اصل معنی یک یخچال را به می‌دهد. خیلی ساده است، مگه نه؟

مباحث زبان آلمانی

یکی از ترفندهای یادگیری زبان آلمانی، یادگیری بخش‌های هر لغات است. هنگامی که تک تک اجزای کلمه را یاد گرفتید، کنار هم قرار دادن آنها و بیان صحیح کل مطلب بسیار آسان‌تر خواهد بود. بنابراین ناامید نشوید – فقط کلمه را بشکنید و تمرین کنید که هر قسمت را به آرامی بگویید. وقت بگذارید، صبور باشید و مطمئناً با تمرین در آن موفق خواهید شد.

جنسیت و حروف تعریف

مورد دیگری که می‌تواند زبان آلمانی را سخت کند، جنسیت است! تفاوت عمده بین آلمانی و فارسی این است که کلمات فارسی جنسیت ندارند. در آموزش زبان آلمانی، سه حالت جنسیت متفاوت وجود دارد که کلمات می توانند در یکی از آن دسته‌ها قرار بگیرند: مذکر، مؤنث و خنثی. حروف معین عبارتند ازder  (مذکر)، das(خنثی) و die (مونث) در حالت اسمی، اما با هر حالت تغییر می‌کنند. این ممکن است برای فارسی زبانانی که به داشتن جنسیت عادت ندارند و هیچ کدام در مورد کلمات فارسی صدق نمی‌کند، گیج کننده باشد.

به عنوان مثال، کلمه “Das Buch” جنسیت خنثی است و به معنای “کتاب” است. اما اگر بخواهید «یک کتاب» بگویید، باید از حرف نکره «ein Buch» استفاده کنید.

علاوه بر این، جنسیت شیء، جنسیت اسم را مشخص نمی کند، بنابراین جنسیت دستوری اغلب با جنسیت بیولوژیکی متفاوت است. برای مثال، یک گربه نر را تصور کنید. در آلمانی، شما هنوز کلمه زنانه Die Katze را می‌گویید، حتی اگر گربه پسر باشد.

مباحث زبان آلمانی

یادگیری اینکه یک کلمه به کدام جنسیت گرامری تعلق دارد، در ابتدا م‌ تواند بخش چالش برانگیز زبان آلمانی باشد، اما با کمی تمرین، معنای بیشتری پیدا می‌کند.

راه های زیادی برای یادگیری جنسیت لغات آلمانی وجود دارد. به عنوان مثال، با حفظ کردن کلمات رایجی که همیشه مذکر یا مؤنث هستند می‌توانید یادگیری را برای خودتان آسان‌تر کنید. همچنین می توانید از فلش کارت‌هایی با تصاویری از این اشیاء استفاده کنید یا نوعی جدول یا فهرست واژگان ایجاد کنید.

در نهایت، شما شروع به مشاهده الگوهایی در نحوه املا و تلفظ برخی کلمات بر اساس جنسیت خواهید کرد و می توانید آن الگوها را برای کلمات جدیدی که یاد می گیرید اعمال کنید. مانند هر چیز دیگری، با تمرین این پروسه کامل می شود.

ساختار جملات آلمانی و انواع حالت‌ها

ساختار جمله آلمانی و انواع حالت‌ها دو عامل دیگر هستند که می توانند یادگیری این زبان را سخت کنند.

در دستور فارسی، ما معمولاً فقط یک فاعل و یک فعل اصلی در جمله داریم. اما دستور زبان آلمانی کمی پیچیده است. مضامین و افعال متعددی می توانند وجود داشته باشند و می توان آنها را به روش های مختلف مرتب کرد. این می‌تواند برای فارسی زبانانی که به ساختار جملات ساده‌تر عادت دارند گیج کننده باشد.

به عنوان مثال، جمله “سگ در حال خوردن یک استخوان است” به “Der Hund isst ein Knochen” ترجمه می شود. در این جمله “der Hund” فاعل و “ist” فعل است.

اما در دستور زبان آلمانی، ترتیب کلمات را می توان تغییر داد و جمله همچنان می تواند از نظر گرامری صحیح باشد. برای نشان دادن می‌توان گفت “Ein Knochen wird vom Hund gegessen” به معنای همان جمله اصلی است.

مباحث زبان آلمانی

هر مورد کاربرد خاصی دارد که امکان بازی با ساختار جمله را بدون ناخوانا کردن جمله فراهم می کند.

خوشبختانه، درست مانند بسیاری از بخش‌های زبان آلمانی، انواع حالت‌های آلمانی نیز به خوبی ساختار یافته است. علاوه بر این، زبان آلمانی شامل چهار حالت یا case به شکل حالت فاعلی، حالت مفعولی، حالت انتصابی و حالت مالکیت یا اضافه است.

با کمی تمرین و ساختاربندی، باید بتوانید نحوه عملکرد موارد و نحوه استفاده صحیح از آنها را درک کنید. البته در ابتدا اشتباهاتی خواهید داشت، اما به یاد داشته باشید که به تمرین ادامه دهید. به هر حال، اشتباهات بخشی از فرآیند یادگیری آلمانی هستند.

زبان گفتاری با زبان نوشتاری متفاوت است

یکی از چالش های یادگیری زبان آلمانی این است که زبان گفتاری می تواند تفاوت زیادی با زبان نوشتاری داشته باشد. این به این دلیل است که در آلمانی، شما فرم‌های فعل و قواعد دستور زبان متفاوتی دارید که همیشه در نوشتن استفاده می‌شوند، اما در صحبت کردن استفاده نمی‌شوند.

این می تواند برای بسیاری از افرادی که سعی در یادگیری زبان آلمانی دارند گیج کننده باشد. ممکن است یاد بگیرید که چگونه یک جمله را به صورت نوشتاری درست بیان کنید، اما در مکالمه با یک زبان مادری، می تواند کاملاً متفاوت به نظر برسد.

این به این دلیل است که آلمانی ها از دو گونه کاربردی مختلف در زندگی روزمره استفاده می کنند – بالا و پایین.

به عنوان مثال، ترتیب کلمات در یک جمله می تواند زمانی که شما صحبت می کنید با زمانی که در حال نوشتن هستید متفاوت باشد. برای مثال، می‌ توان آن را به شکل زیر برعکس کرد:

  
ترجمهبومی
وقتی بیرون می روم سوار اتوبوس می شوم.Wenn ich Raus gehe, nehme ich den Bus.

آلمانی ها همچنین می توانند قید زمان یا مکان را در جلوی جمله قرار دهند و ترتیب کلمه را به قید – فعل – فاعل و غیره تغییر دهند … به عنوان مثال:

ترجمهبومی
امروز به مونیخ می روم.Heute gehe ich nach Munich.

مثال دیگر این است که فرم های زمان فعل حال در آلمانی نوشتاری معمولاً برای جملات آینده استفاده می‌شود. این شبیه به فارسی است، که در آن می‌توانید از ساخت «دارم میروم» به جای «خواهم رفت» استفاده کنید. بنابراین، در زبان آلمانی گفتاری، می گویید:

ترجمهبومی
امروز به مونیخ می روم.Ich gehe morgen in den Laden.

من فردا میرم فروشگاه (به جای “فردا به فروشگاه خواهم رفت.”(

البته، همه اینها سفر یادگیری زبان را آسان نمی کند، به خصوص اگر لهجه های مختلف آلمانی را که در زبان گفتاری ظاهر می‌شود در نظر بگیریم.

بنابراین، برای غلبه بر این مانع چه کاری می توانید انجام دهید؟

 بهترین راه برای یادگیری تفاوت زبان گفتاری با زبان نوشتاری گوش دادن به صدای آلمانی و تماشای فیلم های آلمانی است. این به شما کمک می‌کند تا نحوه تلفظ کلمات را در زمینه‌های مختلف بشنوید و متوجه خواهید شد که زبان گفتاری چه تفاوتی با زبان نوشتاری دارد.

تمرین‌های صوتی مختلف نیز یک راه عالی برای دیدن کلمات استفاده شده در زندگی واقعی هستند که قطعا دایره لغات فعال شما را تقویت می‌کنند.

تلفظ می تواند چالش برانگیز باشد

تلفظ آلمانی برای انگلیسی زبانان می‌تواند کار دشواری باشد. به عنوان مثال، حرف آلمانی “ü” مانند کلمه “y” تلفظ می شود (صدا را “ee” درآورید و لب های خود را طوری جمع کنید که گویی در حال سوت زدن هستید، تقریباً کاملاً بسته). یا مثلا حرف “چ” مانند کلمه “ک” تلفظ می شود.

علاوه بر این، آلمانی دارای سه صدای مختلف برای حرف “e” است که تشخیص آنها برای فارسی زبانان دشوار است. این حرف را می توان به صورت حرف “e” در انگلیسی (مانند کلمه (“get”، به عنوان حرف “i” در انگلیسی (مانند کلمه (“machine” یا به عنوان صدای “ee” تلفظ کرد.

خوشبختانه، هنگام یادگیری یک زبان جدید، تلفظ اغلب با تمرین کافی قابل مدیریت است. روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما در بهبود تلفظ کمک کند، از جمله تماشای فیلم‌های آلمانی، گوش دادن به پادکست‌ها، کار با یک معلم، شرکت در کلاس آموزش آنلاین زبان آلمانی یا حتی گوش دادن به داستان‌های صوتی.

و در نهایت

آیا یادگیری آلمانی سخت است؟ بله و خیر. یادگیری زبان آلمانی ممکن است در ابتدا یک کار چالش برانگیز به نظر برسد، اما قطعا غیرممکن نیست. در واقع بسیار منطقی و سازمان یافته است – درست مانند خود آلمانی ها.

مباحث زبان آلمانی

با تمرین کافی، می توانید آلمانی را طوری بخوانید و صحبت کنید که گویی این زبان مادری خودتان است. گرامر در برخی جاها پیچیده است اما وقتی به آن‌ها عادت کردید به راحتی می‌توان با آن کنار بیایید!

برای بسیاری از افراد ممکن است زمان لازم باشد تا به این زبان چالش برانگیز که قوانین زیادی دارد تسلط پیدا کنند – اما فقط به خاطر اینکه در ابتدا چیزهایی سخت به نظر می رسد آن را رها نکنید. شما قادر به انجام هر کاری هستید، اگر بخواهید. در هنگام مقابله با چالش یادگیری یک زبان جدید، به خودتان یک ۲۰ برای تلاش بدهید زیرا شما شایسته آن هستید!

با اومند در اوج بنفش بودن باشید💜

اومند موثر است و شما را به سرعت به تسلط می رساند. اساتید حاضر در اومند رایجترین عبارات آلمانی را به شما آموزش می‌دهد  ، بنابراین شما دقیقاً یاد میگیرید که مردم محلی چگونه صحبت می کنند. آن‌ها تکنیک‌هایی به شما یاد می‌دهند تا درس های خود را به بهترین روش به خاطر بسپارید. باید بدانید با اومند ناممکن‌ها ممکن می‌شود.

باشگاه اومند یکی از بهترین، بروز‌ترین و پیگیر‌ترین سامانه آموزشی آنلاین کشور است که پشتیبانی همه روزه در هرشبانه روز با تمامی دانش آموزان دارند.

کافیست در کنار ما قدم بردارید و خودتان متوجه مسیر بنفش و پر انرژی اومند شوید.
موفق و بنفش باشید💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *