مقالات

هدفگذاری به شیوه Smart مخصوص دانش اموزان سردرگم!

هدفگذاری به شیوه Smart

به عنوان یک دانش‌آموز، مثلا دانش‌آموز پایه نهم، شده تا به حال چندین بار از مشاوره پایه نهم استفاده کرده باشید ولی نتوانسته باشید برای خودتان به درستی هدفگذاری کنید؟

ممکن است هربار اهداف غیرواقعی برای خودتان تعیین کرده باشید که حتی یک ذره هم به هدفتان نزدیک نشده باشید. می‌دانید علتش چیست؟ علتش آگاهی کم شما از هدفگذاری است. شاید پیش خودت فکرکردی هدفگذاری یعنی یک چیزی را برای خودت تعیین کنی و تمام تلاشت را بکنی تا به آن برسی درحالی که همچین فکری اشتباه است. چرا؟! چون هدفگذاری مثل هرکار دیگری اصول خودش را دارد.

هدف گذاری یک فعالیت ارزشمند در هر مرحله از زندگی است، از جمله در دوران مدرسه. یادگیری نحوه تعیین و دستیابی به اهداف یک مهارت زندگی است که بدون توجه به برنامه های آینده شما به خوبی به شما کمک خواهد کرد.

هدفگذاری به روش Smart را می‌توان در مقاطع مختلف تحصیلی و برای مباحث مختلف به کار برد.

هدفگذاری به شیوه Smart

اهداف Smart یعنی چه؟

SMART مخفف عبارت Specific, Measurable, Atainable, Relevant و Time-based است.

 • S: برای Specific (مشخص)
 • M: برای Measurable (قابل اندازه‌گیری)
 • A: برای Achievable (دست‌یافتنی)
 • R: برای Relevant (مناسب)
 • T‌: برای Time-based (مبتنی بر زمان)

اهداف فوق بنفش SMART در آموزش برای کمک به ایجاد یک برنامه روشن برای اهداف دانش آموزان استفاده می شوند! 😉💜

اهداف SMART در آموزش چگونه هستند؟؟

اهداف SMART در مشاوره های تحصیلی از جمله مشاوره پایه نهم متداول هستند و به دانش‌آموزان و معلمان کمک می‌کنند تا برنامه‌ای واضح برای دستیابی به اهداف تعیین کنند. به جای تعیین اهداف عمومی مانند بهتر شدن در ریاضیات، دانش‌آموزان و معلمان می‌توانند در مورد آن‌ها دقیق‌تر عمل و تشکیل یک برنامه درسی را آسان‌تر کنند. دانش‌آموزان می‌توانند اهداف اسمارت را برای آنچه که می‌خواهند به دست آورند تعیین کنند.

نحوه تعیین اهداف SMART چیست؟

هنگام تعیین اهداف SMART در آموزش، پنج عامل باید در نظر گرفته شود:

 • مشخص – به وضوح هدف خود را بیان کن.
 • قابل اندازه گیری – مطمئن شو که می‌توانی موفقیت خود را بسنجی، به عنوان مثال، با نمرات امتحان یا بازخورد.
 • قابل دستیابی – مطمئن شو که اهدافی را تعیین کرده‌ای که با اهداف پیشین‌ات فاصله زیادی نداشته باشد.
 • مناسب و مرتبط – هدفی واقع بینانه باشد و غیر ممکن نباشد.
 • مبتنی بر زمان – یک ضرب‌الاجل برای زمانی که می‌خواهی به این هدف دست یابی تعیین کن.
هدفگذاری به شیوه Smart

می‌توانی با کمک از مشاوره تحصیلی پایه نهم به اهداف SMART مناسب با وضعیتت دست پیدا کنی. ادامه این مقاله را بخوان تا ببینی چگونه می‌توانی اهداف SMART را برای خودت تعیین کنی.

[elementor-template id=”36625″]

●اهداف مشخص تعیین کن

تعیین اهداف مشخص به تو کمک می‌کند تا برای خودت برنامه ریزی مناسبی انجام بدهی. به عنوان مثال، به جای اینکه بگویی «می‌خواهم در ریاضیات بهتر شوم»، می‌توانی بگویی: «می‌خواهم در امتحان نهایی ریاضی ام نمره ۱۸ را کسب کنم». این یک هدف بسیار واضح‌تر است و به تو کمک می‌کند تا برنامه‌ای مطابق با هدف‌تان تنظیم کنی.

در اینجا مواردی وجود دارد که دانش آموز هنگام تعیین یک هدف خاص باید در نظر بگیرد:

 • می‌خواهی به چه چیزی برسی؟
 • چه زمانی می‌خواهی به آن برسی؟
 • چرا می‌خواهی به آن برسی؟
 • چگونه می‌خواهی به آن دست پیدا کنی؟

به عنوان مثال، یک هدف مشخص چیزی شبیه به این است: “من می خواهم در امتحان ریاضی خود در ۲۰ ماه دی امسال به نمره ۱۸ دست پیدا کنم.”

هدفگذاری به شیوه Smart

به عنوان دانش‌آموز رشته ریاضی که نزدیک به کنکورش هم است ممکن است از مشاوره کنکور ریاضی استفاده کرده باشی و «مشاور به تو بگوید: باید با توجه به توانایی‌هایت اهداف مناسبی برای خودت تعیین کنی.» «تو می‌گویی: من می خواهم به این هدف برسم تا بتوانم به وسیله هدفم که مهندس شدن است در جامعه جایگاه خوبی پیدا کنم. من قصد دارم با بازنگری بیشتر و استفاده از تست های تمرینی به هدفم برسم.»

یک هدف SMART که مشخص است کار کردن و دستیابی به آن بسیار ساده‌تر است، بنابراین هر چه بتوانید دقیق تر باشید، بسیار بهتر است.

●هدفت را اندازه گیری کن

تو باید بتوانی هدفت را اندازه گیری کنی. می‌توانی با استفاده از نمرات عددی آن را به صورت کمی اندازه‌گیری کنید، به عنوان مثال، نمره دادن به آزمون‌ها از یک مقدار مشخص، مانند ۲۰ می‌تواند برای دروسی مانند ریاضیات و فیزیک بهتر عمل کند.

می‌توانی در طول سال تحصیلی امتحانات و آزمون‌هایی را شرکت کنی که به تو نشان خواهند داد که آیا در مسیر اهدافت هستی یا خیر. مثلا به عنوان دانش‌اموز رشته تجربی می‌توانی از مشاوره کنکور تجربی برای باخبر شدن از کیفیت هدفگذاری‌هایت استفاده کنی.

در مورد نحوه اندازه گیری هدف خیلی مهم نیست. نکته مهم این است که بتوانی آن را به نوعی اندازه‌گیری کنی، زیرا این کار، کار و برنامه ریزی را آسان‌تر می کند.

●هدفت را دست یافتنی کن

این یکی از مهمترین عواملی است که باید در هنگام تعیین اهداف SMART در آموزش در نظر گرفت. به عنوان مثال، اگر در یکی از درس‌هایت مرتباً نمره ۱۲ تا ۱۴ می‌گیری، تعیین هدف برای دستیابی به ۲۰ کمی غیرواقعی خواهد بود. در عوض، می‌توانی هدف خود را برای دستیابی به ۱۶، سپس افزایش به ۱۸ و بالاتر تعیین کنی.

تو باید مطمئن شوی که تعیین هدف کار سختی نیست، اما خیلی آسان هم نیست. داشتن یک هدف قابل دستیابی می‌تواند به ایجاد انگیزه در تو برای کار سخت و رسیدن به هدفت کمک کند. اگر هدفی غیرواقع بینانه تعیین کنی، ممکن است در صورت عدم دستیابی به آن احساس دلسردی کنی و ممکن است با اینکار خود انگیزه‌ات را از دست بدهی.

●اهداف مناسب و واقع‌بینانه تعیین کن

یک هدف SMART باید واقع بینانه باشد، زیرا با توجه به منابع و زمان موجود، می توان به هدف به طور واقع بینانه دست یافت. اگر باور داشته باشید که می توان به آن رسید، یک هدف SMART به احتمال زیاد واقع بینانه است. از خودت بپرس:

 • آیا هدف واقع بینانه و در دسترس است؟
 • آیا هدف با توجه به زمان و منابع قابل دستیابی است؟
 • آیا می توانی برای رسیدن به هدف متعهد شوی؟
 • همچنین باید مطمئن شوید که هر هدف با اهداف دیگرت مرتبط است.

مثلا اگر قبلا به نمره ۲۰ رسیده‌ای تعیین هدف رسیدن به نمره ۱۹ در همان درس فایده‌ای ندارد زیرا قبلا به این هدف و بالاتر از آن رسیده‌ای. در عوض، می‌توانی روی حوزه‌های متفاوتی کار کنید که ممکن است در آنقدر قوی نباشی. به عنوان مثال، می‌توانی روی افزایش دایره لغات انگلیسی خود خود کار کنید تا در کنکور مرتبط با رشته‌تان درصد بالایی داشته باشی.

هدفگذاری به شیوه Smart

●یک ضرب الاجل برای هدفت تعیین کن

اگر مهلتی برای رسیدن به هدف نداشته باشی، تو چیزی برای تلاش نخواهی داشت و ممکن است برای رسیدن به آن انگیزه ای هم نداشته باشی.

وقتی یک ضرب الاجل تعیین می‌کنی، باید مطمئن شوی که یک ضرب الاجل مناسب است. تو نمی‌توانی در جلسه مشاوره کنکور انسانی از مشاورت بخواهی کمکت کند تا در ۱ ماه کل کتاب‌های عمومی تمام دوره‌هارا بخوانی زیرا این غیر واقعی است. در عوض، می توانی مهلت را برای ۳ ماه یا ۶ ماه تعیین کنی.

ایجاد اهداف SMART به تو این امکان را می‌دهد که ایده های خود را روشن کنی، تلاش های خود را متمرکز کنی، از زمان و منابع خود عاقلانه استفاده کنی و شانس خود را برای دستیابی به اهداف تحصیلی و زندگی آینده خود افزایش دهی. این روند ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما هنگامی که شروع به کار کردی، نقشه راهی که با اهداف خود ایجاد می کنی، به تو کمک می کند تا مسیر موفقیت را راحت‌تر طی کنی.✨️

باشگاه اومند یکی از کاملترین، بهترین و پیگیر‌ترین مجموعه های آموزشی آنلاین کشور است که پشتیبانی همه روزه با تمامی دانش آموزان همواره برای اومندی ها وجود دارد. تمامی کلاس های باشگاه اومند کاربرمحور هستند یعنی متناسب با هدفگذاری، شرایط، شخصیت، توانایی و … شما برنامه ریزی می شوند. همچنین شما از بدو ورود به باشگاه اومند پرونده آموزشی اختصاصی خودتان را خواهید داشت😍💜

دیگر منتظر چی هستید؟ هنوز هم به مشاورها و اساتید اومند شک دارید؟ ما اینجا برایتان بهترین‌هارا مهیاکردیم.
کافی است با شماره پایین صفحه تماس بگیرید تا با قدم برداشتن همراه ما قله‌های موفقیت را طی کنید.
موفق و بنفش باشید💜