مقالات

چگونه درس هایمان را به سبک رتبه برترها مرور کنیم؟

مرور دروس به سبک رتبه برترها

همیشه و همه جا به خصوص از متخصصین مشاوره و برنامه ریزی کنکور تجربی، ریاضی و انسانی می شنویم که یکی از مهم ترین تکنیک های موفقیت در کنکور این است که مرور دروس را جدی بگیریم.

پس چرا بسیاری از دانش آموزان بر خلاف آنچه رتبه های برتر و کاربلدهای حوزه مشاوره کنکور ریاضی، تجربی و انسانی می گویند، از مرور کردن فراری هستند و فکر می کنند که این کار وقت تلف کردن است و باعث می شود که آن ها از مطالعه دروسشان عقب بمانند؟

یکی از مهم ترین دلایل چنین تفکری در دانش آموزان این است که با روش های اصولی مرور کردن آشنا نیستند و چون می خواهند که در هر بار مطالعه مجدد، صفر تا صد یک مطلب را از ابتدا تا انتهای آن بخوانند، طبیعتاً این کار را وقت گیر و بی فایده می دانند. بنابراین ما قصد داریم که در این نوشته شما با روش های اصولی مرور مطالب آشنا کنیم تا شما به کمک آن ها بتوانید نتایج مطالعات خود را از این رو به آن رو کنید!

آشنایی با ۳ راهکار مرور دروس به سبک رتبه برترها

مرور دروس به سبک رتبه برترها

برای این که از مرور مطالب درسی خود خسته نشوید و عطای آن را به لقایش نبخشید، لازم است بدانید که چگونه باید دروس خود را مرور کنید؛ چرا که تنها از طریق مرور اصولی است که می توان مطالب را در ذهن تثبیت و ماندگار کرد. پس با ما همراه باشید تا با معرفی ۳ راهکار بنفش مروری، همراه شما در مسیر موفقیت در کنکور باشیم!

کتاب های درسی و جزواتتان را با دقت و همراه با نت برداری و خلاصه نویسی مطالعه کنید

برای این که دیوار تا ثریا کج نرود باید خشت اول را درست گذاشت! یعنی چه؟ یعنی اگر شما می خواهید به سبک رتبه های برتر کنکور، مرور موفقی داشته باشید باید مطالعه اولیه خود را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید. مثلاً یکی از تکنیک های اصولی مطالعه، روش SQ3R است. این روش شامل ۵ مرحله زیر است:

  1. شما در مرحله پیش مطالعه باید کلیات یک مطلب را سریع بخوانید تا به درک اولیه از آن برسید.
  2. در مرحله دوم باید سعی کنید سوالاتی از آنچه خوانده اید در ذهن خود ایجاد کنید.
  3. در مرحله سوم باید به مطالعه دقیق آن مطلب بپردازید و بعد یا مسائل کتاب را حل کنید یا به سراغ حل تست های آموزشی بروید.
  4. حالا باید آنچه که خوانده اید را با زبان خودتان برای خودتان یا دوستتان توضیح دهید تا میزان تسلطتان را محک بزنید.
  5. در مرحله پنجم هم نوبت به مرور که اصلی ترین بخش مطالعه است می رسد. در این مرحله باید یا به سراغ خلاصه نویسی هایتان بروید یا این که تست بزنید و پاسخ هایتان را تک به تک بررسی کنید.

از منحنی یادگیری ابینگهاوس کمک بگیرید

اگر می خواهید مطالب را در ذهن خود حک کنید و بر آن ها مسلط شوید، کافیست که برای یکبار هم که شده از منحنی یادگیری ابینگهاوس کمک بگیرید تا شاهد معجزه آن در تثبیت مطالب درسیتان باشید! این تکنیک مروری شامل ۵ مرحله است. در مرحله اول باید دقیقاً ۲۰ دقیقه پس از مطالعه اولیه، مرحله اول مرور اجرا شود؛ چرا که اصولاً اگر ۲۰ دقیقه پس از یادگیری یک مطلب، مروری صورت نگیرد، بخشی از آن مطلب از ذهن می پرد! در مرحله دوم باید مرور را یک روز بعد از مطالعه اولیه یک مطلب انجام دهید تا یک مرحله دیگر به تثبیت آن مطلب در ذهنتان نزدیک تر شوید و از فراموشی آن فاصله بگیرید.

مرحله سوم مرور باید یک هفته بعد از اولین مطالعه صورت بگیرد. فراموش نکنید که در هر بار مرور، کار شما ساده تر می شود، زیرا مطالب در ذهنتان روان تر شده اند و می توانید آن ها را با سرعت بیشتری مرور کنید.

اما مرحله چهارم این مرور، ۱۰ روز بعد از مطالعه اولیه و مرحله آخر آن یک ماه بعد از اولین مطالعه صورت می گیرد تا دیگر هم سرعت شما به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند و هم خاطر جمع باشید که هر آنچه که مطالعه کرده اید از حافظه کوتاه مدت شما به حافظه بلند مدتتان انتقال پیدا کرده است و ملکه ذهنتان شده است!

یادداشت برداری را جدی بگیرید

شاید فکر کنید یادداشت برداری تنها در مطالعه اولیه به کار شما می آید، اما باید بدانید که یادداشت برداری در سه مرحله قبل از تدریس، هنگام تدریس و بعد از تدریس به درد شما می خورد و مرورتان را مفیدتر می کند!

  1. اگر در زمان پیش مطالعه دست به قلم باشید و آنچه درک کرده اید و حتی سوالاتی که به ذهنتان رسیده را در آن بنویسید، بعد از تدریس معلم یا استاد می توانید آن را تکمیل تر کنید و پاسخ سوالات خودتان را نیز در آن یادداشت نمایید.
  2. شما در زمان تدریس هم باید هوشیار باشید و ریز به ریز نکات مهم را یادداشت کنید؛ چرا که این مطالب در زمان مرور به کارتان می آیند.
  3. در مرحله سوم هم باید مطلبی که تدریس شده را به طور کامل یاد بگیرید و از آن نت بردارید و خلاصه نویسی کنید تا مجبور نباشید که در دوران مرور از ب بسم الله یک مطلب را بخوانید، بلکه شالوده و اصل و اساس مطلب را مرور کنید!
مرور دروس به سبک رتبه برترها

برای آشنایی با نحوه کنکوری درس خواندن، کافیست این مطلب را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

جمع بندی از آنچه درباره مرور درس ها به سبک رتبه برترها گفته شد

۳ راهکاری که برای مرور دروس به سبک رتبه برترها گفته شد، بدون جدی گرفتن روند اصولی و شخصی سازی شده برنامه ریزی کنکور انسانی، ریاضی و تجربی محقق نمی شوند؛ چرا که تایم های مروری باید در برنامه درسی شما گنجانده شده باشند تا شما به کمک آن ها بتوانید تسلطتان به درس ها را چند برابر کنید و از رقبا جلو بزنید.

از این رو تیم حرفه ای مشاوره آنلاین کنکور تجربی، ریاضی و انسانی باشگاه اومند در کنار شما است تا قدم به قدم به موفقیت نزدیک تر شوید. در واقع ما تنها برنامه مطالعاتی شخصی سازی شده در اختیار شما قرار نمی دهیم، بلکه با تیمی متشکل از روانشناسان کاربلد، متخصصین تغذیه، متخصصین دروس مختلف و پشتیبان ها با یک متد و در یک مسیر مشخص در کنار شما هستیم تا لحظه ای به حال خودتان رها نشوید و بر قله های موفقیت بدرخشید!✨

پس حالا که شانس در خانه شما را زده، هر چه سریع تر در را به روی او باز کنید و از طریق تماس با شماره تلفن باشگاه (در پایین صفحه) یا تکمیل فرم مشخصات از طریق این قسمت با ما در ارتباط باشید.

با اومند رسیدن به هدف های بنفش غیر ممکن نیست!