مقالات

علت های عدم تمرکز در درس خواندن را بشناسید و آن را درمان کنید!

تمرکز در درس خواندن

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر دانش آموزان به خصوص کنکوری ها را به خود مشغول می کند و مرتب در کلاس های مشاوره پایه نهم یا مشاوره های مربوط به کنکور تجربی، ریاضی یا انسانی به دنبال راه حلی برای رفع آن می گردند، این است که چرا در هنگام مطالعه دروس تمرکز کافی ندارند و انگار در دنیای دیگری سیر می کنند؟

لازم است بدانید که گاهی حواس پرتی و عدم تمرکز بر اثر عوامل درونی مثل حس درد، گرسنگی،تشنگی، غم و غصه و … خودش را نشان می دهد و گاهی هم عوامل بیرونی و محیطی مثل سر و صدای تلویزیون، موبایل و شبکه های اجتماعی، تماس های تلفنی و … باعث عدم تمرکز در هنگام مطالعه می شوند.

اما خوشبختانه عامل عدم تمرکز شما هر چه که باشد، قابل حل کردن است و این طور نیست که شما مجبور باشید مثل یک بیماری لاعلاج تا آخر عمرتان با آن دست و پنجه نرم کنید! شما برای حل این مشکل به خصوص در دوران کنکور که تمرکز در هنگام مطالعه اهمیت دو چندان پیدا می کند، می توانید از افرادی که در امر مشاوره کنکور انسانی، ریاضی و تجربی متخصص هستند و به مسائل روانشناختی داوطلبین واقف هستند، کمک بگیرید و این چالش را با موفقیت پشت سر بگذارید!

چرایی نداشتن تمرکز در هنگام درس خواندن و روش های رفع آن

تمرکز در درس خواندن

قطعاً شما بهتر از ما می دانید کلید اصلی موفقیت در هر درسی این است که آن را با تمرکز و شش دانگ حواستان بخوانید؛ چرا که در غیر این صورت درس خواندتان مثل این است که ساعت ها آب در هاون کوبیده اید و در نهایت هیچ فایده ای هم نداشته است! بنابراین حالا که می دانیم داشتن تمرکز در زمان درس خواندن تا چه اندازه می تواند در درک مفاهیم یک درس موثر باشد، لازم است که در این بخش با تعدادی از عوامل حواس پرتی و راهکارهای درمان آن آشنا شویم.

بی نظمی اتاق و میز مطالعه  

یکی از عواملی که باعث می شود ذهن شما مرتباً در هنگام مطالعه پرش داشته باشد و نتواند نقطه کانونی تمرکز را پیدا کند، این است که اتاق و میز مطالعه تان بی نظم و شلوغ است و اصطلاحاً از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن جا پیدا می شود!😁 بدیهی است که در چنین فضایی مطالعه با حواس جمع کار حضرت فیل است! بنابراین هر چه سریع تر دست به کار شوید و اتاق و میز مطالعه تان را مرتب کنید تا هم مجبور نباشید که هر روز به دنبال وسایل مورد نیازتان بگردید و هم تمرکزتان بیشتر شود.

نداشتن زمان استراحت در برنامه ریزی درسی

شما زمانی می توانید مطالعه هدفمند و متمرکزی داشته باشید که در برنامه ریزی کنکور ریاضی، تجربی یا انسانی، تنها به تایم های مطالعه و مرور توجه نکنید و تایم هایی هم به استراحت اختصاص دهید تا خستگی ذهنی باعث عدم تمرکز در حین مطالعه نشود. یادتان باشد که شما ربات نیستید که از صبح تا شب کتاب در دست بگیرید و خسته نشوید، شما انسان هستید و به استراحت و تجدید قوا نیاز دارید!

نداشتن انگیزه کافی

شاید فکر کنید که انگیزه ارتباطی با تمرکز ندارد، اما باید بدانید که تا زمانی که شما انگیزه کافی برای مطالعه نداشته باشید، نمی توانید شش دانگ حواستان را جمع درس خواندن کنید! مثلاً فرض کنید که شما ساعات زیادی از روز را در کلاس هایی مثل تدریس فیزیک دهم شرکت می کنید، اما وقتی انگیزه ای برای مطالعه فیزیک ندارید و نمی دانید چرا باید آن را مطالعه کنید، چگونه ممکن است که بتوانید این درس را با دقت و تمرکز بخوانید و نتیجه مطلوبی از آن بگیرید؟ بنابراین سعی کنید انگیزه هایی مثل کسب رتبه زیر ۱۰۰۰، قبولی در دانشگاه های مطرح کشور و … را برای خودتان بولد کنید تا به قول معروف انرژیتان نیفتد!😉

عدم خلاصه نویسی و یادداشت برداری

وقتی شما در حین مطالعه عملیات یادداشت برداری و خلاصه نویسی را انجام نمی دهید، باعث می شود که ذهنتان مدام پرش داشته باشد و نتواند بر روی آن مطلب متمرکز شود. پس نت برداری و خلاصه نویسی را فراموش نکنید تا هم تمرکز و دقتتان افزایش پیدا کند و هم مغز و چشمتان در حین مطالعه با هم هماهنگ شود و سرعت یادگیریتان بالاتر برود.

تمرکز در درس خواندن

نداشتن خواب کافی

اگر بتوانید این تصور غلط که با کم خوابیدن می توانید ساعات بیشتری را به مطالعه دروستان اختصاص دهید و در نتیجه جلوتر میفتید را کنار بگذارید، می توانید با تمرکز بیشتری به درس خواندن بپردازید. یادتان باشد که کم خوابی نه تنها باعث نمی شود که سرعت مطالعه تان بیشتر شود، بلکه باعث می شود که ذهنتان نتواند عملکرد مناسبی از خودش نشان دهد و در نتیجه تمرکزتان به شدت افت می کند! پس اگر می خواهید از مطالعه تان نتیجه مطلوبی بگیرید، سعی کنید الگوی خواب خود را تنظیم کنید و به خصوص خواب شب که باعث تجدید قوا و افزایش تمرکز و یادگیری شما می شود را جدی بگیرید!

جهت آشنایی با ۴ تکنیک موثر برای وقتی که حس درس خواندن ندارید، بر روی لینک مقاله بزنید و آن را تا انتها مطالعه کنید.

جمع بندی از آنچه درباره علت های عدم تمرکز در درس خواندن و راه درمان آن گفته شد

تیم کوک جمله معروفی دارد که می گوید: “من یاد گرفتم که تمرکز مهم تر از هر چیز دیگری است. نه تنها در اداره کردن یک کمپانی، بلکه همچنین در زندگی شما.” پس از این جمله می توان نتیجه گرفت که رد پای تمرکز در جای جای زندگی شما به خصوص در هنگام درس خواندن به وضوح دیده می شود.

بنابراین از آنجایی که یکی از راهکارهایی که می تواند در دوران تحصیل به خصوص کنکور به داد شما برسد تا تمرکزتان افزایش پیدا کند، کمک گرفتن از مشاوران کاربلد است، ما به شما کلاس های مشاوره آنلاین کنکور تجربی، ریاضی و انسانی باشگاه اومند را پیشنهاد می کنیم که علاوه بر برنامه ریزی شخصی سازی شده برای شخص شما، می توانند راهکارهای افزایش تمرکز را هم به شما یاد دهند.

به علاوه در این کلاس ها به غیر از مشاورین که به صورت مستقیم و آنلاین با کلیه کاربران در ارتباط هستند، پشتیبانان نیز پیگیر روند پیشروی دانش آموزان هستند تا در هر کجای مسیر به چالشی برخورد کردند بتوانند آن را مدیریت و رفع نمایند.

پس برای اومندی شدن و بهره مندی از مشاوره رایگان ما همین حالا گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید یا مشخصات خود را از طریق این لینک در اختیار ما قرار دهید و گوش به زنگ کارشناسانمان باشید.

با اومند چالش های مسیر تحصیلی را یکی پس از دیگری با موفقیت پشت سر بگذار!💜