مقالات

زیست کنکور حفظی است یا مفهومی؟

مباحث زیست کنکور

زیست، از جمله درس های پرچالش و مهم در برنامه ریزی کنکور تجربی بوده و هست. اما این چالش ها نباید دلیلی برای حذف و یا بی تفاوتی ما نسبت به مباحث شود. لازم است یادآوری کنیم ارزش این درس زمانی دو چندان می شود که با ضریب بالای خود در  کنکور رتبه ما را دگرگون می کند. 😅 معمولاً دانش آموزان در نحوه مطالعه زیست بر سر دو راهی گیر می کنند زیرا نمی دانند زیست را باید چگونه بخوانند! عده ای بر این باور هستند که زیست را باید حفظ کرد تا در آن موفق شد و عده ای هم می گویند تنها با درک مفاهیم می توانیم به جایگاهی خوب در این درس برسیم. تقریباً از آنجایی که آگاهی کاملی در مورد نحوه صحیح مطالعه زیست نداریم، با اسم آن به یاد کتاب هایی قطور با حجم مطالب بالا و فشرده میفتیم. در ادمه به این بحث می پردازیم که کدام روش در مطالعه زیست دقت و کارایی بیشتری دارد.

درک عمیق از مباحث زیست با چه شیوه مطالعاتی اتفاق می افتد؟🌠

همانطور که گفتیم دیدگاه دانش آموزان نسبت به زیست به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول کسانی هستند که یاد می گیرند مباحث را درک کنند، و دسته دوم دانش آموزانی هستند که تنها سعی می کنند با حفظ مفاهیم آن ها را به حافظه شان بسپارند. در حقیقت باید بگوییم وقتی مبحثی را درک می کنیم ذهن ما قادر است که تا سال های سال آن را به خاطر بیاورد؛ در حالی که اگر همان مبحث را حفظ کنیم تنها تا چند روز می توانیم آن را بازگو کنیم. درک مفهومی به ما کمک می کند تا اطلاعات را در سطح عمیق تری درک کنیم، برخلاف آن به خاطر سپردن مباحث زیست که باعث می شود صرفاً بطور سطحی آن ها را لمس کنیم.

به عنوان مثال در کلاس های زیست کنکور مفاهیمی مثل ماده و انرژی باید درک شوند، در غیر این صورت ممکن است امتحانات کلاسی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید، اما در حل تست های کنکوری به مشکل بر می خورید زیرا نمی دانید چگونه آنها را به کار ببرید. پس با درک مفهوم است که ما دانش کسب کنیم و در نهایت از دانش خود قدردانی می کنیم.

مباحث زیست

با درک مفاهیم به رشد شخصیمان کمک کنیم 🚀

یکی از مزایای درک مفهومی این است که به شما کمک می کند به عنوان یک شخص رشد کنید و درک خودتان را تغییر دهید، اما این روند فقط برای درک مفاهیم زیست صحت دارد چون با حفظ کردن این کار غیرممکن است.

 هنگامی که مفاهیم را درک می کنید، می توانید آنها را با مفاهیم دیگر مرتبط کنید، و همچنین آنها را با هم مقایسه کنید و ایده های خلاقانه ایجاد کنید! در حالی که حفظ کردن به شما کمک چندانی نمی کند تا به هیچ یک از اینها برسید.

 در حقیقت، حفظ مفاهیم زیست به شما کمک می کند تا به «یادآوری» قناعت کنید و از آنالیز مباحث بگذرید، در صورتی که درک مفاهیم شما را محدود به یک مطلب نمی کند و شما را آماده ایده پردازی راجع به چند موضوع می کند. برای همین است که گاهی با وجود مطالعه زیاد نمی توانیم ارتباط بین مباحث زنجیره وار را درک کنیم و در حل سوالات موفق نمی شویم.

در همین خصوص به شما توصیه می کنم مقاله، چرا هر چه زیست می خوانم نمی توانم تست بزنم را مطالعه نمایید تا به درک بهتری از اهمیت این موضوع برسید.

معجزه مرور مطالب را جدی بگیرید

در تدریس زیست کنکور معمولاً از این بحث به خوبی یاد می شود که مرور کردن مباحث تا چه اندازه به فهم بهتر ما کمک می کند.

 در مواردی حتی گفته می شود قبل از خوابیدن به مرور مباحث بپردازید، زیرا تحقیقات نشان می دهد مغز ما در حالت خواب به پردازش و ذخیره اطلاعات می پردازد.

 پس سعی کنید فقط برای چند دقیقه هم که شده برای مرور مباحث و خواندن روزنامه وار نکات کلیدی زیست قبل از خواب وقت بگذارید. در این روش هیچ فشار ذهنی را احساس نخواهید کرد و معمولاً روشی است که در کنار بازخورد بسیار خوبش، دانش آموزان را عادت می دهد تا اطلاعاتشان را با یک مرور کوچک فیکس کنند.

به قول آلبرت انیشتین عزیز و گرامی:

 بیاموزید که از روند یادگیری تان لذت ببرید! 😉

در واقع این مرور کردن علاقه و لذت فهمیدن مباحث زیست را بر می انگیزاند، پس این حس خوب را از خودتان دریغ نکنید. 

خودآزمایی راهی برای سنجش درک مفاهیم💫

اغلب دانش آموزان تصور می کنند که مطالب را به خاطر می آورند و یادآوری فعال برایشان ضرورتی ندارد. در صورتی که در آزمون ها معمولا همه این درها برایشان قفل است، زیرا این یادآوری فعال باید در قالب خودآزمایی شکل بگیرد تا شکل واقعی خودش را نشان دهد نه صرفا در حد ایجاد انگیزه برای خود. در این روش نباید درجا بعد از خواندن یک مبحث از خود سوالاتی را بپرسید و بعد کتاب را ببنید و دیگر سراغ آن نیایید؛ بلکه باید بگذارید بعد از گذشت چند ساعت حتی بعد از گذشت دو روز از خودتان سوالهایی را راجع به آن مبحث بپرسید. در این شرایط شما نقاط ضعفتان را نسبت به آن موضوع شناسایی می کنید و به راحتی می توانید کلاس های زیست کنکور خود را اثربخش کنید. در حقیقت، یادآوری فعال مباحث زیست باعث می شود شما با اطمینان بیشتری سر جلسه کنکور حاضر شوید پس آن را نادیده نگیرید.

مفاهیم زیست

به عنوان کلام آخر،

همانطور که متوجه شدید درک مفاهیم زیست بسیار کارآمدتر از حفظ آنها است. زیرا به شما کمک می کند دانش و دیدگاهتان را رشد دهید و از فهم بیشتر و بهتر مفاهیم عقب نمانید. همچنین با حفظ مباحث زیست شما نمی توانید جایگاه خوبی  به دست بیاورید زیرا اطلاعاتتان در حافظه کوتاه مدتی هستند که به راحتی از یاد خواهند رفت. از شما انتظار می رود که در برنامه ریزی درسیتان به تمام نکات ریز و درشت برای مطالعه هر درسی توجه لازم را به عمل آورید تا بازخورد سریعتر و بهتری را بگیرید.

 در همین راستا، اومند با تشکیل تیمی از چند روشه شدن شما جلوگیری می کند. یعنی صفر تا صد نیازهای درسی شما را پوشش می دهد تا بهترین استفاده را از وقتتان داشته باشید و با آرامش بیشتری درس بخوانید. در واقع با اومند می توانید برنامه ریزی استانداردی را برای کنکورتان داشته باشید که در آن به تمامی اصول یک برنامه از جمله سبک تغذیه و استراحت و… توجه می شود.

برای اومندی شدن شما می توانید از طریق این قسمت و یا با شماره تماس های پایین صفحه با تیم اومند در ارتباط باشید.

با ترفندهای بنفش اومند می توانید با روشی بهتر به مطالعه بپردازید! 💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *