مقالات

دلایل ارتباط نگرفتن دانش آموزان با درس فیزیک

دلایل ارتباط نگرفتن دانش آموزان با درس فیزیک

فیزیک یکی از درس هایی است که بسیاری از دانش آموزان در یادگیری آن مشکل دارند و به همین دلیل دست به دامان انواع کلاس های فیزیک کنکور می شوند تا بتوانند آن را بهتر یاد بگیرند و درصد بالاتری از سوالات فیزیک کنکور را پاسخ دهند.

اما اگر واقعاً تدریس فیزیک کنکور در انواع و اقسام آموزشگاه های مختلف به درستی صورت می گیرد، پس چرا هنوز هم درصد پاسخ دهی به این درس در کنکور پایین است و تعداد زیادی از دانش آموزان حتی از عهده حل ساده ترین مسائل فیزیک هم برنمی آیند؟

با فرض بر این که در این کلاس ها آموزش به صورت اصولی پیش می رود، پس اشکال کار در کجاست؟ چرا این کلاس ها نتوانستند که در کنار آموزش، دانش آموزان را به درس فیزیک علاقه مند کنند تا آن ها این درس را با رغبت بیشتری مطالعه کنند؟

ما به خوبی درک می کنیم که این دغدغه ها در ذهن اکثر والدین و دانش آموزان به خصوص در پایه دوازدهم وجود دارند. پس اگر اجازه دهید یک بار برای همیشه پاسخ و راه حلی مناسب برای رفع این دغدغه ها را در اختیار شما قرار دهیم.

از آنجایی که راه حل شما در این مقاله نهفته است، پس از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

چرا دانش آموزان به درس فیزیک علاقه ندارند؟

چرا دانش آموزان به درس فیزیک علاقه ندارند؟

یکی از سوالاتی در ذهن اکثر والدین وجود دارد این است که چرا فرزند من به مثلاً درسی مثل زیست علاقه دارد اما از درسی مثل فیزیک فراری است؟

عوامل مختلفی در بی علاقگی دانش آموزان به یک درس موثر هستند که اگر به موقع ریشه یابی نشوند، روز به روز بدتر می شوند.

● روش تدریس معلم

بی علاقگی معلم در تدریس فیزیک، عدم خلاقیت در تدریس و کم توجهی به سوالات دانش آموزان جز مواردی است که می تواند فرزند شما را از این درس دلزده کند. چه بسا بسیاری از دانش آموزان استعداد بالایی هم در درس فیزیک داشته باشند، اما به دلیل رفتارهای اشتباه یک معلم از آن دل زده می شوند و هیچ وقت این استعدادشان کشف نمی شود.

البته برعکس این مورد هم ممکن است. یعنی اگر معلمی بتواند تدریس فیزیک پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را طوری پیش ببرد که فضای کلاس شاداب باشد و دانش آموزان در محتوای درسی مشارکت بهینه داشته باشند و مباحث فیزیک را به خوبی درک کنند، کم کم علاقه ایجاد می شود و دانش آموزان این درس را که جز درس های سخت و محاسباتی به حساب می آید را با رغبت بیشتری مطالعه می کنند.

تدریس فیزیک

عدم استفاده از وسایل کمک آموزشی

این موضوع باز هم تا حدودی به روش تدریس معلم برمی گردد. یعنی اگر معلمی در کلاس عمومی یا کلاس خصوصی فیزیک از ابزار کمک آموزشی کمک نگیرد و از بخش هایی مثل آزمایشات این درس به دلیل وقت نداشتن، کمبود امکانات و … فاکتور بگیرد و فقط ذهن دانش آموزان را مملو از انواع فرمول ها کند، طبیعتاً باعث می شود که دانش آموزان نتوانند با این درس ارتباط موثری برقرار کنند و از آن دلزده شوند؛ چرا که استفاده از وسایل کمک آموزشی باعث درک و لمس بهتر مفاهیم فیزیک می شود! بنابراین اگر این فرصت از دانش آموزان دریغ شود، قطعاً روی علاقه آن ها به این درس هم تاثیر منفی خواهد گذاشت!

● بی علاقگی به درس خواندن در خانواده

هیچ کس نمی تواند منکر این شود که مهم ترین بستر پرورش هر فردی خانه و خانواده او است. پس وقتی فرزند شما می بیند که اعضای خانواده نسبت به درس خواندن و یا حتی مطالعات جانبی بی علاقه هستند و از طرف دیگر شما هم سعی می کنید به صورت دستوری او را مجبور به مطالعه دروس خود از جمله فیزیک کنید، طبیعتاً نتیجه معکوس می گیرید و فرزند شما به جای علاقه مند شدن، بدتر از درس فاصله می گیرد.

اما اگر می خواهید فرزندتان به خواندن دروس مختلف از جمله فیزیک علاقه مند شود، ما یک راه طلایی به شما معرفی می کنیم. راه آن این است که به جای دستور دادن و تنبیه او، با او همراه شوید، به همین سادگی!

شما باید سعی کنید روابط صمیمانه خودتان را با او افزایش دهید، محیطی مناسب برای درس خواندنش فراهم کنید و سخت گیری های بی موردتان را کنار بگذارید. ضمناً بهتر است که در این مسیر از یک مشاور تحصیلی کاربلد هم کمک بگیرید. به شما قول می دهیم که اگر چند وقت این کارها را انجام دهید، به زودی معجزه آن را می بینید.

● نداشتن برنامه ریزی استاندارد

اگر در خواندن هر درسی از جمله فیزیک، برنامه ریزی درستی وجود نداشته باشد یکی از پایه های اصلی مطالعه می لنگد؛ چرا که برنامه ریزی کمک می کند که شما نقاط ضعف و قوت خود را بهتر بشناسید و عملکرد خودتان را بهتر بسنجید.

بنابراین هیچ وقت درس خواندن را بدون برنامه ریزی پیش نبرید، چون مطالعه بدون برنامه ریزی مثل این است که گل به خودی بزنید و خودتان را از موفقیتی که در مشتتان است محروم کنید.

اگر مقاله مطالعه فیزیک دهم به سبک رتبه برترها را بخوانید، می توانید مهارت خود در درس فیزیک را به طرز شگفت انگیزی افزایش دهید.

علاقه مند شدن دانش آموزان به درس فیزیک با شرکت در کلاس فیزیک کنکور

علاقه مند شدن دانش آموزان به درس فیزیک با شرکت در کلاس فیزیک کنکور

حالا که متوجه شدید چرا بعضی از دانش آموزان ارتباط خوبی با درس فیزیک برقرار نمی کنند و دانستید که یکی از راه حل های اساسی رفع این مشکل این است که از اساتید و مشاورین کاربلد کمک بگیرید، ما برای شما پیشنهاد ویژه ای داریم.

بیایید در دنیای نوین امروز با فضای قدیمی آموزش خداحافظی کنید و آموزشی نو و متفاوت را با اومند تجربه کنید. تمام دانش آموزان اومندی از لحظه ورود به این باشگاه از امکاناتی همچون داشتن پرونده تحصیلی اختصاصی، پشتیبانی قوی و همه جانبه، کلاس های شخصی سازی شده و کاربر محور بهره مند می شوند تا دیگر هیچ نگرانی از بابت کیفیت آموزش و یادگیری وجود نداشته باشد.

پس برای ثبت نام در کلاس های آنلاین تدریس فیزیک دوازدهم و یا حتی مقاطع پایین تر، همین حالا به سایت اومند سر بزنید و با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید. همچنین شما می توانید اطلاعات خود را از طریق این قسمت در فرم مربوطه وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

اومند نردبانی برای پیشرفت شماست. بنفش و پر انرژی باشید.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *