مقالات

در یادگیری شیمی از این اشتباهات دوری کنید!

اشتباهات یادگیری شیمی

در کلاس شیمی کنکور چالش های زیادی وجود دارد که دانش آموزان را درگیر خودش می کند. گر بتوانید این چالش ها را کنترل کنید از بسیاری از موانع به راحتی عبور خواهید کرد. اما چگونگی کنترل این شرایط است که ما را سردرگم می کند و ما را از راه اصلی دور و دورتر می کند. احتمالاً شما هم این احساس را تجربه کرده اید و این جملات را از خود و یا دوستانتان شنیده اید:

 “من همه چیز را در شیمی درک می کنم، فقط برای اشتباهات کوچک نمره خود را از دست می دهم”

 “با وجود اینکه همه چیز در شیمی آسان بنظر می رسد، اما نمی توانم در حل سوالات آن موفق شوم”

خطاهایی از روی بی دقتی، اشتباهات ریز و درشت، توضیحات از دست رفته، اشتباه در خواندن سوال و… . اینها همه عملکردهای ناامید کننده ای هستند که در هنگام مطالعه شیمی دانش آموزان را درگیر خودش می کند و بخاطر آن ها انرژی و وقت و درنهایت نمره ها و امتیازهای زیادی از دست می رود. همچنین، عده ای از دانش آموزان تصور و پیش فرض های غلطی راجع به این درس دارند که باعث می شود حجم بیشتری از استرس و سردرگمی را تجربه کنند. برای حذف این احساسات ناخوشایند شما باید با یکسری اصول و قوانین دست رفاقت دهید و به نوعی با خوی گرفتن با آنها می توانید شاهد موفقیت های روز افزون‌تان در شیمی باشید.

 در باب خطاهایتان تجدید نظر کنید:🌠

 برای اجتناب از روندها و دورهای باطل، باید آگاه باشید که در حال خواندن چه مبحثی از شیمی با چه شیوه ای هستید. در حقیقت، زمانی که در حال مطالعه شیمی هستید و از یادداشت برداری، فلش کارت، نقشه ذهنی و یا هر چیز دیگری استفاده می کنید تا به فهم بهتری از مباحث شیمی دست پیدا کنید؛ لازم است که تجدید نظرهایی را در مورد جایی که احتمال اشتباه و خطا وجود دارد اضافه کنید. برای انجام این کار چند ایده فوق العاده وجود دارد که می توانید از آنها بهره ببرید برای مثال از خودتان بپرسید: 

  1. کدام کلمات شبیه به هم هستند اما معانی متفاوتی دارند؟ (به عنوان مثال کلر و کلرید.)
  2. آیا جزئیاتی وجود دارد که ممکن است فراموش کنم و لازم باشد که آنها را اضافه کنم؟  (اشکال، علائم، واحدهای مهم.)
  3. آیا ایده های جدیدی وجود دارد که ممکن است آنها را با ایده های قدیمی اشتباه بگیرم؟(پیوند در مقابل نیروهای بین مولکولی.) 

از اشتباهات خودتان درس بگیرید:🚀

 با اینکه اهمیت این موضوع آشکار است، اما در اکثر اوقات دانش آموزان آن را نادیده می‌گیرند. همه ما می دانیم که آگاهی پیدا کردن از مشکلات و خطاهایمان می تواند بزرگ ترین کمک را در حق ما بکند، زیرا در این اشتباهات ضعف های ما جمع شده اند که نشان می دهند ما آن مبحث را به خوبی فرا نگرفته ایم. در این شرایط وقتی که به بررسی و جستوجوی ریشه این مشکلات بکنید، متوجه می شوید که باید برای کدام مبحث بیشتر وقت بگذارید و به آن بهای بیشتری را بدهید. وقتی در حال یادگیری یک موضوع جدیدی در شیمی هستید احتمالاً تکالیف، فعالیت های کلاسی، آزمون ها و …  را خواهید داشت. درواقع اینها معادن فوق العاده ای از اطلاعات هستند که می توانند راهنمای شما در پیدا کردن مشکلات و نقاط ضعفتان باشند. لازم است که اشتباهاتتان را نادیده نگیرید، از همین رو می توانید آنها را یادداشت کنید و در مورد علت وقوع آن ها فکر کنید و متوجه شوید که دفعه بعد چگونه از آنها اجتناب کنید.

عادات خوب در طول آزمون ها و امتحانات: 🌟

اشتباهات یادگیری شیمی

 شاید تا به حال برایتان اتفاق افتاده باشد که علی رغم تسلط زیادی که بر روی مباحث شیمی دارید، اما سر جلسه امتحان نتوانید چیزی بنویسید و به اصطلاح مغز شما در این شرایط قفل می کند. موقعیت های امتحانی که در کلاس های شیمی کنکور ایجاد می شود و یا امتحان های پایان ترم و حتی کنکور، مانند امتحانات کلاسی و نشستن در کلاس و پاسخ دادن به یک سوال نیست. شما در این شرایط استرس بیشتری خواهید داشت و استرس باعث اشتباه شما می شود.  بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق این است که:

  1. با طراحی سوالات امتحانی به طور کامل آشنا شوید تا احساس آمادگی بیشتری کنید.
  2. تکنیک هایی را برای حفظ آرامش در حین امتحان تمرین کنید، از جمله تکنیک های ذهن آگاهی و تنفس.
  3. استراتژی هایی برای کمک به تمرکز بیشتر و اجتناب از اشتباه در نظر بگیرید.
  4. برخی از راهبردهای ساده ای که می توانند کمک شایانی به شما بکنند عبارتند از: خط کشی و برجسته کردن اعداد و واحدهای داده شده در سؤال، کلمات دستوری (مانند توصیف، توضیح، محاسبه، استنباطو هر گونه اطلاعات قبلی که در سؤال بعدی ممکن است با یکدیگر مرتبط باشد.

همچنین می‌توانید یادداشت‌ها و یادآوری‌های کوچکی برای چیزهایی که احتمالاً فراموش می‌کنید برای خود بنویسید. قبل از اینکه به یک پاسخ تشریحی طولانی بپردازید، فهرستی از کلمات کلیدی تهیه کنید، یا اعداد و ارقام مهم یا اعشار صحیح را در پایین برگه یادداشت کنید. 

تعبیر نادرست فعل های کلیدی در شیمی:💫

اشتباهات یادگیری شیمی

در تدریس شیمی کنکور همیشه باید مراقب باشید که فقط پاسخ درخواست شده در سوال را جواب بدهید. انتظار می رود دانش آموزان درک روشنی از کلمات کلیدی در سؤالات مانند بحث، تجزیه و تحلیل و توضیح داشته باشند. در واقع عده ای از دانش آموزان در آنالیز کردن سوالات مشکل دارند به نحوی که اگر از جواب یک سوال مطمئن نیستند سعی می کنند چندین پاسخ را به امید درست بودن یک پاسخ ارائه دهند! برای مثال اگر سوال از شما می خواهد تا مفهومی را توضیح دهید، تنها باید به شرح آن موضوع بپردازید نه اینکه از کاربردهای آن موضوع بنویسید. در همین جهت، می توانید با قرار دادن خودتان در مقابل سوالات و آزمون های متفاوت به این درک برسید که از هر سوال به دنبال چه جوابی می گردد.

اگر هنوز هم در یادگیری مفاهیم مختلف شیمی مشکل دارید به شما پیشنهاد می دهم تا مقاله، چگونه شیمی را بهتر یاد بگیریم را مطالعه نمایید تا به درک بهتری از این موضوع برسید.

به عنوان کلام آخر برای یادگیری شیمی

برای اینکه بتوانید در شیمی به بهترین نحو به مطالعه مواد و تغییرات بین آنها بپردازید، خالی از لطف نیست که از اشتباهاتتان درس بگیرید، در رویه درسی‌تان تجدید نظر کنید، و به جزئیاتی مثل افعال کلیدی و یا کلمات شبیه به هم توجه بیشتر کنید. همچنین، اگر احساس می کنید در برخی از مباحث ضعف هایی دارید که به تنهایی نمی توانید آنها را بفهمید؛ جای نگرانی نیست زیرا اومند کلاس هایی را تشکیل داده که باتوجه به نقاط ضعف شما شکل می گیرد. به این صورت که هدف این کلاس ها تبدیل نقاط ضعف شما به نقطه قوت است؛ زیرا در ابتدای کلاس ها انالیز وضعیت و تشکیل پرونده امکزشی صورت می گیرد. پس می توانید با اطمینان کامل با اومند از پس حجم زیادی از مفاهیم شیمی برآیید. شما می توانید برای اومندی شدن از طریق این قسمت و یا با شماره تماس های پایین صفحه با تیم اومند در ارتباط باشید.