مقالات

در یادگیری زیست از این اشتباهات دوری کنید!

یادگیری زیست

در کلاس های زیست کنکور همیشه اشتباهاتی چه از سمت مدرس و چه از سمت دانش آموز سر می زند که مانع یادگیری و پیشرفت بیشتر در این درس می شود. ما از کنار هر درسی ممکن است به سادگی بگذریم اما نسبت به زیست نمی‌توانیم چشمانمان را ببندیم و از کنارش عبور کنیم. از انجایی که زیست از دروس تخصصی رشته تجربی می باشد، نیاز است که تایم بیشتری را صرف یادگیری آن کنیم. همچنین، این درس در کنکور هم ضریب بسیار بالایی را دارد بنابراین لازم است به نحوی آن را یادبگیرید که به آسانی نتوانید فراموشش کنید. با این حال که اکثر دانش آموزان نسبت به این موضوع و اهمیت خاصش آگاهی دارند، اما هنوز هم عده زیادی هستند که در فراگیری مفاهیم زیست به مشکل بر می‌خورند و یادگیری این درس برایشان سخت و عذاب آور است.

 ارتی می گوید:

 زیست شناسی کمی شبیه به یادگیری یک زبان جدید است، از نظر محتوا و واژگان خاص موضوعی که باید یاد بگیریم!

سؤالات امتحانی زیست نیز با سؤالاتی که در کنکور طراحی می ‌شود کاملاً متفاوت است. این بدان معناست که مبحث های جدید زیادی برای یادگیری وجود دارد که شما نسبت به آنها تسلط ندارید و لازم است به یادگیری آنها بپردازید. بسیاری از دانش آموزان در پایان سال متوجه می شوند که با وقت کم باقی مانده دانششان نسبت به زیست در سطح مبتدی و پایه است و در آن زمان متوجه می شوند چه مسیر اشتباهی را در یادگیری زیست داشته اند. اما خوشبختانه در این مقاله به اشتباهاتی می پردازیم که به شما کمک می کند تا از خطرات و اشتباهات ممکن در این راه ایمن بمانید.

دید سطحی نسبت به زیست:

در مطالعه زیست‌شناسی واجب است که شما به وسعت و عمق موضوع، و همچنین پیچیدگی مطالب و واژگان خاص آن توجه کنید. اگر بخواهید به طور سطحی آن را بخوانید و بی توجه نسبت به کلمات و مفاهیم از کنارش عبور کنید هیچگاه به موفقیتی که طالبش هستید نخواهید رسید. اصولاً سطوح پایه و علمی این درس به طرز مضحکی سخت بنظر می رسد، مثلاً در پایه دهم وقتی که با اصول اولیه این درس آشنا می شوید و با حجم اطلاعات زیادی رو به رو می شوید تنها سختی آن را احساس می کنید. این موضوع برای ناامیدی شما نیست، بلکه صرفاً یک رویکرد واقع بینانه درمورد تدریس زیست کنکور است که برای همه یکسان بوده و هست. در واقع تعداد کلمات جدید در هر درس باور نکردنی است و شما مفاهیم پیچیده و با جزئیات زیادی را مطالعه کرده اید؛ همه اینها به درک کامل آنچه در سالهای قبل آموخته اید متکی است. بنابراین باید قبل از شروع سال دوازدهم واقعاً مطمئن باشید که سطح یادگیری تان همانند افراد مبتدی نیست و کلمه به کلمه زیست را به شکل مفهومی درک کرده اید . 🪄

فراموش کردن بازبینی عملکرد

یادگیری زیست

 شما در هر سالی از تحصیلتان با هر درجه ای که باشید بازبینی عملتان از جمله ضروری ترین مواردی است که هیچ استثنایی را در هیچ شرایطی نمی پذیرد. در بطن بازبینی تنها سنجش عملکرد و موفقیتتان نشانه گیری می شود تا شما متوجه پیشرفت و یا عدم پیشرفتتان باشید. بازبینی درس زیست در مرحله اول برای تجدید نظر نبوده بلکه برای تثبیت آنچه که خوانده اید در نظر گرفته می شود. فراموش نکنید شما حتی در اولین درس زیست شناسی هم به مقدار باور نکردنی چیزهای زیادی را یاد خواهید گرفت، بنابراین مهم است که این دانش را در حین پیشبرد با بازینی عملکردتان حفظ کنید. اینکه از این امر غافل بمانید هیچ دستاورد مثبت و خوبی در پی نخواهید داشت جز پشیمانی.

 سرمایه‌گذاری برای دانش بهترین بهره را به همراه دارد!

بنجامین فرانکلین

پس شما هم با سرمایه گذاری روی درس زیست می توانید بهترین بهره را از برنامه ریزی کنکور تجربی تان ببرید. 🌠

خواندن غیرفعال و دردسرهایش:

یادگیری زیست

برخی از دانش آموزان فکر می کنند که با یادداشت های زیبایشان و با دست خط های زیبا، نمودارهای فانتزی و رنگ های دوست داشتنی در حال مطالعه مفیدی هستند. درحقیقت عده ای از دانش آموزان انقدر به این شیوه ها دل می بندند که از اصل موضوع غافل می شوند، مثلاً تصور کنید که قرار است راجع به گوارش و جذب مواد مطالعه داشته باشید، اما انقدر تمرکزتان را به روی نت برداری، زیبا نویسی و… می گذارید که اصل قضیه را فراموش می کنید. نه اینکه نت نویسی بد باشد نه، اما همیشه نت های زیبا برابر با نت های خوب نیستند. یادداشت های خوب یادداشت هایی هستند که به شما کمک می کنند مفاهیم زیست را به خاطر بسپارید. اگر فقط نت هایتان را خوانده اید و آنها را از کتابتان کپی کرده اید، این یک بازبینی غیرفعال است که تأثیر چندانی در بهبود روند تحصیلی شما ندارد. همه این کارها یکسری قانون های کوچک دارند که اگر آنها را رعایت کنید لطف بزرگی  حق خودتان کرده اید، مثلاً:

 برای هایلایت کردن نوشته هایتان اگر از رنگ هایی استفاده کنید که باعث شود مطالب را بهتر به خاطر بسپارید، بسیار خوب است. اما اگر آنها را نمی‌شناسید و فقط برای زیبایی از آنها استفاده کنید وقت تلف کردن است. همچنین، لازم است یادداشت‌های اصلاحی را درست کنید که شامل اطلاعاتی باشد که قبلاً آنها را نمی دانستید.🚀

در نحوه پاسخگویی اصولی را رعایت کنید:

در کلاس های زیست کنکور همیشه از ما می خواهند تا تمام تمرکز و تسلط‌مان را روی سوال بگذاریم. احتمالاً برایتان پیش آمده باشد که با بی دقتی یک سوال را به سرعت خوانده باشید و بعد شروع به نوشتن جواب کنید. از آنجایی که زیست با جزئیات سر و کار دارد لازم است واو به واو‌ آن را بخوانید و بعد شروع به نوشتن کنید. در واقع اگر شما بدون هیچ دقتی، مستقیماً به سراغ پاسخ دادن به سؤالات زیست بروید نمی توانید حق مطلب را آن گونه که شایسته است ادا کنید. برای موفقیت در این زمینه باید:

  1. مطالب را بشناسید و درک کنید.
  2. نحوه پاسخ دادن به سوالات را درک کنید.
  3. بدون دانستن محتوا، نمی توانید به سوالات پاسخ دهید.

این کارها همانند ساعت تجدیدنظر است، شما در ابتدا باید متوجه شوید که سوال از شما چه می خواهد و بعد که مبحث مربوطه را را به یاد آوردید، سپس تکنیک امتحان و پاسخگویی را تمرین کنید.

در همین خصوص به شما پیشنهاد می کنم تا مقاله، مطالعه زیست به سبک رتبه برتر ها را بخوانید تا به درک بهتری از اهمیت این موضوع برسید.🌟

به عنوان کلام آخر

اگر می خواهید زیست را بطور عمیق و تخصصی تر از هر زمان دیگری یاد بگیرید، باید از یکسری روتین ها و کلیشه ها فاصله بگیرید. فراموش نکنید که موفقیت های آینده شما بشدت وابسته به همین شیوهای مطالعاتی است که اگر به آن ها توجه نشود، مجبور می شوید دوباره در این مسیر قرار بگیرید. از همین رو تمام تلاشتان را بکنید و از هیچ تلاشی دست نکشید، همچنین در این مسیر وجود یک مشاور که بتواند شما را با این اصول آشنا کند و باتوجه به نیاز های شما برنامه ای را برایتان تدوین کند بسیار حائز اهمیت است. در همین راستا اومند تیمی را تشکیل داده که مشاوره و کلاس هایش کاربرمحور است، یعنی با حضورا در این تیم، شما یک پرونده خواهید داشت که از نقاط قوت وضعف درسی، حال روحی و… شما هر جلسه در پرونده تان ثبت می شود تا بهتر بتوانید روند پیشرفتتان را ببینید. شما می توانیو برای اومندی شدن از طریق این لینک و یا با شماره تماس های پایین صفحه با تیم اومند در ارتباط باشید.

با اومند آرزوهای بنفشتان را به حقیقت تبدیل کنید! 💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *