مقالات

چگونه درس بخوانیم تا در آزمون تیزهوشان دهم قبول شویم؟

آزمون تیزهوشان دهم

یکی از دغدغه های مهم گروهی از والدین و دانش آموزان پایه نهمی قبولی در آزمون ورودی مدارس سمپاد یا همان تیزهوشان است که دقیقاً به همین علت به گروه های مشاوره پایه نهم مراجعه می کنند تا آن ها روش های قبولی در این آزمون را به دانش آموزان یاد دهند و چراغ راهشان باشند!

در واقع از آنجایی که تعداد نفرات شرکت کننده در این آزمون هم بسیار زیاد است و همین رقابت را سنگین تر و سخت تر می کند، دانش آموزان به کمک افراد متخصص در حوزه مشاوره تحصیلی نهم نیاز دارند تا شانس ورودشان به این مدارس بیشتر شود!

اما نکته ای که نباید درباره قبولی در آزمون تیزهوشان دهم فراموش کرد، این است که تنها هوش و استعداد باعث قبولی در این آزمون نمی شود، بلکه کسی که دوست دارد در آزمون مدارس سمپاد پذیرفته شود باید عوامل دیگری مثل تلاش و پشتکار، هدف و برنامه ریزی را هم در نظر بگیرد تا راحت تر از پس این آزمون بربیاید!

موارد لازم برای قبولی در آزمون تیزهوشان دهم

آزمون تیزهوشان

لازم است بدانید که اگر شما مطالعه و پشتکار زیادی داشته باشید، حتی نداشتن چیزی که دیگران آن را استعداد می نامند -مانند هوش منطقی ریاضیاتی- هم نمی تواند مانع قبولی شما در آزمون تیزهوشان دهم شود! بنابراین اگر شما هم دوست دارید یکی از شاگردان این مدارس باشید، نباید تنها به هوش و استعدادتان اکتفا کنید، بلکه باید موارد زیر را هم در خود تقویت کنید تا پکیجی کامل از روش های موفقیت در این آزمون داشته باشید!

برای خودتان هدف تعیین کنید

این یک واقعیت است که تا شما هدف نداشته باشید، انگیزه کافی برای تلاش کردن و درس خواندن هم نخواهید داشت. بنابراین اگر دوست دارید که اسم شما هم در لیست قبولی آزمون تیزهوشان دهم بدرخشد، هدف بزرگ خود را به هدف های کوچک تر تقسیم کنید و وقتی به عنوان مثال توانستید بر فلان مبحث درس ریاضی به طور کامل مسلط شوید، به خودتان پاداش دهید تا انگیزه تان برای تلاش و مطالعه دو چندان شود!✨

خط به خط کتاب درسی را با دقت بخوانید

همیشه و همه جا گفته ایم که کتاب درسی مهم ترین منبع مطالعاتی شما، چه برای قبولی در آزمون تیزهوشان دهم و چه برای قبولی در آزمون کنکور است و نباید آن را نادیده گرفت و تنها به جزوات کمک آموزشی اکتفا کرد! بنابراین برای این که بتوانید در آزمون تیزهوشان پذیرفته شوید، باید خط به خط کتاب درسی، اشکال، جداول و غیره آن را از بر شوید و بعد از سایر منابع آموزشی کمک بگیرید و تست حل کنید!

در کلاس درس حضور فعال داشته باشید

چه در کلاس درس مدرسه و چه در کلاس های تقویتی که برای آزمون تیزهوشان شرکت می کنید، باید شش دانگ حواستان به محتوایی باشد که معلم تدریس می کند و ذهنتان را از سایر حواشی دور کنید! به علاوه برای این که بتوانید حضور فعال تری داشته باشید، باید به جز نت برداری، هر سوالی که برایتان پیش می آید را از معلم خود بپرسید یا حتی اگر فرصت پاسخگویی به سوال شما وجود نداشت، آن را در جایی یادداشت کنید تا بعداً بتوانید پاسخ آن را از معلم خود بگیرید.

برنامه مطالعاتی داشته باشید

برای این که بتوانید در آزمون تیزهوشان دهم موفق عمل کنید، باید از افراد کاربلد در زمینه مشاوره تحصیلی نهم کمک بگیرید تا برنامه ای مختص به خودتان برایتان بچینند و علاوه بر مشخص کردن تایم های مطالعاتی هر درس، ساعت های استراحت و تفریحیتان را هم در همان برنامه تنظیم کنند. یادتان باشد که مطالعه بدون برنامه ریزی، مثل آب در هاون کوبیدن است و نمی تواند به موفقیت شما کمک کند، پس برنامه ریزی برای این آزمون را از نان شبتان هم واجب تر بدانید!

آزمون تیزهوشان

محیط مناسبی را برای مطالعه در نظر بگیرید

از آنجایی که محیط مطالعه شما تاثیر زیادی بر میزان تمرکز و یادگیریتان دارد، باید جایی را برای درس خواندن انتخاب کنید که اولاً ریخت و پاش و نامنظم نباشد که باعث حواس پرتی شود و دوماً محیطی آرام و بدون سر و صدا باشد. مثلاً شما هیچ وقت نمی توانید جلوی تلویزیون درس بخوانید، چون صدا و تصویر آن اجازه نمی دهد که شما بر روی آنچه مطالعه می کنید متمرکز شوید، بنابراین تا جایی که امکان دارد محیط آرامی را برای درس خواندنتان انتخاب کنید تا موفقیت را بغل کنید!

تغذیه مناسبی داشته باشید

همان طور که می دانید برای قبولی در آزمون تیزهوشان که دست کمی از کنکور ندارد، نباید فقط بر روی چگونه درس خواندن تمرکز کنید، بلکه حتی باید بر روی تغذیه این دوران هم حساس باشید! خوردن صبحانه کامل، مصرف مواد غذایی مثل سبزیجات، تخم مرغ، ماهی و نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز جز مواردی هستند که اگر در تغذیه شما در این دوران رعایت شوند، می توانند باعث یادگیری بیشتر و تقویت توانایی حافظه شوند و در نتیجه عملکردتان را تقویت کنند.

جهت آشنایی با نحوه برنامه ریزی در پایه نهم از طریق لینک مربوطه اقدام کنید و این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

برای قبولی در آزمون تیزهوشان دهم از کجا مشاوره بگیریم؟

شاید حدود نیمی از مسیر موفقیت در آزمون تیزهوشان دهم به هوش و استعداد دانش آموزان برگردد، اما قطع به یقین کسی در این آزمون برنده است که مشاوره پایه نهم را جدی گرفته و از هیچ تلاشی برای رسیدن به هدفش دریغ نمی کند!

از آنجایی که ما هم در باشگاه اومند مشتاق موفقیت دانش آموزان هستیم، کلاس های آنلاین مشاوره تحصیلی خود برای پایه نهم را به شیوه کاربر محور و با جمعیتی محدود (حداکثر ۱۰ نفره) برگزار می کنیم تا بتوانیم با برنامه ریزی شخصی سازی شده برای هر کاربر و آموزش تکنیک های لازم به او، مسیر موفقیت را برای هر یک از کاربران هموار کنیم.

پس برای اومندی شدن همین الان گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه در انتهای صفحه تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل نمایید تا ما در اسرع وقت با شما تماس بگیریم و نسبت به ارائه خدمات به شما اقدام کنیم.

با اومند میوه دلچسب موفقیت بنفشتان را نوش جان کنید!💜