مقالات

خلاصه نویسی فیزیک به سبک رتبه برترها

خلاصه نویسی فیزیک

این روزها کمتر کسی پیدا می شود که نداند با خلاصه نویسی، آن هم برای درسی مثل فیزیک که در هر دو رشته ریاضی و تجربی از اهمیت بسیاری برخوردار است، می تواند نتیجه خود را در کنکور از این رو به آن رو کند! در واقع در یک کلام می توان گفت که شما حتی اگر در کلاس های تدریس فیزیک کنکور باشگاه اومند هم شرکت کنید، باز هم تا خلاصه نویسی این درس را جدی نگیرید، نمی توانید آن طور که باید و شاید در فیزیک کنکور موفق شوید.

شما با خلاصه نویسی این درس، نه یک نشان و دو نشان، بلکه ۴ نشان می زنید! یادگیری عمیق تر، کمتر شدن حجم مطالب برای مرور دوباره، کارآیی بهتر در زمان مرور، جمع آوری همه نکات مهم در یک جا، تیرهایی هستند که شما با خلاصه نویسی فیزیک به سمت هدفتان که موفقیت در کنکور است، پرتاب می کنید!🌟

پس اگر شما هم می خواهید یکی از رتبه های برتر کنکور باشید و خودتان را در قله های موفقیت ببینید، نباید تنها به کلاس های تدریس فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم اکتفا کنید، بلکه باید به خلاصه نویسی ها و نت برداری ها که یکی از شروط اصلی موفقیت در درس فیزیک هستند اهمیت ویژه ای دهید.

آشنایی با چند و چون خلاصه نویسی فیزیک کنکور به سبک رتبه برترها

خلاصه نویسی فیزیک

شاید در ظاهر نوشتن اولیه خلاصه نویسی درس فیزیک وقت گیر باشد، اما این کار به قدری مفید است که به زمانبر بودن نوشتار اولیه اش می ارزد! اما این خلاصه نویسی هم راه و چاه خاص خودش را دارد تا شما هم بتوانید مثل سایر رتبه های برتر در این درس موفق عمل کنید! بنابراین با ما همراه باشید تا به خوبی با زیر و بم خلاصه نویسی فیزیک کنکور به سبک رتبه های برتر آشنا شوید.

خلاصه نویسی از فرمول ها

بدون شک یکی از مهم ترین بخش های فیزیک، فرمول های آن هستند که در بزنگاه های هر سوال به دادتان می رسند تا بتوانید از پس سوالات مختلف فیزیک بربیایید! از این رو لازم است که فرمول های فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم را در خلاصه هایتان یادداشت کنید تا با مرور چند باره آن ها، اجازه ندهید که فرمول ها در ذهنتان کمرنگ شوند!

حاشیه نویسی در کتاب ها و جزوات درسی

علاوه بر نت هایی که برمی دارید، باید سعی کنید نکات مهم کتاب ها و جزوات درسی فیزیک و همچنین مطالب کلیدی کتاب های تستی را در حاشیه همان کتاب ها، به زبان خودتان که برایتان قابل فهم باشد بنویسید تا هر بار برای مرور مجبور نباشید که کل یک مطلب را از ب بسم الله تا آخر مطالعه کنید!

عدم استفاده از خلاصه دیگران

این جمله که می گویند هر کسی باید روی پای خودش بایستد، دقیقاً درباره خلاصه نویسی صدق می کند! یعنی اگر شما می خواهید که خلاصه نویسی ها به دردتان بخورد و باعث شود که هم مرور راحت تر و هم درک بهتری از مطالب و نکات مهم فیزیک داشته باشید، نباید حتی به نت برداری های نفرات اول کنکور هم بسنده کنید، بلکه باید خودتان دست به قلم شوید و خلاصه برداری کنید!

خلاصه نویسی کنید نه مفصل نویسی!

همان طور که از اسم خلاصه نویسی مشخص است، شما باید نکات مهمی که از هر مبحث فیزیک یاد می گیرید، به صورت چکیده و خلاصه در دفتر یادداشتتان بنویسید، وگرنه اگر قرار باشد که هر چیزی که در کتاب و جزوه فیزیک است، عیناً نوشته شود، دیگر اسم آن به جای خلاصه نویسی، رونویسی است که تنها وقت و انرژی شما را می گیرد و هیچ ثمره ای هم به دنبال ندارد!

تمیز و خوانا نوشتن

برای این که هر بار به سراغ خلاصه هایتان می روید، بتوانید آن ها را به راحتی مطالعه کنید باید از همان ابتدا تمیز و خوانا بنویسید تا دچار دردسرهایی از جمله خستگی چشم ها به دلیل ناخوانا بودن خلاصه ها نشوید! اگر برای خلاصه نویسی از ماژیک ها و خودکارهای رنگی هم استفاده کنید که دیگر نور علی نور می شود و مطالب بهتر در ذهنتان نقش می بندند! مثلاً می توانید مواردی که شامل استثنا می شوند و بسیار مورد علاقه طراحان سوال هستند را با رنگ های خاص مشخص کنید تا در هنگام مرور، هم توجهتان را بیشتر جلب کنند و هم بهتر در ذهنتان ماندگار شوند.

استفاده از علائم اختصاری

شاید این مورد چیز ساده ای به نظر برسد و خیال کنید که چه فرقی دارد که مثلاً مطلبی که تست خیزتر است را با علامت تعجب مشخص کنید یا مثلاً در کنار نکات مهم یک مطلب علامت ستاره بگذارید؟ اما همه این نکات به ظاهر ساده باعث می شوند که شما مطالب را با دقت بیشتری مرور کنید و در نتیجه آن ها را بهتر به خاطر بسپارید.

خلاصه نویسی فیزیک

با خواندن مقاله مطالعه فیزیک دهم به سبک رتبه برترها، اطلاعات خود را تکمیل تر کنید.

آیا برای موفقیت در فیزیک کنکور، تنها خلاصه نویسی به سبک رتبه برترها کفایت می کند؟

همان طور که اگر خلاصه نویسی نکنید، نمی توانید امید چندانی به موفقیت در فیزیک کنکور داشته باشید، به همان اندازه هم اگر کلاس عمومی یا کلاس خصوصی فیزیک را با دقت انتخاب نکنید، نمی توانید فقط به امید خلاصه نویسی هایتان باشید چون ممکن است که به غیر از کتاب درسی، جزوات خوبی نداشته باشید و در نتیجه خلاصه هایتان جامع و کامل نباشند! پس این دو به نوعی علت و معلول همدیگر هستند!

بنابراین کجا را برای یادگیری بهتر فیزیک انتخاب کنیم؟ باید گفت که جایی مثل باشگاه اومند که آموزش های آن به شکل کاربر محور و بر اساس توانایی های فردی هر نفر پیش می رود، می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. شما در کلاس های تدریس آنلاین خصوصی فیزیک یا کلاس های آنلاین عمومی آن به صورت مستقیم با استاد خود در ارتباط هستید و مجبور نیستید با پکیج های آفلاین و کلیپ های از قبل آماده شده سر و کله بزنید!

پس برخورداری از این خدمات و ده خدمت دیگر باشگاه اومند، همین الان با شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه تماس بگیرید یا اطلاعات خود را از طریق این لینک با ما به اشتراک بگذارید تا ما در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

با اومند یادگیری بنفش طور فیزیک را تجربه کنید!💜