مقالات

حقایقی که هر نوجوان پایه نهم باید بداند

حقایقی که هر نوجوان پایه نهم باید بداند

مشاورین پایه نهم متخصص شده اند تا شما با هرج و مرج فکریتان خداحافظی کنید. 😅 اکثر ما، از دوران کودکی می گوییم که می خواهیم در آینده چه شغلی را داشته باشیم. اما این انتخاب ما روز به روز تغییر می کند، و حتی این روند تا انتخاب رشته تحصیلی ادامه دارد… . اما دیگر فرصتی برای اینکه آن ها را جدی نگیریم و با افکارمان بازی کنیم نیست!

در پایه نهم بر چه اساس انتخاب رشته ای بنفش داشته باشم؟

پایه نهم

به بازار کار رشته ای که مد نظر دارید توجه کنید:🌟

یکی دیگر از مسائل مطرحی که معمولاً در مشاوره پایه نهم به آن توجه می شود، بحث آینده شغلی است که در پس انتخاب های شما نمایان می شود. برای اینکه آینده کاری‌تان را به واسطه تحصیلاتتان تأمین کنید، لازم است که در این سال با چشم و گوش باز به پرطرفدار بودن بازارکار، میزان درآمد هر شغل، توانایی و علاقه خودتان نسبت به آن شغل و… اهمیت بدهید. در صورتی که از اهمیت این موضوع غافل بمانید، پس از اتمام دوره تحصیل، شما هم جزء آن دسته از افرادی می شوید که از وضعیت درامد خود ناراضی هستند. از همین رو، از شما انتظار می رود که در کنار سایر فاکتورها و اولویت هایتان برای انتخاب رشته اصولی، به آینده شغلی رشته ای که قرار است در آن مشغول شوید توجه کنید. این ارزش گذاری برای بسیاری از دانش آموزان در درجه اول چندان مهم نیست، اما با گذشت زمان و نزدیک شدن به زمان فارغ التحصیلیتان به این درک می رسید که این موضوع چقدر نقش بزرگی در زندگی شما دارد. از طرفی توجه به این مورد، می تواند موفقیت و عدم موفقیت شما را در آینده نمایان کند، زیرا در صورتی که شما بدانید در آینده در چه کاری مشغول خواهید شد؛ از همین زمان می توانید بسترهای لازم برای رسیدن به آن جایگاه را فراهم کنید. پس فراموش نکنید برای یک انتخاب رشته استاندارد، باید به همه فاکتورها بهای لازم را بدهید، تا در آینده حسرت هیچ موقعیتی را در دل نداشته باشید. 😉

پایه نهم

قطعا شما نمی خواهید از آن دسته دانش آموزانی باشید که بعد گذشت چند ماه تحصیلی، تغییر رشته می دهند. عده ای از دانش آموزان، وقتی که از پایه نهم وارد مقطع جدید می شوند، از دروسی که باید بخوانند لذت نمی برند. و خب حسرت خوردن برای رشته ای که دوست داشتید در آن بودید، شرایط را غیر قابل تحمل می کند. بسیاری از دانش آموزان، در این پایه سردرگم هستند که باید بر چه اساس انتخاب رشته کنند. البته تا حدودی حق دارند، فشار تحصیلی همراه با تصمیم گیری مهمی برای آینده می تواند دشوار باشد. 

در حقیقت انتخاب رشته چیزی نیست که تنها با علاقه قلبی بخواهید آن را انتخاب کنید، بلکه لازم است منطق هم در آن دخیل باشد. مهم این است که بدانید، انتخاب رشته تنها یک انتخاب برای دوره مقطعی نیست! بلکه هدف های شما از آینده است که زیربنای موفقیت های شما است. مشاورین تحصیلی پایه نهم، با در نظر گرفتن همه جوانب، انتخاب رشته ای را برای شما انجام می دهند که از روی اصول شکل می گیرد و با توجه به استعداد شما می تواند به خوبی رشد کند. این کار، کار ساده ای نیست که هر یک از ما بتوانیم انجام بدهیم. زیرا اگر آسان بود تعداد زیادی  از افراد از انتخاب رشته خود ناراضی نبودند و از محتوای درسی که باید بخوانند، شکایت نمی کردند.

علاقه و استعداد خودتان را پیدا کنید 💫

در پایه نهم، علاقه خودتان را نسبت به دروسی که در آن ها تاپ هستید بسیار جدی بگیرید. در مورد درس هایی که بیشتر از همه دوست داشتید و از آن ها متنفر بودید فکر کنید، تا متوجه شوید چه رشته ای را باید دنبال کنید و از کدام رشته ها اجتناب کنید. از طرفی جنبه هایی از حرفه و مهارتی که دنبال می کنید را در نظر بگیرید، و ببینید آیا مایل هستید به طور تخصصی آن را دنبال کنید یا نه! برای مثال: اگر در انجام محاسبات ریاضی ضعیف هستید، اما از مهارت هایی که دارید مثل مهارت هایی که با دوره های فتوشاپ و موشن گرافیک به دست آورده اید لذت می برید بهتر است به این استعداد و علاقه­تان بهای بیشتری بدهید. 

پس به خاطر داشته باشید که اگر شما بتوانید به کمک افراد متخصص در حوزه مشاوره تحصیلی نهم علاقه و توانایی هایتان را با همدیگر همسو کنید، قطعاً می توانید نتیجه بهتری از انتخاب رشته تحصیلی خود بگیرید و به طبع آن آینده بهتری برای خود بسازید!

پایه نهم

البته بسیاری معتقد هستند که در کنار توجه به علایق و استعداد و دانش آموزان نباید از نمرات آن ها غافل شد، اما نگاهی به داستان زندگی دانشمندانی مثل انیشتین یا ادیسون که به دلیل کسب نمرات پایین در دروس مهمی مثل ریاضی از مدرسه اخراج شدند، اما علی رغم انتظارات آینده ای برای خود و بشریت ساختند که احدی فکر آن را هم نمی کرد، نشان می دهد که اگر شما حاضر باشید که برای آنچه به آن علاقه دارید تلاش کنید و خسته نشوید، حتی با وجود نمرات پایین هم می توانید در رشته مورد نظرتان به انسان موفقی تبدیل شوید!

از اعضای خانواده یا دوستانتان بپرسید که معمولا راجع به چه چیز بیشتر صحبت می کنید. اگر مرتباً فعالیت‌های خاصی را مطرح می‌کنید، این می تواند جرقه‌ای از اشتیاق شما نسبت به آن موضوع باشد.

مشاوره پایه نهم

سال نهم سال سرنوشت ساز 🌠

شاید از خودتان بپرسید که، چرا پایه نهم سرنوشت ساز است؟ حقیقت این است که رسیدن به جایگاه خوب تحصیلی و کاری از همین انتخاب ها و اهداف پایه ما شروع می شوند. این سال می تواند موفقیت های بی شماری را برای شما داشته باشد از قبولی در آزمون تیزهوشان تا انتخاب رشته ای که به آینده شما گره می خورد. این سال، سالی است که جایگاه شما را در مقاطع بالاتر نشان می دهد. یعنی از رشته دانشگاهی شما تا آینده شغلی و بازار کاری تان را رقم می زند. پس الان بهتر ارزش و اهمیت این سال را درک می کنید. پیشنهاد می کنم که در این سال سرنوشت ساز، از هیچ کمک و راهنمایی نسبت به انتخاب و اهدافتان دریغ نکنید! زیرا راه برگشت و تغییر شرایط ناممکن بوده و در صورت امکان بسیار سخت و خسته کننده می باشد. مشاورین پایه نهم با هدف گذاری هایی که باتوجه به ویژگی های شخصی هر فرد شکل می گیرد و همچنین در کنار دانستن علایق و توانایی های فردی هر دانش آموز، بهترین راه ها و انتخاب ها را پیش پای شما می گذارند.

در این خصوص توصیه می کنم مقاله تاثیر مشاوره پایه نهم در آینده نوجوان را مطالعه کنید، تا بهتر بتوانید اهمیت این موضوع را بفهمید.

در نتیجه اهمیت پایه نهم…

اینکه بدانید در حال دنبال کردن آرزو هایتان هستید، و از انتخاب هایتان پشیمان نمی شوید، رضایت بخش ترین حسی است که می توانید تجربه کنید. در همین خصوص، مشاورین تحصیلی تیم اومند که پشتیبانی همه جانبه دارند به کمک شما آمده اند تا شاهد رسیدن به آرزو هایتان باشید. برای مشاوره رایگان و استفاده از خدمات اومند، با شماره تماس های پایین و یا از طریق این لینک مشخصات خودتان را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

اومند بنفش ترین آرزو ها را برای تو دارد!  💜