مقالات

تکنیک های تندخوانی برای کنکوری ها

تکنیک تندخوانی

اگر به دنبال روشی برای درس خواندن می گردید که کمتر خسته شوید، کمتر حواستان پرت شود و با علاقه و تمرکز بیشتری به مطالعه بپردازید، تندخوانی همان چیزی است که شما به آن احتیاج دارید و اتفاقاً کاربلدهای حوزه مشاوره و برنامه ریزی کنکور تجربی، ریاضی و انسانی هم تاکید زیادی بر روی پیاده سازی این تکنیک دارند!

اما سوالی که معمولاً از متخصصین مشاوره کنکور ریاضی، تجربی و انسانی پرسیده می شود، این است که آیا این تکنیک تندخوانی که گفته می شود باعث افزایش راندمان مطالعاتی می شود، به درد همه دانش آموزان می خورد؟ از آنجایی که مغز همه انسان ها طوری طراحی شده که گروه کلمات یا شبه جمله ها را به همان اندازه و اتفاقاً راحت تر از تک کلمه ها درک کند، پس قطعاً این روش می تواند کار همه دانش آموزان به خصوص کنکوری ها را ساده تر کند و باعث شود که آن ها انرژی کمتری برای مطالعه صرف کنند. از طرف دیگر چون این تکنیک سرعت مطالعاتی را افزایش می دهد، پس به افراد این فرصت را می دهد که مباحث مختلف را نه ۱، ۲ یا ۳ بار، بلکه به کرات مرور کنند!

بنابراین اگر شما هم مشتاق هستید که با این روش آشنا شوید و به جای خسته کردن خودتان با چشم و مغزتان مطالعه کنید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید!🚀

آموزش گام به گام روش های تندخوانی برای موفقیت کنکوری ها

تکنیک تندخوانی

بسیاری معتقد هستند که فردی که تندخوانی انجام می دهد، نمی تواند مفاهیم را به خوبی درک کند و خیلی جاها تمرکزش را از دست می دهد، در صورتی که اتفاقاً کسی که آهسته درس می خواند، زودتر بی حوصله شده و حضور ذهنش کمتر می شود. به علاوه جالب است بدانید که استفاده از روش های تندخوانی می تواند بازده یادگیری شما را تا ۲۰ برابر افزایش دهد، پس چرا شما از یادگیری چنین تکنیک و چنین راندمانی عقب بمانید؟! بنابراین دنبال ما بیایید تا تکنیک های تندخوانی را به شما هم آموزش دهیم و کمکتان کنیم که در کنکور خوش بدرخشید!✨

با خط بردن درس بخوانید!

با خط بردن درس خواندن یعنی چه؟ یعنی شما در هنگام مطالعه باید مداد، خودکار یا انگشت خودتان را در زیر متنی که می خوانید قرار دهید و به اصطلاح خط ببرید تا چشمتان یاد بگیرد که آنچه که می خوانید را تعقیب کند. اما حالا چگونه در انجام این کار حرفه ای شوید؟ شما برای انجام این کار باید ابتدا کتابی را به شکل وارونه قرار دهید و سعی کنید که حداقل ۱۰ مرتبه به کمک حرکت دادن دست و چشمتان، آنچه که نوشته شده است را بخوانید. سپس سرعت خودتان در حرکت انگشت یا راهنما را افزایش دهید تا به قدری پیشرفت کنید که حتی با گذاشتن راهنما یا انگشتتان در وسط خط نیز بتوانید آن را سریعاً بخوانید.

حالا اتفاقی که می افتد این است که می بینید که وقتی کتاب را درست می گیرید و خط می برید، می توانید آن مطلب را ۵۰ درصد سریع تر از قبل بخوانید. پس برای این که این تکنیک را از بر شوید، حتماً روزی ۲۰ دقیقه برای تمرین و سروکله زدن با آن وقت بگذارید و هر روز شاهد پیشرفت و ترقی خود باشید!

میدان دید خودتان را زیر و رو کنید!

برای این که چشمتان به جای تک خوانی بتواند به شکارچی ماهری تبدیل شود و به طور همزمان دسته ای از کلمات را با هم شکار و تصویربرداری کند و به مغز انتقال دهد، باید کاری کنید که میدان دید آن از این رو به آن رو شود تا میزان توقف روی هر سطر کاهش پیدا کند و در نتیجه مطالعه شما سرعت بگیرد! بدین منظور لازم است که با انجام تمرین های زیر به افزایش حوزه دید خود کمک کنید:👇

۱- یکی از بهترین روش ها این است که بر روی یک برگه A3 یا A4 یک ستاره رسم کنید و آن را در فاصله یک وجب از چشمانتان قرار دهید و بعد با چشم هایتان جهت اضلاع آن را دنبال کنید. هر چه این تمرین را بیشتر انجام دهید، چشمتان هم قوی تر می شود. البته قطعاً کمی درد چشم را هم تجربه می کنید، اما نگران نباشید؛ چرا این که درد چشم همانند روزهای اولی که باشگاه می روید و وزنه می زنید، امری طبیعی است و نشان دهنده این است که در مسیر رشد قرار دارید!🤩

۲- تمرین دیگری که می توانید انجام دهید این است که به یک شی خاص مثل ساعت دیواری که از شما فاصله دارد نگاه کنید و بدون این که چشمتان را حرکت دهید، وسایل کنار آن را حدس بزنید. این کار به مرور زمان باعث می شود که میدان دید شما گسترده تر شود و بتوانید همین کار را بر روی کتاب های درسیتان هم پیاده کنید!

۳- یک برگه A4 بردارید و ۴ گوشه آن را علامت گذاری کنید. سپس نوک بینیتان را به وسط کاغذ بچسبانید و سعی کنید که تنها با حرکت چشمتان، ۴ علامت را ببینید. اگر چه در اوایل این تمرین ممکن است چشمتان درد بگیرد، اما به شما قول می دهیم که اگر خسته نشوید و این تمرین را به مدت ۱۵ روز و روزی ۲ دقیقه انجام دهید، تاثیر شگرف آن را مشاهده خواهید کرد!

کاری کنید که تمرکزتان چند برابر شود

برای این که فرآیند تندخوانی دروس را به بهترین شکل ممکن پیش ببرید، باید متمرکز باشید و اجازه ندهید که ذهنتان دچار حواس پرتی شود. حالا چطور این کار را انجام دهید؟ کافیست که حداقل به چند مورد زیر برای افزایش تمرکزتان عمل کنید:👇

تکنیک های افزایش تمرکز و کاهش حواس پرتی
برای درس خواندن، مرور، تست زنی، استراحت و تفریحتان برنامه ریزی شخصی سازی شده داشته باشید!
سعی کنید درباره هر موضوعی که مطالعه می کنید، در ذهنتان سوال ایجاد کنید تا مجبور شوید که برای پیدا کردن پاسخ آن ها تمرکز کنید.
خودتان را مجاب کنید که در بازه ای که برای مطالعه هر درس در نظر گرفته اید، با جدیت مطالعه کنید.
جایی را برای درس خواندن انتخاب کنید که دمای متعادلی داشته باشد، کم رفت و آمد باشد و غیره.
عوامل حواس پرتی را یادداشت کنید و به خودتان قول دهید که مثلاً بعد از اتمام مطالعه به مدت ۱۰ دقیقه به آن ها فکر می کنید.

اگر می خواهید درباره روش های جلوگیری از حواس پرتی در زمان مطالعه به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید، مطالعه این مطلب را از طریق لینک آن از دست ندهید!

تکنیک تندخوانی

از خلاصه نویسی غافل نشوید!

یادتان باشد که برای تثبیت آنچه که با کمک تکنیک تندخوانی مطالعه کرده اید، باید خلاصه نویسی انجام دهید. یعنی مهم ترین نکاتی که خوانده اید را با زبان خودتان یادداشت کنید تا حتی مرورهایتان هم شکل تندخوانی به خود بگیرند!

[elementor-template id=”36625″]

تکنیک تندخوانی

برای آشنایی با فواید خلاصه نویسی برای کنکور، این مطلب را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

اشتباهات رایج در حین تندخوانی

۱- بعضی از دانش آموزان فکر می کنند که اگر با صدای بلند درس بخوانند، مطلب را بهتر یاد می گیرند، در صورتی که این کار نه تنها مانع از تندخوانی می شود، بلکه انرژی زیادی هم از دانش آموز می گیرد.

۲- یکی دیگر از اشتباهات رایج در تندخوانی، زمزمه کردن یا زیر لب خوانی مطالب است که همانند بلند خواندن، کار مطالعه شما را به جای کوتاه تر کردن، بلندتر می کند! یادتان باشد که همگام شدن مغز و چشم در یادگیری کفایت می کند و نیازی نیست که شما کلمات را بشنوید تا آن ها را درک کنید.

۳- در صورتی از انگشت، مداد و … برای تندخوانی استفاده کنید که بتوانید چشم و دستتان را با هم هماهنگ کنید، چون در غیر این صورت به جای تندخوانی، کندخوانی می کنید!

۴- به عقب برگشتن و مطالعه چند باره یک سطر، یکی از وسواس های مطالعاتی است که دانش آموزان را گرفتار می کند! اما اگر واقعاً می خواهید از پس تندخوانی بربیایید، این کار را کنار بگذارید و به توانایی خودتان در یادگیری اعتماد کنید!

۵- اگر شما هم در هنگام مطالعه، مرتب سر خود را تکان می دهید و کمتر از چشم هایتان کمک می گیرید، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید و اتفاقاً باید فقط چشم هایتان را جا به جا کنید؛ چرا که سر بر خلاف چشم این قدرت را ندارد که با سرعت فکر، حرکت کند و در نتیجه این کار باعث می شود که سرعت مطالعه به شدت کاهش پیدا کند.

چگونه تکنیک های تندخوانی را عملی کنیم؟

تکنیک تندخوانی

اگر می خواهید از بسیاری از رقبای خود جلو بزنید و به جای این که مثلاً درسی را در ۳ ساعت جمع کنید، آن را در ۱ ساعت یاد بگیرید و زمان بیشتری برای مرور و تست زنی آن داشته باشید، هیچ چیز به اندازه تندخوانی به کارتان نمی آید!

اما برای این که در دام اشتباهات تندخوانی نیفتید و بتوانید زیر و بم این تکنیک را به درستی اجرا کنید، می توانید روی کمک متخصصان مشاوره و برنامه ریزی کنکور انسانی، تجربی و ریاضی باشگاه اومند حساب باز کنید. شما با ثبت نام در دوره های کاربر محور مشاوره آنلاین کنکور تجربی، ریاضی و انسانی این باشگاه، صفر تا صد هر آنچه که برای موفقیت در کنکور نیاز دارید را بر اساس مهارت ها و اهداف فردی خودتان یاد می گیرید و از پشتیبانی همه جانبه تیم ماهر این مجموعه نیز برخوردار می شوید.

ضمناً خوبی دیگر این باشگاه این است که اگر با مشورت با مشاور خود به این نتیجه رسیدید که برای رشد مهارت هایتان به هر یک از کلاس های فیزیک کنکور، زیست، ریاضی و شیمی نیاز دارید، نیازی نیست که خودتان را در آموزشگاه های دیگر سردرگم کنید، بلکه می توانید از کلاس های دانش آموز محور ما بهره مند شوید تا دچار دوگانگی آموزشی هم نشوید!

پس برای اومندی شدن یا بی معطلی گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل کنید و گوش به زنگ کارشناسان ما باشید.

با اومند موفقیت را قورت بده!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *