مقالات

با تکنیک SQ3R به سبک رتبه برترها مطالعه کنید

تکنیک SQ3R

روش SQ3R

تا به حال شده که معلم حجم عظیمی از کتاب را برای امتحان درنظر بگیرد و شما ندانید که چگونه همه ان‌ها را در مدت زمانی کم مطالعه کنید؟ پریشانی و سردرگمی بعد آن هم آزارتان می‌دهد و دوست دارید هر چه زودتر تصمیم درستی بگیرید. اگر تا به حال در این موقعیت قرار گرفته‌اید باید بگویم که راه چاره شما دانش‌آموزان هرمقطع تحصیلی حتی پشت کنکوری‌ها در دستان ماست. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا پرده از این راز بزرگ خلقت یعنی فرمول SQ3R پرده برداریم.

اما فرمول SQ3R چیست؟

SQ3R  بهترین تکنیک مطالعه است که برای کمک به پردازش و افزایش توانایی حفظ اطلاعات، طراحی و از پنج مرحله زیر تشکیل شده است. این استراتژی مفید به درک مطالب دشوار کتاب درسی کمک بسیاری می‌کند. هر بخش از فرآیند به خودی خود مفید است، بنابراین احساس نکنید که باید تمام مراحل را دنبال و تنها از آنچه برای شما مفید است استفاده کنید.

SURVEY = پیش مطالعه

بهترین روش مطالعه روشی است که اولین قدم از شما یک مرور ساده مطالب را بخواهد. در این روش اولین قدم، بررسی کلی مطالبی است که می‌خوانید. به نحوه تقسیم بندی پاراگراف به هربخش توجه کنید. به هر کلمه ای که برجسته شده است نگاهی بیندازید تا ببینید آیا آنها کلمات لغت‌نامه هستند یا اینکه صرفا نکات برجسته‌ای‌اند که برای تأکید اضافه شدند. به نمودارها یا تصاویری که ممکن است حاوی اطلاعات اضافی باشند نگاه کنید و ببینید که در چه قسمتی از صفحه، پاراگراف یا فصل هستند. به دنبال آن:

  • عناوین و سرفصل ها – موضوعات و مفاهیم اصلی در حال توسعه را مشخص کنید.
  • تصاویر، سؤالات، متون بولد و یا کج نویسی شده را بررسی و بر اطلاعات مهم تأکید کنید.
  • مقدمه و نتیجه – جملات اول و آخر در پاراگراف ها ممکن است موضوعات ذکرشده و همچنین هدف را بیان کند.
  • یادداشت‌های توضیحی و منابع را نیز مطالعه کنید.
تکنیک SQ3R

QUESTION = پرسش

برای رسیدن به هدف و بهبود تمرکز، سوال بنویسید. این به درک مطلب کمک می‌کند. عناوین و تصاویر اصلی را به سؤال تبدیل کنید. سوالاتی را که ممکن است در حین بررسی مطالب داشته باشید یادداشت کنید.

تاحالا اسم پومودورو به گوشتان خورده است؟ اگرکه دوست دارید با تکنیک پومودورو بیشتر آشنا بشید می‌توانید روی لینک « با تکنیک پومودورو درس بخوانید و خسته نشوید!» کلیک کنید.

READ = مطالعه دقیق

پاسخ سوالات خود را جستجو کنید. مطالب را بخش بخش کنید و سپس به مطالعه بپردازید. هر چیزی را که نمی‌فهمید یادداشت کنید. می‌توانید بعداً، هنگامی که مطالب مرتبط را بررسی می‌کنید، از این یادداشت‌ها استفاده کنید. ممکن است متوجه شوید که این خواندن بیشتر از آنچه انتظار دارید زمان می برد، به خصوص اگر اطلاعات متراکم یا پیچیده باشد.

با تبدیل هر عنوان فرعی یا عنوان فصل به سؤالی که باید قبل از حرکت به آن پاسخ دهید، تمرکز خود را حفظ کنید. می‌توانید عنوان فرعی را به سؤال تبدیل قبل از اینکه به قسمت بعدی متن بروید، پاسخ را در ذهن خود مرور کنید

RECITE = از برخواندن

هنگامی که خواندن پاراگراف، بخش، صفحه یا فصل را به پایان رساندید، زمان آن فرا رسیده است که خود را در مورد آنچه آموخته اید آزمایش کنید. تلاوت، شامل کنار گذاشتن متن و گفتن با صدای بلند هر چیزی است که آموخته اید. خواندن آنچه خوانده اید با صدای بلند نه تنها به شما صدایی می دهد که با خواندن ارتباط برقرار می‌کنید، بلکه شما را مجبور می کند اطلاعات را در ذهن‌تان محکم کنید.

این مرحله چیزی است که واقعا SQ3R را به بهترین روش مطالعه تبدیل می‌کند. محققان دریافته‌اند که فرآیند تست کردن در واقع به شما کمک می‌کند تا بجای آن که اصلاً مورد سؤال قرار نگیرید اطلاعات را بهتر به خاطر بیاورید اما شما نمی خواهید منتظر بمانید تا معلمتان از شما امتحان بگیرد. از خودآزمایی به عنوان یک تکنیک یادگیری کلیدی استفاده کنید و آماده باشید تا این مسابقه را به پایان برسانید.

تکنیک SQ3R

REVIEW  = مرورکردن

مرحله نهایی روش SQ3R بررسی مرور کردن است. در حالی که فکر می کنید خواندن تنها کاری است که باید انجام دهید، مرور یک مرحله اضافی در تقویت همه چیز است. برای حفظ بهتر اطلاعات، مهم است که چندین بار مطلب را مرور و تکرار کنید، صرف نظر از اینکه یک متن آموزشی یا یک کتاب رشد شخصی باشد. این بخش به همه دانش‌آموزان حتی دانش‌آموزان کنکوری کمک می‌کند تا مطالب را بهتر به خاطر بسپارند. برای درس زیست خیلی خوب است و می‌تواند مفید باشد که در برنامه ریزی کنکور تجربی گنجانده شود.

در هر دو سناریو، یادداشت‌ها یا نکاتی از متن خواهید داشت و نگاه کردن و متکی بودن بر روی آن‌ها سودمند است. اولین باری که به یک متن نگاه می‌کنید، ممکن است قسمت‌ها یا قسمت‌های سخت‌تری وجود داشته باشد که کاملاً متوجه آن نشوید. اما پس از مطالعه مجدد آن بخش های خاص برای بار دوم یا سوم، می توانید درک خود و یادداشت هایی را که در ابتدا نوشته‌اید گسترش دهید. نکته قابل توجه این است که اگر این مرحله نهایی را یک روز پس از انجام چهار مرحله قبلی انجام دهید، این مرحله می تواند بسیار مفید باشد.

مزایای روش SQ3R

این روش تقریبا می‌تواند بهترین روش مطالعه برای تمام دانش‌آموزان باشد. مزیت اصلی و واضح استفاده از این روش استفاده بهینه از زمان مطالعه‌تان است. با استفاده از پنج مرحله روش SQ3R، می توانید به طور فعال چیزی را بخوانید و توانایی بهتری در به خاطر سپردن و توضیح دادن محتوای متن داشته باشید.

مزیت دوم این است که با استفاده از مرحله اول، آگاهانه تر و بر مرتبط ترین اطلاعات تمرکز می کنید. این تضمین می کند که مطالب را بهتر به خاطر می‌سپارید.

تکنیک SQ3R

آیا روش SQR3 روش موثری است؟

هر روش مطالعه می‌تواند برای هر دانش‌آموز بهترین روش مطالعه باشد. مهم آن است که دانش‌آموز با آن ارتباط برقرار کند. درکنار تمام این برنامه‌ها بسیار باید وقت و انرژی صرف کرد تا جواب مورد نظر را از روش مطالعه بگیرید. به عنوان یک پشت کنکوری ریاضی، تجربی و یا انسانی می‌توانید از این برنامه‌ها برای مطالعه کتبی که حفظیات زیاد دارند استفاده کنید تا وقت کم برایتان استرس آور نباشد. حتما در برنامه ریزی کنکور تجربی ، ریاضی و انسانی این روش را بگنجانید.

 با اومند چقدر آشنایی دارید؟ چقدر باکلاس‌ها و مشاوره باشگاه اومند آشنایی دارید؟ می‌دانید که کلاس‌های ما کاربر محور و باکیفیت است؟ می‌دانید که از بهترین مشاوران و اساتید سراسر کشور در باشگاه اومند استفاده کرده‌ایم؟ می‌دانید همین الان که کلی سوال ممکنه بابت باشگاه به وجود آمده باشه را بهترین پشتیبان‌های ما پاسخ می‌دهند؟

فقط کافیست با شماره تلفن اومند که  پایین صفحه قرار دارد تماس بگیرید تا به تمام نگرانی‌ها و دغدغه‌هایتان رسیدگی شود. همچین میتوانید در این صفحه مشخصات خود را وارد کنید تا کارشناسان اومند با شما تماس بگیرند.

با اومند اوج بنفش بودن را تجربه کنید 💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *