مقالات

در یادگیری فیزیک از این اشتباهات دوری کنید!

اشتباهات یادگیری فیزیک

آیا علی رغم اینکه در کلاس فیزیک کنکور شرکت می کنید، هنوز هم نتوانسته اید از پس مباحث این درس بربیایید؟ آیا فکر می کنید که اگر کلاس کنکور خود را عوض کنید و مثلاً در کلاس تدریس خصوصی فیزیک شرکت کنید، مشکل یادگیریتان به شکل معجزه وار حل می شود؟

شاید یادگیری هیچ درسی به اندازه فیزیک برای دانش آموزان چالش برانگیز نباشد. اما این که انتظار داشته باشیم که تنها با شرکت در کلاس های کنکوری بتوانیم از پس این درس بربیاییم و نیازی به اصلاح روند مطالعاتی خود در درس فیزیک نداشته باشیم، کاملاً غلط است! چون تا زمانی که ما نتوانیم روش درستی برای یادگیری این درس پیدا کنیم و همچنان بر همان روش های غلط مطالعاتی پافشاری داشته باشیم، حتی کلاس های کاربر محور آموزش فیزیک اومند هم نمی توانند به ما کمکی کنند!😉

چرا این می گوییم؟ اگر می خواهید به جواب این پرسش برسید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اشتباهات رایج در مطالعه و یادگیری فیزیک

 یادگیری فیزیک

گاهی یک اشتباه به ظاهر کوچک در مطالعه درس هایی مثل فیزیک باعث می شود که روند یادگیری شما دچار مشکل شود و در نتیجه فکر کنید که در این درس استعداد ندارید و باید از خیر یادگیری آن بگذرید! در صورتی که اصلاً این طور نیست و اگر شما اشکالات کار خود را بشناسید و آن ها را به کمک مشاور یا اساتید کاربلد حل کنید، می توانید تبحرتان را در درس فیزیک افزایش دهید. به همین دلیل ما در این بخش اشتباهاتی که دانش آموزان در هنگام مطالعه و یادگیری فیزیک مرتکب می شوند را بررسی می کنیم تا دیگر هیچ کدام از شما در این دام نیفتید!

نداشتن برنامه ریزی برای مطالعه مباحث مختلف فیزیک

از جمله کارهایی که می تواند تلاش شما برای یادگیری فیزیک را بی ثمر کند، این است که بدون برنامه ریزی درست و اصولی این درس را مطالعه کنید و هر چه پیش آید خوش آید طور برخورد کنید! بنابراین اگر می خواهید در این درس مثل دانش آموزان موفق عمل کنید باید اولاً تست خیزترین مباحث فیزیک کنکور مثل بخش نوسان و موج، دینامیک و غیره را بشناسید و دوماً برنامه ای شخصی سازی داشته باشید تا بتوانید مباحث سخت و آسان فیزیک کنکور را در کنار هم پوشش دهید و برای آن ها تایم مطالعه، مرور و تست زنی مشخص کنید تا نتیجه ای مطلوب به دست بیاورید.

عدم مطالعه اصولی کتاب درسی

کتاب درسی فیزیک مهم ترین و بهترین منبعی است که شما برای یادگیری این درس در اختیار دارید. بنابراین اگر جز کسانی هستید که فکر می کنید خواندن کتاب درسی فیزیک فایده ای ندارد و به جای آن باید به سراغ درسنامه های مختلف بروید و فقط تست حل کنید، قطعاً در این درس به مشکل برمی خورید؛ چرا که تا زمانی که سیر تا پیاز مطالب کتاب درسی را درک نکنید و تمرین های آن را از بر نشوید، نمی توانید ادعا کنید که همه نکات این درس را یاد گرفته اید و آماده مبارزه در میدان این درس هستید!

عدم پیشخوانی مطالب فیزیک

بسیاری از دانش آموزان بدون پیش خوانی درس فیزیک در سر کلاس حاضر می شوند و همین عامل باعث می شود که نتوانند درک درستی از مبحث مورد تدریس داشته باشند. بنابراین اگر نمی خواهید با این مشکل دست و پنجه نرم کنید، حتماً قبل از تدریس معلم، مطلب مورد نظر را پیشخوانی کنید تا تمرکز بیشتری برای یادگیری و درک مطالب داشته باشید. البته فراموش نکنید که در هنگام پیشخوانی قرار نیست که ریز به ریز مبحث مورد نظر را مطالعه و خلاصه نویسی کنید و به قولی مو را از ماست بیرون بکشید، بلکه قرار است که یک آگاهی نسبی از مطلبی که قرار است یاد بگیرید به دست بیاورید!

پشت گوش انداختن مطالعه مبحث تدریس شده

اگر هر مبحثی که تدریس می شود را در همان روز مطالعه نکنید، بخش اعظم آن را فراموش می کنید و این دقیقاً اشتباهی است که بسیاری از دانش آموزان مرتکب می شوند. اما اگر دوست دارید که در درس فیزیک خوش بدرخشید، باید هر مطلبی که یاد می گیرید را در همان روز مطالعه کنید تا هم آن را بهتر به خاطر بسپارید و هم اگر سوال و ابهامی درباره آن موضوع داشتید، بتوانید آن را از استاد خود بپرسید و مطلب را در ذهن خود تثبیت کنید.

انجام ندادن خلاصه نویسی

این که کتاب یا جزوه فیزیک را دستتان بگیرید و از این ور اتاق به آن ور اتاق رژه بروید تا مطالب آن را به خاطر بسپارید، تنها انرژی شما را می گیرد و در نهایت چیزی عایدتان نمی شود. پس به جای این کار به یکی از بهترین روش ها برای یادگیری فیزیک متوسل شوید و مطالب و فرمول های آن را خلاصه نویسی کنید! این کار باعث می شود که مجبور نباشید برای مرور و یادآوری فرمول ها و نکات مهم فیزیک، بار دیگر کتاب را از ب بسم الله مطالعه کنید، بلکه کافیست سری به خلاصه هایتان بزنید و هر آنچه که لازم است را به طور خلاصه و مفید دوره کنید.

برای آشنایی با بایدها و نبایدهای ۱۰۰ زدن فیزیک کنکور، این مقاله را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

پس چگونه در فیزیک کنکور موفق عمل کنیم؟

برای این که بتوانید از درس فیزیک نتیجه خوبی بگیرید، لازم است که علاوه بر اصلاح اشتباهات مطالعاتیتان، کلاسی انتخاب کنید که تدریس فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم را به صورت کاربرمحور و بر مبنای توانایی های فردی هر نفر پیش می برد تا حتی دو نفر هم مجبور نباشند که فیزیک را به یک شکل و با نسخه واحد یاد بگیرند، چه برسد به تعداد بیشتر!

این دقیقاً همین کاری است که در کلاس های تدریس آنلاین فیزیک کنکور باشگاه اومند انجام می شود. در واقع هیچ کدام از کلاس های این باشگاه بیش از ۱۰ دانش آموز ندارد و استادان به کمک پرونده تحصیلی هر نفر که نقاط ضعف و قوت آن ها در آن درج شده، آموزش را به شکل شخصی سازی شده و بر اساس توانایی ها و اهداف فردی پیش می برند. به علاوه در این مجموعه چیزی به نام پکیج آفلاین معنا ندارد و کلیه کاربران به صورت مستقیم، آنلاین و در فضای اختصاصی باشگاه با استاد خود در ارتباط هستند تا یادگیری به بهترین شکل ممکن انجام شود.

پس اگر شما هم می خواهید یکی از شاگردان خوش شانس اومند باشید تا فرصت باقیست با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل نمایید و گوش به زنگ کارشناسان ما باشید.

 با اومند بنفش ترین شانس زندگیت را تجربه کن!💜

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *