مقالات

۹ راهکار عملی برای تقویت فن بیان دانش آموزان

از سنین کودکی آموزش مهارت فن بیان به کودکان یک ضرورت بوده است. زیرا فن بیان قوی یک هنر است و به نظر می رسد برخی افراد با این مهارت متولد شده اند. اما بعضی‌ها ممکن است هنگام صحبت در مقابل مخاطبانشان، برای انتقال پیام خود دچار مشکل شوند. دلایل ترس دانش آموزان هرچه که باشد، صحبت کردن در جمع یک مهارت ضروری برای همه است و نیازی نیست که طاقت فرسا باشد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که برای داشتن سخنرانی بهتر در مقابل مخاطبانتان تلاش می کنید، پس به جای درستی آمده اید. در این راهنما، ما ۱۰ نکته برای تقویت مهارت فن بیان برای دانش آموزان را قرار داده ایم تا در زندگی واقعی بخوانند و تمرین کنند.

چرا آموزش فن بیان برای دانش آموزان مهم است؟

بسیاری از دانش آموزان فکر می کنند که سخنرانی در جمع بیش از آنچه لازم است استرس زا است. به این ترتیب، آنها ممکن است درک نکنند که چرا اکثر معلمان بر بهبود مهارت های فن بیان و شرکت در دوره فن بیان برای کودکان تاکید دارند. این دانش‌آموزان از کودکی با ناتوانی در درک اهمیت آن، تلاش چندانی برای ارتقای این مهارت انجام نمی‌دهند. در نتیجه، در صورت امکان از صحبت کردن در مقابل یک مخاطب عمومی اجتناب می کنند

آموزش مهارت فن بیان برای دانش آموزان به آن‌ها کمک می کند تا پیام خود را به شیوه ای موثر به مخاطبان سازماندهی و انتقال دهند و در نتیجه آنها را عاقل و به ارتباط‌گران بهتری تبدیل می کند. حتی اگر برای اکثر دانش‌آموزان، سخنرانی در جمع ترسناک باشد و ترجیح می‌دهند کاملاً از آن این کار اجتناب کنند، نمی‌توانیم اهمیت آن را انکار کنیم.

دانش آموزان بینش و نظرات ارزشمندی در مورد موضوعات مهم دارند، اما اغلب برای بیان افکار خود در قالب کلمات تلاش زیادی می‌کنند. اگرچه به نظر طعنه آمیز به نظر می رسد، اما تنها راه خلاص شدن از شر ترس خود از مهارت فن بیان این است که آن را بارها و بارها انجام دهید تا زمانی که ایده سخنرانی در مقابل مخاطب شما را تحت تأثیر قرار ندهد. خوب، تمرین شما را بهتر می‌کند.

مهارت فن بیان را می توان مقدمه ای برای دفعه بعدی که در مقابل مخاطبان ارائه خواهید کرد در نظر بگیرید. با غلبه بر این ترس، به تدریج در مهارت فن بیان خود اعتماد بیشتری به دست خواهید آورد.

در اینجا فهرستی از دلایل ضروری بودن کلاس فن بیان برای کودکان آمده است:

 • افزایش مهارت های ارتباطی
  • افزایش مهارت های استنباطی
  • افزایش مهارت های رایزنی
  • افزایش تفکر انتقادی و مهارت های تحقیق کردن
  • افزایش سطح اعتماد به نفس
  • افزایش مهارت های رهبری
  • افزایش مهارت های عملکردی

بهود مهارت فن بیان همچنین منجر به موارد زیر می شود:

 • بهبود واژگان و روان‌سازی
  • افزایش رضایت شخصی
  • وجود فرصت های شبکه سازی بیشتر

مزایای مهارت فن بیان منجر به فرصت‌های بیشتری برای پیشرفت شغلی می‌شود. شما می‌توانید در مصاحبه‌ها با نشان دادن مهارت فن بیان خود برجسته شوید. همچنین می‌تواند برای شغل‌تان مفید باشد. شما با شرکت در جلسات و بیان نظرات خود یک تصویر حرفه ای ایجاد و اعتبار کسب خواهید کرد.

۹ نکته در سخنرانی عمومی برای دانش آموزان

اگر فکر صحبت کردن در جمع شما را می ترساند، دلیلی برای نگرانی یا احساس شرم از آن نیست. خوبی صحبت کردن در جمع این است که مانند هر مهارت دیگری، می توان آن را با صرف زمان و تلاش بهبود بخشید. خوشبختانه، ما لیستی از ۹ نکته برای بهبود مهارت فن بیان برای دانش آموزان را ارائه کرده ایم تا زندگی آنها را آسان تر کنند.

 • تمرین کنید و آماده شوید

عامل کلیدی که منجر به موفقیت می شود تمرین است. هنگام آماده کردن یک سخنرانی برای ارائه به مخاطب، باید همه جزئیات را در نظر بگیرید و مهم نیست که چقدر این جزئیات کوچک به نظر می‌رسد. حتی سخنرانان عمومی باتجربه قبل سخنرانی خود، تمرین می کنند. می‌توانید یک سخنرانی ساختگی در مقابل آینه ارائه دهید تا ببینید آیا سخنرانی خود را به طور مؤثر سازماندهی کرده اید یا خیر. تمرین در مقابل خانواده یا دوستان حتی بهتر است؛ زیرا آنها می توانند در مورد کارهایی که شما درست انجام داده اید و چیزهایی که نیاز به بهبود دارند بازخورد ارائه دهند.

آماده شدن برای سخنرانی با ارائه یک مطلب ساختگی و مرور چندین باره یادداشت ها کافی نیست. شما باید آماده پاسخگویی به سوالات مخاطبان باشید.

نکته حرفه ای: گوش دادن به سخنرانان عمومی با مهارت فن بیان عالی راهی مفید برای یادگیری این هنر است.

 • مخاطب خود را بشناسید

قبل از نوشتن سخنرانی‌تان، به مخاطبان خود فکر کنید. شما باید در نظر داشته باشید که مخاطبان شما چه کسانی هستند، پیام مورد نظر، چه اطلاعاتی از قبل دارند، از چه زبانی می توانید استفاده کنید و چه چیزی برای آنها ضروری و ارزشمند است.

اگر در مقابل همکلاسی‌های خود حاضر می‌شوید، ممکن است نیازی به رسمی بودن نداشته باشید. با این حال، اگر در یک کنفرانس بزرگ شرکت می کنید، رویکرد متفاوت و جدی تری لازم است.

 • یادداشت ها را به طور موثر آماده کنید

اهمیت تهیه یادداشت های موثر برای سخنرانی‌تان را کم اهمیت ندانید. یادداشت‌هایی که به طور مؤثر سازمان‌دهی شده باشند، اگر در ارائه شما اشتباهی پیش بیاید، نجات بخشتان هستند. بنابراین مطمئن شوید که آنها را به ترتیب زمانی سازماندهی کنید. لازم نیست کل سخنرانی خود را یادداشت کنید. نکات اصلی صحبت خود را آماده کنید:

 • موضوع را بنویسید
  • نیت سخنرانی خود را بنویسید
  • ایده اصلی را بنویسید
  • نکات اصلی مورد بحث را بنویسید
 • وقت بگذارید

شما یک شبه مهارت فن‌بیان خود را افزایش نخواهید داد. برای تبدیل شدن به یک سخنران عمومی مؤثر، باید به خودتان و تجربیات خود فکر و یا در دوره فن بیان برای کودکان شرکت کنید. در مورد نقاط ضعف و قوت خود صادق باشید. پس از شناسایی نقاط ضعف خود، روی بهبود آنها تمرکز کنید.

 • به وضعیت بدنی، حرکات و حالات صورت خود توجه کنید

مطمئن شوید که وضعیت بدنی مناسب را حفظ می‌کنید. چیزهایی که به صورت غیرکلامی از طریق زبان بدن خود نشان می‌دهید، می توانند گفتار شما را خراب کنند. وضعیت بد می‌تواند نشان دهنده عدم اعتماد به نفس شما باشد. سایر ژست‌ها مانند گذاشتن دست‌ها در جیب یا روی هم زدن بازوها نیز می‌توانند شما را در مقابل مخاطب بد جلوه دهد.

حالات چهره به اندازه سخنرانی مهم است. برای رهایی از تنش، سخنرانی خود را با لبخند شروع کنید. برای جذب مخاطب در پیام خود، با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید.

زبان بدن مناسب این تصور را ایجاد می کند که به پیام خود اعتقاد دارید و می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید.

 • داستان بگویید و از وسایل کمک بصری استفاده کنید

شروع سخنرانی خود با یک داستان کوتاه و شخصی مرتبط با موضوع بحث، راهی عالی برای برقراری ارتباط با مخاطبان است. مقدمه شما بخش مهمی از سخنرانی شماست. شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا توجه مخاطبان‌تان را به خود جلب کنید. گفتن داستان و ارتباط آن با موضوع خود یک استراتژی موثر برای استفاده در این مورد است. وسایل کمک بصری مانند اسلایدها، تصاویر و ویدئوها، سخنرانی شما را خلاق تر می کند و مخاطب را در طول ارائه خود درگیر می کند.

 • از طنز استفاده کنید

گنجاندن طنز در گفتار شما به طور طبیعی مزایای متعددی دارد. شما با مخاطبان خود رابطه موثر‌تری برقرار می‌کنید و آنها را از طریق طنز درگیر خواهید کرد. جوک های شما باید با موضوع شما مرتبط باشد و بینش ارزشمندی را در مورد بحث ارائه دهد. خنداندن مخاطب دشوار است، اما تا زمانی که یاد بگیرید که آن را به طور موثر انجام دهید، به تمرین ادامه دهید.

 • موضوع خود را بشناسید

حتما درباره موضوع خود به طور کامل تحقیق کنید. انجام این کار باعث افزایش دانش شما در مورد موضوع و ایجاد اعتماد بین مخاطبان‌تان می شود. هرچه بیشتر در مورد موضوع خود بدانید، قدرت بیشتری خواهید داشت تا در مورد آن در مقابل مخاطبانتان صحبت کنید. وقتی بدانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید، مطمئن تر ظاهر خواهید شد.

 • شروع و پایان قوی داشته باشید

اگرچه بخش مقدمه سخنرانی شما چند ثانیه است، اما جلب توجه مخاطبان بسیار مهم است. از استفاده بیش از حد از شروع کننده های ارائه خودداری کنید. جملاتی مانند “امروز در مورد … صحبت خواهم کرد” یک نه بزرگ است. باید کاری کنید که آنها باور کنند آنچه می گویید مهم و هیجان انگیز است. برای شروع قوی، با داستانی شروع کنید که به موضوع مربوط می شود تا مخاطب را درگیر کند.

در نهایت، با یک نتیجه گیری محکم، تأثیری ماندگار بگذارید. موضوع خود را خلاصه کنید و چیزی بگویید که مخاطب سخنرانی شما را به خاطر بسپارد.

بسیاری از دانش آموزان از سخنرانی در جمع ترس دارند. خلاص شدن از شر این ترس روند آسانی نخواهد بود. با این حال، اگر زمان و تلاش خود را صرف کنید، می توانید مهارت فن بیان خود را افزایش دهید. اگر احساس می‌کنید که رسیدن به آنجا خیلی طول می‌کشد، استرس نداشته باشید. تا زمانی که ثابت قدم باشید، نتیجه را خواهید دید!

با دوره فن بیان برای کودک در باشگاه اومند غیرممکن‌ها را ممکن کنید. 💜

با شرکت در کلاس مهارت فن بیان کودکان، دانش آموزان مهارت های انتقادی‌ایی را به دست می آورند که سرعت توانایی آنها را در صحبت کردن و ارائه به مخاطبان را بهبود می بخشد. آنها همچنین با یادگیری از متخصصان و تکیه بر پشتیبانی همتایان خود اعتماد به نفس کافی پیدا می کنند. اگر از سخنرانی در جمع ترس دارید، می توانید با دانش آموزانی که با همین چالش روبرو هستند ارتباط برقرار کنید.

اگر می‌خواهید مهارت‌های سخنرانی عمومی خود را هنگام ارائه سخنرانی‌های مجازی بهبود بخشید، یک دوره آنلاین فن بیان برای کودکان در باشگاه اومند را در نظر بگیرید. باشگاه اومند با بهترین اساتید و پشتیبانان در خدمت شما عزیزان هستند. کافیست برای اطلاعات بیشتر با شماره پایین صفحه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *