مقالات

۵ نکته شروع کنکور تجربی از مهر ماه

شروع کنکور تجربی

با آمدن مهر ماه اکثر دانش آموزان به طور جدی تری شروع به برنامه ریزی برای کنکور تجربی می کنند؛ حتی آن دسته از دانش آموزانی که در طول تابستان تنها به استراحت پرداخته اند دیگر نمی توانند در این ماه دست به سینه بنشینند. در حقیقت، شروع این ماه مثل آلارمی می ماند که از نزدیک شدن روز موعود (کنکور) خبر می دهد. پس استفاده صحیح از این تایم طلایی باقی مانده، می تواند بهترین کمک را به ما بکند تا بیشتر در کنکور تجربی بدرخشیم. اما لازم است با چشم و گوش باز وارد این جاده پر پیچ و خم شویم تا شکست را به حداقل خودش برسانیم. در ادامه به بررسی نکاتی خواهیم پرداخت که با رعایت آنها، احتمال شکست شما کاهش و پیشرفت شما افزایش پیدا می کند.

مطالعه لحظه آخری و پیامدهای آن:

همه ما می دانیم که دروس تخصصی و حتی عمومی در رشته تجربی، تنها نیاز به اختصاص زمان کافی برای مطالعه دارند. اما از آنجایی که عده ای از دانش آموزان دیر به این فکر می افتند که ای کاش زمان بیشتری را صرف خواندن مباحث کرده بودم، خالی از لطف نیست که بدانند مطالعه در دقیقه ۹۰ و در آخرین فرصت ها آنقدر که فکر می کنید غوغا به پا نمی کند. در حالی که بیشتر دانش آموزان گمان می کنند با مطالعه لحظه آخری می توانند به پیشرفت خاصی برسند، اما متأسفانه از این خبرها نیست. این روش جزئی بهترین راه برای آمادگی آزمون مهمی مثل کنکور نبوده و نخواهد بود! در واقع شما با تدوین برنامه هایی از سوی مشاوره کنکور تجربی می توانید بهتر متوجه شوید که هر درس را چگونه و چند ساعت باتوجه به روزهای باقی مانده  بخوانید.

شروع کنکور تجربی

جزئیات شرایط حال و آینده را مطابقت دهید

برای اینکه حال و هوای روز کنکور را بهتر درک کنید و خودتان را برای آن روز آماده کنید، لازم است که به جای غرق شدن در افکار منفی به این بیندیشید که روی صندلی نشسته اید و آزمون شما شروع شده است. در واقع شما چه با تصویر سازی ذهنی و چه با ایجاد شرایطی مشابه می توانید به این درک برسید که باید چه سرعت عملی را در روز کنکور خرج کنید.

 خب بیایید برگردیم به شرایطه حال شما که تا شروع کنکور فرصت دارید. شما در این موقعیت لازم است با اطمینان کافی نسبت به میز و صندلی خود، نور کافی در اتاق، سکوت کامل و… شرایطی را تصور کنید که انگار در سالن کنکور نشسته اید و مشغول حل سوالات هستید. در این روش جزئیاتی که ممکن است در شرایط عادی حواس شما را پرت کند حذف می شوند و به تبع تمرکز شما بالا می رود. پس با ایجاد فضایی مشابه و تطابق شرایطتان، به آسانی می توانید حجم زیادی از استرستان را نسبت به روز کنکور از بین ببرید.

از نسخه های گذشته کنکور تجربی غافل نشوید

یکی از موثرترین راه ها برای آمادگی کنکور در مشاوره انلاین کنکور تجربی، مرور بر سوالات کنکوری سالهای قبل بوده است. این کار به شما کمک می کند تا قالب و شکل کلی سوالات را ببینید و بدانید که چه سطحی از سوالات با چه طراحی هایی چشم انتظار شماست. از طرفی به عنوان یک چالش و آزمون و خطا می توانید تایم بگیرید و به حل سوالات بپردازید، اینگونه متوجه می شوید که در چه حد سرعت عمل دارید و آیا لازم است که سرعتتان را بیشتر کنید و یا نه. البته نکته حائز اهمیت درمورد این موضوع اینجاست که شما نباید این کار را در مرحله اول برنامه تان انجام دهید. یعنی تا زمانی که شما در مباحث دروس تجربی فول نشده اید نباید این کار را انجام دهید. از آنجایی که امکان دارد در مرحله اول از مطالعه تان، اطلاعات و دانش‌تان نسبت به مباحث کامل نشده باشد ممکن است در حل سوالات ناکام بمانید. در این وضعیت شما احساس ناامیدی و بی انگیزگی می کنید و نسبت به ادامه دادن مسیر خسته می شوید.🚀

بازیابی تمرکز با استراحت منظم

استراحت، یکی از مهمترین فاکتورهایی که می تواند به موفقیت ما کمک شایانی بکند. متأسفانه عده ای از دانش آموزان به این بخش از مطالعه شان توجه کافی نمی کنند و همین امر به تنهایی باعث می شود مغز کشش درک و نگهداری از اطلاعات را نداشته باشد.

 استراحت های منظم همیشه برای بازیابی تمرکز مورد نیاز بوده و هست. مطالعه ساعت های طولانی دوس تخصصی بهترین تاکتیک برای داشتن رتبه ای عالی نیست زیرا حفظ طولانی مدت اطلاعات تقریباً غیرممکن است. مهم ترین بخش مطالعه، ایجاد یک برنامه روتین است که متناسب با سبک مطالعه و استراحت شما باشد.

تصور کنید شما ساعاتی را در کلاس های شیمی کنکور و یا زیست و… بوده اید، و حجم بالایی از اطلاعات را دریافت کرده اید و به محض اتمام کلاستان شروع به مطالعه یک مبحث یا یک درس دیگر می کنید. در این شرایط مشخص است که بازدهی شما به شدت کاهش پیدا می کند زیرا ذهن شما هنوز به خوبی اطلاعات قبلی را تفکیک نکرده است.

در همین خصوص، به شما پیشنهاد می دهم تا مقاله، اشتباهات رایج در مدیریت استرس را مطالعه نمایید تا به درک بهتری از این موضوع برسید.

برای هدف و مقصدتان ایده پردازی کنید

همان طور که شما برای روز امتحانات خود برنامه ریزی می کنید، لازم است به نقد و بررسی هدفتان از برنامه ریزی کنکور تجربی بپردازید. در همین راستا، تمام قوانین و الزامات لازم را برای هدفتان بررسی کنید و حتما طی درس خواندتان آن هدف را متذکر شوید. برای مثال اگر دوست دارید در بهترین دانشگاه ها به تحصیل بپردازید، عکس همان دانشگاه را در اتاقتان بچسبانید و مسیر رسیدن به آن و زمانی که ممکن است طول بکشد تا به مقصد برسید را مشخص کنید.

 با این ترفند برنامه ریزی هنگامی که خسته و ناامید می شوید به راحتی می توانید به سمت درس بازگردید. اگر نمی خواهید به جای گذاشتن زمان اضافی برای تجدید انگیزه و دست و پنجه نرم نکردن با حس اضطراب این مسیر را بگذرانید، با ساده ترین روش می توانید هدفتان را به خودتان یادآوری کنید. 🌠

شروع کنکور تجربی

در نتیجه شروع کنکور تجربی از مهر ماه

اگر هنوز شروع به درس خواندن نکردید هیچ جای نگرانی نیست، برای بدست آوردن نتیجه زحماتتان لازم است کیفیت را اولویت برنامه تان قرار دهید. با داشتن یک برنامه اصولی و دقیق حتی در همین بازه کم زمانی هم می توانید شاهد تغییرات چشمگیری باشید. پس با حفظ انگیزه با کمک یک مشاور و حامی خوب از پس تمام این سختی ها بر خواهید آمد. در همین راستا، اومند با تشکیل تیمی از چند روشه شدن شما جلوگیری می کند تا بتوانید از زمانتان حداکثر استفاده را بکنید، از کلاس های خصوصی و عمومی برای دروس تخصصی تا مشاوره های کنکوری همه جانبه همراه شماست تا شما را به خواسته هایتان برساند. پس برای اومندی شدن شما می توانید از طریق این لینک و یا با شماره تماس های پایین صفحه با تیم اومند در ارتباط باشید.

موفقیت بنفش را از اومند بخواهید. 💜