مقالات

۴ روش کاربردی برای تقویت درک مطلب زبان ترکی

درک مطلب زبان ترکی

اخیراً علاقه مندی به آموزش زبان ترکی استانبولی زیاد شده است اما در همین مسیر آموزش، افراد راه حلی برای یادگیری این زبان به ساده ترین و سریع ترین روش ممکن ندارند. معمولاً اولین نقطه ضعفی که برای هر زبان آموز وجود دارد، به خصوص زبان آموزان ترکی استانبولی این است که نمی توانند به همان کیفیتی که مطالب را می خوانند، می نویسند و… همان مطالب را بطور روشن و واضح درک کنند. زمانی که به عنوان یک زبان آموز ترکی یادگیریتان را شروع می کنید، تنها به خواندن مطالب و تلفظ صحیح کلمات توجه می کنید و این یکی از روش های اشتباهی است که بسیاری از افراد را در دام خودش می اندازد. قبل از فرو رفتن و غرق شدن در نکاتی که به آنها خواهیم پرداخت، باید توجه داشته باشید این اشتباه است که شما فکر می کنید نمی توانید درکی از زبان ترکی داشته باشید. خبر خوب این است که اگر با اصول و استانداردها پیش بروید، می توانید به طور روان به این زبان صحبت کنید و متقابلاً به شکل کامل متوجه صحبت ها و حرف های دنیای اطرافتان شوید، حتی در مواردی تشخیص بعضی از زبان آموزانی که ترکی را یاد گرفتند از افراد بومی بسیار سخت و دشوار است. زیرا از انجایی که این افراد می توانند در حد یک فرد بومی که در ترکیه ساکن بوده راحت و روان صحبت کنند، دیگر راهی برای تشخیص باقی نمی گذارند. در حقیقت، تا زمانی که از یکسری اصول پیروی نکنید، هیچکس نمی تواند بر این امر گواهی دهد که شما به راحتی می توانید زبان این کشور محبوب را درک کنید. در ادامه به نکاتی خواهیم پرداخت که حلال این دسته از مشکلات شما است، اگر شما هم به راهنمایی احتیاج دارید خواندن این مقاله می تواند برایتان بسیار اثربخش باشد.

🌟 ترکی را به عنوان بخشی از زندگی خود قرار دهید

غوطه وری در آموزش زبان ترکی استانبولی یکی از ساده ترین راه ها برای یادگیری این زبان است.

این کار شامل قرار دادن خود در موقعیت های مختلفی است که در زندگی روزمره ما را درگیر خودش می کند. در حقیقت، اگر بتوانید هنگام مواجه شدن با وضعیت های مختلف اعم از غم و شادی مثل: به دست آوردن موفقیت، از دست دادن موقعیت ها، و… به این زبان صحبت کنید و سعی کنید حال جسمی و روحی‌تان را با استفاده از زبان ترکی استانبولی شرح دهید رفته رفته قله یادگیری این زبان را فتح می کنید. اگر مشغله های زیاد فرصت این نوع از یادگیری را به شما نمی دهند، می توانید خودتان را دعوت به چالش های هیجان انگیز کنید تا در کنار لذت و هیجان این زبان را یاد بگیرید. این کار را می توانید با یادگیری فرهنگ ترکی، که در پی آن یادگیری زبان ترکی استانبولی است آغاز کنید. برای مثال شما می توانید با پختن غذاهای خوشمزه ترکی را یاد بگیرید. این کار به نوبه خود، شما را بیشتر در معرض واژگان ترکی قرار می دهد. در درجه اول برای انتخاب این سبک از یادگیری به حیطه کاری و تحصیلی تان توجه کنید، زیرا فهمیدن و صحبت کردن در حوزه تخصصی‌تان اهمیت والاتری را نسبت به سایر بخش ها دارد.

🌟 یک شریک برای یادگیری زبان ترکی پیدا کنید:

درک مطلب زبان ترکی

وجود یک همراه در یادگیری زبان ترکی استانبولی بسیار حائز اهمیت بوده و هست. از آنجایی که این همراه می تواند در ایجاد انگیزه و علاقه شما تأثیر بگذارد، خالی از لطف نیست که به این موضوع بها بدهید. نکته خوبی که وجود دارد این است که همراه شما می تواند یکی از اعضای خانواده شما و یا دوست شما باشد! البته در این همراهی سود به شکل دو طرفه است، زیرا وقتی که شما با دوستتان تصمیم به یادگیری زبان ترکی استانبولی می کنید هم زمان هر دوی شما می توانید با هم تمرین کنید و از مسیر پیش روی تان بیشتر لذت ببرید.

 این شکل از حمایت برای دلایل متفاوتی مورد استقبال قرار می گیرد، زیرا زمانی که شما در محیط های غیر آموزشی هم قرار می گیرید می توانید با دوست یا اعضای خانواده تان به این زبان صحبت کنید و تمرینات متفاوتی را در خصوص بهتر شدن نقاط ضعفتان انجام دهید. با این وجود وقت آن رسیده است که از عزیزانتان دعوت به عمل بیاورید تا در آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی همراه شما باشند.

 آنلاین بودن یادگیری در این بخش بسیار ارزشمند است زیرا هیچ مانعی در موقعیت های زمانی و مکانی وجود ندارد. در حقیقت دنبال کردن یک هدف مشترک با افراد مهم زندگی مان بسیار ارزشمند است، برای همین شما می توانید با یکی از اعضای خانواده و یا با دوست تان که در یک موقعیت مکانی دیگری قرار دارند شروع به یادگیری این زبان کنید.

🌟 در زبان ترکی وقتی اشتباه می کنید خوشحال شوید! 

یادگیری زبان ترکی

بسیاری از افراد زمانی که مطلبی را می خوانند برای اینکه اشتباهی مرتکب نشوند از صحبت کردن راجع به آن موضوع اجتناب می کنند. اگر می خواهید به درک عمیقی از زبان ترکی استانبولی برسید، ترس از اشتباهات ضروری است.  هر چه بیشتر سعی داشته باشید موضوعات مختلف را تحلیل کنید سریع تر این زبان را یاد می گیرید. مثلاً تلاش کنید که یک فیلم را بدون زیرنویس ببینید و بعد از آن، هرچه که متوجه شده اید را بطور خلاصه برای مربی و یا دوستانتان به زبان ترکی بگوید که آن فیلم در باب چه موضوعی بوده و به شرح اتفاقاتی که در این فیلم افتاده است بپردازید. اگر بتوانید راجع به فیلمی که دیده اید یا کتابی که خوانده اید و… صحبت کنید و از اشتباهاتی که ممکن است از برداشت تان و یا در توضیحاتتان رخ بدهد نترسید، سریعتر یاد می گیرید. در واقع وقتی که ما اشتباهی را می کنیم، آن لحظه را از یاد نمی بریم و دفعه بعد چنین اشتباهی را مرتکب نمی شویم. پس وقتی اشتباه می کنید خوشحال باشید زیرا با قرار گرفتن در موقعیت مشابه دیگر از آن اشتباهات خبری نیست، با این شیوه کم کم به درک بهتری از مفاهیم گفته شده آموزش زبان ترکی استانبولی می رسید!

🌟 برای فهم بهتر روی کلمات رایج ترکی تمرکز کنید

برای یک فرد مبتدی، یادگیری واژگان ترکی می تواند کار بزرگی به نظر برسد. به خاطر سپردن هزاران کلمه جدید به حافظه مان در نگاه اول یک فکر ترسناک است. اما اگر بدانید که دانستن کدام واژه ها سطح شما را بهبود می بخشد به خودتان کمک بزرگی  کرده اید. متأسفانه بسیاری از زبان آموزان ترکی وقت خود را برای یادگیری واژگان غیر ضروری تلف می کنند. چیزی که باید روی آن تمرکز کنید رایج ترین کلمات و عبارات در زبان ترکی است، با این کار بهتر می توانید مطالب را درک کنید. زیرا این دقیقاً همان چیزی است که بیشتر مردم محلی ساکن در ترکیه با همان الفاظ و کلمات صحبت می کنند. در واقع شما با استفاده از ۲۰ درصد از واژگان ترکی می توانید ۸۰ درصد مکالمات خود را جلو ببرید، همچنین به تبع، فهمتان از این زبان هم ناخوداگاه بیشتر می شود.  بنابراین، شما می توانید با بخاطر سپردن حداقل واژگان به حداکثر درک از دنیای زبان ترکی برسید.

در همین خصوص به شما پیشنهاد می کنم تا مقاله، فراموش نکردن کلمات ترکی با ۵ راهکار ساده را مطالعه نمایید تا بهتر بتوانید به واژگان دسترسی داشته باشید. 

به عنوان کلام آخر برای تقویت درک مطلب زبان ترکی استانبولی

اگر می خواهید مثل زبان مادری‌تان متوجه شوید که در مکالمات و صحبت هایی که در زبان ترکی استانبولی می شود چه می گذرد، با پیدا کردن یک پارتنر که حامی شما باشد تا بتواند اشتباهات شما را اصلاح کند، یا درس گرفتن از اشتباهات‌تان و بالا بردن لغات کاربردی در این زبان و… می توانید به راحتی در یادگیری و فهم این زبان شکوفا شوید. در همین راستا اومند تیمی را تشکیل داده تا با معتبرترین و خلاقانه ترین کلاس ها بتوانید از یادگیری زبان ترکی استانبولی لذت ببرید. در نهایت اگر می خواهید با کوله باری از خاطرات خوبی در زبان ترکی استانبولی که منجر به موفقیت شما می شوند همراه باشید اومند می تواند بهترین انتخاب باشد. برای اومندی شدن شما می توانید از طریق این لینک و یا با شماره تماس های پایین صفحه با تیم اومند در ارتباط باشید.

برای رسیدن به آرزوهای بنفشت، اومند دست تو را می گیرد! 💜