مقالات

یازدهمی ام چه زمانی درس خواندن برای کنکور تجربی شروع کنم؟

کنکور تجربی

امروز میخواهیم درباره یکی از دغدغه های مهم دانش آموزان درباره برنامه ریزی کنکور تجربی صحبت کنیم. سوال همیشگی این دانش آموزان این است که “چه زمانی درس خواندن برای کنکور را آغاز کنیم؟” از آنجایی که دانش آموزان یازدهم یک تابستان مهم و سرنوشت ساز را پیش رو دارند بیشتر از دانش آموزان دهم این دغدغه را دارند.

واقعیت این است که وقتی وارد رشته علوم تجربی شدید بدنبال زمان مناسب برای شروع نباشید زیرا هر زمان برای شروع کردن مناسب است! ورود به مسیر موفقیت در کنکور با آموزش صحیح و یادگیری درس هایتان آغاز میشود. پس اگر شما تصمیم بگیرید که از همین امروز بصورت هدفمند تر در کلاس های خود شرکت کنید و حضور فعال تری در کلاس هایتان داشته باشید، اولین قدم برنامه ریزی برای کنکور تجربی خود را برداشته اید. حتی میتوانید اولین قدم خود را زودتر بردارید و این مقاله را بعنوان پاسخ مهم ترین دغدغه تان تا انتها با دقت بخوانید!

 

کنکور تحربی

 

چه موقع برای برطرف کردن ضعف های اساسی اقدام کنیم؟

اکنون که در اواخر سال تحصیلی قرار دارید با یک برنامه ریزی مناسب از فرصت باقیمانده تا امتحانات پایان ترم استفاده کنید، دروستان را مرور کنید و امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید تا برای تابستان آماده شوید.

بعد از اتمام امتحانات مدت کوتاهی را استراحت کنید و سپس با یک مشاوره کنکور تجربی توسط متخصصان حرفه ای اقدام به درس خواندن برای کنکور کنید. تابستان سال یازدهم یکی ازفرصت های طلایی شماست زیرا شما باید مسیر خود را برای موفقیت پیدا کنید.

موارد زیر اقدامات مهمی هستند که هر دانش آموز پایه یازدهم باید در تابستان انجام دهد:

  • شما در این زمان باید نقاط قوت و ضعف خود را در دروستان شناسایی کنید. سپس نقاط قوت خود را تقویت و حفظ کنید و نقاط ضعفتان را نیز برطرف کنید یا تا حد امکان بهبود ببخشید.
  • مهارت های کنکوری خود را ارتقا دهید. نیمی از نتیجه کنکور شما به دانشتان و نیم دیگر به مهارت هایتان بستگی دارد. سرعت، مدیریت زمان، مهارت های محاسباتی در حل مسائل و مهارت خلاصه نویسی دروس از جمله مهارت های مهم کنکوری هستند.
  • با روش ها و تکنیک های مطالعه و تست زدن آشنا شوید و با تمرین کردن به آنها مسلط شوید.
  • برای اقدامات بالا برنامه ریزی قوی داشته باشید و از متخصص کمک بگیرید.

بهتر است در تابستان تمرکزتان را روی قوی کردن پایه تان بگذارید تا در سال دوازدهم مسیر برای شما هموار تر شود. بنابراین برای یادگیری دروس دوازدهم عجله نکنید و دروس پایه را در اولویت قراردهید.

اگر از تابستان شروع کنیم در سال دوازدهم خسته می شویم؟

آنچه شما را در سال دوازدهم خسته میکند زود شروع کردن و اصولی پیش رفتن نیست؛ بلکه نداشتن مسیر و روش خاص خودتان، انبوه درس هایی که باید در مدت زمان بسیار کم خوانده شوند، برنامه هایی غیر منطقی با ساعت مطالعه نجومی و مقایسه کردن با دیگران خواهد بود که در نهایت استرس کنترل نشده و مخرب را برای شما به دنبال دارد.

باید بدانید که دروس مقطع یازدهم دروس پایه هستند. دروس پایه اهمیت زیادی در کنکور و معدلتان دارند. تنها تست‌زنی در کنکور نیست که شمارا نجات می‌دهد بلکه معدل نیز در قبولی شما نقش اساسی ایفا می‌کند. مسلما بعد از تمام شدن دوره یازدهم نیاز به کمی استراحت دارید و بهترین کار این است که یک ماه به خودتان و ذهنتان فرصت ریکاوری دهید. سپس با برنامه‌ریزی درست و آرام آرام دروس تخصصی و مهم پایه یازدهم را دوباره مطالعه کنید.

اگر نتوانید در دروس پایه نقاط ضعفتان را پیدا و رفع کنید مطمئنا در سال‌های بعد در درک دروس جدید مشکل خواهید داشت. هر کتاب روش تست‌زنی خودش را دارد. باید حواستان باشد با یادگیری یک تکنیک آن‌را برای همه درس‌ها اعمال نکنید. تست‌زدن نیز درکنار مروردرس‌ها را باید در ذهنتان تقویت کنید. درست است که اگر مفهوم درس را بلد باشید تست‌زنی آسان‌تر است اما ممکن با سوالی پیچیده مواجه شوید که در فرصت کم نتوانید حلش کنید.

اشتباه مخرب نیمی از دانش آموزان رشته تجربی!

دروس تخصصی رشته تجربی که شامل زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی و زمین شناسی هستند بسیار سنگین و حجیم هستند. این موضوع باعث شده است که دانش آموزان تجربی گاها تمام تمرکز خود را روی این دروس گذاشته و از دروس عمومی غافل شوند. همچنین دانش آموزان رشته تجربی معمولا از حفظ کردن فراری هستند و حفظ کردن متن درسی مانند دین و زندگی برای آنها عذاب آور است. این دو عامل باعث می شوند که برخی از دانش آموزان اهمیت لازم را به دروس عمومی ندهند و از آنها غافل شوند. اشتباه بدتر آن است که شما تصور کنید این دروس بسیار ساده هستند و لازم نیست در تابستان به آنها زمان اختصاص دهید!

درست است که دروس عمومی رشته تجربی در برابر دروس تخصصی ساده تر هستند اما هرگز از اهمیت این دروس و نقششان در رتبه کنکورتان غافل نشوید و آنها را نیز در کنار دروس اختصاصی در برنامه خود بگنجانید.

درواقع دروس عمومی کنکورتان حکم “فلفل نبین چه ریزه” را دارند و اگر آنها را دست کم بگیرید می توانند در سال کنکور برایتان دردسرساز شوند. ممکن است فکرکنید چندین درس عمومی روی هم ارزشش با یک درس تخصصی برابری می‌کند پس بهتر است برید روی درس تخصصی تمرکز کنید. اما این اشتباه است. چرا؟ چون خیلی‌ها همچین فکری را دارند و بجای آنکه با کمک دروس عمومی سعی کنند رتبه‌شان را بهتر کنند بیشتر روی دروس تخصصی که خیلی درآن ضعف دارند تمرکز می‌کنند. اشتباه فکرنکنید. منظور من این است که دروسی که در آن اشکال دارید را کنار بگذارید ولی درکنار رفع نقاط ضعفتان بر روی تقویت بیشتر نقاط قوتتان هم تمرکز کنید.

تابستان سال یازدهم فرصتی بنفش برای تمام دانش آموزان است!

فارغ از هر سطح تحصیلی که در آن قرار دارید، تابستان سال یازدهم یک فرصت مناسب درس خواندن برای کنکور شماست که بدون استرس از وقت آزاد خود نهایت استفاده را ببرید و با یک مشاوره بنفش برای کنکور تجربی خود برنامه ریزی کنید. کافیست با خودتان مهربان باشید و درگیر مقایسه کردن با دیگران و سرزنش های درونی نشوید، خودتان را باور داشته باشید و در نهایت با یک برنامه ریزی قوی در کنار متخصصان حرفه ای مسیر رشد خود را پیدا کنید.

فراموش نکنید که باور به خود و استمرار در مسیر مهم ترین عوامل موفقیت هستند و می توانند بسیاری از رقیبان شما را کنار بزنند.

 

کنکور تجربی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *