مقالات

یادگیری زبان خارجه در سریع ترین زمان ممکن

یادگیری زبان خارجه در سریع ترین زمان ممکن

مسلط شدن به زبانی به جز زبان مادری نیازمند تلاش مستمر و پشتکار بالاست. این جمله ساده مهم ترین و اولین اصل در آموزش زبان آلمانی  یا آموزش زبان ترکی استانبولی یا هر زبان دیگری است. در حال حاضر چه به زبان مورد نظر خود مسلط شده اید، چه در حال فراگیری آن هستید و چه آن را نیمه کاره رها کرده اید، ادامه این مقاله را بخوانید و لطفا ابتدای مسیر یادگیری خود را به یاد آورید! احتمالا شما هم مانند بسیاری از زبان آموزان در ابتدای مسیر یادگیری یک زبان خارجه در میان انبوهی از نابلدی ها و سردرگمی ها قرار داشته اید و با آغاز یادگیری، این سردرگمی ها بیشتر نیز شده اند. همه ما در ابتدای کار، لغات را به سختی تلفظ می کردیم، نمیتوانستیم جملاتی طولانی بیان کنیم، در بکارگیری دستور زبان (گرامر) مشکل داشتیم، دایره لغات کمی داشتیم و شاید چندین مشکل ریز و درشت دیگر. اما شور و شوقی که نسبت به یادگیری زبان داشتیم باعث می شد که به جای در نظر گرفتن این مشکلات، نیمه پر لیوان را ببینیم و از یادگیری چند کلمه جدید، تلفظ یک لغت پیچیده و بیان یک جمله ساده ذوق زده شویم!

این سناریو در خاطرات اولین روز های یادگیری ما مشترک است اما میزان علاقه ما به زبان، پشتکارمان و صبر و حوصله مان برای تحمل سختی ها و نابلدی های مسیر، تعیین کرد که اکنون پس از گذشت زمانی از اولین روز های شروع یادگیری، در کدام نقطه از این تسلط ایستاده باشیم.

قطعا کوتاه شدن زمان گذراندن این مسیر از آرزوهای تمام زبان آموزان است و ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم. اما قبل از خواندن ادامه متن این را بدانید که چه در این مقاله و چه در هر جای دیگر، به دنبال یک شبه طی کردن مسیر صد ساله نباشید!!

چگونه امکان دارد مسیر یادگیری زبان کوتاه تر شود؟

یادگیری زبان خارجه

این واقعیت غیرقابل انکار است که تسلط به یک زبان خارجی کار آسانی نیست و قطعا در زمان بسیار کم حاصل نمی شود. پس در هر شرایط، پشتکار و ناامید نشدن حرف اول را می زند. شما با استفاده از راهکارهایی علمی می توانید به یادگیری خود جهت ببخشید تا با بالا بردن بازدهی یادگیری، زمان یادگیری را کوتاه تر کنید.

اولین توصیه مهم آن است که بر هدف خود متمرکز شوید و مباحث مورد نیاز را به ترتیب اولویت فرا بگیرید

همه ما قصد داریم با یادگیری زبان خارجه به چیزی برسیم. یک نفر ممکن است قصد مهاجرت داشته باشد و بخواهد با هدف تجارت و صادر کردن خشکبار به ترکیه زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرد تا بتواند با برقراری ارتباطات موثر تر، تجارت موفق تری داشته باشد. دیگری ممکن است بخواهد در یک دانشگاه ادامه تحصیل دهد و نیاز به یادگیری اصطلاحات تخصصی آن رشته داشته باشد. اهداف صرفا تحصیلی یا کاری نیستند؛ هدف از آموزش زبان فرانسه می تواند لذت بردن از مطالعه آثار مشهور فرانسوی به زبان اصلی و هدف از آموزش زبان انگلیسی می تواند لذت بردن از تماشای نسخه اصلی یک سریال انگلیسی باشد.

در هر کدام از این اهداف، شما به برخی از قسمت های زبان بیشتر احتیاج دارید و ممکن است هیچوقت از برخی از قسمت ها استفاده نکنید. به عنوان مثال فردی که برای تماشای یک سریال تمایل به یادگیری زبان انگلیسی دارد، باید دایره لغات خود را گسترده کند و مهارت شنیداری را نیز در خود تقویت کند. این فرد نیازی به استفاده از گرامر های رسمی در نوشتار ندارد. اما فردی که با هدف تجارت زبان ترکی استانبولی را فرا میگیرد، نیاز دارد علاوه بر توانایی صحبت کردن و درک صحبت های دیگران، از دستور زبان نیز آگاه باشد تا بتواند در هنگام خواندن و امضای یک قرارداد، تمام جوانب را بسنجد.

بنابراین با تمرکز بر موارد ضروری و اولویت دادن به آن و همچنین حذف یا در اخر قرار دادن قسمت های غیر ضروری میتوان هم زمان یادگیری زبان خارجه را کوتاه تر کرد و هم بازدهی یادگیری را بالا برد.

یادگیری زبان خارجه

به هیچ عنوان از اشتباه کردن نترسید تا بر هر زبانی مسلط شوید

یکی از تصورات اشتباهی که در ذهن زبان آموزانی که در دوره های زبان فرانسه، انگلیسی، آلمانی و … شرکت می کنند، نقش بسته است، این است که فکر می کنند که از همان ابتدا باید بدون هیچ اشکالی صحبت کنند و کوچک ترین اشتباه آن ها یعنی این که آن ها قادر به یادگیری زبان دوم نیستند! اما اگر شما می خواهید زبانی به غیر از زبان مادریتان را به خوبی یاد بگیرید، نه تنها نباید از اشتباه کردن بترسید و اجازه دهید که صحبت های دیگران اعتماد به نفستان را نشانه بگیرد، بلکه باید هر اشتباه را به منزله یک مسیر یادگیری ببینید تا هر بار از پیشرفتتان در زبان انگلیسی، ترکی استانبولی و … شگفت زده شوید!

پس از اولویت بندی با روش های متنوع به یادگیری بپردازید

آموزش زبان  انگلیسی

صرفا به شیوه های آموزش آکادمیک اکتفا نکنید و با انواع روش های مختلف مهارت های خود را تقویت کنید. با این شیوه شما بطور عملی به مهارت های لازم مسلط می شوید و همچنین روش مورد علاقه خود را در یادگیری پیدا می کنید. به عنوان مثال برای افزایش دایره لغات زبان انگلیسی می توانید هرگونه متن انگلیسی در اطراف خود میبینید را بررسی کنید؛ از اعلان ها و متن های انگلیسی موجود در موبایل و لپتاپ گرفته تا بروشور های محصولات مختلف و متن های انگلیسی موجود در پیج های خارجی اینستاگرام. برای تقویت مهارت شنیداری نیز میتوانید از انواع پادکست و فیلم و برنامه های سرگرم کننده انگلیسی زبان استفاده کنید.

این شیوه (هدف محور بودن و سپس متنوع بودن روش ها براساس هدف) یکی از شیوه های نوین و شخصی سازی شده یادگیری است که علاوه بر مزیت های ذکر شده، سطح انگیزه و پشتکار شما را نیز بالا نگه میدارد. باشگاه اومند با هدف آموزش به همین شیوه -که آن را آموزش کاربرمحور نامیده است- بنیانگذاری شده است و تاکنون توانسته است به بسیاری از زبان آموزان کمک کند که آموزش زبان را نیمه کاره رها نکنند و دچار کاهش افت اعتماد به نفس نشوند. شما نیز میتوانید برای ارتباط با باشگاه اومند و کسب اطلاعات بیشتر با تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا از این قسمت فرم مربوطه را پر کنید تا کارشناسان اومند با شما تماس بگیرند.

مسیر یادگیری تان همواره بنفش و پایدار! 💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *