مقالات

راهنمای کنترل هیجان کودک با تقویت هوش کلامی

تقویت هوش کلامی

پیش از هر چیز لازم است بدانید که هوش هیجانی کودکان یعنی این که آن ها بتوانند احساسات خودشان را بشناسند، آن را کنترل کنند و در نتیجه بهتر تصمیم بگیرند و قدرت حل مسئله بالاتری داشته باشند. پس بدیهی است که بچه هایی که دوره های فن بیان کودک را گذراندند و از هوش کلامی بالاتری برخوردار هستند، بهتر می توانند از پس کنترل این هیجانات بربیایند!

چرا این را می گوییم؟ اجازه دهید که گریزی به سخن ارسطو بزنیم که می گوید:

“عصبانی شدن آسان است و همه می توانند عصبانی می شوند. اما عصبانی شدن در برابر شخص مناسب، به میزان مناسب، در زمان مناسب و به دلیل و روش مناسب آسان نیست!”

حالا چه افرادی می توانند همانند گفته ارسطو عمل کنند و کنترل خود را حتی در زمان عصبانیت هم بیش از اندازه از دست ندهند و در واقع بر روی رفتار و کلام خود تسلط داشته باشند؟ دقیقاً به هدف زدید! کسانی می توانند چنین قدرتی داشته باشند که از همان دوران کودکی و نوجوانی مدیریت رفتارهای هیجانی خود را آغاز کرده باشند و تحت آموزش قرار گرفته باشند.

پس برای داشتن کودکانی که بتوانند ارتباط اجتماعی موثرتری برقرار کنند و با کنترل بر هیجانات مثبت و منفی خود، آینده روشن تری داشته باشند، ثبت نام فرزندتان در کلاس های فن بیان کودکان که آموزش آن ها به صورت شخصی سازی شده و با توجه به روحیات کودک پیش می رود را از قلم نیندازید! البته کلاس هایی که مدیریت رفتارهای هیجانی نیز با آموزش های فن بیان و هوش کلامی آمیخته شده باشد!

پرورش هوش کلامی کودکان و تاثیر آن بر هوش هیجانی

پرورش هوش کلامی کودکان

از جمله ویژگی های مشترکی که در بین کودکانی که هوش کلامی و هوش هیجانی بالایی دارند وجود دارد می توان به توانایی برقراری ارتباط موثر با افراد مختلف، توانایی حل مسئله، مسئولیت پذیری بیشتری و قدرت کنترل عصبانیت و احساسات مختلف اشاره کرد.

بنابراین در این قسمت روش هایی برای پرورش هوش کلامی و فن بیان کودکان در اختیار شما قرار می دهیم که به وسیله آن کودکان یاد می گیرند که چگونه بر هوش هیجانی خود نیز مسلط شوند.

تقویت مهارت حل مسئله

وقتی کودک شما یاد بگیرد که به جای عصبانیت و از کوره در رفتن، مشکلات و مسائل خود را با خوب و قاطعانه حرف زدن حل کند، یعنی شما توانسته اید با یک تیر دو نشان بزنید و هر دو قدرت فن بیان و کنترل هوش هیجانی را به موازات هم پرورش دهید! به عنوان مثال فرض کنید که دوست فرزند شما وسیله ای را بدون اجازه او برداشته است و طبیعتاً کودک شما هم از این قضیه ناراحت شده است. حالا در این حالت کودکی که هوش کلامی بالایی دارد و می داند که بدون بحث و درگیری هم می تواند ناراحتی و حتی عصبانیت خود را بروز دهد، از قدرت بیانش استفاده می کند و به جای دعوا، حرف می زند و مسئله خود را از این طریق حل می کند. پس پر واضح است که چنین کودکی در آینده هم می تواند موفق تر عمل کند.

همدلی و همراهی با کودک

لازم است بدانید که وقتی موضوعی کودکتان را آزار داده است، نباید احساسات او را سرکوب کنید، بلکه باید به او اجازه دهید که درباره حس ناراحتی و عصبانیتش یا بالعکس حس خوشحالی و هیجان زدگی اش صحبت کند و از شما بازخورد بگیرد. البته فراموش نکنید که بازخورد شما باید به نحوی باشد که کودک احساس کند که او را درک می کنید. وقتی به کودکتان اجازه حرف زدن می دهید و در عین حال حس او را درک می کنید، می توانید بر هر دو مهارت فن بیان و کنترل هوش هیجانی او تاثیر مثبت بگذارید.

الگوی مناسب بودن

بیت معروفی است که می گوید:

 “آینه چون نقش تو بنمود راست/ خود شکن آیینه شکستن خطاست.”

پس شما زمانی می توانید از فرزند خود انتظار داشته باشید به جای بروز خشم و عصبانیت از قدرت فن بیان و سخنوری خود کمک بگیرد و احساساتش را از این طریق نشان دهد که شما الگوی مناسبی برای او باشید و خودتان هم کنترل کافی بر روی هیجاناتتان داشته باشید و به جای انجام کارهای نامعقول، دست به دامان نفوذ کلامتان شوید. قطعاً کودکانی که والدین آن ها تسلط کافی بر هیجانات خود دارند و صحبت کردن را جایگزین بحث و درگیری می کنند، می توانند این رفتار را از آن ها یاد بگیرند و در برخوردهای خود نیز از همین رویه استفاده کنند.

برای این که از نقش آموزش فن بیان در پرورش خلاقیت کودکان نیز مطلع شوید، می توانید این مقاله را هم از طریق لینک آن مطالعه نمایید.

تقویت هوش کلامی کودک

پس برای تقویت هوش کلامی کودک خود باید به کجا مراجعه کنیم؟

حالا که متوجه شدید داشتن قدرت فن بیان کودکان تا چه اندازه می تواند در آینده کودک شما موثر باشد و او را در کنترل هیجاناتش همراهی کند، لازم است که بدانید برای تقویت هوش کلامی فرزندتان می توانید به کدام محیط آموزشی اعتماد کنید؟

اگر به دنبال این هستید قدرت سخنوری کودکتان در فضایی شاد و سرگرم کننده که آموزش های آن بر اساس توانایی ها و مهارت های شخصی هر کودک پیش می رود، رشد پیدا کند و از طرف دیگر کودکان بتوانند در همان فضای منزل و زیر نظر شما به صورت مستقیم و آنلاین با معلم خود در ارتباط باشند و حتی تکالیفشان را در قالب بازی و سرگرمی انجام دهند، می توانید به باشگاه اومند که معتبرترین مرجع آموزش آنلاین کشور است اعتماد کنید تا شاهد رشد روزافزون مهارت های فرزند خود باشید.

پس برای ثبت نام فرزندتان در کلاس های آنلاین فن بیان کودک در تهرانِ باشگاه اومند، همین الان گوشی تلفن را بردارید و با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا اطلاعات تماس خود را از طریق این لینک در اختیار ما بگذارید و گوش به زنگ کارشناسان ما بمانید. کودکان شما با اومند، استاد خوب صحبت کردن و مدیریت کردن هوش هیجانی می شوند!💜