مقالات

کلیشه های مشاوره کنکور تجربی

کلیشه های مشاوره کنکور تجربی

مشاوره کنکور تجربی طی این چند سال همانند سایر مشاوره های کنکور از کلیشه ها به دور نبوده است.😄 در واقع، صحت این کلیشه ها به تجارب خوشایند و یا ناخوشایند دانش آموزان بر می گردد. متأسفانه پیش فرضی که اکثر دانش آموزان از مشاوره دارند، این است که با یک برنامه کلی به آن ها بگویند چند ساعت در طول روز باید هر درس را بخوانند. اما آیا واقعا موفقیت تحصیلی شما با این برنامه کلی، نتیجه مطلوبی را خواهد داشت؟ مسلما که نخواهد داشت.

نقاط ضعف یک مشاوره تجربی

در بسیاری از موارد، مشاوره ها نتوانسته اند نقش مثبتی را در روند تحصیلی دانش آموزان تجربی بگذارند. اما باید ببینیم ریشه این مشکل از چیست، و چرا هنوز بسیاری از دانش آموزان از مشاوره خود رضایت ندارند؟ 

نقاط ضعف یک مشاوره تجربی

کمبود وقت:

یکی از نکات منفی که منجر می شود یک مشاوره کیفیت بالایی را نداشته باشد، کمبود وقت مشاور برای توجه به تک تک دانش آموزان است. در این حالت، دانش آموز مشاوره را بی معنی می داند چون پیشرفتی را تجربه نمی کند.

تعداد بالای دانش آموزان:

زمانی که یک مشاور مسئولیت تعداد زیادی از دانش آموزان را قبول می کند، جلسات مشاوره کوتاه و غیرشخصی جلو می رود. در نهایت تاثیرات منفی آن را شاهد هستید، که باعث دل زدگی شما نسبت به سیکل تحصیلی و مشاوره ای می‌شود.

وجود یک برنامه کلی:

 در حقیقت یک برنامه برای دانش آموزان با سطح یادگیری متفاوت، تمرکز ناهمسان، شرایط و مسائل شخصی و خانوادگی و… نمی تواند برای همه صدق کند. در نهایت تغییری در  سطح یادگیری و پیشرفت حاصل نمی شود، و از ادامه مسیر خسته می شوید و به نوعی بی انگیزه می شوید.

هزینه های بالا:

مشاوره های حضوری به دلیل اینکه بودجه و فضای بیشتری را باید اختصاص بدهند، به تبع نرخ مشاوره آن ها هم بالا می رود. این محدودیت های مکانی و بودجه ای باعث می‌شود یکسری از دانش آموزان نتوانند از راهنمایی ها و کمک های یک مشاور بهره ببرند. اما خوشبختانه در مقابل آن ها مشاوره های آنلاین کنکور تجربی، با کیفیت بالا و هزینه کمتر در این راه شما را همراهی می کنند. 😍

چارچوب زمانی:

همه ما می دانیم که هر دانش آموز با شرایط متفاوتی نسبت به بقیه در حال درس خواند است. پس مشاوره هایی که فقط با یک جدول زمانی به شما می گویند که، هر درس را چقدر بخوانید روشی کاملا پوچ است. زیرا هیچ نگرش واقع بینانه ای نسبت به ویژگی های هر فرد ندارند.

البته این نارضایتی ها تنها به این موارد ختم نمی شود. اما بیایید به ویژگی هایی که از این کلیشه ها به دور مانده است سر بزنیم. با این حال شاید بهتر بتوانید یک مشاوره با کیفیت را انتخاب کنید.

مشاوره آنلاین کنکور تجربی

افزایش حجم بار روانی داوطلبان

کسی که معتقد است که در امر مشاوره حضوری یا مشاوره آنلاین کنکور تجربی متخصص است، علاوه بر بعد تحصیلی باید بتواند بعد روانی داوطلبان در زمان کنکور را نیز هندل کند. اگر قرار باشد که خود مشاور به جای این که آرامش را برای دانش آموز به ارمغان بیاورد، دائماً آن را سرزنش کند و فکر کند که هر چه حجم انتقادات خود از دانش آموز را افزایش دهد، او بیشتر تلاش می کند تا خود را ثابت کند، این مشاور تنها به سوهان روحی تبدیل می شود که نبودنش بهتر از بودنش است!

عدم پیگیری درست

در بسیاری از کلاس های مشاوره حضوری این روش رایج است که مثلاً مشاور برنامه هفتگی برای شما تنظیم می کند و شما در جلسه بعدی باید گزارش عملکرد خودتان را به سمع و نظر ایشان برسانید! اما به نظر شما جای چه چیزی در این یک هفته خالی است؟ آفرین، جای پیگیری خالی است!

مگر می شود در دوران حساسی مثل کنکور، دانش آموز را به مدت حداقل یک هفته به حال خود رها کرد و هیچ پیگیری از روند مطالعه، شرایط روحی، چالش های درسی پیش آمده و … او نداشت و تنها هفته ای یکبار از او گزارش کار گرفت؟! یادتان باشد که مشاوری به درد شما می خورد که در دوران سرنوشت ساز کنکور تجربی یا حتی کنکور انسانی و ریاضی پا به پای شما بیاید و دائماً در جریان مطالعه و شرایط شما باشد تا بتواند موثر باشد و چالش هایتان را به کمک خودتان حل و فصل کند!

مشاوره کنکور تجربی

ویژگی های بنفش یک مشاور تجربی 💜

در واقع یک مشاوره کنکور تجربی که بخواهد سیستماتیک و کاربردی عمل کند، در مرحله اول به دنبال خواسته و هدف دانش آموز می گردد. و هدف دانش آموز را اولویت قرار می دهد و با توجه به آن سراغ بقیه مراحل می رود. وقتی که هدف شما تعیین می شود، نسبت به ویژگی های منحصر به فرد شما برنامه ریزی می کنند. یعنی از میزان تمرکز تا میزان خواب شما را در نظر می گیرند، اما تنها همین نیست! نحوه مطالعه صحیح، روش های مفهومی خواندن و … در ریز به ریز برنامه شما گنجانده و آموزش داده می‌ شود. نکته حائز اهمیت این است که پشتیبانی صحیحی را دارند، به این صورت که فقط یک برنامه کلی را برای شما نمی نویسند و تمام شود. بلکه تمامی بازخورد های تحصیلی شما را آنالیز می کنند، تا نقاط قوت و ضعف تان را پیدا کنند.  با این حساب، کاربر محور بودن برایشان ارزشمند است، در این خصوص به شما پیشنهاد می کنم که مقاله مشاوره  شخصی سازی شده کنکور تجربی چگونه است را مطالعه نمایید تا به درک بهتری از این موضوع برسید. 🌠

به عنوان کلام آخر

انتخاب مشاوره کارآمد در این دوره بسیار در موفقیت آینده شما بیش از هر چیزی نقش دارد. پس لازم است از این الگو های کلیشه ای دوری کنید. در همین راستا، باشگاه اومند با در نظر گرفتن خواسته های شما از یک مشاور خوب، تیمی را تشکیل داده که صفر تا صد هدف های شما را حمایت می کند. پس برای اومندی شدن می توانید از طریق این قسمت و یا شماره تماس های پایین صفحه از مشاوره رایگان و سایر خدمات بهره مند شوید.

با اومند بنفش طور موفق شوید💜

1 نظر در “کلیشه های مشاوره کنکور تجربی

  1. موسوی گفت:

    مقاله فوق الاده ای بود. دمتون گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *