مقالات

7 کاربرد شیرین درس فیزیک در زندگی

کاربرد فیزیک در زندگی روزمره

فیزیک علم طبیعت

کاربرد فیزیک در زندگی برای بسیاری از دانش آموزان ناشناخته است. بسیاری از آنان فیزیک را صرفا به عنوان چند فرمول به درد نخور می‌شناسند! درسی که امروزه آن را به نام “فیزیک” می‌شناسیم، در گذشته “فلسفه طبیعی” نام داشته است. امروزه نیز بسیاری از قوانینی که آن ها را به نام “قوانین طبیعت” می‌شناسیم الهام گرفته از قوانین و اصول فیزیک هستند!

فیزیک در سرتاسر زندگی انسان ها جاریست. خداوند کل جهان را برمبنای اصول علوم پایه -ازجمله فیزیک- خلق کرده است. انسان ها نیز از این موضوع الهام گرفته‌اند و توانسته‌اند زندگی بشر را با سرعتی چشمگیر گسترش دهند.هر کجا ردپای فناوری و تکونولژی به چشم می خورد بی شک فیزیک و قوانین شگفت انگیزش نیز حضور دارند. به عبارت دیگر، پیشرفت تکنولوژی و سهولت زندگی‌مان را مدیون همین فیزیک هستیم.

بله! درسی که به مذاق اغلب دانش آموزان خوش نمی‌آید لاکچری تر از این حرف ها است.😁 ابتدا این مقاله را تا انتها بخوانید تا دیدگاهتان کمی نسبت به این درس عوض شود. سپس این بار از در دوستی وارد شوید و با دیدگاهی متفاوت با این درس ارتباط برقرار کنید. در این صورت، قول می‌دهیم که فیزیک نیز با شما آشتی می‌کند و جذابیت‌هایش را می‌بینید.

جذابیت های درس فیزیک

کاربردهای فیزیک در زندگی

1-حرکت کردن

تمام حرکاتی که می‌توانید با بدن خود انجام دهید منطبق با اصول فیزیک است. راه رفتن، دویدن، رقصیدن، ورزش کردن، بازی کردن، شنا کردن و هر حرکت دیگر. بدن شما از مواد غذایی که دریافت کرده است انرژی می‌سازد و سپس مانند یک ماشین دستورات دلخواه شما را اجرا می‌کند. سوخت را وارد سلول های مغز و عصبتان می‌کند، دستورات مغز را به سرعت در عصب ها جابه‌ها می‌کند و شما می‌توانید تمام کارهایی که از انجامشان لذت می‌برید را انجام دهید. در همین حین با دستورات عصبی، هورمون های شادی و لذت را ترشح می‌کند تا شما خوشحال باشید. هنگامی که انرژی شما رو به اتمام است، به شما احساس خستگی می‌دهد تا استراحت کنید و به خودتان آسیب نزنید.

کلیه حرکاتی که انجام می‌دهید طبق قوانین حرکت نیوتن انجام می‌شوند! حرکت شناسی یکی از مباحث مهم و گسترده علم فیزیک است. مفاهیم انرژی پتانسیل، انرژی جنبشی و نیروی اصطکاک نیز در حرکت شناسی نقش مهمی دارند. حرکت می تواند ساده ترین مثال از کاربرد فیزیک در زندگی باشد!

2-تهیه غذاهای موردعلاقه

هنگام پخت غذا، مجموعه ای از مفاهیم شیمیایی و فیزیکی به ما کمک می کنند که غذا درست کنیم. ما در کره زمین زندگی می کنیم و جاذبه زمین بر پخت غذا تاثیرگذار است. با درنظر گرفتن جاذبه زمین و با کمک گرفتن از شیمی و فیزیک، می توان دستور پخت هر غذا را به دست آورد. در دستور پخت غذا ذکر می شود که چه موادی با هم مخلوط شوند، هر مرحله از طبخ (آب پز کردن، سرخ کردن، پختن و …) در چه دمایی، چه فشاری و برای چند دقیقه انجام شود تا درنهایت غذای موردنظر تهیه شود. به عنوان مثال گوشت از رشته های مستحکم پروتئین ساخته شده است. برای پخت گوشت آن را درون زودپز قرار می‌دهیم تا دما و فشار بالا به طور همزمان بتوانند ساختار گوشت را تغییر دهند. اما برای آب پز کردن یک تخم مرغ هرگز آن را درون زودپز قرار نمی‌دهیم!

3-تحولی به نام “نانو”

نانو یک مقیاس است. اندازه ذرات نانو یک میلیاردم ذرات عادی است. این تغییر مقیاس باعث تغییرات شگفت انگیزی در خواص مواد می‌شود. موارد زیر مثال هایی از مواد نانو در زندگی ما هستند که دانشمندان دست به دامان فیزیک شده اند و توانسته اند آن ها را به وجود بیاورند:

دستمال ها و پارچه های نانو با خاصیت پاک کنندگی فوق العاده

لباس های نانوبا خاصیت هایی مانند آبگریزی، بو نگرفتن، چروک نشدن و …

شوینده های نانو با پاک کنندگی هایی باورنکردنی

و ….

4-حمل و نقل

حمل و نقل های درون شهری یا برون شهری همه و همه با به کارگیری قوانین فیزیک به وجود آمده اند و مصداق دیگری از کاربرد فیزیک در زندگی روزمره هستند. فیزیک با انجام موارد زیر حمل و نقل را برای ما ممکن کرده است: و

ساخت ماشین ها و سیستم های پیچیده حمل و نقل

محاسبه بهترین شتاب و سرعت با توجه به کاربرد هر وسیله

امکانات هر وسیله نقلیه برای حفظ جان ما (مخصوصا در هواپیما)

فیزیک فکر همه جا را کرده است، حتی فکر اختلاف فشار درون و بیرون هواپیما را. سوراخ کوچکی که روی دریچه هواپیما می‌بینید برای جابه‌جایی هوا و متعادل شدن فشار است. با افزایش ارتفاع از سطح دریا فشار کاهش می یابد و اکسیژن نیز در هوا کم می‌شود. اگر فشار درون هواپیما به قدر کافی زیاد نباشد ما حتی قادر به نفس کشیدن نیز نیستیم. حتی ممکن خونمان درون رگ هایمان شروع به جوشیدن کند! زیرا کاهش فشار باعث کاهش نقطه جوش می شود.

5-انواع تصویربرداری

دستگاه های MRI، سی‌تی اسکن، رادیولوژی و پرتودرمانی با استفاده از فیزیک شکل گرفته اند. دستگاه های مربوط به اندازه گیری نیز بر همین اساس کار می کنند. مانند دستگاه های بینایی سنجی، شنوایی سنجی، اسپیرومتری، ترازو ها و … .

خدمت به بشریت در قالب خدمات پزشکی، تنها یکی از هزاران کاربرد فیزیک در زندگی انسان هاست.

6- مکان یابی

جی پی اس سیگنال های رادیویی را از چندین ماهواره در مدار زمین دریافت می کند تا موقعیت مکانی شما را به صورت دقیق محاسبه می کند و از آن جا که سرعت و ارتفاع ماهواره ها باعث تغییرات کمی در سیگنال ها می شود تلفن هوشمند نتایج را با توجه به تئوری های انیشتین تنظیم می کند. بنابراین بدون نسبیت، جی پی اس دقت کمتری خواهد داشت.

امروزه زندگی، حمل و نقل و حتی پیدا کردن وسیله هایمان بدون وجود جی پی اس غیرقابل تصور است!

7-ورزش

جالب است بدانید که فیزیک حتی در ورزش هم دستی بر آتش دارد! مثلاً یک فوتبالیست را در نظر بگیرید که قرار است توپی را شوت کند. خب طبیعتاً همین که ضربه را چطور و با چه میزان نیرویی وارد کند به علم فیزیک ارتباط دارد. یا یک شناگر را در نظر بگیرید. حرکاتی که یک شناگر در شرایط مختلف آبی (از نظر عمق و فشار و شرایط جوی) انجام می‌دهد کاملا براساس قوانین فشار است.

حالا که با کاربردهای جذاب فیزیک در زندگی انسان آشنا شدید، تصور کنید که اگر معلم یا استادی بتواند تدریس فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم را با این کاربردها گره بزند و آموزش را شیرین تر کند، چه تاثیر شگفت انگیزی در یادگیری شما دارد!🤩

علم فیزیک همواره جذاب است اما چه خوب است که با عشق و لذت به یادگیری فیزیک بپردازیم تا بتوانیم جذابیت هایش را ببینیم.

شروع کن هنوز هم دیر نیست

فیزیک سخت کنکور رو اینجوری شیرین کنید😍💜

چگونه با یادگیری فیزیک کاربردهای آن در زندگی را برای خود شیرین تر کنیم؟

تدریس آنلاین فیزیک کنکور

 حالا که متوجه شدید رد پای فیزیک در بیش از ۹۰ درصد کارهای روزانه و پدیده های اطراف ما مشهود است، پس لازم است که غولی که از این درس در ذهنتان ساخته اید را شکست دهید و یادگیری فیزیک کنکور را برای خودتان مثل قند شیرین کنید!

حالا کجا می تواند به شما کمک کند که از شر روش های خشک تدریس فیزیک کنکور خلاص شوید و این درس را به شیوه ای نوین و جذاب یاد بگیرید؟!

دقیقاً به هدف زدید! اومند همان جایی است که با آموزش درس فیزیک به شیوه دانش آموز محور می تواند ذهنیت شما نسبت به درس فیزیک را از این رو به آن رو کند. از آنجایی که ما معتقد هستیم که محیط کلاس باید پویا و فعال باشد، کلاس های فیزیک را به شکل خصوصی برگزار می کنیم. چرا که تنها در این صورت است که هم استاد می تواند نظارت بهتری بر کاربر داشته باشد و هم دانش آموز می تواند مشارکت بیشتری در کلاس داشته باشد.

ضمناً شما در اومند این شانس را دارید که نقاط و ضعف قوتتان و همچنین روند پیشرویتان در پرونده ای اختصاصی درج شود و به صورت مداوم توسط استاد و پشتیبانان مورد بررسی قرار بگیرد تا لحظه ای به حال خود رها نشده و از مسیر پیشرفت و موفقیت دور نشوید.

پس برای اومندی شدن، همین حالا با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۹۸۲۳ تماس بگیرید. همچنین می توانید اطلاعات تماس خود را از طریق فرم مشاوره باشگاه اومند با ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *