مقالات

۱۰ کاربرد شیرین درس فیزیک در زندگی روزمره

کاربرد فیزیک در زندگی روزمره

فیزیک علم طبیعت

فیزیک از علوم پر کاربرد در زندگی انسان ها است که به طور کامل روی زندگی روزمره ما پهن شده و همه حرکات، نیروها و انرژی هایی که در طول روز با آن ها سر و کار داریم را می توان با این علم توصیف و توجیه کرد، به دلیل کاربرد فیزیک در زندگی روزمره آن را علم طبیعت می دانند زیرا طبیعت و فیزیک هر دو با ماده، نیرو، انرژی و حرکت مرتبط اند و از هم جدا نمی شوند.

شاید تاکنون دقت نکرده باشید اما همه کارهای روتین و معمول زندگی ما از پیاده روی و رانندگی با ماشین گرفته تا استفاده از تلفن همراه، پخت و پز و غیره همگی از فیزیک استفاده می کنند و تمام فناوری هایی که ممکن است به ذهن ما برسند از قوانین فیزیک بهره برده اند.

هر کجا ردپای فناوری به چشم می خورد بی شک فیزیک و قوانین شگفت انگیزش نیز حضور دارند زیرا بدون آن ها هیچ فناوری جدیدی نمی توانست و نمی تواند پا به عرصه وجود بگذارد.

از فناوری های مورد استفاده در وسایل الکترونیکی همچون رایانه گرفته تا تجهیزات پزشکی مانند اشعه ایکس و پرتو درمانی تا لوازم رسانه ای همچون رادیو و تلویزیون همگی رابطه نزدیکی با فیزیک دارند.

کاربرد فیزیک در زندگی روزمره

کاربرد فیزیک در زندگی روزمره

فیزیک به ما کمک کرده تا بتوانیم از فناوری های پزشکی مانند ام آر آی، اشعه ایکس، پرتو درمانی برای درمان سرطان و دستگاه های تنفسی برای بیمارانی که مشکل ریوی دارند استفاده کنیم.

عمل ساده راه رفتن با تعدادی اصول فیزیکی امکان پذیر شده که شامل مفاهیم وزن، سه اصل نیوتن، اصطحکاک، قانون جاذبه، انرژی پتانسیل و انرژی جنبشی می باشند.

پخت و پز نیز که از کارهای روزمره هر خانم خانه داری است بر علم ترمودینامیک استوار است، شاخه ای از فیزیک که به مسائل مربوط به گرما، دما و اعمالی که به واسطه آن ها انجام می شود می پردازد.

فیزیک کاملا نسبی است و این موضوع از طریق نظریه های عام و خاص نسبیت انیشتین نشان داده شده است. به عنوان مثال اصول کشف شده توسط انیشتین برای عملکرد جی پی اس تلفن همراه مهم است. جی پی اس سیگنال های رادیویی را از چندین ماهواره در مدار زمین دریافت می کند تا موقعیت مکانی شما را به صورت دقیق محاسبه می کند و از آن جا که سرعت و ارتفاع ماهواره ها باعث تغییرات کمی در سیگنال ها می شود تلفن هوشمند نتایج را با توجه به تئوری های انیشتین تنظیم می کند. بنابراین بدون نسبیت، جی پی اس دقت کمتری خواهد داشت.

گرما در واقع نوعی انرژی است که می تواند از یک رسانه به رسانه دیگر منتقل شود و این یعنی انتقال حرارت که در پخت و پز و آشپزی و کار با اجاق گاز نقش مهمی دارد.

  • شاید باورش سخت باشد، اما فیزیک حتی در عمل خرد کردن میوه، سبزیجات و … هم دخیل است؛ چرا که شما باید بدانید که چه میزان فشار و به کدام قسمت کارد وارد کنید تا عمل برش انجام شود!
  • رد پای فیزیک حتی در دروس زیست شناسی و شیمی هم دیده می شود!🤔 مثلاً از طریق فیزیک است که می توان فهمید لنزهای محدب چشم چگونه باعث ایجاد تصاویر می شوند و چه اتفاقی می افتد که شما می توانید آن ها را ببینید.
  • فیزیک در شاخه های مهندسی هم کاربرد دارد. به عنوان مثال شما برای نورپردازی ساختمان، تنظیم گرمایش و سرمایش ساختمان، بررسی زمین لرزه ها و مواردی از این قبیل، به علم فیزیک نیاز دارید.
  • مگر نه این که وسایل نقلیه مثل اتومبیل و قطار برای حرکت از قوانین نیوتن، نیروی مکانیکی و شتاب، عمل و عکس العمل و سکون استفاده می کنند؟ پس می توان گفت صنعت حمل و نقل هم به نوعی با فیزیک گره خورده است!
  • جالب است بدانید که فیزیک حتی در ورزش هم دستی بر آتش دارد! مثلاً یک فوتبالیست را در نظر بگیرید که قرار است توپی را شوت کند. خب طبیعتاً همین که ضربه را چطور و با چه میزان نیرویی وارد کند به علم فیزیک ارتباط دارد.

پس تصور کنید که اگر معلم یا استادی بتواند تدریس فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم را با این کاربردها گره بزند و آموزش را شیرین تر کند، چه تاثیر شگفت انگیزی در یادگیری شما دارد!🤩

علم فیزیک بسیار جذاب و شیرین است و همواره در زندگیمان نقش دارد و این درس رو دو چندان جذاب میکند.چه خوب است که با عشق و لذت به یادگیری فیزیک شیرین بپردازیم.

شروع کن هنوز هم دیر نیست

فیزیک سخت کنکور و اینجوری شیرین کنید😍💜

چگونه با یادگیری فیزیک کاربردهای آن در زندگی را برای خود شیرین تر کنیم؟

تدریس آنلاین فیزیک کنکور

 حالا که متوجه شدید رد پای فیزیک در بیش از ۹۰ درصد کارهای روزانه و پدیده های اطراف ما مشهود است، پس لازم است که غولی که از این درس در ذهنتان ساخته اید را شکست دهید و یادگیری فیزیک کنکور را برای خودتان مثل قند شیرین کنید!

حالا کجا می تواند به شما کمک کند که از شر روش های خشک تدریس فیزیک کنکور خلاص شوید و این درس را به شیوه ای نوین و جذاب یاد بگیرید؟! دقیقاً به هدف زدید! اومند همان جایی است که با آموزش درس فیزیک به شیوه دانش آموز محور می تواند ذهنیت شما نسبت به درس فیزیک را از این رو به آن رو کند و در فضای آموزشی آنلاین و اختصاصی خود شرایط آموزشی شیرین را برای شما فراهم کند! از آنجایی که ما معتقد هستیم که محیط کلاس باید پویا و فعال باشد، کلاس های فیزیک را به سه شکل خصوصی (تک نفره)، نیمه خصوصی ( ۳ تا ۵ نفره) و عمومی (۶ تا ۱۰ نفره) برگزار می کنیم و به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم که جمعیت از این میزان تجاوز کند؛ چرا که تنها در این صورت است که هم استاد می تواند نظارت بهتری بر تک تک کاربران داشته باشد و هم دانش آموزان می توانند مشارکت بیشتری در کلاس داشته باشند.

ضمناً شما در اومند این شانس را دارید که نقاط و ضعف قوتتان و همچنین روند پیشرویتان در پرونده ای اختصاصی درج شود و به صورت مداوم توسط استاد و پشتیبانان مورد بررسی قرار بگیرد تا لحظه ای به حال خود رها نشده و از مسیر پیشرفت و موفقیت دور نشوید.

پس برای اومندی شدن، یا همین حالا با تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا اطلاعات تماس خود را از طریق این قسمت با ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.