مقالات

چگونه درس فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟

فیزیک کنکور

همیشه درس فیزیک چه در بین دانش آموزان رشته تجربی و چه در بین دانش آموزان رشته ریاضی، درسی چالش برانگیز بوده و به همین دلیل هر ساله افراد زیادی را به سمت کلاس های فیزیک کنکور روانه می کند تا آن ها بتوانند از پس تست های این درس در جلسه کنکور بربیایند!

اما درصدهای فیزیک کنکور، دو سوال مهم را در ذهن ایجاد می کند! یکی این که اگر واقعاً تدریس فیزیک کنکور به شکل اصولی و شخصی سازی شده انجام می شود، پس چرا هنوز درصدهای این درس چنگی به دل نمی زنند و دوم این که اگر این کلاس ها مشکلی ندارند، پس کجای کار دانش آموزان می لنگد که نمی توانند با این درس دوست شوند و از آن نتیجه مطلوبی بگیرند؟

قطعاً فارغ از این که شیوه تدریس اساتید فیزیک به چه صورت است، تا زمانی که شما ندانید که چگونه باید افسار درس فیزیک را به دست بگیرید و آن را مطالعه کنید، حتی اگر در کلاس های تدریس آنلاین فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم باشگاه اومند هم شرکت کنید، باز هم راه به جایی نخواهید برد! بنابراین تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا چم و خم کار را بهتان یاد دهیم!🤩

آشنایی با روش های اصولی مطالعه فیزیک کنکور

فیزیک کنکور

از آنجایی که درصد بالای فیزیک می تواند مسیر قبولی شما در رشته ای خوب در کنکور را هموارتر کند، پس لازم است که شما برای شکست غول پوشالی که از فیزیک در ذهنتان ساخته اید، یاد بگیرید که راه و چاه مطالعه این درس چیست؟ به همین منظور ما در این قسمت روش های اصولی مطالعه فیزیک کنکور را به شما یاد می دهیم تا دیگر دغدغه ای از این بابت نداشته باشید و بتوانید در این درس خوش بدرخشید!

مطالعه مباحث پیوسته فیزیک با یکدیگر

یکی از اشتباهاتی که در مطالعه درس فیزیک دیده می شود، این است دانش آموزان می خواهند فصول هر سه کتاب فیزیک را به ترتیب و بدون در نظر گرفتن پیوستگی های آن ها مطالعه کنند و در نتیجه نمی توانند درک درستی از مطالب داشته باشند. اما اگر شما ابتدا مثلاً فصل حرکت و دینامیک کتاب فیزیک را مطالعه کنید و سپس به سراغ مطالعه فصول فیزیک پایه دهم، یازدهم و بعد مابقی فصول این درس در پایه دوازدهم بروید، می توانید درک بهتری از فیزیک داشته باشید و بازدهی مطالعه تان را افزایش دهید.

مطالعه کتاب درسی و حل مثال ها و تمرین های آن

هیچ چیز مهم تر از مطالعه و تسلط به خط به خط کتاب درسی و حل تمرین ها و مثال های آن نیست، بنابراین اگر می خواهید مباحث فیزیک را از بر شوید، باید علاوه بر حضور فعال در کلاس  درس، ابتدا کتاب درسی و مثال های آن را یاد بگیرید و به اصطلاح مو را از ماست بیرون بکشید و بعد به سراغ جزوه اساتید، کتاب های کمک درسی و تست زنی بروید!

فراموش نکردن خلاصه نویسی و یادداشت برداری

مطالعه بدون خلاصه نویسی مثل آب در هاون کوبیدن است! در واقع وقتی شما چه در زمان مطالعه و چه بعد از تست زنی، خلاصه نویسی و نکته برداری نکنید، مثل این است که فقط یک روخوانی ساده انجام داده اید و خیلی زود آن مطالب را فراموش می کنید. اما چون در خلاصه نویسی به طور همزمان چشم، مغز و دست شما درگیر فرآیند مطالعه می شود، یادگیری و درک مطالب دو چندان می شود. از طرف دیگر کار شما برای مرور هم آسان تر می شود، زیرا دیگر مجبور نیستید، در هر بار مرور سیر تا پیاز کتاب یا جزواتتان را مطالعه کنید و تنها کافیست به سراغ خلاصه هایتان بروید!

حل تست های آموزشی و تست های زمان دار

بعد از این که زیر و بم کتاب درسی و تمرین های آن را از بر شدید، باید به سراغ حل تست های آموزشی بروید. در حل تست های آموزشی، تنها هدف شما باید یادگیری نکات نهفته در تست ها باشد، بنابراین نیازی نیست که زمان بگیرید و فقط کافیست که نکات مربوط به هر تست را در دفترچه ای یادداشت کنید تا برای مرور بتوانید از آن ها استفاده کنید.

اما زمانی که ب حدی از تسلط رسیدید، می توانید تست ها را به صورت زمان دار حل کنید. لازم به ذکر است که تست های سال های قبل کنکور به نسبت تست های تالیفی اولویت دارند. فراموش نکنید که در این قسمت باید هر سوالی که بلد نبودید را علامت گذاری کنید تا بعداً برای مرور به سراغشان بیایید و نقاط ضعفتان را بررسی و مرور کنید!

انجام مرورهای دوره ای و منظم

همان طور که باید برای مطالعه درس فیزیک، برنامه ریزی داشته باشید، برای مرورهایتان هم باید تایم هایی را در برنامه تان مشخص کنید و به کمک مطالعه خلاصه ها و تست زنی، هر آنچه که خوانده اید را در بازه های زمانی مختلف دوره کنید تا کم کم فرمول ها و نکات فیزیک در حافظه بلند مدتتان ثبت شوند.

فیزیک کنکور

برای آشنایی با چگونگی نحوه مطالعه درس فیزیک از پایه به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً این مطلب را هم مطالعه کنید.

جمع بندی از آنچه درباره نحوه مطالعه فیزیک برای کنکور گفته شد

این یک واقعیت است که شما تا زمانی که مباحث فیزیک را درک نکنید، نمی توانید از پس حل مسائل چالشی آن بربیایید. بنابراین لازم است که از استادی کاربلد کمک بگیرید تا ابتدا مفاهیم را برای شما تفهیم کند و بعد شما بتوانید خودتان با تمرین بیشتر و مطالعه اصولی، نکات را در ذهنتان حک کنید!

از این رو شما به آموزشی کاربر محور نیاز دارید که سیر تا پیاز فیزیک را نه بر اساس توانایی های جمعی، بلکه بر اساس توانایی ها و مهارت های فردی خودتان یاد بگیرید. پس شرکت در کلاس های تدریس آنلاین فیزیک کنکور باشگاه اومند که آموزش های خود را به شیوه شخصی سازی شده پیش می برد، می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. به قول یکی از اساتید ما در این باشگاه تعداد محدود کاربران در کلاس های این مجموعه (حداکثر ۱۰ نفره) باعث شده تا شعار آموزش کاربر محور ما عملی شود و نتایج چشمگیری را به بار بیارد.

بنابراین برای اومندی شدن کافیست که یا همین الان با شماره تلفن باشگاه در پایین صفحه تماس بگیرید یا اطلاعات خود را از طریق این قسمت با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسانمان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرید.

اومندی ها استاد برآورده کردن آرزوهای بنفش هستند، کافیست که بخواهید!💜

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *