مقالات

چگونه درس شیمی را مفهومی بخوانیم؟

چگونه درس شیمی را مفهومی بخوانیم؟

معمولاً دانش آموزان برای خواندن درس شیمی به دو دسته تقسیم می شوند، یا آن قدر عاشق فرآیندها و آزمایش های شیمی هستند که حاضر نیستند لحظه ای از آن دل بکنند یا این که شیمی را درسی کسل کننده می دانند و از خواندن آن و وقت گذاشتن برای آن طفره می روند.

اما ما چه بخواهیم چه نخواهیم باید برای موفقیت در کنکور، کلاس های شیمی کنکور را جدی بگیریم. به قول معروف “آش کشک خالته بخوری پاته نخوری پاته.”😁

واقعیت این است که شیمی آن قدرها هم درس پیچیده ای نیست و اگر شما مطالعه اصولی آن را یاد بگیرید، نه تنها خواندن این درس برایتان آسان می شود، بلکه نمرات بهتری هم از آن می گیرید و بالطبع نتیجه معجزه آسای آن را در کنکور هم مشاهده خواهید کرد.

۸ روش کاربردی برای یادگیری درس شیمی به روش مفهومی

نه شما اولین دانش آموزی هستید که در مطالعه شیمی مشکل دارید و نه قرار است که آخرین نفر آن باشید. پس به جای این که کاسه چه کنم چه کنم دست بگیرید، با ما همراه باشید تا کاری کنیم که این درس را مفهومی یاد بگیرید و نه تنها نقطه ضعفتان نباشد، بلکه به نقطه قوتتان تبدیل شود.

درس شیمی

● برای یادگیری شیمی عجول نباشید

قرار نیست ما با “عجی مجی” چیزییاد بگیریم، قرار است که با تلاش کردن و وقت گذاشتن به مهارت کافی برسیم. این موضوع در یادگیری هر چیزی از جمله درس شیمی صدق می کند. پس عجله نکنید و کم کم با حل مسئله، روخوانی، مرور قسمت های مختلف فصول کتاب، انجام آزمایشات و شرکت در کلاس های رفع اشکال در این درس به تسلط برسید.

● روش حل مسائل را حفظ نکنید، درک کنید

اگر روزانه ۱۰۰ مسئله شیمی هم حل کنید، اما مفهوم آن ها را درک نکنید، باز هم به مشکل برمی خورید. پس برای یادگیری مفهومی این درس باید بدانید که هر مرحله از راه حل را چرا و چه زمانی باید انجام دهید. اگر بتوانید به مهارتی برسید که به این سوال پاسخ دهید، برد بزرگی در یادگیری درس شیمی کرده اید.

به علاوه فراموش نکنید که اگر می خواهید در حل مسائل شیمی کنکور پیشرفت کنید، به هیچ عنوان نباید از ماشین حساب استفاده کنید و مغزتان را تنبل کنید، بلکه باید دست به قلم شوید و ریز به ریز مراحل حل مسئله را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید تا به مرور بتوانید شیوه حل مسائل مختلف را از بر شوید!

● حتماً درس روز بعد را پیشخوانی کنید

برای این که بتوانید در کلاس درس فعال تر باشید و مطالب را بهتر متوجه شوید، بهتر است که درس را قبل از شروع کلاس پیشخوانی کنید. وقتی مطلبی را چند بار بشنوید و تمرین کنید به مرور ملکه ذهنتان می شود.

در واقع پیشخوانی درس شیمی چه برای مدرسه و چه برای کلاس شیمی کنکور باعث می شود که زمان حضور در کلاس را برای خودتان پربارتر کنید و حتی بتوانید سوالاتی بپرسید که به درک بهتر شما از مفاهیم مورد تدریس کمک کند!

درس شیمی

● در آزمایشگاه شیمی فعال باشید

آزمایش های شیمی به شما کمک می کنند که درک بهتری از مفاهیم و پدیده های شیمیایی داشته باشید. پس حتماً در انجام آزمایشات شیمی مشارکت کنید تا مفاهیم شیمیایی به خوبی در ذهن شما نقش ببندند. ضمناً شما با این کار می توانید مسائلی که مربوط به آن بخش است را بهتر و راحت تر درک و حل کنید.

● از سوال پرسیدن طفره نروید

حتماً هر سوالی که در طی مطالعه و حل مسائل شیمی کنکور داشتید، بپرسید و از پرسیدن سوال هایتان فرار نکنید. اگر در کلاس های آنلاین شیمی کنکور شرکت می کنید این سوالات را از استاد خود و اگر به مدرسه می روید، این سوالات را از معلم خود بپرسید.

● شیمی را در زمان خستگی و خواب آلودگی مطالعه نکنید

قطعاً بهتر از ما می دانید که یادگیری انسان در زمان خستگی افت شدیدی پیدا می کند. پس یادتان باشد برای این که با شیمی آشتی کنید و با او دوست شوید باید آن را وقتی کاملاً هوشیار و سرحال هستید بخوانید، نه زمانی که خوابتان می آید و چشم هایتان از فرط خستگی قرمز و به اندازه نخ باریک شده است.😉

● مطالعه گروهی را تجربه کنید

اگر کمی هوشمند باشید و ساعتی از تفریح با دوستانتان را به درس خواندن اختصاص دهید، خیلی زود نتیجه معجزه آسای آن را می بینید. شما در این زمان می توانید با یکدیگر روی مفاهیم شیمی بحث کنید و یا استراتژی های حل مسئله را مورد بررسی قرار دهید. ضمناً اگر کمی فعال تر باشید، می توانید فقط روی فهم یک مسئله کلید نکنید، بلکه مسائل مشابه با آن مبحث را هم بررسی کنید.

● شیمی آلی را با مدل مولکولی یاد بگیرید

از آنجایی که در شیمی آلی باید بتوانید مولکول ها را به طور سه بعدی تجسم کنید، بهتر است که از یک مدل مولکولی استفاده کنید. شما با استفاده از این مدل می توانید ارتباط های فضایی بین اتم های مختلف و یا چگونگی پیوند بین اتم های یک مولکول را بهتر درک کنید. راستش را بخواهید اگر ما جای شما بودیم هیچ وقت این مدل را از خودمان دور نمی کردیم، چون هیچ چیز به اندازه این مدل نمی تواند شما را در فهم شیمی آلی یاری کند.😉

ما در مقاله چگونه شیمی را بهتر یاد بگیریم، اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار داده ایم که پیشنهاد می کنیم مطالعه آن را از دست ندهید.

پس چطور شیمی را قورت دهیم؟

اگر هنوز هم سردرگم هستید و نمی دانید که مطالعه مفهومی شیمی را از کجا شروع کنید، اصلاً نگران نباشید. ما در اومند پشتیبانتان هستیم.

با شرکت در کلاس های شیمی کنکور باشگاه اومند از مزایای زیر بهره مند می شوید:

* کلاس های کاربر محور

* امکان شرکت در کلاس های خصوصی (تک نفره)، نیمه خصوصی (۳ تا ۵ نفره) و عمومی (۶ تا ۱۰ نفره) به انتخاب خودتان

* پرونده سازی اختصاصی بر اساس شرایط و اوضاع تحصیلی و درج روند پیشروی شما در آن

* پشتیبانی قوی و همه جانبه

پس اگر می خواهید آموزشی متفاوت و اصولی را تجربه کنید و وقت و انرژی خود را بیهوده هدر ندهید، کافیست که به ما اعتماد کنید و همین الان از طریق شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) با ما تماس بگیرید و یا فرم مشخصات از طریق این قسمت پر کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید.

با اومند حسابی با شیمی رفیق شو.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *