مقالات

چگونه درس زیست را ترکیبی بخوانیم؟

چگونه درس زیست را ترکیبی بخوانیم؟

زیست کنکور با ضریب ۱۲ مهم ترین درس کنکور تجربی است، این را دیگه همه می دانند، همه!😄

بنابراین این که تدریس زیست کنکور توسط چی استادی انجام شود، بسیار اهمیت دارد. اگر استاد شما از همان اول بتواند بخش هایی از زیست را که به همدیگر مرتبط هستند به صورت ترکیبی به شما آموزش دهد، کار شما هم برای مطالعه راحت تر می شود.

چرا که در سال های اخیر بسیار دیده شده که چهار گزینه یک تست، هر کدام از بخش های مختلفی از زیست سال دهم، یازدهم و دوازدهم که با همدیگر ارتباط معنایی دارند طرح شده اند که طبیعتاً این موضوع سطح سوالات را بالاتر می برد. از این رو تنها دانش آموزانی می توانند از پس این سوالات بربیایند که از همان ابتدا زیست را به صورت ترکیبی مطالعه کرده اند.

پس برای این که شما هم زیست را به سبک رتبه برترها بخوانید و از قافله عقب نمانید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

منظور از ترکیبی خواندن زیست چیست؟

 کلاس زیست کنکور

وقتی صحبت از مرتبط بودن فصول مختلف زیست شناسی با همدیگر می کنیم، منظور این است که مباحث هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم زیست شناسی باهم ارتباط معنایی دارند.

در واقع شما باید بتوانید فصول مرتبط با بدن انسان و جانوران را با هم، فصل های مربوط به زیست گیاهی را با هم و بخش های سلولی و مولکولی را هم با هم ترکیب کنید و یاد بگیرید.

آیا مطالعه زیست به روش ترکیبی واقعاً کارامد است؟

همانطور که اشاره کردیم، از شما به عنوان یک دانش آموز رشته تجربی انتظار می رود تسلط‌تان روی مطالب به گونه ای باشد که به طور پیوسته و ریز به ریز بتوانید مباحث را درک کنید. اما خب برای دسترسی به تمامی مفاهیم زیستی که در سال‌های گذشته خواندید و رسیدن به سطح مطلوبی از اطلاعات‌ در زمان حال و آینده تنها ترکیبی خواندن است که به شما کمک می کند.در حقیقت روش ها و شیوه‌های مطالعاتی زیادی وجود دارند که در خواندن زیست به ما کمک می کنند، اما هر کدام از آنها تنها روی یک یا دو بخش مطالعه ما تأثیرگذار هستند؛ در صورتی که با ترکیبی خواندن زیست، مغز ما بطور ناخواداگاه به جمع آوری اطلاعاتی می پردازد که در پس و پیش آن بحث اهمیت پیدا می کند. از انجایی که این روش سعی دارد تا از ریشه و پایه زیست شما را تقویت کند نیاز به وقت گذاشتن دارد تا مرحله به مرحله هر بخش را تحلیل کند. از همین رو در اوایل مطالعه با این روش شاید زمان زیادی را صرف کنید و در این شرایط فکر کنید که روش بسیار وقت گیری است، ولی با آگاهی بر این موضوع دیگر به درس خواند‌تان شک نمی کنید و پرقدرت ادامه می دهید. در نهایت در کنار کلاس زیست کنکورتان لازم است که باتوجه به تکنیک گفته شده از آن بهره ببرید تا به بهترین شکل زیست را درک کنید.🌠

اگر بخواهیم کمی جزئی تر به این قضیه نگاه کنیم باید بگوییم که مثلاً وقتی شما مباحث مرتبط با هورمون های مختلف را در پایه دهم و یازدهم می خوانید باید در همان زمان بتوانید ارتباط بین آن ها و تاثیری که بر روی دستگاه های مختلف بدن می گذارند را هم یاد بگیرید. یا مثلاً وقتی درباره بیماری مثل دیابت می خوانید باید هر اطلاعاتی که درباره این بیماری در هر سه پایه مطرح شده را جمع آوری کنید و آن ها را به صورت ترکیبی به خاطر بسپارید.

پس با این تفاسیر از یک کلاس زیست کنکور استاندارد انتظار می رود که بتواند زیست را به شکل ترکیبی آموزش دهد و این کار را به قدری حرفه ای انجام دهد که وقتی مثلاً دانش آموز درباره دستگاه های بدن انسان مطالعه می کند، مباحث مربوط به بدن جانوران را هم با آن ها مقایسه کند. یعنی دانش آموز باید بتواند از فرق سر تا نوک پا انسان و جانوران را در که در کتاب زیست شناسی مورد بررسی قرار گرفته بشناسد و مطالب آن ها را به هم ربط دهد و تست های خلاقانه ای که در این زمینه مطرح می شود به درستی پاسخ دهد.

قدم های لازم برای خواندن زیست به روش ترکیبی

حالا که با مفهوم ترکیبی و موضوعی خواندن زیست شناسی آشنا شدید، باید بدانید که چه راهکارهایی برای مطالعه ترکیبی زیست شناسی وجود دارد.

۱- ابتدا سعی کنید که متوجه شوید چه فصولی از پایه های مختلف با هم مرتبط هستند و شما می توانید مفاهیم آن ها را با هم ترکیب کنید. برای مثال فصل ۶ و ۷ پایه دهم، فصل ۸ و ۹ پایه یازدهم و فصل ۶ پایه دوازدهم زیست شناسی درباره گیاهان است که مطالعه آن ها باید همگام با هم پیش برود.

۲- برای این که بتوانید مطالب ترکیبی را به خوبی درک کنید، باید کتاب درسی را از بر باشید، در غیر این صورت با مشکل مواجه می شوید.

۳- حتماً مطالب مرتبط با هم را در یک دفترچه یادداشت کنید.

۴- بسیاری از درسنامه ها کار شما راحت کرده اند و نکات را به صورت ترکیبی جمع آوری کرده اند. پس اگر در کنار کتاب درسی آن ها را هم مطالعه کنید، حداقل یک قدم به موفقیت در کنکور تجربی نزدیک تر می شوید.

۵- همان طور که گفتیم اساتیدی که زیست شناسی کنکور را به صورت ترکیبی تدریس می کنند، بهترین گزینه آموزشی هستند، به خصوص اگر جز تیم حرفه ای اومند باشند.😉

۶- باید تلاش کنید که ذهن خودتان هم به مطالعه ترکیبی عادت کند. یعنی وقتی مطلبی را می خوانید، فکر کنید که قبلاً چه نکات دیگری را درباره آن مطالعه کرده اید. با این کار، هم ذهنتان را به چالش می کشید و هم تسلطتان نسبت به آن موضوع بیشتر می شود.

آیا می خواهید بدانید که چگونه در کنکور تجربی موفق شوید؟ پس توصیه می کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

آموزش ترکیبی زیست شناسی کنکور

پس برای آموزش ترکیبی زیست شناسی کنکور به کجا اعتماد کنیم؟

از آنچه در این مطلب گفتیم می توان نتیجه گرفت که مطالعه ترکیبی و اصولی زیست شناسی خیلی مهم تر از ساعاتی است که به مطالعه این درس اختصاص داده می شود.

پس برای این که در جلسه کنکور تجربی از شادی این که می توانید به سوالات ترکیبی زیست شناسی پاسخ دهید در پوست خودتان نگنجید و اشک شوق بریزید، همین امروز اومندی شوید.😉

از جمله خدماتی که شما با ثبت نام در کلاس های زیست کنکور باشگاه اومند از آن ها بهره مند می شوید می توان به تشکیل پرونده اختصاصی، کلاس های کاربر محور، ارتباط آنلاین و مستقیم با استاد مربوطه و پشتیبانی همه جانبه اشاره کرد. ضمناً از آنجایی که بازدهی و کیفیت یادگیری در اولویت کار ما قرار دارد، هیچ کدام از کلاس ها جمعیت بیش از ۱۰ نفر ندارند.

پس اگر شما هم تمایل دارید عضوی از کاربران موفق باشگاه اومند باشید، یا همین حالا با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا اطلاعات تماس خود را از طریق این قسمت در اختیار ما قرار دهید تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم و پاسخگوی سوالاتتان باشیم.

با اومند تست های زیست را بنفش کن.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *