مقالات

چگونه درس زیست را بهتر یاد بگیریم

چگونه درس زیست را بهتر یاد بگیریم

تقریباً اکثر بچه های تجربی وقت زیادی را در کلاس های زیست کنکور می گذرانند و شب و روز در حال تست زنی هستند تا بتوانند در رقابت سنگین کنکور تجربی، رتبه خوبی به دست بیاورند و در رشته های تاپ آن مثل پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی قبول شوند.

اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که با وجود این همه استادی که به تدریس زیست کنکور مشغول هستند، پس چرا هنوز هم دانش آموزان تجربی نمی توانند درصد بالایی از سوالات زیست را پاسخ دهند؟

حرفی در این نیست که شرکت در کلاس های آموزش اصولی زیست شناسی می تواند محرکی برای یادگیری بیشتر شما باشد، اما قطعاً کافی نیست. شما برای این که بتوانید درس زیست که درسی مفهومی و تحلیلی است را یاد بگیرید، باید دست به دامان خلاقیت خود شوید و کاری کنید که این درس را با گوشت، پوست و استخوان خودتان لمس کنید.

پس به جای این که مثل یک ماشین، مباحث زیست را از روی کتاب های مختلف بخوانید و رد شوید یا این که از این کلاس به آن کلاس بروید، خلاقیت ذهنی خود را به کار بگیرید و مطالعه این درس را برای خودتان جذاب تر کنید.

۶ راهکار طلایی برای یادگیری بهتر زیست شناسی

همه ما خوب می دانیم که درس زیست شناسی پیچیدگی های زیادی دارد، بنابراین لازم است کاری کنیم تا نکات این درس ابتدا برای ما شیرین شوند و بعد به خوبی در ذهن ما حک شوند.

یادگیری زیست شناسی

● از بدن خودتان به عنوان یک نمونه آموزشی استفاده کنید

از آنجایی که اکثر مطالب زیست شناسی درباره بدن انسان است، شما می توانید برای یادگیری مطالب مربوط به دستگاه حرکتی، فعالیت های گوارشی و … بدن خودتان را به موش آزمایشگاهی تبدیل کنید تا بهتر با سازوکار آن ها آشنا شوید. 😁

فکرش را بکنید چه چیزی بهتر از این که آموزش های خشک برخی از کلاس های تدریس زیست کنکور را برای خودتان مثل قند شیرین کنید و با شیوه ای پویا و فعال از نحوه فرماندهی مغز بر بخش های مختلف بدن، خون رسانی به اعضا و جوارح و … مطلع شوید.

شما با این کار هم یادگیری مباحث زیست شناسی را برای خودتان جذاب تر می کنید و هم مغزتان را فعال تر و پویاتر می کنید و در نتیجه می توانید نکات این درس را مثل هلو قورت دهید.

● سعی کنید که ریشه کلمات تخصصی این درس را پیدا کنید

این جا است که زبان انگلیسی به کمکتان می آید و ناجی شما برای یادگیری بهتر زیست شناسی می شود. چرا این را می گوییم؟ همان طور که می دانید بسیاری از لغات تخصصی که در این درس به کار می روند، ریشه لاتین دارند.

برای مثال کلمه glucose (گلوکز) از پیشوند gluc به معنی شیرینی و پسوند ose به معنی قند تشکیل شده است. پس شما از این طریق می توانید متوجه شوید کلماتی مثل sucrose، maltose و lactose که پسوند ose دارند، قند هستند.

طبیعتاً وقتی کلمات را با این روش ریشه یابی کنید، بهتر هم می توانید آن ها را در حافظه بلند مدت خود ثبت کنید.

● از اشکال و نمودارها برای یادگیری استفاده کنید

این را با اطمینان به شما می گوییم که اگر هر مطلبی را همراه با تصویرسازی مطالعه کنید، آن را به این راحتی ها فراموش نخواهید کرد. بنابراین حتماً سعی کنید که برای مفاهیم مختلف زیست شناسی، شکل و نمودار بکشید. حتی توصیه ما به شما این است که خودتان یک بار دیگر نمودارهای داخل کتاب مثل انواع چرخه های زیستی را در یک کاغذ نقاشی کنید. این کار باعث فعالیت هماهنگ مغز، چشم و دست شما می شود و بالطبع میزان یادگیری را افزایش می دهد.

 تدریس زیست کنکور

● حتماً جزوات درسی خود را پیش خوانی کنید

چه در کلاس های زیست کنکور ثبت نام کرده باشید و چه به همان کلاس های مدرسه اکتفا کرده باشید، پیش خوانی مطالب درسی می تواند به شما کمک کند که آمادگی بیشتری برای یادگیری داشته باشید.

البته فراموش نکنید که قرار نیست سیر تا پیاز آن مطلب را به طور کامل مطالعه کنید، بلکه قرار است که پیش از تدریس، نگاهی به آن مبحث داشته باشید تا تمرکز بیشتری در کلاس داشته باشید و مطلب را روی هوا بقاپید و یاد بگیرید!🤩

● از کنار تمرین های کتاب درسی زیست شناسی به راحتی رد نشوید

شما با پاسخ دادن به سوالاتی که در بخش فعالیت های کتاب زیست شناسی مطرح شده اند، می توانید خودتان را محک بزنید تا متوجه شوید که چقدر از محتوای درس را یاد گرفته اید. ضمناً حتماً نکاتی که از این سوالات یاد می گیرید را در دفترچه ای یادداشت کنید.

مطالعه مقاله چگونه در کنکور تجربی موفق شویم، باعث می شود که اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کند.

جمع بندی  

بطور خلاصه، درس زیست شناسی کنکور یکی از شیرین ترین و البته پرچالش ترین دروس رشته تجربی است که کافیست برای ارتباط با این درس از در دوستی وارد شوید! 😁 یعنی تکنیک های لازم برای یادگیری این درس را به کار گیرید و براساس سبک یادگیری خودتان آموزش ببینید. سپس با صبر و حوصله به مطالعه ها و مرور های چندباره و حل کردن تست های ترکیبی و غیرترکیبی بپردازید تا به تدریج به کل کتاب درسی مسلط شوید.

درس زیست شناسی در ابتدا نیاز به فهم عمیق و آموزش غیرکلیشه ای دارد؛ پس از آن باید به تعداد زیاد تست حل کنید. پس برای ارتباط با باشگاه اومند و اطلاع از خدمات بنفش درس زیست شناسی میتوانید همین الان با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا در این صفحه مشخصات خود را وارد کنید تا کارشناسان باشگاه ظرف مدت کوتاهی با شما تماس بگیرند.

حالا می توانید یک آرزو کنید و در انتظار بنفش شدن آن توسط اومند باشید! 💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *