مقالات

چرا یادگیری درس فیزیک سخت است؟

چرا یادگیری درس فیزیک سخت است؟

بحثی در این نیست که به درست یا غلط بسیاری از دانش آموزان معتقد هستند که فیزیک درس سختی است و اصلاً به همین دلیل است که در اکثر کلاس های فیزیک کنکور جای سوزن انداختن نیست و به اصطلاح شتر با بارش در این کلاس ها گم می شود!

حالا با پذیرش این که این درس پیچیدگی های خاص خودش را دارد، ولی در هر حال یادگیری آن معمای لاینحلی نیست که نتوان از پس آن برآمد و قطعاً اگر برای یادگیری اصولی فیزیک وقت گذاشته شود و از همان ابتدا تدریس فیزیک دهم که پایه و اساس فیزیک پایه های بالاتر است به فردی کاربلد سپرده شود، می توان از این درس به ظاهر سخت و پیچیده هم نتیجه مطلوبی گرفت.

پس اگر می خواهید غولی که از درس فیزیک در ذهنتان ساخته اید را شکست دهید و این درس را برای خودتان مثل عسل شیرین کنید، کافیست که به توصیه های ما در این مطلب عمل کنید.

مراحل مطالعه و یادگیری اصولی درس فیزیک

باید بدانید که درس فیزیک بر خلاف ظاهر سخت و خشنی که دارد، اگر به صورت مفهومی خوانده شود، نه تنها می تواند سکوی پرتاب شما به سمت موفقیت باشد، بلکه می تواند درک بسیاری از پدیده های هستی از جمله خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی را برای شما آسان تر کند. پس با ما همراه باشید تا اصولی ترین روش مطالعه فیزیک را به شما آموزش دهیم تا دیگر با این درس به چالش برنخورید!

● سنگ بنای مطالعه اولیه را به درستی پایه گذاری کنید

یادگیری اصولی درس فیزیک

ضرب المثل معروفی هست که می گوید “خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج.” از همین ضرب المثل می توان نتیجه گرفت که برای این که بتوانید نتیجه خوبی از درس فیزیک در کنکور بگیرید باید مطالعه اولیه تان را به درستی پیش ببرید. مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که به جای این که دور و اطراف خودتان را با انواع منابع مختلف پر کنید، ابتدا کتاب درسی را از بر شوید و همه مفاهیم و مثال های آن را قورت دهید! البته اگر بتوانید مفاهیم کتاب درسی را به صورت موضوعی و ترکیبی مطالعه کنید برد کرده اید، چون سوالات سال های اخیر کنکور نشان می دهد که طراحان علاقه بسیاری به طرح سوالات ترکیبی پیدا کرده اند و قطعاً شما هم برای این که بتوانید نتیجه مطلوبی از این درس بگیرید، باید به ساز طراح سوال برقصید!😉

مثلاً دو مبحث حرکت شناسی و نیروشناسی، مباحثی هستند که سوالات ترکیبی از آن ها طرح می شود، بنابراین اگر در حین مطالعه کتاب درسی این دو مبحث را با هم مطالعه کنید، راحت تر می توانید از پس تست های آن ها بربیایید.

به علاوه تمرین زیاد را فراموش نکنید! یعنی وقتی بر مفهوم هر مبحث از کتاب درسی فیزیک مسلط شدید، باید در کنار مثال ها و تمرین های کتاب، مسائل مختلفی دیگری را هم حل کنید تا زیر و بم سوالات دستتان بیاید!

● برنامه مروری منظمی داشته باشید

شما حتی اگر انیشتین هم باشید بدون مرور مطالب فیزیک نمی توانید راه به جایی ببرید و درصد قابل قبولی از سوالات این درس را در کنکور پاسخ دهید! بنابراین به کمک مشاور خود هر مبحث فیزیک را نه یک بار بلکه چندین بار مرور کنید. البته فراموش نکنید که مرور یک درس با این که بخواهید هر دفعه سیر تا پیاز آن مطلب را از اول بخوانید، زمین تا آسمان فرق می کند! شما در زمان مرور هر بخش از فیزیک باید نکات و فرمول های مهمی که در حین مطالعه یادداشت کرده اید را بررسی نمایید.

ضمناً برای این که مرورها اثر بخشی بیشتری داشته لازم است که از هر مبحث تعدادی تست حل کنید. همچنین باید تست هایی که حل آن ها در زمان مطالعه برایتان سخت بوده است را مجدداً مرور نمایید تا در ذهنتان تثبیت شوند. به خاطر داشته باشید که اگر در زمان مرور باز هم در حل برخی از تست ها مشکل داشتید، یعنی هنور هم تسلط کافی در آن مبحث ندارید و باید آن را یک یا چند بار دیگر بخوانید تا بالاخره شاخ آن را بشکنید!

● زیاد تست بزنید

تیر آخر برای این که بتوانید در فیزیک کنکور موفق شوید، این است که ابتدا تست های تمرینی و بعد تست های زمان دار بزنید. البته فراموش نکنید که نباید از همان ابتدا برای زدن تست ها زمان بگیرید، بلکه باید ابتدا هم به تست های مختلف و هم مفاهیم آن ها تسلط پیدا کنید و بعد به سراغ حل تست به شیوه زمان دار بروید.

برای این که با بایدها و نبایدهای یادگیری فیزیک کنکور آشنا شوید، حتماً این مطلب را نیز مطالعه کنید.

چگونه یادگیری فیزیک را شیرین کنیم؟

یادگیری اصولی درس فیزیک

برای این که به جای خاطره های بد از درس فیزیک، خاطره ای خوش از آن در ذهنتان ساخته شود، باید آموزش فیزیک را به جایی واگذار کنید که به توانایی ها و روحیات شما اهمیت می دهد و آموزش خود را بر این اساس پیش می برد.

این دقیقاً همان چیزی است که شما با شرکت در کلاس های تدریس آنلاین فیزیک کنکور باشگاه اومند به آن دست پیدا خواهید کرد؛ چرا که شما از بدو ورود پرونده ای اختصاصی خواهید داشت که تمام نقاط ضعف و قوتتان در آن نوشته شده تا استاد بتواند فیزیک را نه بر اساس توانایی های جمعی بلکه بر اساس توانایی های فردی هر نفر به او یاد دهد. علاوه بر این در این کلاس ها که با جمعیت محدود (حداکثر ۱۰ نفره) برگزار می شوند، استاد به طور مستقیم و آنلاین با همه کاربران در ارتباط است و چیزی به نام پکیج های آفلاین معنا ندارد.

پس برای اومندی شدن همین حالا با شماره تلفن باشگاه که در انتهای صفحه موجود است تماس بگیرید و یا فرم مشخصات را از طریق این قسمت تکمیل نمایید تا ما با شما تماس بگیریم و نیازهایتان را پاسخ دهیم. با اومند حتی از پس سخت ترین سوالات فیزیک برمی آیید، کافیست که بخواهید.💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *