مقالات

چگونه شیمی را بهتر یاد بگیریم

چالش های یادگیری درس شیمی

شیمی یکی جذاب ترین دروس اختصاصی دبیرستان در رشته ریاضی و تجربی است. حتی می توان این درس را جذاب ترین درس اختصاصی دانست. درس شیمی مباحث بسیار متنوعی دارد و همین موضوع آن را از بقیه دروس متمایز کرده است. هرچند که بسیاری از دانش آموزان در ابتدا رابطه خوبی با تدریس شیمی کنکور برقرار می کنند، اما بعد از گذشت چند مبحث، ممکن است در این درس احساس چالش کنند. اما مشکل کجاست؟ در این مقاله می خواهیم چالش های یادگیری درس شیمی را بیان کنیم.
پیدا کردن تدریس مناسب شیمی اولین چالش مهم و یاد گرفتن نحوه کنار آمدن با قلق های درس شیمی دومین چالش مهم کلاس شیمی کنکور است.
اگر شما هم تا حدودی به درس شیمی علاقه مند هستید اما گاهی اوقات نمی توانید با آن کنار بیایید ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

آشنایی با ماهیت درس شیمی

مباحث شیمی بطور کلی به سه دسته متن ها (درباره موضوعات متنوعی همچون مفاهیم شیمیایی، زندگی روزمره مانند غذا ها و شوینده ها، صنعت)، مفاهیم (مانند ساختار لوویس، موازنه، مفاهیم مختلف الکتروشیمی و انواع جامدات) و مسئله ها تقسیم می شوند. تنوع این درس برخلاف دروس ریاضی و فیزیک و زیست زیاد است و همین موضوع باعث شده است که اغلب دانش آموزان رابطه نسبتا مناسبی را با این درس برقرار کنند؛ همچنین اگر در یک نوع مبحث مسلط نباشند می توانند از طریق نوع دیگری از مباحث آن را تا حدی جبران کنند.
معمولا دانش آموزانی که از تدریس شیمی کنکور نالان هستند، نتوانسته اند با آن ارتباط برقرار کنند و به همین دلیل درس شیمی را درسی چموش و بدقلق می دانند! شیمی در عین حالی که ساده است اما پر از رمز و راز هایی است که ممکن است دانش آموزان نتوانند به تنهایی آن ها را تشخیص دهند و یا به سادگی آن ها را درک کنند. از این رو اهمیت آموزش صحیح در همین جا نمایان می شود.

چالش های یادگیری درس شیمی

یادگیری اولیه

یکی از رایج ترین اشتباهات رایج دانش آموزان و بعضا دبیران این است که هنگام تدریس به کتاب درسی اهمیت نمی دهند. در این حالت معمولا جزوه دبیر یا درسنامه کتاب تست ها مورد توجه قرار گرفته و در مرکز قرار می گیرند. توجیه دانش آموزان یا دبیران در این حالت آن است که محتوای موجود در کتاب درسی بسیار ساده و ابتدایی است؛ پس نمی تواند پاسخگوی نیاز دانش آموزان در یادگیری شیمی باید تا از پس سوالات سخت کنکور سراسری برآیند. اما این تصور نادرست است. تمام مفاهیم شیمیایی موجود در سوالات کنکور سراسری در کتاب درسی موجود هستند؛ حتی ممکن است نکته ای ریز از متن کتاب درسی در حل سوال های یک مسئله به شما کمک کند‌.‌
شما باید در ابتدای یادگیری کتاب درسی را ملاک قرار دهید خط به خط آن را بخوانید و درک کنید و هنگام مطالعه حتما فعال باشید؛ یعنی با روش هایی همچون خلاصه نویسی، حاشیه نویسی، خط کشیدن و هایلایت کردن سعی کنید تا کلمه به کلمه کتاب درسی را به خود تفهیم کنید. بعد از مطالعه اولیه کتاب می توانید به سراغ مطالعه جزوه یا درسنامه بروید و پس از آن تست آموزشی حل کنید. این کار باعث می شود که شما با چارچوب کتاب درسی آشنا شوید و هنگام حل کردن سوالات از منابع مختلف، راحت تر بتوانید سوال استاندارد و مناسب را از سوال غیر استاندارد و اضافی تشخیص دهید. علاوه بر آن، بهتر می توانید درک کنید که چرا همه افراد با تجربه در زمینه تدریس شیمی کنکور به شما می گویند که هیچ چیز خارج از کتابی در سوالات کنکور سراسری طرح نمی شود اما از نظر شما همه چیز خارج از کتاب است!
این تصور رایج میان اکثر دانش آموزان است و دلیل اصلی آن نداشتن توجه کافی به کتاب درسی است.

چالش های یادگیری درس شیمی

خلاصه برداری مهم ترین منبع آموزشی است

مشاوران کنکور تجربی و ریاضی در باشگاه اومند تاکید زیادی بر خلاصه نویسی در درس شیمی دارند.
خلاصه نویسی در بسیاری از دروس ضروری است اما در شیمی این اهمیت چند برابر می شود. متن ها، مفاهیم و مسئله های مختلف شیمی با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند و اگر خلاصه نویسی نداشته باشید نمیتوانید به راحتی تمام مباحث مرتبط با یکدیگر را در زمان کم مرور کنید.
برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر درباره برقرار کردن رابطه دوستی با درس شیمی😁 می توانید با تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید.💜

4.5/5 - (2 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.