مقالات

پرچالش ترین مباحث زبان ترکی استانبولی را بشناسید

مباحث زبان ترکی استانبولی

هر زمان که کسی از من می پرسد که چرا یادگیری زبان ترکی استانبولی سخت است، من همیشه به آنها می‌گویم که این سوال باید دوباره بیان شود: “آیا یادگیری زبان ترکی سخت است؟” سعی می کنم ابتدا پیش‌داوری را از بین ببرم و سپس با این پاسخ به آنها بگویم که اگرچه چالش‌هایی وجود خواهد داشت، اما آموزش زبان ترکی استانبولی سخت نیست. با این اوصاف، بیایید به برخی از ویژگی هایی که یادگیری ترکی را برای خارجی ها دشوار می کند، نگاهی بیندازیم.

پسوندها و هماهنگی مصوت‌ها

پسوندها یکی از چالش برانگیزترین جنبه های آموزش زبان ترکی استانبولی برای زبان آموزان جدید است، زیرا این پسوندها در اکثر زبان های دیگر وجود ندارند.

پسوندها اضافه می‌شوند:

بر اساس زمان ها.
بر اساس شخص/فاعل که یک فعل به آن اشاره دارد.
اگر فاعل جمع باشد.
هنگامی که اسم یا ضمیر معین به عنوان مفعول استفاده می‌شود. سپس بر اساس قواعد هماهنگی مصوت‌ها پسوندهای  –ı، -i، -u، را می گیرند.
وقتی از حروف پرسشی استفاده می‌شود.
وقتی از منفی گرایی استفاده می شود.
هنگام استفاده از ضمایر ملکی، زیرا در ترکی کلمات جداگانه ای برای آنها وجود ندارد. با این حال، پسوندهای-m، ım، -im، -um، -üm به صورت صرف‌شده پس از ضمیر می آیند تا آن را ملکی کنند.
بر اساس شخص/فاعل که یک فعل به آن اشاره دارد.

هنگامی که یاد بگیرید که چه زمانی از پسوندها، قوانین کاربرد آنها و هماهنگی مصوت‌ها استفاده کنید، آموزش زبان ترکی استانبولی به اندازه اکنون دشوار به نظر نمی‌رسد.

مباحث زبان ترکی استانبولی

تلفظ حروفی که در انگلیسی وجود ندارند

شش حرف در الفبای ترکی وجود دارد که در انگلیسی وجود ندارد: ، ğ، ı، ، ş، .

 • حرف ç که صدای “چ” در فارسی است (مانند “چالش” یا “صندلی”)
 • و حرف ş که صدای “ش” در فارسی است (مانند “شل” یا “شرم”) معمولا به درستی تلفظ می‌شوند. با این حال، نوآموزان اغلب با چهار نفر دیگر درگیر هستند.
 • Ğ  حرف خود به تنهایی یک واج به شمار نمی‌رود. اگر این حرف بعد از مصوت‌های پسین(a- ı- o- u) قرار بگیرد باعث کشیده‌تر شدن آنها می‌شود.
 • I  مانند “i”  در زبان انگلیسی، اما این حرف در زبان فارسی معادل ندارد و برای تولید این صدا باید دهان خود را شبیه به صدای “ای” کنید آنگاه سعی کنید کوتاه بگویید “-ِ”
 • Ö  بدون معادل فارسی. اُ نازک با دهان گرد
 • Ü  بدون معادل فارسی. او نازک با دهان گرد

تمرین تلفظ کلماتی که حاوی این حروف هستند به شما کمک می کند تا بر مشکلات اولیه ای که ممکن است با آنها داشته باشید غلبه کنید.

مباحث زبان ترکی استانبولی

چگونه صرف کنیم؟!

هنگامی که برای اولین بار شروع به مطالعه زبان می کنید، صرف می تواند آموزش زبان ترکی استانبولی را دشوار کند. با این حال، همانطور که قوانین را یاد می‌گیرید و تمرین می‌کنید، بسیار کمتر از آن می ترسید.

شما باید عواملی را که بر صرف افعال در ترکی تأثیر می گذارد، بدانید که عبارتند از:

 • شخص / فاعل
 • تعداد فاعل (مفرد یا جمع)
 • سطح ادب
 • زمان ​​فعل

همچنین باید توجه داشته باشید که علاوه بر صیغه فعل، صدای مفعول، افعال سببی (افعالی که با افزودن پسوند علّی بعد از ریشه فعل ایجاد می‌شوند)، افعال بازتابی و فعل عمل متقابل وجود دارند.

ساختار زبان ترکی

ترکی یک زبان ترکیبی با ساختاری مشابه به ژاپنی و کره ای در آسیا و فنلاندی و مجارستانی در اروپا است. ساختار متفاوتی نسبت به زبان های لاتین و ژرمنی مانند انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی دارد. بنابراین، زبان مادری عمدتاً این زبان ها ممکن است در آغاز. کار نسبتاً سخت تری با یادگیری زبان ترکی استانبولی داشته باشند. زمانی که آنها منطق واضح و سرراست زبان ترکی را دریابند معمولاً با گذشت زمان تغییر می‌کند. در مقابل، گویشوران بومی سایر زبان‌ها، از جمله اما نه محدود به روسی، عربی و ژاپنی، معمولاً با یادگیری ترکی کارشان آسان‌تر است.

ترتیب فعل‌ها

فعل به ترتیب کلمات ترکی در انتهای جمله قرار می گیرد. از آنجایی که فعل در دستور زبان ترکی بیشترین وزن را در یک جمله دارد، قبل از پایان جمله نمی توان معنی کامل آن را کاملاً درک کرد. در نتیجه، این فقط به معنای کار بیشتر برای مغز است زیرا فرد باید کل جمله را در ذهن خود نگه دارد و پس از پایان دوباره آن را اصلاح کند. تحقیقات نشان داد که مغز ترک زبانان بومی در مقایسه با فرآیند تک مرحله ای که در زبان هایی مانند انگلیسی و آلمانی اتفاق می‌افتد، فرآیندی دو مرحله ای برای درک یک جمله انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. اما کل این فرآیند تنها کسری کوچک از ثانیه در مغز طول می کشد و اگرچه ممکن است در ابتدا یک چالش به نظر برسد، معمولا زمان زیادی طول نمی‌کشد تا با تمرین به آن عادت کنید.

“در واقع، یادگیری زبان ترکی استانبولی بسیار آسان تر از یادگیری بسیاری از زبان های غیر غربی مانند عربی، روسی و چینی است.”

مباحث زبان ترکی استانبولی

چگونه یادگیری ترکی را شروع کنیم

آیا به این نتیجه رسیده‌اید که ترکی آنقدرها هم بد نیست؟ در اینجا چند نکته از در مورد چگونگی شروع تحصیلات ترکی آورده شده است!

الفبا

من توصیه می کنم با حروف الفبا شروع کنید. همانطور که قبلاً اشاره کردم، نه تنها برخی از حروف متفاوت به نظر می رسند، بلکه تلفظ آنها نیز متفاوت است. حتما یاد بگیرید که صامت ها و مصوت ها چگونه به نظر می رسند. سپس، ممکن است برای یادگیری نحوه تلفظ حروفی که در زبان مادری شما وجود ندارند، تلاش بیشتری لازم باشد.

کلمات

یادگیری لغات نیز ضروری است. باید شروع به ساختن واژگانتان کنید (اسم ها، صفت ها، افعال)، بنابراین وقتی شروع به یادگیری دستور زبان اولیه کردید، می توانید واژگانی را که یاد گرفته اید را به کار ببرید.

با خواندن و گوش دادن می‌توانید دایره لغات خود را گسترش دهید. مطمئن شوید که کلماتی را که نمی‌دانید بنویسید و همیشه از فرهنگ لغت استفاده کنید. همچنین می توانید فلش کارت هایی بسازید تا به شما کمک کند کلمات و معانی آنها را بهتر به خاطر بسپارید. به یاد داشته باشید که برای به خاطر سپردن یک کلمه باید چندین بار تکرار و از آن در زندگی روزمره استفاده کنید.

گرامر پایه

هنگامی که از کلمات عبور کردید شروع به یادگیری گرامر اولیه کنید تا بتوانید ساختن جملات را شروع کنید. ممکن است ایده خوبی باشد که با ضمایر شروع کنید، سپس ترتیب کلمات، ساختار جمله و صرف.

تمرین

در نهایت، شما باید همه چیزهایی را که یاد گرفته‌اید کنار هم بگذارید و آن‌ها را تمرین کنید. من “تمرین” را در پایان قرار دادم، اما این بدان معنا نیست که قبل از شروع تمرین باید همه چیز را یاد بگیرید. شما باید در حین حرکت تمرین کنید و از اشتباه کردن ابایی نداشته باشید. برعکس، جسور باشید و از هر فرصتی برای استفاده از چیزهای جدیدی که یاد گرفته اید در یادگیری زبان ترکی استانبولی استفاده کنید:

 • باید به کانال های رادیویی ترکیه و موسیقی ترکی گوش دهید. این به گسترش دایره لغات شما، بهبود تلفظ شما و درک کلی بهتر زبان کمک می کند.
 • باید وبلاگ ها، مقالات و کتاب های ترکی را بخوانید. این کار دایره لغات شما را بیشتر گسترش می دهد و درک شما را بهبود می‌بخشد.
 • برای بهبود واژگان، تلفظ و درک زبان خود، باید برنامه‌های تلویزیونی یا ویدیوهای ترکی را تماشا کنید.
 • در صورت امکان سعی کنید با ترکی زبانان بومی تمرین کنید، زیرا آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا اشتباهات خود را مشخص کرده و تصحیح کنید. این قطعا توانایی صحبت کردن شما را افزایش می دهد!

ترکی بدون شک زبان شگفت انگیزی است و دانستن نحوه صحبت کردن با آن درها را به روی فرصت های تجاری و سفر در سراسر جهان باز می کند. از مشکلاتی که زبان ایجاد می کند نترسید، زیرا تا زمانی که به روشی درست از این فرایند عبور کنید، یادگیری آن باید یک فرآیند لذت بخش باشد. حتماً در کلاس هایی با مربیان سطح بالا ثبت نام و از آزمون های آنلاین استفاده کنید تا واقعاً دانش زبان خود را تقویت کنید. اینکه از قبل بدانید با چه چالش هایی روبرو خواهید شد و چگونه می‌توانید بر آنها غلبه کنید. این کار باعث می شود که در کمترین زمان ممکن به مکالمات پیچیده به زبان ترکی بپردازید!

با اومند در اوج بنفش بودن باشید💜

باشگاه اومند بسیار موثر است و شما را به سرعت به تسلط می رساند. اساتید حاضر در اومند رایج‌ترین عبارات ترکی استانبولی را به شما آموزش می‌دهد، بنابراین شما دقیقاً یاد می‌گیرید که مردم محلی چگونه صحبت می‌کنند. آن‌ها تکنیک‌هایی به شما یاد می‌دهند تا درس‌های خود را به بهترین روش به خاطر بسپارید. باید بدانید با اومند ناممکن‌ها ممکن می‌شود.

باشگاه اومند یکی از بهترین، بروز‌ترین و پیگیر‌ترین سامانه آموزشی آنلاین کشور است که پشتیبانی همه روزه در هرشبانه روز با تمامی دانش آموزان دارند.

کافیست در کنار ما قدم بردارید و خودتان متوجه مسیر بنفش و پر انرژی اومند شوید.

موفق و بنفش باشید💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *