مقالات

واقعیت های جذاب درباره زبان ترکی استانبولی که تا امروز نمی دانستید!

واقعیت زبان ترکی استانبولی

هر زبانی رازهای جذاب و شگفت انگیزی دارد که اگر شما آن ها را بدانید با علاقه بیشتری به یادگیری آن زبان می پردازید. زبان ترکی استانبولی هم از این قاعده مستثنی نیست! مثلاً جالب است بدانید که اگر زبان مادری شما ترکی تبریزی یا آذری باشد، راحت تر می توانید از پس آموزش زبان ترکی استانبولی بربیاید و به این زبان مسلط شوید.

اصلاً یکی از دلایل محبوبیت این زبان و پر طرفدار بودن کلاس های حضوری یا آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی، همین شیرینی ها و جذابیت های آن است، به قدری که بسیاری معتقد هستند که محال است که شما مکالمه چند ترک زبان را ببینید و غرق صحبت های آن ها نشوید!

پس اگر شما هم می خواهید به واقعیت های جذاب این زبان که مثل باقلوا شیرین است و آوای جذاب و زیبایی دارد، پی ببرید، چشم از این مطلب برندارید!👀

۸ حقیقت جالب درباره زبان ترکی استانبولی

واقعیت زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی به دلیل جملات پر انرژی، با مفهوم و پر نفوذی که دارد به عنوان یکی از منحصر به فردترین و غنی ترین زبان های کره زمین شناخته می شود. اما در کنار همه این ها این زبان حقایقی دارد که احتمالاً سر شما از دانستن آن ها سوت می کشد!😁 ولی اگر شما هم خواهان این هستید که از این حقایق سر دربیاورید، این قسمت را با دقت مطالعه کنید.

زبان ترکی، زبان بومی دو قاره در جهان است

این زبان در دو قاره اروپا و آسیا به عنوان یک زبان بومی شناخته می شود، اما ما در واقع فقط یک کشور ترک زبان داریم که آن هم ترکیه است که در قلب و مرکز جهان قرار گرفته است. در واقع علت این موضوع این است که کشور ترکیه در بین دو قاره مختلف قرار دارد که باعث می شود بیش از ۷۵ میلیون نفر در دنیا به زبان ترکی حرف بزنند! تازه جالب است بدانید که اگر شما زبان ترکی را یاد بگیرید، راحت تر می توانید از پس یادگیری زبان های آسیای میانه مثل ژاپنی و کره ای هم بربیایید.

استفاده از کلمات طولانی خوراک ترک زبان هاست!😁

زبان ترکی استانبولی این قابلیت را دارد که به ریشه یک کلمه، پسوندها و پیشوندهایی اضافه کند تا هم کلمه ای طولانی از پشت سر هم چسباندن حروف درست شود و هم معنی ریشه کلمه عوض شود. مثلاً واژه ترکی evlerinizden به معنی “از خانه شما” از ترکیب بخش های ev- ler- iniz- den درست شده است. پس از همین طریق می توان کلمات طولانی و پیچیده ای در زبان ترکی ساخت، به طوری که طولانی ترین کلمه در این زبان یعنی ”muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine” از ۷۰ حرف تشکیل شده است که ریشه آن muvaffakiyet به معنی موفقیت است و کل این عبارت در فارسی به “گویی شما یکی از آن افرادی هستید که ممکن است نتوانیم شکست دهیم” ترجمه می شود.

جنسیت در زبان ترکی معنا ندارد!

اگر تا به حال به سراغ آموزش زبان آلمانی یا فرانسوی رفته باشید، می دانید که این زبان ها دارای ۳ جنسیت هستند و همین موضوع یادگیری آن ها را چالش برانگیز می کند! اما خوشبختانه در دنیای زبان ترکی استانبولی خبری از لیست بلند بالای جنسیت های مختلف نیست!

در ۱۰۰ سال گذشته تغییرات زیادی در زبان ترکی رخ داده است

جالب است بدانید که تا قبل از سال ۱۹۳۲ و در زبان امپراتوری عثمانی، فقط ۳۵ تا ۴۰ درصد کلمات رایج آن ها ترکی بود و کلمات فارسی و عربی در زبان آن ها رخنه کرده بود. اما اکنون با تلاش های انجمن های زبان ترکی، تقریباً ۸۰ درصد کلمات این زبان به طور خالص ترکی هستند. البته قضیه به همین جا ختم نمی شود! چون در ۱۰۰ سال گذشته، ترکی عثمانی به رسم الخط عربی نوشته می شد که از آنجایی که زبان ترکی دارای ۸ مصوت و زبان عربی دارای ۶ مصوت است، این ماجرا دردسرساز شده بود. اما امروزه به همت آتاتورک اول که در سال ۱۹۲۸ رسم الخطی لاتین را جایگزین رسم الخط عربی کرد، این مسئله حل شده است.

انگلیسی زبان ها سختی چندانی برای یادگیری زبان ترکی متحمل نمی شوند!

از آنجایی که زبان انگلیسی کلمات مشترکی با زبان ترکی دارد، پس جای تعجب ندارد که انگلیسی زبان ها تا حدودی با زبان ترکی آشنا باشند و راحت تر از پس یادگیری این زبان بربیایند. به عنوان مثال کلمه yogurt به معنی ماست که در زبان انگلیسی استفاده می شود، نوعی کلمه ترکی است.

واقعیت زبان ترکی استانبولی

آن قدری که به زبان ترکی در دنیا حرف زده می شود به ایتالیایی زده نمی شود!

همان طور که گفتیم بیش از ۷۵ میلیون نفر در دنیا به این زبان حرف می زنند. در واقع به جز ترکیه، ترک زبان ها در کشورهای انگلیس، اسپانیا و فرانسه هم حضور دارند و از آنجایی که این زبان حتی در بین انگلیسی زبان ها هم شناخته شده است، می توان گفت که جمعیت ترک زبان ها حتی از ایتالیایی زبان ها که بیش از ۶۵ میلیون نفر در دنیا هستند نیز پیشی گرفته است.

زبان ترکی یکی از مهم ترین زبان ها از دید دولت آمریکا است

بد نیست بدانید که دفتر امور آموزشی و فرهنگی ایالات متحده آمریکا، زبان ترکی را یک زبان انتقادی می داند و همین عامل باعث شده تا این دولت این زبان را یکی از مهم ترین زبان های کره زمین برای یادگیری مردم به حساب بیاورد.

زبان ترکی یادآور زبان یودا در فیلم جنگ ستارگان است!

با توجه به این که ساختار زبان ترکی بر خلاف زبان انگلیسی به شکل فاعل+ مفعول+ فعل است، بسیاری از انگلیسی زبان ها معتقد هستند که صحبت کردن افراد به زبان ترکی یادآور یودا؛ شخصیت خیالی فیلم جنگ ستارگان است!

برای شناخت پر چالش ترین مباحث زبان ترکی استانبولی، حتماً این مطلب را از طریق لینک آن مطالعه کنید.

چطور به زیر و بم زبان ترکی استانبولی مسلط شویم؟

حالا که دانستیم چه راز و رمزهای جالبی در دل زبان ترکی نهفته است، حیف است که به راحتی از کنار آموزش این زبان، آن هم در معتبرترین مرجع آموزش آنلاین کشور؛ یعنی باشگاه اومند گذرکنیم!

کلاس های آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی این باشگاه با جدیدترین متد روز و به شیوه کاربر محور برگزار می شوند تا زبان آموزان مجبور نباشند که با نسخه ای هماهنگ به آموزش زبان ترکی استانبولی بپردازند و بالعکس این زبان را بر مبنای توانایی های فردیشان و به انتخاب خودشان در یکی از کلاس های خصوصی (تک نفره)، نیمه خصوصی (۳ تا ۵ نفره) و عمومی (۶ تا ۱۰ نفره) یاد بگیرند.

پس شک به دل خود راه ندهید و برای بهره مندی از این خدمات و ده خدمت دیگر این مجموعه، یا همین الان با شماره تلفن باشگاه در انتهای صفحه تماس بگیرید یا مشخصات خود را از طریق این لینک در اختیار ما قرار دهید و گوش به زنگ کارشناسانمان باشید.

با اومند، کلید هر دانشی در دست شماست، کافیست که بخواهید!💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *