مقالات

طلایی ترین نکات آموزش گویندگی به کودکان

آموزش گویندگی به کودکان

در گویندگی سه مرحله اصلی وجود دارد: یافتن چیزی برای گفتن یا نوشتن، سازماندهی آن و گفتن یا نوشتن آن به طور مؤثر. بسیاری از معلمان، بر مرحله سوم تمرکز می کنند. آنها احساس می کنند که حل مشکلات نحوه گفتن چیزی به حل مشکلات مربوط به اینکه چه چیزی و به چه ترتیبی گفته شود کمک می کند.

در گویندگی کودکان ممکن است تمرکزتان بر مرحله ۳ باشد اما مرحله اول نیز به مانند مرحله ۳ مهم است. من معتقدم که شما می‌توانید آموزش مدرسه خانگی فرزندان خود را زنده و در عین حال به سایر مسئولیت های خود نیز رسیدگی کنید. بنابراین من با هر کاری که بتوانید انجام دهید تا با مؤثرتر کردن آموزش در خانه، زمان خود را به حداکثر برسانید، موافق هستم.

پیشنهاد من؟ به فرزندان خود نحوه روایت کردن و فن بیان را بیاموزید. و از روایات آنها برای ارزیابی میزان درک و حفظ آنها استفاده کنید. بگذارید کودکانتان در دوره فن بیان برای کودک شرکت کنند و در کنار کلاس‌ها به آن‌ها کمک کنید. اگر این برای شما جدید است، به خواندن ادامه دهید. در پایان این مقاله، دقیقاً می‌دانید که چگونه گویندگی را آموزش دهید.

گویندگی، تمرین «بازگویی» آنچه دیده‌اید یا شنیده‌اید است  و یکی از ساده ترین و موثرترین روش های ارزیابی است. اگر فرزند شما چیزی بشنود و از آنچه خوانده یا شنیده روایت کند، فوراً متوجه خواهید شد که او چقدر آن را درک کرده است.

نه تنها گویندگی به شما می گوید که فرزندانتان چه آموخته اند بلکه تمرین گویندگی به یادگیری کودکان شما نیز کمک می‌کند. گویندگی یک هنر است، مانند شعرسازی یا نقاشی، زیرا در ذهن هر کودکی در انتظار کشف است و حاصل هیچ فرآیند آموزش انضباطی نیست.

شارلوت میسون

در اینجا زمان و نحوه آموزش گویندگی به فرزندان خود آورده شده است

در کنار یادگیری نحوه آموزش گویندگی و شرکت در دوره فن بیان کودک، درک اینکه فرزندان شما باید چه نوع کتاب هایی را بخوانند مفید است. بیایید از آنجا شروع کنیم. از چه نوع کتاب‌هایی برای شروع گویندگی شروع کنند؟

پایه و اساس آموزش را از کتاب های زنده شروع کنید. کتاب‌های «زنده» توسط نویسندگانی نوشته می‌شود که درباره موضوعات خود آگاه و علاقه‌مند هستند.

 در طول سال های تحصیل در خانه، یکی از اهداف شما این است که فرزندان خود را در معرض بسیاری از کتاب های زنده قرار دهید. کتاب هایی که آنها به صورت جداگانه می خوانند و کتاب هایی که شما با صدای بلند برای آنها می خوانید. کتاب هایی که برای آموزش تاریخ، علم، هنرهای زیبا، شخصیت و موارد دیگر به آنها استفاده می کنید.

کتاب های «زنده» چه ویژگی خاصی دارند؟

کتاب های زنده خاص هستند. آنها کتاب هایی هستند که هیجان، الهام و ایده های جدید را در اختیار کودکان قرار می دهند – اغلب ایده های قهرمانانه، که ذهن آنها را شکل می دهد و شخصیت آنها را می سازد. کتاب های زنده یاد می‌شوند. کتاب های زنده گول‌زننده نیستند. آن‌ها کتاب‌هایی نیستند که اطلاعات واقعی، داستان‌های کسل‌کننده یا بدون طرح داستانی داشته باشند.

آموزش گویندگی به کودکان

 متأسفانه، کتاب‌های درسی، کتاب‌های زنده در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا می‌توان آن‌ها را چنان به واقعیت‌های خالی تبدیل کرد که «رنگ» خود را از دست بدهند. به طور کلی، آنها خشک و فراموش نشدنی هستند. کتاب‌های درسی به‌عنوان مرجع ارزشمند هستند، اما با فرزندانمان، می‌خواهیم روی استفاده از کتاب‌های زنده تمرکز کنیم. کتاب های پر از داستان. این یک واقعیت است که هم کودکان و هم بزرگسالان در به خاطر سپردن لیست حقایق مشکل دارند.

اما داستان ها به یاد ماندنی هستند. آنها تخیل را تحریک می کنند و کودکان را در فرهنگ ها و زمان های دور غوطه‌ور می‌کنند. آنها می‌توانند ارزش ها را تقویت کنند و شخصیت بسازند. داستان ها حتی می توانند زندگی را تغییر دهند. اما نباید به خواندن داستان های خوب بسنده کرد. در دوره فن بیان برای کودک باید به بچه هایمان بیاموزیم که چگونه با خواندنشان گویندگی کنند.

تمرین گویندگی به کودکان در جذب اطلاعات کمک می کند

دانش تا زمانی که آن را بازگو یا روایت نشود، توسط کودکان جذب نمی‌شود. با داستان های ساده شروع کنید. شما به سادگی به کودک خود بگویید که می‌خواهید چند جمله بخوانید. و سپس به کودک خود اجازه دهید بداند که او آنچه را که شنیده است بازگو می کند یا “روایت می‌کند”.

آموزش گویندگی و تمرین منظم آن ساده ترین راه برای کشف آنچه فرزندانتان می آموزند است.

 • یک توانایی طبیعی در کودکان است که با ادبیات عالی بیدار می شود
 • ذهن کودکان را به گونه ای درگیر می کند که اطلاعاتی را که می خوانند در نظر گرفته، بر آن فکر می‌‌‌کنند و سپس با برخی از افکار خود کودک بازگردانده می‌شود (ادغام)
 • به دانش آموزان کمک می کند تا اطلاعاتی را که می خوانند درک کرده و به خاطر بسپارند
 • باید به عنوان روش اصلی یادگیری در سراسر موضوعات مورد استفاده قرار گیرد

دوره فن بیان برای کودکان روایت یکی از بهترین راه هایی است که برای تشویق کودکان به تمرکز واقعی بر آنچه می خوانند و قادر به درک و به خاطر سپردن آن هستند، انجام می‌شود. دانستن اینکه قرار است از شما روایات منظمی در مورد خواندن آنها خواسته شود، به آنها کمک می کند تا با توجهی بسیار بیشتر از آنچه ممکن است عادت داشته باشند، بخوانند!

آموزش گویندگی به کودکان

چه زمانی باید گویندگی را آموزش داد

هنگامی که کودک شش ساله شد و نه زودتر، به او اجازه دهید داستانی را که برای او خوانده شده است، با یک بار شنیدن، روایت کند. روایت‌های کوتاه باید در شش سالگی و در قسمت‌های سبک‌تر، اما کلاسیک و کوتاه‌تر ادبیات شروع شوند.

نحوه آموزش روایتگری

در کلاس فن بیان کودکان گفته می‌شود با یک پاراگراف کوتاه شروع کنید. مطمئن شوید که توجه فرزندتان را به خود جلب کرده و به او بگویید که بعد از یک دقیقه یا بیشتر خواندن، به او اجازه می‌دهید آنچه را که خوانده‌اید برایتان تعریف کنند. گوش کنید و تصحیح نکنید.

روز بعد، قبل از شروع روایت/درس بعدی، به طور مختصر در مورد درس دیروز صحبت کنید و دوره کوتاهی را برای کودک خود در نظر بگیرید. فرزندتان را تشویق کنید تا مشتاقانه به آنچه در راه است گوش دهد. این چند دقیقه مرور و نظرات پیش‌بینی‌کننده درباره آنچه در راه است، در کلاس فن بیان کودکان آماده‌سازی خوانده می‌شود و با روشی که مغز بچه‌های شما سیم‌کشی می‌شود کار می‌کند و به آنها کمک می‌کند یاد بگیرند.

به طور منظم گویندگی را تمرین کنید

لازم نیست از فرزندتان بخواهید هر آنچه را که می‌خواند یا هر آنچه را که با صدای بلند می‌خوانید برایتان تعریف کند. اما از فرزندانتان بخواهید که به طور منظم، هر روز یا بیشتر، یکبار روایت کنند تا زمانی که روایت‌کردن راحت شود. در کلاس فن بیان کودکان گفته می‌شود که با افزایش سن و تمرین، ممکن است بتوانند حتی یک فصل کوتاه از یک کتاب تاریخی یا علمی را روایت کنند و ممکن است در حدود نه سالگی اتفاق بیفتد.

می‌توانید از کودکان بخواهید که پس از یک رویداد، مانند یک سفر میدانی، روایتی ارائه کنند. “چه خاطره ای از بازدید از موزه امروز دارید؟” ممکن است راهی ساده و محاوره ای برای درخواست یک روایت بداهه باشد و این یک راه عالی برای تمرین غیر رسمی گویندگی است.

انواع دیگر سوالات برای روایات غیررسمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آن فیلم درباره چه بود؟
 • از جشن تولد دوستت بگو.
 • امروز در مدرسه یکشنبه چگونه گذشت؟
 • در مورد هیجان انگیزترین قسمت آن کتاب به من بگو.

ایده هایی برای روایات تاریخی و علمی

در مورد مطالعه تاریخ یا علم، گاهی اوقات قرار دادن یک نام دشوار یا یک اصطلاح جدید روی تخته سفید یا یک تکه کاغذ قابل مشاهده قبل از اینکه فرزندتان روایت کند مفید است. به خصوص برای مطالب علمی، می توانید نمودار یا نموداری برای شناسایی یا روشن کردن عناصری که باید از متن به خاطر بسپارند یا برای نشان دادن یک اصل علمی ترسیم کنید.

آموزش گویندگی به کودکان

زمانی که برای اولین بار گویندگی را آموزش می دهید، انتظار یک منحنی یادگیری را داشته باشید.

اگر گویندگی یک فعالیت جدید در خانه شما است، مهم است که به منحنی یادگیری اجازه حضور بدهید. باز هم لازم نیست فرزند شما هر قسمتی را که می خواند، نقل کند. یک راهبرد مفید برای شروع روایت خواندن یک یا دو فصل از کتاب قبل از شروع روایت است. این باعث ایجاد علاقه می شود و به غوطه ور شدن دانش آموز شما در داستان کمک می کند و یادتان باشد که آموزش گویندگی را با قسمت های کوتاه داستان شروع کنید.

همچنین لطفاً نسبت به مهبت‌های طبیعی فرزندان خود حساس باشید. ممکن است کودکی داشته باشید که به راحتی روایت می‌شود و کودکی که مشکل دارد. این طبیعی است. این بدان معنا نیست که کسی که این کار را راحت‌تر انجام می‌دهد «باهوش‌تر» است یا دیگری آنقدر باهوش نیست. برای کسی که در این مسیر سختی می‌کشد تمرین‌های آسان‌تری در ابتدای کار دهید. به عنوان مثال، کلاس فن بیان کودکان ممکن است کودکی باشد که به طور طبیعی بیشتر یادگیرنده شنوای باشد و کودک دیگری اینطوری رفتار نکند. کودک شنواتر می‌تواند هرآنچه که می‌خواند به خوبی به خاطر بسپارد و تکرار کند.

این تفاوت ها را با فرزندان خود در نظر بگیرید. مخصوصاً کسی که تلاش می کند را تشویق کنید و تلاش های این کودک را برای انجام یک کار خوب در گویندگی بشناسید و تحسین کنید. شاید برای کسی که روایت را سخت می‌بیند هرگز آسان نباشد، اما همیشه تلاشش را تحسین کنید و اطمینان دهید که با تمرین همه چیز بهتر می‌شود.

آیا هنگام آموزش گویندگی اطلاعات اشتباه را تصحیح کنم؟

وقتی فرزندتان درست گویندگی نمی‌کند چه می‌کنید؟ این سوال رایجی است! چند استراتژی برای مقابله با این موضوع در زیر آمده است.

از همه مهمتر، بهتر است هیچ روایتی را با اصلاحات قطع نکنید.

 • تنها پس از تمجید از آنچه در یک روایت خوب بود و تشویق کودک به تلاش بیشتر، می توانید به آرامی اصلاحات لازم را انجام دهید.
 • اگر متوجه یک خطای گرامری مکرر شدید، یادداشت کنید تا بعداً آن قسمت را پوشش دهید.
 • اگر دانش‌آموز شما جزئیات زیادی برای به خاطر سپردن دارد، مانند نام‌ها، تاریخ‌ها یا مکان‌های دشوار، تهیه فهرستی از آن چیزها اشکالی ندارد.

روایات اولیه به آمادگی فرزندان شما برای نوشتن کمک می کند. مزیت افزوده گویندگی منظم در آن سال‌های اولیه این است که به نظم ذهن کودکان کمک می‌کند و پس از رسیدن به سن مناسب، آنها را برای درس‌های رسمی نوشتن آماده می‌کند. هرچه فرزندان شما بیشتر در معرض شنیدن، خواندن و روایت ادبیات عالی کودکان باشند، زمانی که زمان نوشتن فرا می رسد، آمادگی بیشتری خواهند داشت. من معتقدم که شما می توانید مدرسه خانگی خود را ایجاد و در عین حال بین مسئولیت های دیگر خود تعادل برقرار کنید.

منتظر چه هستید؟ سریع تلفن را بردارید و با شماره پایین صفحه تماس بگیرید. ما در اومند با تیم حرفه ای و اساتید برجسته در رشته ها و گرایش های مختلف این امکان را فراهم کردیم تا کودکان شما در محیط آموزشی مفرح و جذاب گویندگی را شروع کنند و در این مسیر پر پیج و خم موفق شوند.
دپارتمان اومند یکی از کاملترین ،بروز ترین و پیگیر ترین سازمان آموزشی آنلاین کشور میباشد که پشتیبانی همه روزه در هرشبانه روز با تمامی دانش آموزان دارند و هیچ چیز از چشم ما دور نمیماند کافیست در کنار ما قدم بردارید و خودتان متوجه مسیر بنفش و پر انرژی اومند شوید.
موفق و بنفش باشید💜