مقالات

نحوه مسلط شدن به مسئله های شیمی کنکور

نحوه مسلط شدن به مسئله های شیمی کنکور

مسئله های محاسباتی شیمی مهم ترین موضوع در کلاس شیمی کنکور است که همواره تعداد زیادی از داوطلبان کنکور را به سمت کلاس کنکور می کشاند؛ اما در عین حال بزرگ ترین ضعف دانش آموزان در درس شیمی مربوط به همین مسئله ها است! این آمار به این معنی است که کلاس های کنکور اثربخشی لازم را نداشته اند.

اما واقعا ریشه این مشکل بسیار رایج و آزار دهنده چیست؟!

آیا مسئله های شیمی واقعا آسان هستند و فقط کافیست تلاش کرد؟!

واقعیت آن است که مطابق با نظر دانش آموزان کنکوری، مسئله های شیمی کنکور ساده نیستند! مسلط شدن به آن ها نیز کار ساده ای نیست. “سخت بودن انجام یک کار” به تنهایی میتواند هزاران نفر را بترساند و نا امید کند؛ درصورتی که اگر این افراد نا امید نمیشدند، به خودشان باور داشتند و تمام تلاش خود را در “مسیر صحیح” به کار می گرفتند، می توانستند سطح خود را تا حدی ارتقاء دهند.

نحوه مسلط شدن به مسئله های شیمی کنکور

متوجه شدیم که ماهیت این کار ساده نیست. پس نمیتوان انتظار داشت که صرفا با حل تعدادی سوال در کلاس شیمی کنکور یا صرف زمان کوتاه بتوان این کار را انجام داد. در پاراگراف قبل نیز اشاره کردیم که لازم است تلاش دانش آموزان در مسیر صحیح به کار گرفته شود. اما این مسیر صحیح چیست؟

اولین قدمی که باید در این مسیر بردارید، خوب درک کردن مفاهیم شیمی است. این “درک صحیح” خود به خود به وجود نمی آید و نیازمند “آموزش صحیح” است. هنگامی که میخواهید یک مسئله را حل کنید، ممکن است به مفاهیم ساده و پایه ای مانند مول و آرایش الکترونی یا مفاهیم پیچیده تر مانند درجه یونش و قانون هس نیاز داشته باشید. یعنی لازم است که مفاهیم مختلف را از پایه درک کرده باشید تا بتوانید آن ها را در سوال به کار ببندید. بسیاری از این مفاهیم قابلیت خودآموزی ندارند و اگر بخواهید به تنهایی آن ها را فرا بگیرید، دچار کج فهمی های فراوان خواهید شد. پس دریافت کردن تدریس شیمی کنکور توسط مدرس کاربلد از اولین الزامات یادگیری شماست. مفاهیم شیمی به اندازه کافی پیچیده هستند؛ پس در این جا لازم است مدرسی به شما آموزش دهد که سواد بالایی داشته باشد، از صبر و حوصله و انرژی کافی برخوردار باشد و درنهایت فن بیان مناسبی داشته باشد تا بتواند مفاهیم پیچیده را به زبان ساده برای توضیح دهد.

پس از دریافت آموزش، زمان آن  می رسد که مطالب آموخته شده را مرور کنید، برای افزایش تسلط درسنامه کتاب تست خود را مطالعه کنید، خلاصه برداری کنید و سپس به سراغ تست حل کردن بروید تا بتوانید به دانش آموخته شده­تان مسلط شوید و بتوانید از آن استفاده کنید.

همچنین خواندن مقاله ” چگونه شیمی را بهتر یاد بگیریم ” نیز به شما اومندی شیمی دوست توصیه میشود.

یادگیری شیمی

پیوند جدایی ناپذیر ریاضی و شیمی‼️

همه ما در حل مسائل پیچیده شیمی به هر دری میزنیم تا از سختی آنها بکاهیم اما پیدا کردن کلیدی که بتواند درهای این قفل را باز کند زمان بر است. برای اینکه بتوانید مسائل سخت شیمی را شکست دهید لازم است بر اساس یکسری اصول پیش بروید تا از دشواری آنها کم کنید. یکی از مهمترین نکاتی که در حل مسائل شیمی به شما کمک می کند، تسلط بر فرمول های ریاضی است. شاید در نگاه اول برایتان عجیب باشد، اما باید بپذیریم در صورتی که فرمول های ریاضی را از بر نباشیم سدی را برای خودمان ایجاد خواهیم کرد. اگر دقت کرده باشید بسیاری از مسائل مهم شیمی تنها با استفاده هوشمندانه از فرمول ها و محاسبات ریاضی حل می شوند. همچنین، بخش مهمی از سوالات شیمی کنکور مربوط به ایجاد توازن بین آنهاست. برای مثال اگر در ریاضی انواع معادلات و حل دستگاه های چند معادله چند مجهول را به خوبی یاد نگرفته باشید، از پس حل مسائل شیمی هم نمی توانید برآیید.  در همین راستا، سعی کنید روی مباحثی مثل معادلات، به ویژه معادلات لگاریتمی که در شیمی دوازدهم کاربرد ویژه ای دارند، تمرکز کنید؛ زیرا آنها به شما کمک می کنند تا بتوانید مسائل مشابهی که در شیمی وجود دارد را به راحتی حل کنید. در نهایت، از شما انتظار می رود که در کلاس های شیمی کنکور با استفاده از این نکات، تمام تلاشتان را هزینه کنید تا بتوانید شیمی را به بنفش ترین حالت ممکن درک کنید.💜

یادگیری شیمی کنکور

بعد از یادگیری عمیق نوبت چه کاری است؟

می توان گفت عمده ترین کاری که باید در این زمان انجام دهید تست حل کردن است. هر چقدر که می توانید تست حل کنید تا با انواع نمونه سوالات آشنا شوید. هرچقدر بیشتر با سوالات، چالش ها و روش های حل کردن آن ها آشنا شوید، خلاقیت خود را در حل سوال پرورش داده اید و می توانید در حل نمونه سوالات جدید نیز موفق شوید.

نکته قابل توجه آن است که تست ها را به شیوه صحیح حل کنید. منظور از شیوه صحیح موارد زیر است:

  • در حل تست های آموزشی حتما بعد از حل هر تست پاسخ تشریحی را مطالعه کنید و نکات لازم را در یک دفتر مشخص ثبت کنید.
  • در حل تست های زمان دار پس از اتمام زمان خود پاسخ تشریحی همه تست ها را چک کنید. نکات لازم را در دفتر معین ثبت کنید. اگر در مدیریت زمان ضعف داشته اید علت ضعف خود را بررسی و یادداشت کنید تا بدانید دقیقا باید روی چه مواردی کار کنید. تست های مهم را علامت دار کنید.
  • تست هایی که حاوی نکات بسیار مهم هستند، چالشی هستند، احتمال بی دقتی کردن شما در آنها بالاست یا وقت گیر هستند را علامت دار کنید تا در مرور های بعدی خود مجددا به آن ها بپردازید.
  • اگر شما هم از دسته دانش آموزانی هستید که در مفاهیم ضعف زیادی ندارید اما به جزئیات توجه نمیکنید و اشتباهات شما ناشی از دقت کم است و یا به دلیل استرس و تمرکز پایین دچار اشتباهات سطحی می شوید، حتما بی دقتی های پرتکرار خود را یادداشت کنید و در زمان های بعدی آن ها را مرور کنید. این کار باعث می شود که با خطا های رایج خود آشنا شوید و هنگامیکه در شرایط مشابه قرار میگیرید، ذهنتان به شما هشدار دهد تا حواس خود را جمع کنید.

  نمونه ای از پرتکرار ترین این خطا ها، تبدیل واحد در مسئله های انحلال پذیری و ppm و سینتیک, عدم توجه به داده های استوکیومتری ماده داده شده و ماده خواسته شده در مسئله های سرعت، عدم توجه به ممنوعیت های نامگذاری آلکان ها (مانند قرار گرفتن شاخه اتیل روی کربن شماره۲)، عدم توجه به pH یا pOH بودن عدد داده شده در مسئله های اسید و باز و اشتباه نوشتن معادلات اکسایش و کاهش آب در الکتروشیمی است.

  • محاسبات ریاضی خود را تقویت کنید زیرا بدون قوی بودن محاسبات ریاضی نمیتوانید در زمان کوتاه از پس حل کردن محاسبات استوکیومتری بربیایید.

در نهایت این موضوع را فراموش نکنید که برای تسلط به مسئله های شیمی و کسب درصد مناسب ابتدا باید چالش های این مسیر را بپذیرید و سپس با صبر و حوصله قدم های کوچک بردارید.

برای دریافت پاسخ سوالات خود درباره نحوه یادگیری شیمی و تدریس شیمی کنکور می توانید با تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا از این قسمت فرم را پر کنید تا کارشناسان باشگاه اومند با شما تماس بگیرند و شما بتوانید سریع تر شیمی کنکور خود را بنفش کنید!💜