مقالات

مطالعه فیزیک دوازدهم به سبک رتبه برترها

مطالعه فیزیک دوازدهم به سبک رتبه برترها

مطالعه فیزیک کنکور از آن دسته کارهایی است که به مذاق اکثر داوطلبان کنکور تجربی و گاها داوطلبان کنکور ریاضی خوش نمی آید! اما ما در این مقاله سعی داریم که تدریس فیزیک کنکور در پایه دوازدهم را به عنوان یک فیزیک متفاوت، جذاب و شیرین به چشم شما بیاوریم که از قضا مهم ترین تاثیر را در درصد فیزیک شما در کنکور سراسری دارد.

رتبه برترها چگونه از پس فیزیک برمی آیند؟

برای این که بتوانید از کلاس های تدریس حضوری یا تدریس آنلاین فیزیک دوازدهم نهایت استفاده را ببرید، باید بدانید که افراد موفق در این حوزه چه مسیری را پیش رفته اند که توانسته اند درصد بالایی از سوالات فیزیک کنکور را به درستی پاسخ دهند و شما هم با الهام گرفتن از آن ها روش یادگیری و مطالعه شخصی سازی شده خودتان در این درس را کشف کنید.

  1. رتبه برترها خط به خط مفاهیم کتاب درسی فیزیک را از بر هستند و حتی بعد از مطالعه کتاب برای این که مفاهیم را در ذهن خود تثبیت کنند، آن را با زبان خودشان برای خودشان توضیح می دهند.
  2. کسانی که توانسته اند در درس فیزیک موفق عمل کنند، می دانند که حفظ کردن فرمول های فیزیک فقط وقت تلف کردن است و برای یادگیری این فرمول ها باید آن ها را در قالب مثال های مختلف درک کنند تا بتوانند به سوالات مختلف و ترکیبی هم پاسخ دهند.
  3. رتبه های برتر هیچ کدام از مباحث فیزیک را نادیده نمی گیرند، بلکه هر فصل را به لقمه های کوچک تری تقسیم می کنند و بعد آن ها را همراه با خلاصه نویسی و حاشیه نویسی مطالعه می کنند. ضمناً تا مطمئن نشدند که مبحثی را یاد گرفته اند به سراغ مبحث بعد نمی روند.
  4. حتماً سوالات سال های اخیر کنکور را بررسی می کنند تا هم دید طراحان سوال دستشان بیاید و هم بتوانند نکات مهم آن ها را استخراج و مطالعه کنند.
  5. آن ها مطالعه را به شکل تصویر سازی شده پیش می برند. یعنی چه؟ یعنی سعی می کنند برای هر مبحثی که یاد می گیرند شکل یا نمودار بکشند تا مفاهیم آن ها به این راحتی ها از ذهنشان پاک نشود.
مبحث فیزیک دوازدهم

علاوه بر موارد فوق، کسانی می توانند به خوبی درس فیزیک مسلط شوند که در کنار فیزیک، ریاضی را هم از بر شوند، حل تست های تالیفی را در دستور کار خود قرار می دهند، به صورت مداوم تکرار و تمرین می کنند، از اهمیت نت برداری و خلاصه نویسی مطلع غافل نمی شوند و دسته بندی مناسبی برای مطالعه دارند و یک دفعه به سراغ مباحث سخت و غول مرحله آخر نمی روند!

حرکت شناسی، شیرین ترین و مهم ترین مبحث فیزیک دوازدهم

مبحث حرکت شناسی یکی از شیرین ترین مباحث کل فیزیک است. حتی اغلب دانش آموزانی که علاقه زیادی به درس فیزیک ندارند نیز این مبحث را دوست دارند. تنوع گسترده و در عین حال منسجم بودن تمام این مطالب متنوع، باعث جذابیت خاص آن شده است.

در درجه اول فرمول های حرکت شناسی را با تمام وجود درک کنید. فصل حرکت شناسی دارای فرمول های تستی و اصلی بسیاری است که اگر اثبات انها را درک کنید کاملا در ذهنتان باقی می مانند. زمانی که شما روند بدست اوردن یک فرمول را درک کنید، میتوانید درصورت فراموشی، فرمول های دیگر را با روش هایی مانند مشتق گرفتن بدست آورید.

به نمودارهای حرکت شناسی که بطور عمده شامل نمودار های مکان-زمان، سرعت-زمان و شتاب-زمان هستند اهمیت زیادی بدهید. لطفا معادله هر نمودار را حفظ نکنید و یا روش حل مسئله نمودارهای حرکت شناسی را برحسب ظاهر نمودار حفظ نکنید. از نمودارهای حرکت شناسی سوالات متنوعی در کنکور طرح میشود؛ اگر بخواهید براساس ظاهر نمودار راه حل آن را حفظ کنید، در حل سوالات به راحتی به دام طراح میفتید و دچار اشتباه میشوید. زمانی که تست های متنوع و سطح بالا را حل کنید کاملا متوجه این قضیه خواهید شد. شما باید به قدری روی نمودارها مسلط باشید که با دیدن نمودار بتوانید معادله آن را تشخیص دهید و یا در بازه های زمانی معین، از روی معادلات بتوانید نمودار مربوطه را رسم کنید. اهمیت نمودارهای حرکت شناسی را میتوانید با توجه به تمرین های پایان فصل کتاب درسی نیز درک کنید.

برای آشنا شدن با نحوه مطالعه فیزیک دهم، مطالعه مقاله مطالعه فیزیک دهم به سبک رتبه برترها به شما پیشنهاد می شود.

مطالعه فیزیک دوازدهم به سبک رتبه برترها

ماهیت مباحث فیزیک دوازدهم

مباحث فیزیک دوازدهم متنوع و تقریبا جدید هستند. این تنوع و جدید بودن در فصل های اول (حرکت شناسی) و سوم (نوسان و امواج) بیشتر دیده میشود. این موضوع باعث شده است که مباحث این فصل ها گسترده تر باشند و حجم بیشتری نسبت به دو فصل دیگر کتاب درسی داشته باشند. پس واضح است که این دو فصل در بودجه بندی کنکور‌ سوالات بیشتری را به خود اختصاص میدهند.

پس مهم است که بدانید چگونه میتوانید به سوالات این فصل ها در کنکور سراسری پاسخ دهید؟  یک اصل کلی وجود دارد و آن این است که چون مطالب این فصل ها در عین گستردگی بسیار منسجم هستند، پس شما باید از همان ابتدای فصل تمام موضوعات و نکات مطرح شده را یاد بگیرید. این موضوع، به این معنی است که اگر به هر دلیلی علاقه متوسط یا کمی به درس فیزیک دارید، احساسی عمل نکنید و مطالب فصل ها را به سلیقه خود بر یکدیگر برتری ندهید! در اینصورت شما فقط در حل تست های همان مطلب موفق خواهید بود. با توجه به اینکه سوالات دروس کنکور از جمله فیزیک تا حد امکان چالشی طرح میشوند، پس این شیوه‌ پاسخگوی نیاز یک دانش آموز کنکوری نیست. برای آنکه از همان ابتدا مطالب در ذهنتان تثبیت شود، پس از تدریس مطلب در کلاس فیزیک کنکور یا مدرسه، تا حد امکان در همان روز مرور کوتاهی بر مطلب و سوالات حل شده داشته باشید.

مطالعه فیزیک دوازدهم به سبک رتبه برترها

یادداشت برداری های فیزیک معجزه دوران جمع بندی هستند

حالا که به خوبی با ماهیت فصل های فیزیک دوازدهم و اصول کلی مطالعه آنها آشنا شدید وقت آن است که به اهمیت یادداشت برداری ها نیز پی ببرید. یکی از انواع یادداشت برداری ها خلاصه نویسی است. فرمول ها به همراه کاربردشان، نکات و قوانین و اصول مواردی هستند که حتما باید از آنها خلاصه داشته باشید؛ در غیر اینصورت در دوران جمع بندی سرعت مرور های شما بشدت کاهش می یابد و ناچار هستید که برای مرور و جمع بندی هر مبحث، مطالب را از کتاب، جزوه، کتاب تست و … مرور کنید. این کار زمان زیادی را از شما  خواهد گرفت.

شما در کلاس فیزیک کنکور باشگاه اومند شیوه انجام خلاصه نویسی ها را خواهید آموخت. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر درباره روال تدریس فیزیک دوازدهم در باشگاه اومند، با تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و یا در این فرم مشخصات خود را وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *