مقالات

مطالعه فیزیک دهم به سبک رتبه برترها

مطالعه فیزیک دهم

فیزیک یکی از مهم ترین درس هایی است که شما برای رتبه برتر شدن به آن نیاز دارید. شما باید از همان ابتدا در کلاس فیزیک کنکور به این درس مهم و البته تا حدودی چالشی اهمیت دهید تا در سال اخر غافلگیرتان نکند. مهم بودن آن به دو دلیل است: فیزیک جزء دروس اختصاصی شما است و همچنین درسی است که کنار آمدن با آن نیازمند صبر و تلاش است. به این دلایل از شما میخواهیم که از همین ابتدا بجای بی محلی به درس پر ابهت فیزیک😁 تلاش کنید تا با این درس دوست شوید! پس اگر میخواهید روش مطالعه فیزیک دهم را بدانید، ادامه متن را دنبال کنید و به توصیه ها عمل کنید تا فیزیک روی خوشش را به شما نشان دهد!

مطالعه فیزیک دهم

فصل اول فیزیک دهم را جدی بگیرید

این فصل شامل انواع کمیت ها، تبدیل واحد ها، یکاها و مفهوم چگالی است. این فصل شامل مطالب بسیار ساده است اما آنها را دست کم نگیرید و در هنگام تدریس فیزیک کنکور در کلاس یا هنگام مطالعه خود، به این مباحث نیز توجه کافی را داشته باشید. این مفاهیم پایه ای و اساسی هستند؛ بطوریکه شما در مباحث بعدی فیزیک تا سال دوازدهم به آن احتیاج دارید. اگر به همین مفاهیم ساده مسلط نباشید ممکن است در تست ها زمانی را صرفا بخاطر بدست آوردن یکا یا تبدیل واحد از دست بدهید؛ درصورتیکه با تسلط داشتن میتوانید بدون نوشتن، این موارد را بدست آورید.

پس اگر نمی خواهید به خاطر بلد نبودن تبدیل واحدها مجبور شوید که از خیر تعدادی از تست ها بگذرید یا این که ریسک نمره منفی را به جان بخرید، نباید از کنار فصل اول فیزیک دهم به این راحتی ها عبور کنید و آن را نادیده بگیرید!

مطالب تدریس شده درکلاس را در همان روز مطالعه کنید

 درس هرروز را در همان روز مطالعه کنید. بعد از تدریس فیزیک دهم ابتدا کتاب درسی را بخوانید تا تمام نکاتی را که ممکن است در طول کلاس به آن‌ها توجه نکرده‌اید را درک کنید. می‌توانید در همان زمان به مطالب حفظی هم دقت کنید. با این حال اگر درسی را در کلاس متوجه نشدید اول از همه به منبع اصلی یعنی کتاب درسی مراجعه کنید و سپس شروع به تست زنی کنید.

از مطالعه درسنامه‌های تشریحی کتاب‌های کمک آموزشی غافل نشوید

یادگیری تشــریحی درس ها سهم زیادی در افزایش تراز دارد.  می‌توانید بعد از مطالعه تشریحی درس‌نامه‌ها به سراغ تست‌های همان کتاب بروید تا نکات فراموش شده و مهم را متوجه بشید. پس از آن می‌توانید تست‌ها و نکات درسنامه را با معلم و همکلاسی‌هایتان درمیان بگذارید. برای آزمون های آزمایشی نیز می‌توانید قسمت هایی از پاسخ نامه را که هایلایت کرده بودید مطالعه کنید.

خلاصه های فرمول و روابط هر فصل را از تست ها استخراج کنید

تست زدن علاوه بر افزایش توانایی تست زنی دانش‌آموزها، منبع خوبی از نکات آموزشی است. بعد از هربار تست زدن نکات و فرمول‌هایی که مهم هستند را نیز خلاصه نویسی و یا حتی فلش کارت درست کنید. هرچه تست‌ها سخت‌تر باشد نکات آموزشی پیچیده‌تری را می‌توانید بدست آورید. در کلاس فیزیک دهم از معلمتان بخواهید تا تست‌های مهم را با شما دانش‌آموزان نیز حل کند.

فیزیک دشمن سرسخت شب امتحانی بودن است!

اگر مطالعه فیزیک را به شب امتحان موکول کنید، این درس با شما قهر میکند و اجازه نمیدهد که به مباحث مسلط شوید. این موضوع درباره اکثر درس ها صادق است؛ اما ظاهرا فیزیک کمی سرسخت تر است و ناچارا باید بیشتر هوایش را داشته باشید. 😂
بطور کلی مباحثی که در فیزیک دهم میخوانید مباحث سختی نیستند و شما میتوانید راحت تر به آنها مسلط شوید؛ پس از همان ابتدا به مطالعه و تمرین بپردازید تا در شب امتحان با کوهی از بدفهمی ها مواجه نشوید.

پس فراموش نکنید که اگر از همان ابتدا و به طور مرتب در کلاس های تدریس فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم شرکت کنید و این درس را در طول ترم بخوانید، قطعاً از نتیجه ای که در انتظار شما است شگفت زده می شوید!

مطالعه فیزیک دهم

اصول کلی مطالعه فیزیک دهم

برای یادگیری فیزیک باید فعال باشید و به یک تعریف و فرمول کلی اکتفا نکنید. در این درس بسیار جست و جو گر باشید؛ یعنی به دنبال مثال های متنوع باشید. درس فیزیک بعد از ریاضی درسی است که برای تسلط بیشترین نیاز را به تمرین کردن دارد. حتما بعد از مطالعه هر مبحث تعدادی تست آموزشی حل کنید. حتی اگر چند تست اول را نتوانستید حل کنید ایرادی ندارد؛ به حل کردن ادامه دهید تا درس را به خوبی یاد بگیرید.
بعد از حل هر تست تمام نکات جدید و حتی اشتباهات خود را نیز یادداشت کنید؛ حتما مرور این یادداشت برداری ها را در برنامه خود بگنجانید. این یادداشت برداری را بعد از حل هر سوال انجام دهید و آن را به انتها موکول نکنید؛ زیرا احتمال اینکه این کار را انجام ندهید یا با کیفیت لازم انجام ندهید زیاد است. این شیوه مناسب تست آموزشی است و زمانی که شما تست های زمان‌دار را حل میکنید در انتها تمام تست ها را تحلیل کرده و به ترتیب از تحلیل پاسخنامه یادداشت برداری میکنید.
بعد از مطالعه فیزیک و تسلط نسبی روی مبحث، خلاصه نویسی را از یاد نبرید. از فرمولها به همراه کاربردشان و همچنین نکات، قوانین و اصل ها غافل نشوید.
با این شیوه میتوانید درس فیزیک را به خوبی یاد بگیرید؛ البته به شرط آنکه آموزش مناسبی را در تدریس فیزیک کنکور دریافت کرده باشید و بیش از حد سردرگم نباشید. فیزیک درسی پیچیده است؛ اگر آموزش ضعیفی را دریافت می‌کنید در حل تست ها چالش های زیادی خواهید داشت و این موضوع ممکن است بر انگیزه و اعتماد به نفس شما اثر مستقیم بگذارد.
اگر چنین شرایطی دارید ناامید نشوید زیرا بسیاری از دانش آموزان اومندی درس فیزیک در ابتدا با همین شرایط به باشگاه مراجعه کرده اند اما به تدریج و در بازه زمانی مناسب توانسته اند به مباحث در کلاس فیزیک کنکور مسلط شوند. پس شما هم با دریافت آموزش منحصر به فرد خودتان از طرف اومند و همچنین پشتکار خودتان، میتوانید شاهد پیشرفت و افزایش اعتماد به نفس خود باشید.

مطالعه فیزیک دهم

تمام مباحث دهم را به خوبی یاد بگیرید، مبحث کار و انرژی را بیشتر!

تسلط به مباحث فیزیک دهم، در تسلط به فیزیک پایه های بالاتر کمک زیادی به شما میکند. فصل کار و انرژی فصلی است که هم با مباحث فیزیک دهم و هم با مباحث فیزیک های پایه های بعدی پیوند خورده است. شرایط بسیاری از سوالات به گونه ای است که با فرمول کار و انرژی پیوند خورده است.
در این مبحث به سوالات ساده و کلی اکتفا نکنید و حتما سوالات پیچیده تری را از این مبحث حل کنید زیرا هدف آن است که بتوانید شرایط استفاده از فرمول های کار و انرژی را کاملا تشخیص دهید.

دلیل جذابیت فیزیک چیست؟

مطالعه فیزیک دهم به سبک رتبه برترها

تدریس خصوصی درس فیزیک به ما کمک می‌کند تا بفهمیم دنیای اطرافمان چگونه کار می‌کند. از لامپ‌ها و تلفن‌های همراه گرفته تا ماشین ها و دوربین های عکاسی. از زلزله، سونامی و طوفان گرفته تا سیاهچاله ها. همچنین فیزیک به ما کمک می کند که جهان را سازماندهی کنیم؛ زیرا به اصول اولیه می پردازد و ما را روشن می‌سازد تا ارتباط بین پدیده های به ظاهر متفاوت را ببینیم. از طرفی، فیزیک ابزارهای قدرتمندی را در اختیار ما قرار می دهد تا ما را هدایت کند که خلاقیت خود را ابراز کنیم. در نهایت این جذابیت منجر می شود که، جهان را به روش های جدید ببینیم و سپس آن را تغییر دهیم. یکی از حائز اهمیت ترین دلایل جذابیت فیزیک، این است که پایه و اساس اکثر فناوری های مدرن و ابزارهای مورد استفاده در تحقیقات و توسعه علمی، مهندسی و پزشکی است. در این چرخه همه خروجی ها تحت سلطه فیزیک است. دانش آموزانی که رتبه خوبی در این درس دارند، روز به روز مشتاق یادگیری بیشتر می شود؛ زیرا جذابیتش واقعا دانش آموزان را مجذوب می کند.💫

چه در پایه دهم باشید و چه در پایه های بالاتر، به فیزیک دهم بعنوان یک درس پایه ای نگاه کنید که در یادگیری فیزیک یازدهم و فیزیک دوازدهم شما نقش مهمی دارد؛ به ویژه مباحث مطرح شده در متن مقاله را به دلایل ذکر شده، حتما به خوبی فرا بگیرید. درصورتیکه سوالات بیشتری درباره یادگیری فیزیک دارید میتوانید از این قسمت فرم مربوطه را پر کنید تا کارشناسان اومند با شما تماس بگیرند. همچنین میتوانید با شماره تلفن باشگاه (در انتهای صفحه) تماس بگیرید و سوال خود را مطرح کنید.
اومند برای شما یک دوستی دوطرفه را با درس جذاب فیزیک آرزو میکند. 😁💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *